Svenska English
Raceconsulting
2013-06-08 Bresonstrofén Official final
Results
Total list 137 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 13 A Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 WD Toyota 4:36,5 6:08,3
1     Peter Johansson Uppsala MK   Corolla WRC 3:45,9 6:12,2 20:42,9
 
2 14 A Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD Skoda 4:39,8 6:20,7 18,4
2     Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia 3:46,2 6:14,6 21:01,3 18,4
 
3 12 A Anders Lundin MK Rimo A-förare 4 WD Subaru 4:42,9 6:27,5 37,4
3     Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi 3:51,7 6:18,2 21:20,3 37,4
 
4 9 A Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 4 WD Subaru 4:46,0 6:29,5 46,3
4     Göran Bergsten Forshaga MC   Impreza 3:50,6 6:23,1 21:29,2 46,3
Entrant: Ingemars Garage AB
 
5 6 A Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia 4:45,5 6:32,4 54,1
5     Micael Eriksson Vännäs MK   Delta HF Integrale 16v 3:53,9 6:25,2 21:37,0 54,1
 
6 44 A Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD Nissan 4:55,9 6:27,1
1     Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny 3:55,8 6:28,1 21:46,9 1:04,0
 
7 41 A Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 4:57,7 6:28,5 5,3
2     Per Christensen Rasbo MK   Corsa B 3:59,4 6:26,6 21:52,2 1:09,3
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab
 
8 10 A Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:51,0 6:31,4 1:09,7
6     Kjell Andersson Huddinge   Lancer Evo VII 3:54,2 6:36,0 21:52,6 1:09,7
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB
 
9 37 A Martin Jansson Rasbo MK A-förare 2 WD Skoda 4:56,8 6:31,6 8,5
3     Lars Blondell Mantorps MK   Fabia R2 3:54,9 6:32,1 21:55,4 1:12,5
 
10 2 A Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:54,9 6:42,7 1:25,9
7     Marie Abrahamsson SMK Dala   Lancer Evo VI 3:59,3 6:31,9 22:08,8 1:25,9
 
11 28 A Torbjörn Jansson Almunge MK A-förare 2 WD VW 5:02,8 6:40,0 24,6
4     Marcus Stafberg Almunge MK   Golf III Kit Car 3:56,1 6:32,6 22:11,5 1:28,6
 
12 3 A Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:53,4 6:47,0 1:29,3
8     Olle Björk Borlänge MK   Lancer Evo VII 3:58,4 6:33,4 22:12,2 1:29,3
 
13 40 A Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 5:06,1 6:35,5 26,0
5     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corsa 1600 3:58,3 6:33,0 22:12,9 1:30,0
 
14 33 A Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 4:56,0 6:38,3 26,2
6     Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla 4:03,3 6:35,5 22:13,1 1:30,2
 
15 5 A Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 4:57,4 6:45,1 1:32,4
9     Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi 555 4:02,9 6:29,9 22:15,3 1:32,4
 
16 39 A Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 4:58,2 6:37,2 32,2
7     Torsten Oläsligt SMK Hälsinge   240 4:01,2 6:42,5 22:19,1 1:36,2
 
17 38 A Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 4:54,6 6:40,0 32,3
8     Mikael Pettersson Järbo MK   240 4:00,7 6:43,9 22:19,2 1:36,3
Entrant: järbo alltech
 
18 62 B Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD Nissan 5:07,5 6:38,5
1     Joakim Johansson MK Orion   Sunny GTI-R 4:02,3 6:49,1 22:37,4 1:54,5
 
19 36 A Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2 WD Toyota 5:03,0 6:54,9 57,0
9     Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla 4:06,0 6:40,0 22:43,9 2:01,0
 
20 21 A Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 5:09,6 6:48,5 1:00,1
10     Björn Wulf Vallentuna MK   Corsa B 4:03,8 6:45,1 22:47,0 2:04,1
 
21 66 B Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 4:57,6 6:56,7 10,2
2     Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV 4:01,4 6:51,9 22:47,6 2:04,7
 
22 31 A Björn Blackne BSK Motor A-förare 2 WD VW 5:02,8 6:53,0 1:04,2
11     Cristian Lindberg Rasbo MK   Golf 4:06,7 6:48,6 22:51,1 2:08,2
 
23 29 A Daniel Johansson Nollåtta MK A-förare 2 WD Suzuki 5:13,0 6:53,6 1:06,5
12     Christer Carlsson Katrineholms MK   Ignis S1600 4:05,7 6:41,1 22:53,4 2:10,5
Entrant: JRM Racing AB
 
