Svenska English
Raceconsulting
2013-05-25 KMK-Trofén Official final
Results
Total list 191 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 8 A Björn Adolfsson KAK 4 WD Skoda 3:09,7 9:55,0
1     Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia 6:33,9 4:18,0 23:56,6
 
2 74 A Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2 WD VW 3:11,2 9:54,9
1     Miriam Walfridsson MK Ratten   Golf KitCar 6:39,1 4:23,8 24:09,0 12,4
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
3 14 A Stefan Pettersson Gotlands MF BK 4 WD Ford 3:10,7 10:04,0 19,4
2     Anna Marions Gotlands MF BK   Escort Cosworth 6:37,5 4:23,8 24:16,0 19,4
 
4 66 A Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2 WD Toyota 3:12,8 9:58,8 12,1
2     Gustav Holmdahl SMK Linde   Corolla 6:43,4 4:26,1 24:21,1 24,5
 
5 15 A Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 WD Mitsubishi 3:15,4 10:04,3 24,8
3     Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X 6:40,2 4:21,5 24:21,4 24,8
 
6 1 A Jan-Erik Folkesson SMK Örebro 4 WD Mitsubishi 3:11,9 10:08,6 27,1
4     Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX 6:41,5 4:21,7 24:23,7 27,1
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
7 41 A Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD Toyota 3:12,0 10:02,6 22,7
3     Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla 6:50,7 4:26,4 24:31,7 35,1
 
8 6 A Jacob Jansson MK Kopparberg 4 WD Subaru 3:15,0 10:12,4 45,6
5     Sophia Karlsson Taxing MK   Impreza 6:43,1 4:31,7 24:42,2 45,6
Entrant: Ingemars Garage
 
9 19 A Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Subaru 3:16,0 10:09,7 49,4
6     Christer Carlsson Katrineholms MK   Impreza 6:51,8 4:28,5 24:46,0 49,4
 
10 20 A Peter Appelskog Östergyllen RC 4 WD Ford 3:18,6 10:20,0 52,0
7     Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   Escort WRC 6:44,2 4:25,8 24:48,6 52,0
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
11 13 A Michael Brucesson Gotlands MF BK 4 WD Mitsubishi 3:17,0 10:20,0 55,2
8     Håkan Marions Gotlands MF BK   Lancer Evo VI 6:45,9 4:28,9 24:51,8 55,2
 
12 12 A Algot Öberg Eskilstuna MK 4 WD Subaru 3:18,4 10:13,0 10 58,9
9       Impreza 6:48,2 4:25,9 24:55,5 58,9
Entrant: Sörmlands Energi AB
 
13 42 A Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 WD Suzuki 3:15,6 10:13,0 47,2
4     Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600 6:55,9 4:31,7 24:56,2 59,6
Entrant: Nordh`s Lastmaskiner AB
 
14 59 A Philip Haag Kullings MS A-förare 2 WD Citroën 3:19,6 10:19,9 51,9
5     Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max 6:51,3 4:30,1 25:00,9 1:04,3
Entrant: www.ranaverken.se
 
15 40 A Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A-förare 2 WD Ford 3:15,5 10:17,3 54,4
6     Jonas Sandberg Norrköpings MK   Fiesta ST 6:57,9 4:32,7 25:03,4 1:06,8
Entrant: Lundinsbil.se
 
16 17 A Michael Holmgren Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 3:21,1 10:27,6 1:09,8
10     Lukas Åkeson Gnesta MK   Lancer Evo VII 6:44,2 4:33,5 25:06,4 1:09,8
 
17 73 A Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD SEAT 3:16,6 10:19,6 58,9
7     Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Ibiza 6:57,3 4:34,4 25:07,9 1:11,3
 
18 47 A Kaj Banck Storfors MK A-förare 2 WD Volvo 3:16,0 10:18,6 59,3
8     Richard Svensson Storfors MK   940 GL 7:01,3 4:32,4 25:08,3 1:11,7
 
19 37 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 3:25,2 10:24,2 1:02,9
9     Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf 6:53,3 4:29,2 25:11,9 1:15,3
 
20 39 A Henrik Gustavsson SMK Östgöta A-förare 2 WD Volvo 3:20,7 10:24,7 1:03,7
10     Johan Johansson SMK Valdemarsvik   940 6:56,1 4:31,2 25:12,7 1:16,1
 
21 72 A Joakim Larsson Norrköpings MK A-förare 2 WD Volvo 3:25,1 10:30,9 1:07,7
11     Martin Berggren Linköpings MS   242 6:49,2 4:31,5 25:16,7 1:20,1
 
22 65 A Jonas Bjornvad Mälaröarnas MK A-förare 2 WD VW 3:22,8 10:29,4 1:07,8
12     Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf 6:53,0 4:31,6 25:16,8 1:20,2
 
23 76 A Daniel Johansson Nollåtta MK 4 WD Misubishi 3:21,4 10:29,6 1:20,5
11     Andreas Johansson Eskilstuna MK   Lancer Evo IX 6:53,1 4:33,0 25:17,1 1:20,5
Entrant: JRM Racing AB
 
