Svenska English
Raceconsulting
2013-06-15 Laxårallyt Official final
Results
Total list 166 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff C/L
1 47 A Eddie Hörbing Laxå MK 4 WD Ford 59,7 6:00,0 13:57,9
1     Bo Holmstrand Kullings MS   Focus WRC 5:28,5 4:22,9 30:49,0
Entrant: Torv o Maskinentreprenad
 
2 219 A Ingemar Svensson Flens MS 4 WD Ford 59,4 6:00,4 14:00,4 24,0
2     John Stigh Västra Östergötlands MK   Fiesta RS WRC 5:37,0 4:35,8 31:13,0 24,0
Entrant: Team TÄTAB Hyrliftar
 
3 207 A Robin Friberg Ludvika MS 4 WD Mitsubishi 1:01,6 6:05,7 14:06,1 34,2
3     Stefan Gustavsson Ludvika MS   Lancer Evo IX 5:37,6 4:32,2 31:23,2 34,2
 
4 37 A Björn Adolfsson KAK 4 WD Skoda 1:01,3 6:06,2 14:05,5 34,8
4     Mikael Johansson   Octavia 5:39,2 4:31,6 31:23,8 34,8
 
5 212 A Per-Arne Ljung Hofors MS 4 WD Mitsubishi 1:01,4 6:04,0 14:09,2 35,2
5     Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Evo VII 5:37,8 4:31,8 31:24,2 35,2
Entrant: Tractive AB
 
6 48 A Eric Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 1:01,1 6:11,7 14:11,9 45,4
6     Mikael Kjellgren Hjo MK   Lancer WRC 5:38,3 4:31,4 31:34,4 45,4
 
7 55 A Anders Lundin MK Rimo 4 WD Subaru 1:02,1 6:07,4 14:26,4 1:00,3
7     Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi 5:39,3 4:34,1 31:49,3 1:00,3
Entrant: JH Spårservice AB
 
8 41 A Jan-Erik Folkesson SMK Örebro 4 WD Mitsubishi 1:01,1 6:08,8 14:25,8 1:05,0
8     Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX 5:45,5 4:32,8 31:54,0 1:05,0
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
9 49 A Göran Lindström Huddinge MK 4 WD Mitsubishi 1:01,9 6:14,6 14:33,8 1:31,7
9     Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII 5:48,5 4:41,9 32:20,7 1:31,7
Entrant: HÖGDALENS BIL OCH SKADECENTER AB
 
10 34 A Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD Toyota 1:03,7 6:14,2 14:35,6
1     Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla 5:55,2 4:39,6 32:28,3 1:39,3
 
11 39 A Stefan Pettersson Gotlands MF BK 4 WD Ford 1:02,0 6:27,1 14:39,3 1:48,1
10     Anna Marions Gotlands MF BK   Escort Cosworth 5:48,3 4:40,4 32:37,1 1:48,1
 
12 36 A Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2 WD VW 1:04,2 6:12,4 14:28,5 11,1
2     Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar 6:08,6 4:45,7 32:39,4 1:50,4
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
13 51 A Carina Hermansson SMK Uppsala 4 WD Subaru 1:04,4 6:19,3 14:47,7 2:00,6
11     Mikael Nilsson Rasbo MK   WRX 5:55,5 4:42,7 32:49,6 2:00,6
 
14 57 C Kim Koivio Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 1:01,8 6:21,2 14:53,1 2:09,5
12     Petri Savela Tua   Evo 5:52,9 4:49,5 32:58,5 2:09,5
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
15 22 A Leif Persson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 1:06,9 6:17,7 14:51,8 35,0
3     Fredrik Rudmalm Laxå MK   940 5:58,6 4:48,3 33:03,3 2:14,3
 
16 29 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 1:07,5 6:25,6 15:00,6 47,4
4     Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf 5:55,4 4:46,6 33:15,7 2:26,7
 
17 44 A Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Subaru 1:04,7 6:23,4 15:05,6 2:29,5
13     Christer Carlsson Katrineholms MK   Impreza 5:57,1 4:47,7 33:18,5 2:29,5
 
18 25 A Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Toyota 1:04,9 6:25,9 15:09,0 53,3
5     Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corolla 5:58,8 4:43,0 33:21,6 2:32,6
 
19 216 A Mattias Olsson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Ford 1:06,7 6:21,8 15:02,0 57,2
6     Tommy Lindholm Munkfors MC   Fiesta R2 6:08,9 4:46,1 33:25,5 2:36,5
 