24 61 B Christopher Tottie Mälaröarnas MK B-förare 4 WD Mitsubishi 5:07,7 6:54,2 25,9
3     Peter Henell Malaröarnas MK   Lancer Evo IV 4:08,5 6:52,9 23:03,3 2:20,4
 
25 32 A Roine Larsson Waxholms MK A-förare 2 WD Volvo 5:08,9 6:56,5 1:19,6
13     Carolin Larsson Waxholms MK   240 4:08,9 6:52,2 23:06,5 2:23,6
 
26 68 B Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 5:01,2 7:11,7
1     Viktor Larsson Laxå MK   240 4:04,4 6:59,3 23:16,6 2:33,7
 
27 63 B Fredrik Åhs Västerås MS B-förare 4 WD Mitsubishi 5:17,5 6:50,1 40,2
4     Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII 4:35,6 6:34,4 23:17,6 2:34,7
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
28 19 A Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 5:09,5 7:04,2 1:31,6
14     Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf Mk2 4:07,8 6:57,0 23:18,5 2:35,6
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
29 53 A Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K Volvo 5:23,0 6:52,4
1     Peter Holmgren Hedesunda MK   242 4:09,0 6:58,9 23:23,3 2:40,4
 
30 52 A Mikael Åhman Almunge MK A-förare Appendix K VW 5:26,3 6:54,4 3,4
2     Pontus Åhman Almunge MK   Golf 4:09,8 6:56,2 23:26,7 2:43,8
 
31 206 A Peter Lindblad Sigtuna RC A-förare Appendix K Opel 5:23,8 7:01,1 6,0
3     Thomas Carlsson SMK Märsta   Ascona B 4:13,4 6:51,0 23:29,3 2:46,4
 
32 64 B Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 5:02,6 6:56,6 52,6
5     Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer Evo VI 4:17,4 7:13,4 23:30,0 2:47,1
 
33 26 A Stefan Ingvarsson Östhammars MK A-förare 2 WD Opel 5:18,5 7:04,7 1:49,3
15     Jörgen Åstrand Ömk   Ascona B 4:13,6 6:59,4 23:36,2 2:53,3
 
34 23 A Krister Zotterman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 5:18,5 7:06,2 10 1:51,5
16     Håkan Örtby Almunge MK   Kadett 4:14,4 6:49,3 23:38,4 2:55,5
 
35 47 A Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 5:17,6 7:04,7
1     Robin Jonsson Järbo MK   240 4:13,9 7:03,6 23:39,8 2:56,9
Entrant: JÄRBO ALLTECH
 
36 27 A Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 5:14,3 7:03,0 1:56,0
17     Hans Ädel Hedesunda MK   940 4:30,0 6:55,6 23:42,9 3:00,0
 
37 70 B Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD VW 5:23,7 6:57,2 26,6
2     Bengt Gelotte   Golf II 4:10,2 7:12,1 23:43,2 3:00,3
 
38 25 A Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 5:20,9 7:24,3 1:57,1
18     Henrik Hedlund Huddinge MK   R19 4:07,0 6:51,8 23:44,0 3:01,1
 
39 56 A Bo Warmenius Taxinge MK A-förare Appendix K Ford 5:24,2 7:00,9 21,0
4     Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Escort RS 1600 4:18,4 7:00,8 23:44,3 3:01,4
 
40 45 A Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 5:28,4 7:01,3 4,7
2     Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240 4:19,2 6:55,6 23:44,5 3:01,6
Entrant: Åhls bildelar AB
 
41 205 A Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 5:17,7 6:58,2 2:01,5
19     Jan Ramsell Skepptuna MK   242 4:40,4 6:52,1 23:48,4 3:05,5
 
42 114 C Tomas Ekberg Haninge MK C-förare 2 WD Volvo 5:27,0 7:01,6
1     Mattias Hallberg Haninge MK   940 4:23,9 6:56,7 23:49,2 3:06,3
 
43 24 A Conny Sjöström MK Orion A-förare 2 WD Peugeot 5:20,8 7:00,6 10 2:08,4
20     Mikael Jonsson SMK Gävle   306 GTI 4:18,9 7:05,0 23:55,3 3:12,4
 