24 60 A Janne Pettersson SMK Nyköping A-förare 2 WD VW 3:23,8 10:23,7 1:08,1
13     Fredrik Karlsson Katrineholms MK   Golf KitCar 6:56,5 4:33,1 25:17,1 1:20,5
 
25 50 A Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 3:16,2 10:26,3 1:08,9
14     Tomas Åhman Smek Uppsala   Corolla 6:59,5 4:35,9 25:17,9 1:21,3
 
26 67 A Robin Brandel Rasbo MK A-förare 2 WD BMW 3:19,5 10:21,8 1:09,2
15     Niklas Carlson Katrineholms MK   325 7:04,7 4:32,2 25:18,2 1:21,6
Entrant: PP Slakt AB
 
27 61 A Magnus Johansson Östgöta Bsf A-förare 2 WD Volvo 3:21,4 10:29,4 1:09,5
16     Andreas Johansson Östgöta Bsf   240 6:54,0 4:33,7 25:18,5 1:21,9
 
28 83 B Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 3:22,6 10:28,0
1     Dan Rhodin SMK Trollhättan   242 L 6:55,6 4:35,4 25:21,6 1:25,0
Entrant: WWW.RALLYIMPORT,SE
 
29 63 A Maths Johnsson Ydre MK A-förare 2 WD Volvo 3:24,2 10:28,2 1:12,9
17     Johan Karlsson Tjust MK   940 6:54,5 4:35,0 25:21,9 1:25,3
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
30 35 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 3:23,6 10:29,6 1:13,2
18     Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240 6:54,4 4:34,6 25:22,2 1:25,6
 
31 22 A Kimmo Frondelius Katrineholms MK 4 WD Mitsubishi 3:19,5 10:31,5 1:26,1
12     Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX 6:58,9 4:32,8 25:22,7 1:26,1
 
32 18 A Carina Hermansson SMK Uppsala 4 WD Subaru 3:20,5 10:33,4 1:27,4
13     Staffan Lindberg Sigtuna RC   WRX 6:54,6 4:35,5 25:24,0 1:27,4
 
33 38 A Sebastian Malm MK Speed A-förare 2 WD Ford 3:22,5 10:29,6 1:16,7
19     Marcus Sundh Älmhults MK   Escort Maxi 6:59,4 4:34,2 25:25,7 1:29,1
Entrant: AK Schakt o Entreprenad AB
 
34 25 B Oscar Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 3:30,3 10:33,2 1:29,6
14     Martin Andersson Götene MK   Lancer Evo V 6:53,7 4:29,0 25:26,2 1:29,6
 
35 45 A Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 3:23,8 10:28,4 1:19,2
20     Anders Isaksson Laxå MK   940 6:59,4 4:36,6 25:28,2 1:31,6
 
36 33 A Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2 WD Volvo 3:24,4 10:32,4 1:23,0
21     Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240 7:00,2 4:35,0 25:32,0 1:35,4
Entrant: Lejtorp Racing
 
37 36 A Leif Person Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 3:25,6 10:37,9 1:26,3
22     Fredrik Rudmalm Laxå MK   940 6:57,0 4:34,8 25:35,3 1:38,7
 
38 29 B Christopher Tottie Mälaröarnas MK 4 WD Mitsubishi 3:20,8 10:44,3 1:43,2
15     Peter Henell Mälaröarnas MK   Lancer Evo IV 6:57,6 4:37,1 25:39,8 1:43,2
 
39 110 A Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K -1981 Porsche 3:27,8 10:29,5
1     Håkan Jacobsson Norbergs MC   911 RS 7:04,7 4:38,2 25:40,2 1:43,6
 
40 109 A Ola Axelsson Västerås MS Appendix K -1981 Volvo 3:21,1 10:51,4 3,0
2     Roger Lindholm Västerås MS   242 6:53,7 4:37,0 25:43,2 1:46,6
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
41 55 A Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 3:22,9 10:37,6 1:36,1
23     Emil Eklund Gestrike RT   Golf III 7:02,2 4:42,4 25:45,1 1:48,5
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
42 2 A Janne Gustafson Teknis MC 4 WD Mitsubishi 3:23,3 10:43,0 1:48,5
16     Pia Klemming Teknis MC   Lancer Evo VI 7:02,1 4:36,7 25:45,1 1:48,5
 
43 21 A Lasse Mothander Gnesta MK 4 WD Toyota 3:22,5 10:39,4 1:51,0
17     Christer Boo Gnesta MK   Celica GT4 7:07,0 4:38,7 25:47,6 1:51,0
 
44 53 A Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 3:28,6 10:38,7 1:38,8
24     Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf Mk 2 7:03,9 4:36,6 25:47,8 1:51,2
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
45 27 B Fredrik Åhs Västerås MS 4 WD Mitsubishi 3:23,9 10:43,7 1:51,6
18     Henrik Oscarsson Västerås MS   Lancer Evo VIII 6:58,7 4:41,9 25:48,2 1:51,6
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
46 70 A Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2 WD Volvo 3:28,4 10:42,3 1:44,7
25     Urban Fröjd Falköpings MK   940 7:03,2 4:39,8 25:53,7 1:57,1
 
47 101 B Alan Karlsson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 3:26,8 10:45,9 32,7
2     Jonas Arvidsson Laxå MK   242 7:02,3 4:39,3 25:54,3 1:57,7
 