20 32 A Philip Haag Kullings MS A-förare 2 WD Citroën 1:06,8 6:24,9 14:57,5 1:00,3
7     Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max 6:10,1 4:49,3 33:28,6 2:39,6
Entrant: www.ranaverken.se
 
21 31 A Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD SEAT 1:04,7 6:23,9 15:09,7 1:00,6
8     Carl Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Ibiza 6:04,1 4:46,5 33:28,9 2:39,9
 
22 209 A Sebastian Malm MK Speed A-förare 2 WD Ford 1:06,0 6:21,0 15:08,4 1:01,7
9     Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Maxi 6:06,5 4:48,1 33:30,0 2:41,0
Entrant: AK SCHAKT o ENTREPRENAD AB
 
23 107 B Alan Karlsson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 1:05,2 6:28,3 15:03,1
1     Lina Jonasson Ydre MK   242 6:10,9 4:49,6 33:37,1 2:48,1
 
24 33 A Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 WD Volvo 1:06,7 6:29,8 15:11,4 1:09,4
10     Toni Sundqvist SMK Motala   940 6:02,1 4:47,7 33:37,7 2:48,7
Entrant: Nordh`s Lastmaskiner AB
 
25 211 A Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 1:07,5 6:25,4 15:05,9 1:09,4
10     Mikael Johansson Fagersta MK   Corsa B 6:09,3 4:49,6 33:37,7 2:48,7
 
26 23 A Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 1:04,9 6:31,1 15:08,5 1:10,7
12     Anders Isaksson Laxå MK   940 6:04,2 4:50,3 33:39,0 2:50,0
 
27 105 B Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 1:05,4 6:34,8 15:11,3 6,6
2     Dan Rhodin SMK Trollhättan   242 L 6:05,0 4:47,2 33:43,7 2:54,7
Entrant: www.rallyimport.se
 
28 20 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 1:05,0 6:41,0 15:03,9 1:16,9
13     Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240 Evo 6:02,6 4:52,7 33:45,2 2:56,2
 
29 61 A Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 1:07,4 6:33,9 15:05,3
1     Roger Lindholm Västerås MS   242 6:10,2 4:50,6 33:47,4 2:58,4
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
30 109 B Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2 WD Ford 1:05,8 6:31,1 15:13,0 13,2
3     Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II 6:09,5 4:50,9 33:50,3 3:01,3
Entrant: Lejtorp Racing
 
31 70 A Tom Damberg Waxholms MK Appendix K Volvo 1:07,8 6:33,1 15:15,6 4,0
2     Lars Savander Almunge MK   164 6:06,7 4:48,2 33:51,4 3:02,4
 
32 53 A Kimmo Frondelius Katrineholms MK 4 WD Mitsubishi 1:02,6 6:26,3 15:16,9 3:03,2
14     Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX 6:06,9 4:59,5 33:52,2 3:03,2
 
33 58 B Gabriel Savela Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 1:04,2 6:32,1 15:11,8 3:04,5
15     Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV 6:02,6 5:02,8 33:53,5 3:04,5
 
34 40 B Fredrik Åhs Västerås MS 4 WD Mitsubishi 1:03,5 6:30,6 15:23,9 3:08,6
16     Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII 6:04,7 4:54,9 33:57,6 3:08,6
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
35 17 A Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 1:05,9 6:28,4 15:25,9 1:29,3
14     Emil Eklund Gestrike RT   Golf III 6:08,3 4:49,1 33:57,6 3:08,6
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
36 122 B Richard Hålling Norrköping MK B-förare 2 WD Toyota 1:06,5 6:31,0 15:24,0 21,3
4     Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla GT 6:06,6 4:50,3 33:58,4 3:09,4
 
37 221 B Anders Lundkvist Skepptuna MK 4 WD Subaru 1:04,2 6:36,0 15:07,6 3:10,1
17     Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza 6:12,5 4:58,8 33:59,1 3:10,1
 
38 15 A Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 1:06,5 6:36,4 15:17,5 1:34,2
15     Björn Nilsson MK Ratten   242 6:07,2 4:54,9 34:02,5 3:13,5
 
39 52 A Janne Gustafson Teknis MC 4 WD Mitsubishi 1:05,0 6:40,0 15:24,3 3:18,9
18     Pia Klemming Teknis MC   Lancer Evo VI 6:05,7 4:52,9 34:07,9 3:18,9
 
40 9 A Maths Johnsson Ydre MK A-förare 2 WD Volvo 1:05,5 6:36,1 15:26,9 1:40,5
16     Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940 6:09,0 4:51,3 34:08,8 3:19,8
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
41 111 B Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 1:05,4 6:37,8 15:21,3 32,0
5     Arne Johansson SMK Karlskoga   242 6:12,3 4:52,3 34:09,1 3:20,1
 
