Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2012-02-25 Skogsrundan RM Official final
Results
Total list 43 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 32 A Erik Johansson SMK Hedemora Klass 8 H1 72-75 Saab 7:36,5 5:01,9
1     Jenny Strandberg SMK Örebro   V4 2:38,4 7:25,0 22:41,8
 
2 37 A Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 8 H1 72-75 Saab 7:30,2 5:02,8 6,2
2     Linda Sjölin Flens MS   V4 2:48,9 7:26,1 22:48,0 6,2
Entrant:TRENDAB MOTORSPORT
 
3 103 A Tom Axelsson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 7:39,9 5:11,7 15,1
3     Annette Åhman Almunge MK   Escort BDG 2:37,5 7:27,8 22:56,9 15,1
 
4 35 A Håkan Larsson Laxå MK Klass 8 H1 72-75 Ford 7:33,3 5:04,8 15,7
4     Viktor Larsson Laxå MK   Escort RS 1800 2:34,6 7:44,8 22:57,5 15,7
 
5 43 A Robert Johansson Ljusdals MS Klass 9 H2+I 76-81 VW 7:34,9 5:17,8
1     Lasse Grip Ljusdals MS   Golf 2:36,2 7:32,0 23:00,9 19,1
 
6 45 A Lars Lindqvist Mälaröarnas MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 7:49,1 5:07,7 5,5
2     Erik Lindqvist   240 2:37,2 7:32,4 23:06,4 24,6
Entrant:Team BlästerMäster
 
7 28 A Christer Adolfsson Haninge MK Klass 8 H1 72-75 Opel 7:45,1 5:09,6 33,4
5     Jenny Lindståhl Haninge MK   Ascona A 2:35,8 7:44,7 23:15,2 33,4
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts
 
8 40 A Tomas Thorszelius Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 7:41,6 5:17,2 15,1
3     Åke Nilsson Rasbo MK   Ascona B 2:42,8 7:34,4 23:16,0 34,2
 
9 30 A Björn Ask Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Volvo 7:48,3 5:16,6 37,7
6     Håkan Andersson Almunge MK   142 2:36,4 7:38,2 23:19,5 37,7
 
10 31 A Thomas Johansson Bengtsfors MC Klass 8 H1 72-75 Volvo 7:41,4 5:14,7 10 38,1
7     Anders Johansson Bengtsfors MC   142 2:36,3 7:37,5 23:19,9 38,1
 
11 105 A Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 7:32,9 5:48,9 20,6
4     Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI 2:34,3 7:25,4 23:21,5 39,7
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
 
12 27 A Kurt Nensén Gnesta MK Klass 8 H1 72-75 Saab 7:53,0 5:17,0 49,4
8     Max Nensén Gnesta MK   V4 2:39,0 7:42,2 23:31,2 49,4
 
13 25 A Lars-Erik Lundström MK Kopparberg Klass 8 H1 72-75 Opel 7:49,0 5:14,7 51,1
9     Jan Larsson Björnjägarens RC   Ascona 2:37,9 7:51,3 23:32,9 51,1
 
14 17 A Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:52,1 5:18,0
1     Anders Jansson Skepptuna MK   Amazon 2:40,7 7:48,1 23:38,9 57,1
 
15 16 A Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:47,0 5:19,0 0,5
2     Jörgen Blomman SMK Söderhamn   Amazon 2:42,9 7:50,5 23:39,4 57,6
 
16 29 A Sören Elofsson Västerås MS Klass 8 H1 72-75 Opel 7:45,7 5:35,7 1:02,6
10     Janne Larsson Flen MS   Ascona A 2:41,0 7:42,0 23:44,4 1:02,6
Entrant:CARFIX RALLY TEAM
 
17 26 A Sven Stors Mälaröarnas MK Klass 8 H1 72-75 Opel 7:46,3 5:20,1 1:03,2
11     Glenn Stors Mälaröarnas MK   Ascona A 2:42,9 7:55,7 23:45,0 1:03,2
Entrant:Arbetsfordon AB
 
18 18 A Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 8:04,2 5:09,7 11,2
3     Per Bergström Skepptuna MK   Mustang 2:41,9 7:54,3 23:50,1 1:08,3
 
19 19 A Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 7:54,4 5:22,6 15,8
4     Johan Dahlström MSK Hammaren   Falcon Futura Sprint 2:44,3 7:53,4 23:54,7 1:12,9
 