48 82 B Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 3:26,0 10:43,6 34,9
3     Per Erik Andersson Ludvika MS   242 7:04,3 4:42,6 25:56,5 1:59,9
 
49 71 A Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 3:27,4 10:43,2 1:47,5
26     Björn Nilsson MK Ratten   242 7:06,9 4:39,0 25:56,5 1:59,9
 
50 78 B Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2 WD Ford 3:34,6 10:39,0 37,4
4     Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II 7:02,1 4:43,3 25:59,0 2:02,4
 
51 68 A Conny Johansson Gotlands MF BK A-förare 2 WD Volvo 3:26,2 10:42,7 1:50,3
27     Niklas Virgin Gotlands MF BK   940 7:05,4 4:45,0 25:59,3 2:02,7
 
52 79 B Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 3:33,1 10:40,4 39,0
5     Jonas Bergsander Kullings MS   242 7:05,8 4:41,3 26:00,6 2:04,0
 
53 131 A Peter Elg MK Team Treske VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:23,4 10:41,6
1     Peter Johansson MK Team Treske   940 7:10,4 4:47,3 26:02,7 2:06,1
 
54 93 B Emil Karlsson Hällefors MK B-förare 2 WD Volvo 3:27,2 10:43,0 41,3
6     Magnus Hermansson Hällefors MK   940 7:10,9 4:41,8 26:02,9 2:06,3
Entrant: Kjellbergs AB
 
55 113 A Mats Myrsell SMK Hedemora Appendix K -1981 Porsche 3:23,6 10:48,7 23,1
3     Esko Junttila SMK Hedemora   911 RS 7:10,2 4:40,8 26:03,3 2:06,7
Entrant: Team Tractive AB
 
56 46 A Robin Wallon SMK Kungsör A-förare 2 WD Volvo 3:30,4 10:41,8 1:54,3
28     Rickard Strindlund SMK Kungsör   240 7:09,5 4:41,6 26:03,3 2:06,7
 
57 64 A Casper Uddberg Gnesta MK A-förare 2 WD Volvo 3:28,7 10:47,3 1:58,0
29     Kim Lövström Gnesta MK   242 7:10,0 4:41,0 26:07,0 2:10,4
 
58 58 A Anders Hultberg Gotlands MF Bilklubb A-förare 2 WD Volvo 3:28,6 10:51,4 1:58,8
30     Karl Malmberg Gotlands MF Bilklubb   940 7:06,4 4:41,4 26:07,8 2:11,2
 
59 129 A Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:25,6 10:45,2 9,9
2     Göran Widell SMK Vingåker   940 7:15,0 4:46,8 26:12,6 2:16,0
 
60 107 A Lars Pettersson MK Kinda Appendix K -1981 Volvo 3:28,9 10:46,6 33,6
4     Ulf Johansson MK Kinda   242 7:15,0 4:43,3 26:13,8 2:17,2
Entrant: Hycklinge Bensin o Service AB
 
61 168 C Kim Nyden Laxå MK C-förare 2 WD BMW 3:30,1 10:43,8
1     Emil Arvidsson Teknis MC   Compact 7:13,2 4:46,9 26:14,0 2:17,4
 
62 127 A Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:22,0 10:47,7 13,1
3     Nina Jonasson Wäxjö MS   940 7:20,2 4:45,9 26:15,8 2:19,2
Entrant: O'Learys Racing
 
63 138 B Patrik Adolfsson Säffle MC VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:26,7 10:45,5 13,2
4     Fredrik Erixon Säffle MC   244 7:17,7 4:46,0 26:15,9 2:19,3
Entrant: Team Koskela Golv o Bygg
 
64 84 B Sebastian Johansson Gotlands MF BK B-förare 2 WD Ford 3:34,8 10:49,3 54,3
7     Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta 7:06,2 4:45,6 26:15,9 2:19,3
 
65 125 A Anton Suontausta Kolsva MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:30,6 10:48,7 16,1
5     Andreas Peters Kolsva MS   940 7:14,5 4:45,0 26:18,8 2:22,2
 
66 143 B Pontus Berglund Arlövs MC VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:25,5 10:49,6 17,9
6     Peter Berglund Arlövs MC   940 7:15,5 4:50,0 26:20,6 2:24,0
 
67 69 A Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 3:29,6 10:54,2 2:11,7
31     Johan Gustavsson Katrineholms MK   Clio Sport 7:17,1 4:39,8 26:20,7 2:24,1
 
68 106 B Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 3:27,2 10:56,9 1:01,2
8     Arne Johansson SMK Karlskoga   242 7:10,5 4:48,2 26:22,8 2:26,2
 
69 105 B Calle Svennestam Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 3:29,3 10:55,6 1:02,7
9     Mikael Westling Eskilstuna MK   242 7:11,6 4:47,8 26:24,3 2:27,7
 
70 114 A Bo Warmenius Taxinge MK Appendix K -1981 Ford 3:30,1 10:53,4 44,8
5     Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600 7:17,1 4:44,4 26:25,0 2:28,4
 
71 49 A Tore Sandberg Vimmerby MS A-förare 2 WD Volvo 3:31,1 10:47,9 2:16,1
32     Sofia Johansson Vimmerby MS   244 7:17,7 4:48,4 26:25,1 2:28,5
 