42 106 B Kim Nyden Laxå MK B-förare 2 WD BMW 1:08,7 6:35,0 15:29,1 38,2
6     Emil Arvidsson Teknis MC   Compact 6:14,1 4:48,4 34:15,3 3:26,3
 
43 121 B Joacim Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 1:09,8 6:37,8 15:18,8 38,3
7     Christoffer Lund Kullings MS   940 6:12,7 4:56,3 34:15,4 3:26,4
 
44 108 B Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 1:06,8 6:34,5 15:23,8 40,3
8     Per Erik Andersson Ludvika MS   242 6:14,6 4:57,7 34:17,4 3:28,4
 
45 112 B Calle Svennestam Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 1:06,7 6:35,2 15:29,7 40,5
9     Micke Westling Eskilstuna MK   242 6:11,0 4:55,0 34:17,6 3:28,6
 
46 71 A Staffan Bergdahl Teknis MC Appendix K Ford 1:06,2 6:40,7 15:26,9 33,7
3     Per Erik Svensson Teknis MC   Escort RS 6:11,1 4:56,2 34:21,1 3:32,1
 
47 215 B Emil Karlsson Hällefors MK B-förare 2 WD Volvo 1:03,5 6:41,1 15:28,3 48,5
10     Magnus Hermansson Hällefors MK   940 6:14,2 4:58,5 34:25,6 3:36,6
Entrant: Kjellbergs AB
 
48 30 A Kaj Banck Storfors MK A-förare 2 WD Volvo 1:07,0 6:23,6 16:01,7 1:58,9
17     Richard Svensson Storfors MK   940 GL 6:05,3 4:49,6 34:27,2 3:38,2
 
49 60 A Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K Porsche 1:05,5 6:43,8 15:26,8 41,7
4     Håkan Jacobsson Norbergs MC   911 RS 6:10,6 5:02,4 34:29,1 3:40,1
 
50 16 A David Pettersson Falköpings MK A-förare 2 WD Skoda 1:06,3 6:40,4 15:34,4 2:02,9
18     Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia 6:15,7 4:54,4 34:31,2 3:42,2
Entrant: CEJN AB
 
51 205 A Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 1:08,6 6:46,5 15:37,5 2:10,3
19     Daniel Jansson Eskilstuna MK   Golf Mk2 6:12,4 4:53,6 34:38,6 3:49,6
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
52 12 A Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2 WD Volvo 1:06,1 6:34,9 15:46,3 2:14,3
20     Tommy Magnusson Storfors MK   940 6:12,0 5:03,3 34:42,6 3:53,6
 
53 91 B Mattias Andersson V:a Östergötlands MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:06,9 6:44,0 15:28,4
1     Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940 6:21,7 5:05,0 34:46,0 3:57,0
 
54 115 B Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 1:06,7 6:36,0 15:47,5 1:11,4
11     Christian Ohlsson Kils MK Bil   240 6:16,1 5:02,2 34:48,5 3:59,5
 
55 18 A Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 1:07,7 6:43,7 15:40,9 2:22,8
21     Daniel Norling Hedesunda MK   940 6:21,3 4:57,5 34:51,1 4:02,1
 
56 126 B Mattias Lönn Linköpings MS B-förare 2 WD Volvo 1:06,6 6:41,5 15:45,1 1:17,2
12     Simon Veggie Sundeborn Ydre MK   240 6:21,5 4:59,6 34:54,3 4:05,3
Entrant: team kåce bilservice
 
57 62 A Lars Pettersson MK Kinda Appendix K Volvo 1:06,6 6:38,6 15:41,9 1:08,3
5     Ulf Johansson MK Kinda   242 6:24,2 5:04,4 34:55,7 4:06,7
Entrant: Hycklinge Bensin o Service AB
 
58 84 A Andreas Pettersson MSK Hammaren A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:07,4 6:41,6 15:36,5 9,9
2     Linus Pichler MSK Hammaren   940 6:26,7 5:03,7 34:55,9 4:06,9
 
59 117 B Mikael Wallon SMK Kungsör B-förare 2 WD Volvo 1:11,2 6:47,1 15:42,3 1:23,2
13     Andreas Johansson Eskilstuna MK   240 6:23,4 4:56,3 35:00,3 4:11,3
 
60 156 C André Ekström Gotlands MF BK C-förare 2 WD Opel 1:07,2 6:46,7 15:52,0
1     Jacob Ekström MK Gutarna   Kadett 6:23,0 4:57,8 35:06,7 4:17,7
 