44 46 A Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 5:25,2 7:12,6 18,2
3     Jessica Larsson Rasbo MK   244 4:19,9 7:00,3 23:58,0 3:15,1
Entrant: Peter Jansson Åkeri ab
 
45 69 B Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 5:21,8 7:07,4 42,2
3     Lars Gustafsson Hofors MS   Corsa A GSI 4:14,4 7:15,2 23:58,8 3:15,9
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
46 72 B Leo Betcke Sigtuna RC B-förare 2 WD VW 5:27,3 7:02,3 46,9
4     Johan Klaar Sigtuna RC   Golf III 4:12,0 7:21,9 24:03,5 3:20,6
 
47 54 A Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K VW 5:34,5 7:07,5 41,6
5     Patric Söderlund Rasbo MK   Golf GTI 4:14,3 7:08,6 24:04,9 3:22,0
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
48 74 B Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD VW 5:16,9 6:50,4 48,9
5     Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf 4:07,9 7:50,3 24:05,5 3:22,6
 
49 50 A Göran Westerman Rasbo MK A-förare Appendix K Opel 5:42,8 7:09,9 44,7
6     Urban Jansson Rasbo MK   Ascona 4:19,1 6:56,2 24:08,0 3:25,1
 
50 120 C Andreas Broberg Värmdö MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 5:30,9 7:00,6
1     Emil Eklund Gestrike RT   940 4:25,0 7:11,7 24:08,2 3:25,3
 
51 17 A Leif Westman Almunge MK A-förare 2 WD Ford 5:34,3 7:12,1 2:23,0
21     Matz Eriksson Films MK   Fiesta 4:17,8 7:05,7 24:09,9 3:27,0
 
52 55 A Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K Volvo 5:24,2 7:07,0 10 48,2
7     Åke Nilsson Rasbo MK   240 4:19,7 7:10,6 24:11,5 3:28,6
 
53 122 C Eddie Lundqvist Sandvikens MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 5:35,5 7:07,9 10,2
2     Hans-Olov Andersson Sandvikens MK   940 4:27,6 7:07,4 24:18,4 3:35,5
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
54 112 C Mikael Gjertz Rasbo MK C-förare 2 WD Ford 5:46,6 6:55,9 31,2
2     Malin Ågren Rasbo MK   Escort 4:20,4 7:17,5 24:20,4 3:37,5
 
55 102 C Magnus Söderström Ålands Motorklubb C-förare 2 WD Opel 5:43,6 7:09,6 37,0
3     Marcus Engberg MK Rimo   Ascona B 4:20,1 7:12,9 24:26,2 3:43,3
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB
 
56 84 B Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:26,8 7:12,8
1     Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940 4:24,8 7:27,8 24:32,2 3:49,3
 
57 127 C Johnny Thyr Films MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 5:45,3 7:10,7 29,6
3     Martin Holmgren Rasbo MK   244 4:29,2 7:12,6 24:37,8 3:54,9
 
58 91 B Christoffer Söderberg Rasbo MK B-förare Appendix K Opel 5:32,2 7:09,5
1     Kjell Renstål Rasbo MK   Ascona A 4:25,0 7:37,0 24:43,7 4:00,8
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
59 83 B Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:58,2 7:01,2 14,8
2     Daniel Andersson Almunge MK   940 4:18,8 7:28,8 24:47,0 4:04,1
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
60 85 B Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:33,6 7:13,1 20,8
3     Olle Larsson Rasbo MK   940 4:26,2 7:40,1 24:53,0 4:10,1
 
61 109 C Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD Volvo 5:58,0 7:10,2 1:05,7
4     Göran Nilson Waxholms MK   240 4:26,4 7:20,3 24:54,9 4:12,0
 
62 87 B Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:41,5 7:19,4 23,7
4     Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940 4:30,8 7:24,2 24:55,9 4:13,0
Entrant: Ekerö Bilteknik AB
 
63 88 B Christian Åhr Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:43,7 7:17,2 23,9
5     Jocke Arvidsson BSK Motor   940 4:23,8 7:31,4 24:56,1 4:13,2
 
64 82 B Bengt Mattsson Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 5:33,9 7:11,7 1:41,3
6     Mike Westerman Almunge MK   242 4:24,5 7:47,8 24:57,9 4:15,0
 
65 59 A Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 6:06,8 7:16,6
1     Joakim Renberg Skutskärs MS   940 4:21,5 7:15,2 25:00,1 4:17,2
 