72 85 B Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 WD Opel 3:34,7 10:51,8 1:03,8
10     Kenneth Stenberg SMK Vingåker   Ascona B 7:16,8 4:42,1 26:25,4 2:28,8
 
73 115 A Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Appendix K -1981 Saab 3:29,6 10:56,2 46,3
6     Jan-Erik Eriksson Ludvika MS   V4 7:16,4 4:44,3 26:26,5 2:29,9
Entrant: TRENDAB MOTORSPORT
 
74 137 B Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:25,2 10:54,3 24,0
7     Lars Andersson Dals MK   940 7:17,3 4:49,9 26:26,7 2:30,1
Entrant: O'Learys Racing
 
75 90 B Richard Hartzell Norrköpings MK B-förare 2 WD VW 3:35,4 10:57,0 1:05,6
11     Mikael Andersson Norrköpings MK   Golf 7:13,1 4:41,7 26:27,2 2:30,6
 
76 98 B Mikael Viberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 3:31,9 10:59,0 1:06,5
12     Weine Larsson SMK Karlskoga   940 7:15,6 4:41,6 26:28,1 2:31,5
Entrant: Racepart Sweden
 
77 77 B Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 3:38,1 10:53,6 1:07,5
13     Christian Ohlson Kils MK Bil   240 7:13,9 4:43,5 26:29,1 2:32,5
 
78 157 C Emil Carneling Katrineholms MK C-förare 2 WD BMW 3:35,8 10:55,3 16,1
2     Kristoffer Gustavsson Björkviks MC   325 7:16,3 4:42,7 26:30,1 2:33,5
 
79 81 B Mikael Wallon SMK Kungsör B-förare 2 WD Volvo 3:34,0 10:48,1 1:10,3
14     Robin Hallman Kolsva MS   240 7:23,4 4:46,4 26:31,9 2:35,3
 
80 52 A Mikael Andersson Kristianstad MK A-förare 2 WD Volvo 3:30,1 11:01,9 2:24,5
33     Alexander Harsten Hässleholms MK   242 7:16,0 4:45,5 26:33,5 2:36,9
 
81 108 B Håkan Lindh Laxå MK Appendix K -1981 Volvo 3:30,9 10:58,1 53,4
7     Daniel Jansson SMK Södermanland   242 7:17,2 4:47,4 26:33,6 2:37,0
Entrant: HL SERVICE LAXÅ
 
82 195 J Henrik Johansson MK Kinda Ungdomsrally Volvo 3:33,6 10:49,2
1     John Wärnelius MK Kinda   940 7:21,0 4:51,0 26:34,8 2:38,2
Entrant: Hycklinge Bensin o Service AB
 
83 30 B Johan Åkeson Gnesta MK 4 WD Audi 3:36,2 11:09,0 2:39,0
19     Mikael Roswall Gnesta MK   S2 Quattro 7:05,9 4:44,5 26:35,6 2:39,0
 
84 103 B Christian Gabrielsson SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 3:33,6 10:55,1 1:15,5
15     Jonas Eriksson SMK Nyköping   242 7:08,0 5:00,4 26:37,1 2:40,5
 
85 23 B Andreas Arwidson Falköping MK 4 WD Mitsubishi 3:26,0 11:07,2 2:42,4
20     Joakim Sjöberg Falköping MK   Evo 7:17,2 4:48,6 26:39,0 2:42,4
 
86 144 B Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:26,8 10:58,3 39,7
8     Daniel Andersson Almunge MK   940 7:23,0 4:54,3 26:42,4 2:45,8
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
87 179 B Erik Karlström Nässjö MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:24,8 11:03,7 40,6
9     Magnus Lundgren Norrahammars MK   940 7:16,5 4:58,3 26:43,3 2:46,7
 
88 80 B Anton Samuelsson Katrineholms MK B-förare 2 WD VW 3:31,5 10:56,3 1:22,7
16     Janne Nilsson Katrineholms MK   Golf III 7:26,0 4:50,5 26:44,3 2:47,7
 
89 100 B Micke Larsson Rönne MK B-förare 2 WD Volvo 3:30,5 10:59,1 1:25,9
17     Tom Sittala SMK Linde   940 7:30,4 4:47,5 26:47,5 2:50,9
Entrant: HL Service i Laxå
 
90 130 A Kenneth Tomasson MK Ratten VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:27,5 11:07,4 45,2
10     Ida Bood MK Ratten   940 7:19,4 4:53,6 26:47,9 2:51,3
 
91 57 A Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 3:30,1 10:54,7 2:39,1
34     Hans Ädel Hedesunda MK   940 7:06,4 5:16,9 26:48,1 2:51,5
 
92 167 C Thomas Andersson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 3:27,9 11:09,7 38,2
3     Tobias Grammer Storfors MK   242 7:15,3 4:59,3 26:52,2 2:55,6
 
93 160 C Pontus Åhman Almunge MK C-förare 2 WD Opel 3:23,8 11:28,0 38,4
4     Patrik Åhman Almunge MK   Corsa A 7:18,7 4:41,9 26:52,4 2:55,8
 