61 82 A Anton Suontausta Kolsva MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:08,3 6:43,2 15:49,0 21,6
3     Andreas Peters Kolsva MS   940 6:23,5 5:03,6 35:07,6 4:18,6
 
62 88 A Anders Johansson Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:08,1 6:44,1 15:50,0 21,8
4     Peter Andersson Kullings MS   940 6:22,1 5:03,5 35:07,8 4:18,8
 
63 63 A Bo Warmenius Taxinge MK Appendix K Ford 1:05,3 6:45,3 15:51,2 1:25,4
6     Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600 6:23,4 5:07,6 35:12,8 4:23,8
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
64 213 B Tom Thomasson MK Ratten A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:08,5 6:41,0 15:43,2 28,4
5     Dan Levin MK Ratten   940 6:23,0 5:18,7 35:14,4 4:25,4
 
65 11 A Tore Sandberg Vimmerby MS A-förare 2 WD Volvo 1:08,5 6:48,6 15:56,1 2:47,5
22     Sofia Johansson Vimmerby MS   244 6:21,1 5:01,5 35:15,8 4:26,8
 
66 38 B Oscar Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 1:04,1 6:55,3 15:50,4 4:32,1
19     Martin Andersson Götene MK   Lancer Evo V 6:16,9 5:14,4 35:21,1 4:32,1
 
67 7 A Elias Björkdahl Gotlands Mfs BK A-förare 2 WD Volvo 1:09,8 6:59,2 15:47,3 2:54,5
23     Lars-Erik Kirmo Vallentuna MK   940 6:20,8 5:05,7 35:22,8 4:33,8
 
68 65 B Håkan Lindh Laxå MK Appendix K Volvo 1:04,7 6:52,7 15:53,2 1:39,8
7     Micke Frilander Laxå MK   242 6:19,8 5:16,8 35:27,2 4:38,2
Entrant: HL SERVICE LAXÅ
 
69 74 A Peter Sjögren Grangärde RRC Appendix K Opel 1:08,9 6:47,5 16:02,9 1:47,7
8     Peter Johansson Ludvika MS   Ascona B 6:29,1 5:06,7 35:35,1 4:46,1
Entrant: Team Grangärde Bildemo
 
70 99 A Jesper Samuelsson Storfors MK A/B-förare Grupp E VW 1:08,1 6:41,2 15:56,0
1     Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II 6:40,2 5:11,2 35:36,7 4:47,7
 
71 129 C Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:06,9 6:50,3 16:01,9
1     Sebastian Holmgren Västra Östergötlands MK   240 6:32,3 5:07,8 35:39,2 4:50,2
 
72 128 C Rickard Gustafsson SMK Södermanland C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:08,4 7:04,8 15:57,4 0,7
2     Patrick Larsson Eskilstuna MK   940 6:27,2 5:02,1 35:39,9 4:50,9
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
73 203 B Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 1:10,7 7:02,5 16:04,0 2:04,8
14     Cecilia von Hebel Nora MK   242 6:24,5 5:00,2 35:41,9 4:52,9
 
74 93 B Kristian Gustavsson MK Ran Askersund A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:07,7 6:56,5 15:56,1 56,9
6     Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940 6:29,7 5:12,9 35:42,9 4:53,9
Entrant: GUSTAVSSON MOTORSPORT
 
75 152 C Thomas Andersson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 1:05,1 6:43,5 16:16,0 38,1
2     Tobias Grammer Storfors MK   242 6:38,8 5:01,4 35:44,8 4:55,8
 
76 66 A Jonas Larsson SMK Vingåker Appendix K Volvo 1:08,2 6:54,4 16:11,2 2:01,6
9     Oskar Larsson SMK Vingåker   142 6:29,5 5:05,7 35:49,0 5:00,0
 
77 86 B Karl-Johan Borhammar Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:09,6 6:47,3 16:11,6 1:03,9
7     Andreas Dolfén Kullings MS   940 6:31,6 5:09,8 35:49,9 5:00,9
 
78 102 B Tobias Isaksson Laxå MK A/B-förare Grupp E VW 1:07,1 6:49,6 16:13,1 13,9
2     Per Hansson Laxå MK   Golf 2 6:34,4 5:06,4 35:50,6 5:01,6
Entrant: EMS FINNERÖDJA AB
 
79 94 B Erik Stenberg Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:08,7 6:52,7 16:03,1 1:11,3
8     Annie Hellstadius Kullings MS   940 6:36,4 5:16,4 35:57,3 5:08,3
 