66 111 C Lars Lindqvist Almunge MK C-förare 2 WD VW 5:47,2 7:16,7 1:19,9
5     Calle Askemar Järfälla MK   Golf1 4:32,4 7:32,8 25:09,1 4:26,2
 
67 132 C Lars Hedström Almunge MK C-förare Grupp E VW 5:54,4 7:19,7
1     Pär Hedström Almunge MK   Golf 4:37,2 7:19,7 25:11,0 4:28,1
 
68 101 C Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 6:12,9 7:23,6 1:32,4
6     Mattias Bodare Grangärde RRC   Corsa 4:30,6 7:14,5 25:21,6 4:38,7
 
69 104 C Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD Toyota 6:01,3 7:21,8 1:35,1
7     Lars Hallquist SMK Märsta   Starlet 4:35,7 7:25,5 25:24,3 4:41,4
Entrant: Lejtorp Racing
 
70 139 C Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E Opel 5:52,1 7:32,7 20,6
2     Martin Linder Almunge MK   Kadett 4:39,7 7:27,1 25:31,6 4:48,7
 
71 121 C Patrik Johansson Rasbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 6:01,0 7:22,7 1:23,4
4     Jimmy Berlin Rasbo MK   240 4:40,3 7:27,6 25:31,6 4:48,7
 
72 135 C Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 6:02,9 7:32,2 25,7
3     Staffan Andersson Sandvikens MK   Golf Mk2 4:43,5 7:18,1 25:36,7 4:53,8
 
73 77 B Kjell Mattsson Östhammars MK B-förare 2 WD Peugeot 5:37,0 7:23,5 2:22,4
7     Gunnar Holstein MK Rimo   206 RC 4:27,8 8:10,7 25:39,0 4:56,1
 
74 140 C Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 6:03,0 7:26,4 29,8
4     John Styrman Stockholms BK   242 4:39,0 7:32,4 25:40,8 4:57,9
 
75 131 C Stefan Blomqvist Almunge MK C-förare Appendix K Ford 6:12,8 7:26,0
1     Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000 4:42,5 7:24,1 25:45,4 5:02,5
 
76 100 C Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2 WD Nissan 6:43,6 7:22,9 1:56,6
8     Robert Andersson Vallentuna MK   Sunny 4:20,9 7:18,4 25:45,8 5:02,9
 
77 94 B Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K Opel 5:50,1 7:28,5 10 1:06,2
2     Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B 4:29,9 7:51,4 25:49,9 5:07,0
 
78 136 C Johannes Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 6:11,1 7:30,6 51,4
5     Mattias Engvall Skutskärs MS   Golf Mk 3 4:46,5 7:34,2 26:02,4 5:19,5
 
79 133 C Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 6:01,6 7:48,1 57,6
6     Elin Trana Skutskärs MS   Golf GT 4:48,7 7:30,2 26:08,6 5:25,7
 
80 129 C Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K Saab 5:51,1 7:23,5 26,2
2     Erik Trohlin Films MK   96 4:38,0 8:19,0 26:11,6 5:28,7
 
81 116 C Henrik Nilsson Skepptuna MK C-förare 2 WD VW 6:03,0 7:30,5 40 2:26,1
9     Joakim Jansson Skepptuna MK   Golf Mk1 4:38,1 7:23,7 26:15,3 5:32,4
Entrant: TEAM KBRACING
 
82 108 C Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD Skoda 6:02,6 7:41,8 2:28,3
10     Mario Fincken Värmdö MK   Favorit 4:51,4 7:41,7 26:17,5 5:34,6
 
83 141 C Robin Wallberg Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 6:14,2 7:36,4 1:10,4
7     Robin Malmesjö Skutskärs MS   Golf Mk II 4:47,7 7:43,1 26:21,4 5:38,5
 
84 123 C Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 6:42,5 7:31,8 2:14,3
5     Max Nensén Gnesta MK   244 4:42,3 7:25,9 26:22,5 5:39,6
 
85 125 C Johan Wikström Skutskärs MS VOC / Grupp N -1600 Volvo 6:15,8 7:40,7 2:16,0
6     Julia Wikström Skutskärs MS   244 4:43,6 7:44,1 26:24,2 5:41,3
 
86 106 C Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Peugeot 6:21,0 7:26,5 2:42,0
11     Mikael Pettersson Järbo MK   309 4:51,8 7:51,9 26:31,2 5:48,3
 