94 112 A Anders Johnsen SMK Dala Falun Appendix K -1981 Porsche 3:32,7 11:05,8 1:14,4
8     Stefan Gustavsson Ludvika MS   911 RS 7:31,6 4:44,5 26:54,6 2:58,0
Entrant: Tractive AB
 
95 148 A Jesper Samuelsson Storfors MK A/B-förare Grupp E VW 3:29,4 11:05,8
1     Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II 7:23,4 5:01,0 26:59,6 3:03,0
 
96 124 A Andreas Pettersson MSK Hammaren VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:30,5 11:08,8 57,5
11     Linus Pichler MSK Hammaren   940 7:28,7 4:52,2 27:00,2 3:03,6
 
97 172 C Rickard Gustafsson SMK Södermanland VOC / Grupp N <1400 Volvo 3:34,9 11:08,5
1     Patrick Larsson Eskilstuna MK   940 7:24,7 4:53,4 27:01,5 3:04,9
Entrant: www.rallyimport.se
 
98 169 C Tobias Persson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 3:33,5 11:03,5 48,9
5     Jenny Hellström Ludvika MS   Ascona B 7:33,5 4:52,4 27:02,9 3:06,3
 
99 139 B Frederik Eckhardt Eskilstuna MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:28,6 11:23,2 1:01,7
12     Gustav Hellman Katrineholms MK   940 7:20,2 4:52,4 27:04,4 3:07,8
 
100 141 B Andreas Guillemot Eskilstuna MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:31,7 11:10,8 1:04,3
13     Tord Jansson SMK Södermanland   240 7:28,0 4:56,5 27:07,0 3:10,4
Entrant: www.rallyimport.se
 
101 147 B Mattias Andersson V:a Östergötlands MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:35,5 11:14,2 1:04,4
14     Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940 7:25,3 4:52,1 27:07,1 3:10,5
 
102 126 B Kristian Gustavsson MK Ran Askersund VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:31,7 11:09,9 1:07,6
15     Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940 7:28,1 5:00,6 27:10,3 3:13,7
Entrant: GUSTAVSSON MOTORSPORT
 
103 128 B Emil Kåberg Laxå MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:32,7 11:14,6 1:08,0
16     Fredrik Persson Laxå MK   940 7:30,0 4:53,4 27:10,7 3:14,1
 
104 155 C Jan Nilsson Gotlands MF BK C-förare 2 WD Volvo 3:39,3 11:09,4 57,0
6     Jimmie Krusell Gotlands MF BK   740 7:25,9 4:56,4 27:11,0 3:14,4
 
105 150 B Max Nensén Gnesta MK A/B-förare Grupp E VW 3:36,4 11:09,5 17,0
2     Lucas Karlsson Gnesta MK   Golf 7:35,5 4:55,2 27:16,6 3:20,0
 
106 88 B Marcus Johnsson Katrineholms MK B-förare 2 WD Ford 3:35,3 11:15,9 1:55,3
18     Mathias Johnsson Kastrineholms MK   Fiesta ST 7:30,7 4:55,0 27:16,9 3:20,3
 
107 156 C Janne Eriksson Säffle MC C-förare 2 WD BMW 3:37,6 11:18,4 1:08,9
7     Håkan Johansson Säffle MC   325 7:29,8 4:57,1 27:22,9 3:26,3
 
108 158 C Henrik Carlzon MK Kopparberg C-förare 2 WD Opel 3:36,3 11:22,4 1:09,9
8     Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett GSI 7:25,6 4:59,6 27:23,9 3:27,3
Entrant: Ledin Motorsport
 
109 9 A Bengt Thorsell Skara MK 4 WD Ford 3:15,4 12:53,8 3:28,7
21     Torbjörn Harysson   Focus WRC 6:48,4 4:27,7 27:25,3 3:28,7
 
110 153 B Tobias Isaksson Laxå MK A/B-förare Grupp E VW 3:31,9 11:19,4 27,5
3     Per Hansson Laxå MK   Golf 2 7:34,9 5:00,9 27:27,1 3:30,5
 
111 171 C Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK VOC / Grupp N <1400 Volvo 3:36,8 11:08,7 26,2
2     Sebastian Holmgren Västra Östergötlands MK   240 7:43,0 4:59,2 27:27,7 3:31,1
 
112 180 C Robin Hellström Järbo MK VOC / Grupp N <1400 Volvo 3:34,4 11:27,7 28,2
3     Emma Hellström Järbo MK   940 7:31,9 4:55,7 27:29,7 3:33,1
 
113 175 C Johan Karlsson Kullings MS VOC / Grupp N <1400 Volvo 3:38,7 11:19,9 30,2
4     Emelie Bodin Kullings MS   940 7:36,9 4:56,2 27:31,7 3:35,1
 
114 136 B Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:35,8 11:21,7 1:32,1
17     Pontus Jardstedt Kullings MS   940 7:39,5 4:57,8 27:34,8 3:38,2
 
115 24 B Dick Larsson Nollåtta MK 4 WD Mitsubishi 4:34,9 10:53,9 3:42,5
22     Madelene Buskas Gotlands MF BK   Evo 7:08,6 5:01,7 27:39,1 3:42,5
 