80 43 B Andreas Arwidson Falköping 4 WD Mitsubishi 1:04,4 6:59,8 16:28,0 5:11,7
20     Daniel Arwidson Falköping MK   Evo 6:18,8 5:09,7 36:00,7 5:11,7
 
81 153 C Tobias Persson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 1:10,3 6:49,2 16:13,5 54,8
3     Jenny Hellström Ludvika MS   Ascona B 6:37,1 5:11,4 36:01,5 5:12,5
 
82 14 A Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 1:08,2 6:55,2 16:17,1 3:34,2
24     Robert Björling Katrineholms MK   Clio Sport 6:30,5 5:11,5 36:02,5 5:13,5
 
83 201 B Marcus Kallin Säffle MC A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:08,6 6:53,8 16:16,1 1:17,5
9     Daniel Kallin Säffle MC   940 6:34,1 5:10,9 36:03,5 5:14,5
 
84 114 B Anton Samuelsson Katrineholms MK B-förare 2 WD VW 1:07,6 6:58,6 16:10,4 2:27,3
15     Janne Nilsson Katrineholms MK   Golf 6:36,4 5:11,4 36:04,4 5:15,4
 
85 92 B Andreas Guillemot Eskilstuna MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:10,4 6:58,1 16:16,5 1:18,4
10     Tord Jansson SMK Södermanland   240 6:29,2 5:10,2 36:04,4 5:15,4
Entrant: www.rallyimport.se
 
86 87 A Henrik Enner Likenäs MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:09,1 7:01,1 16:07,9 1:20,3
11     Erland Stigsson Fryksdalens MK   940 6:36,0 5:12,2 36:06,3 5:17,3
 
87 144 C Mattias Ledin MK Kopparberg C-förare Grupp E Saab 1:05,9 6:57,1 16:12,0
1     Jimmy Persson MK Kopparberg   9000 6:38,3 5:14,1 36:07,4 5:18,4
Entrant: Ledin Motorsport
 
88 90 B Peder Johansson Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:09,0 6:55,4 16:19,3 1:34,1
12     Kristian Floren Kullings MS   242 6:38,9 5:17,5 36:20,1 5:31,1
 
89 75 A Stefan Helin Tibro MK Appendix K Opel 1:07,0 7:00,0 16:31,5 2:32,8
10     Thomas Järnström Tibro MK   Ascona A 6:30,1 5:11,6 36:20,2 5:31,2
 
90 132 C Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:13,5 6:51,8 16:21,6 57,2
3     Tom Hansson Mälaröarnas MK   242 6:44,0 5:25,5 36:36,4 5:47,4
 
91 103 B Niklas Albinsson Fredriksbergs MK A/B-förare Grupp E VW 1:08,8 7:03,8 16:27,1 1:00,8
3     Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf 2 6:41,2 5:16,6 36:37,5 5:48,5
Entrant: Åhls´ Bildelar AB
 
92 137 C Robert Teiffel Kullings MS C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:11,3 7:04,4 16:29,1 1:03,1
4     Jimmy Wessbo Kullings MS   940 6:43,5 5:14,0 36:42,3 5:53,3
 
93 154 C Henrik Carlzon MK Kopparberg C-förare 2 WD Opel 1:05,6 6:50,4 16:44,0 1:36,5
4     Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett GSI 6:41,2 5:22,0 36:43,2 5:54,2
Entrant: Ledin Motorsport
 
94 222 B Jani Haiju Storfors MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:08,2 7:05,7 16:28,7 2:07,3
13     Jalo Haiju Storfors MK   740 6:45,7 5:25,0 36:53,3 6:04,3
 
95 95 B Ingmar Lund Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:08,6 7:04,3 16:39,9 2:07,9
14     Gunnar Flodin Kullings MS   244 6:43,0 5:18,1 36:53,9 6:04,9
 
96 89 B Niklas Engström Storfors MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:07,8 7:10,5 16:30,2 2:13,0
15     Jörgen Palm Storfors MK   244 6:47,0 5:23,5 36:59,0 6:10,0
 
97 97 B Joakim Eriksson Gnesta MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:11,1 7:02,1 16:47,8 2:26,4
16     Rasmus Eriksson Gnesta MK   940 6:50,5 5:20,9 37:12,4 6:23,4
 
98 138 C Pontus Jardstedt Kullings MS C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:09,5 7:09,6 16:50,1 1:34,5
5     Peter Svensson Kullings MS   240 6:44,0 5:20,5 37:13,7 6:24,7
 