87 95 B Stefan Edlund Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 6:03,9 7:39,1
1     Mikael Friberg Mälaröarnas MK   Golf 4:41,3 8:57,2 27:21,5 6:38,6
 
88 105 C Pär Lodén Vallentuna MK C-förare 2 WD Volvo 6:52,2 8:02,9 4:07,2
12     Jessica Lundahl MK Rimo   142 4:50,3 8:11,0 27:56,4 7:13,5
 
89 134 C Henrik Andersson Almunge MK C-förare Grupp E VW 6:40,1 8:28,6 3:23,6
8     Fredrik Lindh Rasbo MK   Golf Mk2 5:16,8 8:09,1 28:34,6 7:51,7
 
90 138 C Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E VW 5:56,5 7:33,0 4:59,6
9     Filip Rosendahl Rasbo MK   Golf GT 4:41,8 11:59,3 30:10,6 9:27,7
 
91 89 B Tom Hansson Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:41,4 7:15,8 7:34,5
6     Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK   240 11:23,3 7:46,2 32:06,7 11:23,8
 
92 86 B Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:38,7 7:16,9 7:52,2
7     Bengt Malmberg Skepptuna MK   940 4:25,8 15:03,0 32:24,4 11:41,5
 
93 97 C Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD Mitsubishi 15:03,8 6:36,6
1     Petri Savela Tua   Lancer Evo IX 3:53,7 6:56,8 32:30,9 11:48,0
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
94 51 A Per Göransson Almunge MK A-förare Appendix K Ford 5:44,6 7:34,9 12:31,4
8     Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon 4:28,2 18:07,0 35:54,7 15:11,8
 
95 75 B Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD Volvo 5:20,0 6:53,7 1:00 23:25,5
8     Håkan Ehrsson Värmdö MK   240 4:10,3 29:18,1 46:42,1 25:59,2
Entrant: Lejtorp Racing
 
16 A Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 WD Toyota 4:37,4 6:45,0
    Markku Kangas Sandvikens MK   Celica GT4 3:52,0 Brutit
Entrant: L.Häggsbildemontering AB
 
42 A Roine Björk Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 4:54,6 6:33,3
    Johnny Björk Rasbo MK   Corsa 3:55,4 Brutit
 
34 A Robin Brandel Rasbo MK A-förare 2 WD BMW 4:55,9 6:28,8
    Niklas Carlson Katrineholms MK   325 4:05,2 Brutit
Entrant: PP Slakt AB
 
48 A Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 5:08,4 6:42,0
    Sofie Lundmark Piteå MS   940 4:04,4 Brutit
Entrant: LEJTORP RACING
 
124 C Robin Hellström Järbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 5:50,2 7:01,5
    Emma Hellström Järbo MK   940 4:26,5 Brutit
 
58 A Mats Bromark Films MK A-förare Grupp E VW 6:02,8 7:21,6
    Martin Bromark Skutskärs MS   Golf GT 4:27,8 Brutit
 
20 R Wladi Rabrenovic Mälaröarnas MK A-förare 2 WD Renault 5:57,8 7:41,5
    Filip Rabrenovic Mälaröarnas MK   Clio 4:42,7 Brutit
 
80 B Kenneth Karlsson MK Rimo B-förare 2 WD BMW 5:58,5 7:38,2
    Carl-Gustav Andersson MK Rimo   325 5:02,1 Brutit
Entrant: Nyströms Cement
 
11 A Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:44,8 6:39,9
    Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX Brutit
 
60 B Joakim Süld Östhammars MK B-förare 4 WD Mazda 4:55,9 6:26,8 10
    Jennie Süld Östhammars MK   323 Turbo 4wd Brutit
 
78 B Karl Sundborger Mälaröarnas MK B-förare 2 WD Volvo 5:21,7 7:43,1
    Johan Thelin Mälaröarnas MK   242 Brutit
 
130 C Håkan Stålberg Waxholms MK C-förare Appendix K Volvo 5:48,4 8:02,7
    Anton Stålberg Waxholms MK   142 Brutit
 
65 B Dick Larsson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 5:08,5 12:47,2 10
    Madelene Buskas Gotlands MF BK   Evo Brutit
 