116 161 C Anders Gauffin Säters MK C-förare 2 WD Ford 3:38,3 11:22,4 1:25,7
9     Leif Claesson   Escort Mk 2 7:40,5 4:58,5 27:39,7 3:43,1
 
117 54 A Karl-Erik Forsman Botkyrka MK A-förare 2 WD Opel 3:40,7 11:26,7 3:35,4
35     Ulf Mäe Taxinge MK   Manta B 2,0 7:39,1 4:57,9 27:44,4 3:47,8
 
118 28 B Anders Lundkvist Skepptuna MK 4 WD Subaru 4:32,8 11:02,9 3:48,6
23     Fredrik Lundkvist   Impreza 7:19,9 4:49,6 27:45,2 3:48,6
 
119 116 A Jonas Larsson SMK Vingåker Appendix K -1981 Volvo 3:42,1 11:29,8 2:05,7
9     Mikael Larsson SMK Vingåker   142 7:42,8 4:51,2 27:45,9 3:49,3
 
120 145 B Jesper Forssell Kolsva MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:37,0 11:23,4 1:51,1
18     Peter Hultberg Björnjägarens RC   940 7:46,4 5:07,0 27:53,8 3:57,2
 
121 163 C André Ekström Gotlands MF C-förare 2 WD Opel 3:36,9 12:14,5 1:41,7
10     Jacob Ekström MK Gutarna   Kadett 7:18,5 4:45,8 27:55,7 3:59,1
 
122 91 B Magnus Yxsjö Andersson SMK Örebro B-förare 2 WD BMW 3:32,4 11:06,1 2:35,9
19     Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   325i 8:26,5 4:52,5 27:57,5 4:00,9
 
123 174 C Fredrik Fält Storfors MK VOC / Grupp N <1400 Volvo 3:46,0 11:38,7 1:06,1
5     Thomas Larsson Storfors MK   242 7:40,3 5:02,6 28:07,6 4:11,0
 
124 192 C Joakim Eriksson Gotlands MF BK C-förare Grupp E Volvo 3:49,6 11:47,6
1     Sandra Eriksson Gotlands MF BK   940 7:48,4 5:04,6 28:30,2 4:33,6
 
125 111 B Lennart Stocker Värmdö MK Appendix K -1981 Opel 3:45,4 11:33,1 2:55,4
10     PO Einerfeldt Värmdö MK   Ascona B 7:46,6 5:30,5 28:35,6 4:39,0
 
126 92 B Lars Jonsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 WD Volvo 3:49,0 11:32,7 3:16,5
20     Viktor Jonsson SMK Valdemarsvik   142 8:14,1 5:02,3 28:38,1 4:41,5
 
127 142 B Joakim Eriksson Gnesta MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:42,1 11:58,3 2:46,4
19     Rasmus Eriksson Gnesta MK   940 7:56,4 5:12,3 28:49,1 4:52,5
 
128 177 C Erik Corell SMK Nyköping VOC / Grupp N <1400 Volvo 3:46,5 12:02,9 1:55,6
6     Emil Corell SMK Nyköping   242 7:52,5 5:15,2 28:57,1 5:00,5
 
129 132 A Jan Lingheimer Linköpings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:45,7 12:00,2 2:57,1
20     Peter Malmberg Åtvidabergs MK   240 7:58,4 5:15,5 28:59,8 5:03,2
 
130 121 C Alex Nagy Huddinge MK Appendix K -1981 Volvo 3:46,0 11:55,5 3:21,2
11     Lasse Persson Stockholms BK   142 8:01,3 5:18,6 29:01,4 5:04,8
 
131 149 B Tomas Wärn Norrköpings MK A/B-förare Grupp E VW 3:48,6 11:57,5 2:03,2
4     Lars Karlsson Norrköpings MK   Golf II 7:57,0 5:19,7 29:02,8 5:06,2
 
132 152 B Magnus Nyberg Gotlands MF BK A/B-förare Grupp E Ford 3:52,8 12:07,4 2:06,5
5     Hanna Nyberg Gotlands MF BK   Escort 7:51,4 5:14,5 29:06,1 5:09,5
 
133 182 C Håkan Bauer Laxå MK C-förare Grupp E Volvo 3:52,1 11:52,3 39,2
2     Marika Eng Laxå MK   940 8:05,8 5:19,2 29:09,4 5:12,8
 
134 198 J Markus Karlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Volvo 3:46,3 11:58,9 2:35,7
2     Sven Karlsson Katrineholms MK   244 8:08,0 5:17,3 29:10,5 5:13,9
 
135 120 A Rolf Norlin MSK Hammaren Appendix K -1981 Volvo 3:55,0 11:53,3 3:30,9
12     Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon 8:07,0 5:15,8 29:11,1 5:14,5
Entrant: Baskirhästar hammarbygård
 
136 165 C Tomas Lindeqvist Haninge MK C-förare 2 WD Volvo 3:57,2 12:09,7 2:59,4
11     Staffan Adengård Skepptuna MK   940 7:56,7 5:09,8 29:13,4 5:16,8
 
137 154 C Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Peugeot 3:59,2 12:03,8 2:59,7
12     Mikael Pettersson Järbo MK   309 7:58,4 5:12,3 29:13,7 5:17,1
 