99 135 C Jesper Simonsson SMK Trollhättan C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:11,4 7:05,3 17:12,4 2:01,4
6     Tobias Johansson SMK Trollhättan   240 6:53,1 5:18,4 37:40,6 6:51,6
 
100 130 C Fredrik Fält Storfors MK C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:09,3 7:14,9 16:58,5 2:07,0
7     Thomas Larsson Storfors MK   242 6:53,0 5:30,5 37:46,2 6:57,2
 
101 67 B Lennart Stocker Värmdö MK Appendix K Opel 1:10,9 7:12,6 16:53,3 4:02,3
11     PO Einerfeldt Värmdö MK   Ascona B 7:02,3 5:30,6 37:49,7 7:00,7
 
102 98 A Jan Lingheimer Linköpings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:09,5 7:11,3 16:57,1 3:08,4
17     Peter Malmberg Åtvidabergs MK   240 7:00,1 5:36,4 37:54,4 7:05,4
 
103 131 C Erik Corell SMK Nyköping C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:09,0 7:12,0 16:39,7 2:16,9
8     Emil Corell SMK Nyköping   242 7:34,8 5:20,6 37:56,1 7:07,1
 
104 78 A Tomas Åkeson Teknis MC Appendix K Ford 1:10,6 7:19,5 17:04,3 4:12,0
12     Anders Fantenberg Teknis MC   Escort RS 2000 6:52,2 5:32,8 37:59,4 7:10,4
 
105 155 C Anders Gauffin Säters MK C-förare 2 WD Ford 1:07,7 7:05,0 17:43,1 2:59,4
5     Leif Claesson SMK Hedemora   Escort Mk 2 6:44,9 5:25,4 38:06,1 7:17,1
 
106 64 A Rolf Norlin MSK Hammaren Appendix K Volvo 1:10,9 7:17,8 17:16,8 4:23,5
13     Andreas Norlin   Amazon 6:56,4 5:29,0 38:10,9 7:21,9
Entrant: Basjkirhästar Hammarby Gård
 
107 3 J Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 1:10,3 7:12,7 17:17,3
1     Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940 6:52,8 5:44,9 38:18,0 7:29,0
 
108 79 B Gunnar Asplund Waxholms MK Appendix K Volvo 1:09,5 7:20,6 17:12,1 4:32,1
14     Olle Asplund Waxholms MK   Amazon 7:02,3 5:35,0 38:19,5 7:30,5
 
109 101 B Tomas Wärn Norrköpings MK A/B-förare Grupp E VW 1:10,4 7:22,9 17:02,9 2:46,9
4     Lars Karlsson Norrköpings MK   Golf II 7:10,0 5:37,4 38:23,6 7:34,6
 
110 145 C Jim Johansson Skövde MK C-förare Grupp E Volvo 1:11,1 7:19,2 17:28,0 2:21,9
2     Emil Johansson Skövde MK   244 6:58,2 5:32,8 38:29,3 7:40,3
 
111 133 C Lars Olsson SMK Trollhättan C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:11,4 7:12,9 17:12,2 2:56,8
9     Christine Sager SMK Trollhättan   240 6:59,7 5:59,8 38:36,0 7:47,0
 
112 136 C Anders Ahlberg Forshaga MC C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:10,4 7:03,7 16:52,2 3:15,8
10     Gustav Johansson Fryksdalens MK   244 8:19,3 5:29,4 38:55,0 8:06,0
 
113 80 C Ove Fellin Kolsva MS Appendix K Volvo 1:12,1 7:28,8 17:42,4 5:16,9
15     Jens Tommila MSK Hammaren   Amazon 7:03,2 5:37,8 39:04,3 8:15,3
 
114 100 B Max Nensén Gnesta MK A/B-förare Grupp E VW 1:10,2 6:48,3 18:47,7 3:28,6
5     Lucas Karlsson Gnesta MK   Golf 6:58,7 5:20,4 39:05,3 8:16,3
 
115 83 B Robert Blomberg SMK Trollhättan A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:08,6 6:41,2 19:25,7 4:28,2
18     Lars Andersson Dals MK   940 6:52,7 5:06,0 39:14,2 8:25,2
Entrant: O'Learys Racing
 
116 134 C André Eriksson MK Kopparberg C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:11,6 7:15,2 18:06,1 3:41,2
11     Mikael Eriksson MK Kopparberg   940 7:09,0 5:38,5 39:20,4 8:31,4
 
117 147 C Erik Johansson Falköpings MK C-förare Grupp E VW 1:12,0 7:36,9 17:48,3 3:25,3
3     Kim Andersson Falköpings MK   Golf 7:13,3 5:42,2 39:32,7 8:43,7
 