202 A Carina Hermansson SMK Uppsala A-förare 4 WD Subaru 4:57,5 19:31,6
    Mikael Nilsson Rasbo MK   WRX Brutit
 
137 C Håkan Bodin Örsundsbro MK C-förare Grupp E VW 6:01,8 20:43,7
    Bobby Bodin Örsundsbro MK   Golf 2 Brutit
 
35 A Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 WD VW 4:59,2
    Ulf Björnvad   Golf Brutit
 
1 A Marcus Nilsson Vännäs MK A-förare 4 WD Nissan 5:07,9
    Lars Nilsson Vännäs MK   Sunny GTI-R Brutit
 
67 B Anton Alkberg Sandvikens MK B-förare 2 WD Ford 5:02,8 10
    Pontus Dahlund AMF Årsunda   Fiesta ST Brutit
Entrant: Järbo Alltech
 
22 A Anders Nystedt Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 5:25,0
    Jonas Wennberg Vallentuna MK   Corsa B Brutit
 
81 B Peter Ericsson Films MK B-förare 2 WD VW 5:34,5
    Thomas Sandqvist Films MK   Golf Brutit
 
57 A Sören Olsson Films MK A-förare Appendix K Volvo 5:41,4
    Jörgen Sunden Films MK   242 Brutit
 
126 C Fredrik Andersen Haninge MK VOC / Grupp N -1600 Renault 6:02,5
    Michael Lindfors Haninge MK   Clio Brutit
 
115 C Niklas Westerman Rasbo MK C-förare 2 WD Opel 6:07,2
    Marcus Karlsson Rasbo MK   Ascona B Brutit
 
92 B Stefan Pettersson Rasbo MK B-förare Appendix K Ford 6:08,2
    Henrik Boive Almunge MK   Cortina GT Brutit
Entrant: Bevelko historic rallyteam Sweden
 
93 B Ulf Wikland Örsundsbro MK B-förare Appendix K Volvo 6:40,3
    David Wikland Örsundsbro MK   Amazon 122 S Brutit
 
107 C Christer Carlström Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Opel 16:41,7 50
    Per-Olof Einerfeldt Oläsligt   Kadett GT/E Brutit
 
103 C Michael Johansson Almunge MK C-förare 2 WD Volvo 52:48,6
    Fredrik Gustavsson Rasbo MK   242 Brutit
 
7 A Mikael Åhman Films MK A-förare 4 WD Ford
    Patrik Karlsson   Escort Cosworth Brutit
 
8 A Fredrik Dannevall Nollåtta MK A-förare 4 WD Mitsubishi
    Patrik Sjödahl Nollåtta MK   Evo Brutit
 
43 A Peo Berglund Sandvikens MK A-förare 2 WD VW
    Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III Brutit
Entrant: SOLKEM AB
 
71 B Danny Mattsson Rasbo MK B-förare 2 WD Opel
    Andreas Palm Rasbo MK   Corsa B 16 V Brutit
 
76 B Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2 WD Opel
    Patrik Helander Almunge MK   Kadett Brutit
 
90 B Andreas Jonsson SMK Nyköping VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo
    Magnus Jonsson SMK Nyköping   244 Brutit
 
96 B Anders Larsson Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW
    Gustaf Mörne Mälaröarnas MK   Golf Brutit
 
110 C Hans Pettersen SMK Märsta C-förare 2 WD Peugeot
    Robert Schmidt SMK Märsta   205 GTI Brutit
 
119 C Patrik Carlén SMK Märsta C-förare 2 WD Opel
    Fredrik Olsson SMK Märsta   Ascona Brutit
 
128 C Håkan Westlund Almunge MK C-förare Appendix K Opel
    Daniel Westlund Almunge MK   Ascona Brutit
 
142 J Martin Grehn Rasbo MK Ungdomsrally Volvo
    Lars-Åke Allard Rasbo MK   240 Brutit
 
30 A Hasse Jansson MK Rimo A-förare 2 WD Volvo 5:13,7 7:02,5
    Roine Andersson SMK Uppsala   944 4:18,4 Excluded/Time limit
Entrant: HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
113 C Gunnar Olars Rasbo MK C-förare 2 WD Opel 5:29,3 6:58,2
    Magnus Larsson Rasbo MK   Kadett GTE 4:26,5 Excluded/Time limit
Entrant: A.R.C MOTORSPORT
 
99 C Stefan Eklund Mälaröarnas MK C-förare 4 WD Mazda
    Mattias Carlström Mälaröarnas MK   323 GTR Excluded/Time limit
 
118 C Peter Reiman Rasbo MK C-förare 2 WD VW
    Tomas Svärd Grangärde MK   Mk II Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!