138 97 B Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 3:32,7 13:08,9 3:58,6
21     Conny Johansson Munkfors MC   940 7:35,2 5:03,4 29:20,2 5:23,6
 
139 194 C Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 3:50,9 12:02,2 50,7
3     John Styrman Stockholms BK   242 8:06,6 5:21,2 29:20,9 5:24,3
 
140 122 C Gunnar Arestav Stockholms BK Appendix K -1981 Volvo 3:53,6 12:12,3 3:41,8
13     Bengt Springer Team V8   142 8:00,0 5:16,1 29:22,0 5:25,4
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
141 191 C Mats Eriksson Gotlands MF BK C-förare Grupp E Volvo 3:48,3 12:09,2 55,6
4     Tom Eriksson Gotlands MF BK   940 8:01,9 5:26,4 29:25,8 5:29,2
 
142 201 J Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 4:01,5 12:07,1 2:56,9
3     Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940 8:06,2 5:16,9 29:31,7 5:35,1
 
143 200 J Simon Andersson Dals MK Ungdomsrally Volvo 3:59,4 12:24,3 3:17,3
4     Håkan Andersson Dals MK   242 8:07,1 5:21,3 29:52,1 5:55,5
 
144 186 C Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 3:55,9 12:30,1 1:29,5
5     Elin Trana Skutskärs MS   Golf GT 8:12,0 5:21,7 29:59,7 6:03,1
 
145 183 C David Roos Gnesta MK C-förare Grupp E VW 3:55,1 12:23,6 1:33,2
6     Christoffer Stumpp   Golf 8:22,8 5:21,9 30:03,4 6:06,8
 
146 193 C Ove Björklund MK Ratten C-förare Grupp E Volvo 3:58,3 12:23,4 1:40,2
7     Per Täppers MK Ratten   244 8:25,1 5:23,6 30:10,4 6:13,8
 
147 199 J David Barfeld Haninge MK Ungdomsrally Opel 3:49,1 12:44,2 3:59,3
5     Håkan Kron Mälaröarnas MK   Corsa 8:21,5 5:39,3 30:34,1 6:37,5
 
148 170 C Daniel Trygg Nyköpings Modellklubb C-förare 2 WD Toyota 4:27,0 13:12,8 4:49,1
13     Dan Trygg Nyköpings Modellklubb   Starlet RWD 7:42,5 5:40,8 31:03,1 7:06,5
 
149 123 C Tomas Ragnarsson SMK Nyköping Appendix K -1981 VW 4:03,3 13:04,4 6:10,8
14     Kjell Johansson Eskilstuna MK   1303 S 8:57,6 5:45,7 31:51,0 7:54,4
 
150 187 C Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grupp E VW 4:39,7 13:08,9 3:39,0
8     Rickard Broberg Värmdö MK   Golf II 8:42,3 5:38,3 32:09,2 8:12,6
 
151 176 C Samuel Gustavsson SMK Valdemarsvik VOC / Grupp N <1400 Volvo 3:43,0 11:37,3 4:00 5:17,5
7     Robin Eriksson SMK Valdemarsvik   242 7:52,0 5:06,7 32:19,0 8:22,4
 
152 189 C Jennie Hartzell Norrköpings MK C-förare Grupp E VW 4:06,4 13:39,0 3:50,2
9     Madelaine Lundin MK Ramunder   Golf 8:49,2 5:45,8 32:20,4 8:23,8
 
153 178 C Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK VOC / Grupp N <1400 Volvo 3:35,5 12:44,0 7:18,0
8     Tom Hansson Mälaröarnas MK   242 7:37,7 10:22,3 34:19,5 10:22,9
 
154 135 B Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:31,6 11:00,4 8:57,7
21     Andreas Dolfén Kullings MS   944 8:48,4 11:40,0 35:00,4 11:03,8
 
155 162 C Antti Johannesson Eskilstuna MK C-förare 2 WD Volvo 3:41,0 20:31,5 10:33,2
14     Magnus Jensen Eskilstuna MK   242 7:36,7 4:58,0 36:47,2 12:50,6
Entrant: www.rallyimport.se
 
156 253 A Robin Sandberg Ryds MK A-förare 2 WD Volvo 3:20,1 22:57,0 13:40,0
36     Pecka Svensson Wäxjö MS   940 6:56,7 4:35,2 37:49,0 13:52,4
 
157 11 A Ingemar Svensson Flens MS 4 WD Ford 3:04,8 27:57,8 17:44,9
24     John Stigh Västra Östergötlands MK   Fiesta RS WRC 6:27,3 4:11,6 41:41,5 17:44,9
Entrant: Team TÄTAB Hyrliftar
 
158 134 A Jonas Sjöman Flens MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:28,9 11:04,5 16:47,7
22     Gustav Johansson Fryksdalens MK   242 22:45,3 5:31,7 42:50,4 18:53,8
 
3 A Björn Persson Huddinge MK 4 WD Ford 3:09,4 10:07,1
    Anders Olsson Asarums MS   Focus WRC 6:35,7 5:11,9 Brutit
 
252 B Richard Hålling Norrköpings MK B-förare 2 WD Toyota 3:28,2 10:52,4
    Martin Holmdahl MK Ran Askersund   Corolla GT 7:07,2 5:00,8 Brutit
 