118 151 C Joel Lindberg MK Kopparberg C-förare Grupp E Volvo 1:12,4 7:41,8 17:48,3 3:25,3
3     Viktor Rosenborg MK Kopparberg   944 7:09,0 5:41,2 39:32,7 8:43,7
 
119 142 C Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 1:09,4 7:33,6 18:02,7 3:38,9
5     Tim Joons Skutskärs MS   Golf GT 7:10,2 5:50,4 39:46,3 8:57,3
 
120 72 B Frank Mårdh Norrköpings MK Appendix K Opel 1:11,0 7:31,2 17:55,2 6:00,6
16     Magnus Nilsson Katrineholms MK   Ascona B 7:18,3 5:52,3 39:48,0 8:59,0
Entrant: Opel Rallyteam Sweden
 
121 5 J Henrik Johansson MK Kinda Ungdomsrally Volvo 1:10,3 11:16,3 16:45,7 2:34,9
2     John Wärnelius MK Kinda   940 6:31,3 5:09,3 40:52,9 10:03,9
Entrant: Hycklinge Bensin o Service AB
 
122 77 A Bengt-Göran Jonsson Teknis MC Appendix K Ford 1:12,8 8:40,8 17:55,4 7:08,1
17     Henrik Mellstig Teknis MC   Cortina 7:14,4 5:52,1 40:55,5 10:06,5
 
123 150 C Jimmy Kullander Katrineholms MK C-förare Grupp E VW 1:10,8 7:50,7 18:41,1 4:53,5
6     Tomas Eriksson Ohlsson Katrineholms MK   Jetta 2 7:27,0 5:51,3 41:00,9 10:11,9
 
124 217 C Ola Törnqvist Nora MK C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:10,5 7:48,2 18:47,2 5:26,6
12     Andreas Fransson Nora MK   244 GL 7:34,3 5:45,6 41:05,8 10:16,8
 
125 1 J Göran Boström V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW 1:14,5 7:57,1 18:44,1 3:16,6
3     Stefan Johansson V:a Östergötlands MK   Golf 2 7:33,2 6:05,7 41:34,6 10:45,6
 
126 149 C Jennie Hartzell Norrköpings MK C-förare Grupp E VW 1:10,9 7:57,2 19:00,7 5:46,8
7     Madelaine Lundin MK Ramunder   Golf 7:39,8 6:05,6 41:54,2 11:05,2
 
127 140 C Håkan Bauer Laxå MK C-förare Grupp E Volvo 1:11,9 7:15,1 21:31,5 6:32,7
8     Marika Eng Laxå MK   940 7:09,4 5:32,2 42:40,1 11:51,1
 
128 13 A Robin Wallon SMK Kungsör A-förare 2 WD Volvo 1:09,4 6:49,0 24:38,3 11:30,0
25     Rickard Strindlund SMK Kungsör   240 6:20,6 5:01,0 43:58,3 13:09,3
 
129 6 A Joakim Larsson Norrköpings MK A-förare 2 WD Volvo 1:07,1 6:35,6 25:11,2 11:41,9
26     Martin Berggren Linköpings MK   242 6:10,1 5:06,2 44:10,2 13:21,2
 
24 A Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 1:04,7 6:23,2 14:56,5
    Jim Hjerpe Säters MK   Corsa 6:02,1 Brutit
Entrant: Järbo Alltech
 
202 C Patrik Westerberg MK Ratten C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:10,8 7:00,6 16:26,2
    Anna Maria Barth MK Ratten   740 7:47,6 Brutit
 
143 C David Roos Gnesta MK C-förare Grupp E VW 1:15,1 7:33,9 17:47,0
    Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 2 8:11,5 Brutit
 
50 A Bengt Abrahamsson Kullings MS 4 WD Mitsubishi 1:02,6 6:04,2 14:39,2
    Peter Fogel Kullings MS   Lancer Evo VII Brutit
 
214 B Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 1:07,3 6:26,9 15:16,7
    Kristofer Dahlström Vallentuna MK   240 Brutit
 
208 B Fredrik Persson Laxå MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:07,6 6:54,2 16:03,1
    Henrik Eriksson Laxå MK   940 Brutit
 
158 C Anders Elofsson Laxå MK C-förare 2 WD Volvo 1:06,9 7:05,2 17:23,3
    Magnus Lindqvist Laxå MK   242 Brutit
 
123 B Stefan Carling Toarps MK B-förare 2 WD Volvo 1:07,5 6:35,2 18:22,7
    Torbjörn Tholander Toarps MK   940 Brutit
 
104 B Kjell Skoog Forshaga MC A/B-förare Grupp E Ford 1:21,0 8:02,4 18:41,0
    Björn Ramström MK Kopparberg   Escort Brutit
 
206 B Lars Larsson MK Kopparberg Appendix K VW 1:14,7 8:01,0 19:14,0
    Leif Logrell Östernärke RMC   1500 S Brutit
 
148 C Jimmy Hellström Strängnäs AMS C-förare Grupp E VW 1:08,0 7:10,8 20:48,2
    Michael Lundin Eskilstuna MK   Golf II Brutit
 
116 B Carl Örberg SMK Trollhättan B-förare 2 WD Saab 1:04,4 6:31,6 23:07,6
    Tobias Kopp SMK Trollhättan   99 Brutit
 
204 A Jacob Jansson MK Kopparberg 4 WD Subaru 1:01,2 6:07,8
    Sophia Karlsson Taxing MK   Impreza Brutit
Entrant: Ingemars Garage AB
 
110 B Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 1:05,5 6:31,3
    Jonas Bergsander Kullings MS   242 Brutit
 
118 B Micke Larsson Rönne MK B-förare 2 WD Volvo 1:09,0 6:37,7
    Tom Siltala SMK Linde   940 Brutit
Entrant: HL SERVICE I LAXÅ
 
157 C Johan Andreasson Vara MK C-förare 2 WD VW 1:07,5 6:51,0
    Oskar Hedén Kullings MS   Golf Mk II Brutit
 
69 A Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 1:06,1 6:54,0
    Anita Jansson MK Kopparberg   240 Brutit
 
159 C Jonas Skoglund SMK Karlskoga C-förare 2 WD Opel 1:17,5 6:56,1
    Birgitta Skoglund SMK Karlskoga   Ascona Brutit
 
160 C Niclas Fransson Falköpings MK C-förare 2 WD Saab 1:12,2 7:17,8
    Mikael Svensson Tibro MK   99 Brutit
 
35 A Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2 WD Toyota 1:04,5
    Maria Andersson Rönne MK   Corolla Brutit
 
127 B Christian Gabrielsson SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 1:05,4
    Jonas Eriksson SMK Nyköping   242 Brutit
 
42 B Johan Åkeson Gnesta MK 4 WD Audi 1:05,5
    Mikael Rosvall Gnesta MK   S2 Quattro Brutit
 
113 B Mikael Viberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 1:05,8
    Weine Larsson SMK Karlskoga   940 Brutit
Entrant: Racepart Sweden
 
119 B Magnus Yxsjö Andersson SMK Örebro B-förare 2 WD BMW 1:07,5
    Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   325i Brutit
Entrant: XL-Bygg Frövi
 
10 A Jonas Bjornvad Mälaröarnas MK A-förare 2 WD VW 1:07,7
    Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf Brutit
 
124 B Richard Hartzell Norrköpings MK B-förare 2 WD VW 1:07,7
    Mikael Andersson Norrköpings MK   Golf Brutit
 
68 C Gurra Arestav Stockholms BK Appendix K Volvo 1:09,1
    Bengt Springer Team V8   142 Brutit
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
220 B Mikael Johansson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 1:09,3
    Andreas Karlsson SMK Trollhättan   240 Brutit
 
139 C Samuel Claesson Kullings MS C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 1:10,0
    Robin Bäckström Falköpings MK   244 Brutit
 
141 C Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 1:10,1
    John Styrman Stockholms BK   242 Brutit
 
73 A Karl-Fredrik Westlund Degerfors RC Appendix K Saab 1:11,7
    Anders Silferhjelm Degerfors RC   V4 Brutit
 
4 J Markus Karlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Volvo
    Sven Karlsson Katrineholms MK   244 Brutit
 
26 A Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2 WD Volvo
    Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240 Brutit
Entrant: Lejtorp Racing
 
46 A Michael Holmgren Gnesta MK 4 WD Mitsubishi
    Lukas Åkeson Gnesta MK   Lancer Evo VII Brutit
 
21 A Magnus Strömberg MK Nordjämten A-förare 2 WD VW 1:04,3 6:28,6
    Malin Strömberg MK Ran Askersund   Golf Excluded/Time limit
 
85 B Frederik Eckhardt Eskilstuna MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 1:08,7 6:55,2
    Gustav Hellman Katrineholm MK   940 Excluded/Time limit
 
146 C Emil Överström Munkfors MC C-förare Grupp E VW 1:11,0 9:42,9
    Jim Hilmersson Karlstad MC Bil   Golf Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!