87 B Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 3:22,0 1:22:34,8
    Kristofer Dahlström Vallentuna MK   240 7:02,7 4:41,6 Brutit
 
4 A Mattias Jirvelius SMK Örebro 4 WD Ford 3:18,0 10:07,7
    Erik Gustavsson SMK Linde   Fiesta 5:35,7 Brutit
 
34 A Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 3:21,5 10:34,5
    Fredrik Peterson V:ä Östergötlands MK   940 6:59,6 Brutit
 
99 B Mikael Olsson Gotlands MF BK B-förare 2 WD Ford 3:35,8 11:16,2
    Jonas Sigren Gotlands MF BK   Escort 7:24,9 Brutit
 
173 C Rasmus Persson Flens MS VOC / Grupp N <1400 Volvo 3:43,0 11:16,6
    Charlie Ekström Eskilstuna MK   240 7:35,5 Brutit
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
7 A Eric Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 3:11,5 11:19,0
    Mikael Kjellgren Hjo MK   Lancer WRC 8:23,1 Brutit
 
181 C Pelle Lundgren Östergyllen RC VOC / Grupp N <1400 Suzuki 3:40,2 11:48,6
    Ronnie Maxe Finspångs MS   Swift Mk1 GTI 7:51,1 Brutit
Entrant: MLIMITS.SE MOTORSPORTPRODUKTER
 
250 B Joel Bergqvist Katrineholms MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:44,4 11:50,2
    John Bergkvist Katrineholms MK   940 7:51,7 Brutit
 
31 C Kim Koivio Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 3:16,0 10:20,4
    Petri Savela Tua   Lancer Evo V Brutit
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
62 A Tobbe Pettersson Gotlands MF BK A-förare 2 WD Volvo 3:28,1 10:57,7
    Andreas Lundström Gotlands MF BK   940 Brutit
 
89 B David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2 WD Volvo 3:23,7 11:07,8
    Kim Göransson SMK Motala Bil   940 Brutit
Entrant: Skobes Bil AB
 
185 C Mattias Ledin MK Kopparberg C-förare Grupp E Saab 3:25,8 11:12,1
    Jimmy Persson MK Kopparberg   9000 Brutit
Entrant: Ledin Motorsport
 
104 B Fredrik Karlander Toarps MK B-förare 2 WD Volvo 3:31,8 11:07,4
    Erik Åhman Toarps MK   940 16v Brutit
 
94 B Niklas Solenö Katrineholms MK B-förare 2 WD VW 3:44,1 11:24,3
    Magnus Nilsson Katrineholms MK   Golf Mk 3 Brutit
 
16 A Göran Lindström Huddinge MK 4 WD Mitsubishi 3:14,3
      Lancer Evo VII Brutit
Entrant: HÖGDALENSBIL o SKADECENTER AB
 
32 A Christopher Zeijlon Skillingaryds MK A-förare 2 WD Volvo 3:16,7
    Christofer Svensson Skillingaryds MK   240 Brutit
 
10 A Roger Brenemark Haninge MK 4 WD Mitsubishi 3:17,9
    Björn Larsson Haninge MK   Lancer Evo V Brutit
 
26 B Gabriel Savela Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 3:21,3
    Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV Brutit
 
48 A Daniel Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 3:21,4
    Niklas Lundkvist Eskilstuna MK   Golf 3 Brutit
Entrant: SEAB Sörmlands Energi AB
 
51 A Andreas Frölander Gotlands MF BK A-förare 2 WD Citroën 3:25,3
    Joakim Storm Nässjö MK   ZX Brutit
 
146 B Tom Thomasson MK Ratten VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:25,4
    Dan Levin MK Ratten   940 Brutit
 
133 A Håkan Süld Östhammars MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:26,5
    Ola Persson Rasbo MK   940 Brutit
 
140 B Erik Stenberg Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 3:26,6
    Anni Hellstadius Kullings MS   944 Brutit
 
197 J Pontus Lönnström Nora MK Ungdomsrally Volvo 3:29,3
    Mikael Lönnström Nora MK   244 Brutit
 
151 B Emil Lagerqvist Gotland MF BK A/B-förare Grupp E Volvo 3:33,3
    Tobias Steen Gotlands MF BK   940 Brutit
 
102 B Johan Östlund Flens MS B-förare 2 WD VW 3:35,9
    Kent Fargo Flens MS   Golf Brutit
 
188 C Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK C-förare Grupp E Volvo 3:42,9
    Markus Antonsson Gotlands MF BK   940 Brutit
 
117 A Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Appendix K -1981 Volvo 3:46,0
    Stefan Ekberg SMK Sörmland   164 Brutit
 
159 C Anders Elofsson Laxå MK C-förare 2 WD Volvo 4:00,2
    Magnus Lindqvist Laxå MK   242 Brutit
 
75 A Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel
    Björn Wulf Vallentuna MK   Corsa B Brutit
 
190 C Jimmy Kullander Katrineholms MK C-förare Grupp E VW
    Tomas Eriksson/ohlsson Katrineholms MK   Jetta Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!