20 24 B Stefan Andersson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 7:51,0 5:20,4 1:15,4
12     Joakim Lindell Almunge MK   Escort RS 2000 2:45,1 8:00,7 23:57,2 1:15,4
Entrant:A.R.C Motorsport
 
21 14 A Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:56,1 5:23,0 19,4
5     Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 2:44,5 7:54,7 23:58,3 1:16,5
Entrant:Carfix Rallyteam
 
22 13 A Walter Olofsson Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:01,6 5:22,0 34,9
6     Kjell Andersson Huddinge MK   Amazon 2:41,3 8:08,9 24:13,8 1:32,0
Entrant:Team BlästerMäster
 
23 15 A Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 7:58,1 5:31,1 35,7
7     Jan Nilsson Kolsva MS   Rekord Coupé 6:a 2:43,5 8:01,9 24:14,6 1:32,8
 
24 9 A Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 8:10,2 5:28,3
1     Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 2:48,5 8:05,7 24:32,7 1:50,9
 
25 11 A Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:24,3 5:40,6 1:33,5
8     Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon 2:53,5 8:14,0 25:12,4 2:30,6
Entrant:basjkirhästar hammarbygård
 
26 101 A Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 BMC 6:23,6 6:31,9
1     Robin Sanell Anderstorp RC   Cooper 3:13,5 9:12,8 25:21,8 2:40,0
 
27 3 B Kjell Andersson Västerås MS Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 8:31,5 5:44,4
1     Anders Jonsson Västerås MS   Sport 2:54,8 8:22,1 25:32,8 2:51,0
 
28 6 A Jan-Erik Eriksson Ludvika MS Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 8:11,3 5:49,3 12,7
2     Erik Karjula Ludvika MS   Sport 2:58,1 8:46,8 25:45,5 3:03,7
 
29 10 B Ola Eklund Västerås Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:37,4 5:46,2 2:16,3
9     Jan Blom Offerdahl MK   PV 544 2:55,6 8:36,0 25:55,2 3:13,4
Entrant:Carfix Rally Team
 
30 12 A Sven Olof Jägerstedt SMK Södermanland Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:21,3 5:37,5 2:32,1
10     Stefan Ekberg SMK Södermanland   Amazon 2:52,5 9:19,7 26:11,0 3:29,2
Entrant:Car Fix Rally team
 
31 22 A Göran Huggare Kolsva MS Klass 7 G2 70-71 Saab 8:34,2 6:03,0 10
1     Viktor Huggare Kolsva MS   V4 2:59,1 8:43,1 26:29,4 3:47,6
 
32 20 A Stig Johansson Kils MK Bil Klass 6 G1 66-69 Triumph 8:50,1 5:56,0
1     Inge Olsson Kils MK Bil   2.5 Pi 2:59,7 8:45,4 26:31,2 3:49,4
 
33 8 B Yngve Gustavsson Skepptuna MK Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 VW 9:10,1 6:08,1 2:55,8
2     Magnus Rehbinder Rhk   1500 S 3:07,7 9:02,6 27:28,5 4:46,7
 
34 7 B Lars Larsson MK Kopparberg Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 VW 9:21,7 6:13,2 2:59,6
3     Leif Logrell Östernärke RMC   1500 S 3:00,6 8:56,8 27:32,3 4:50,5
 
35 33 C Sören Olsson Films MK Klass 8 H1 72-75 Toyota 7:22,6 10:36,2 1:10 6:48,7
13     Jörgen Sunden Films MK   Celica 2:36,4 7:45,3 29:30,5 6:48,7
 
36 41 B Håkan Lindh Laxå MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 7:51,4 6:15,5 10 9:03,2
5     Lasse Fagergren Laxå MK   242 2:33,9 15:13,3 32:04,1 9:22,3
Entrant:HL Service i Laxå AB
 
37 2 C Bo Rönnbäck Östernärke Radio o Motor Klass 1 E -61 Ford 10:33,2 7:15,8 10
1     Gert Svensson Östernärke Radio o Motor   Crown Victoria 4:04,1 10:28,8 32:31,9 9:50,1
 
38 21 C Ove Fellin Kolsva MS Klass 7 G2 70-71 Volvo 8:40,0 1:45:54,0
2     Richard Eklund Karlskoga MF   Amazon 1:54:34,0 1:31:52,2
 
36 A Tom Damberg Waxholms MK Klass 8 H1 72-75 Volvo 7:17,9 5:05,5
    Håkan Holm Vallentuna MK   164 Retired
 
104 A Lars-Olov Forslund Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 7:53,7
    Kenneth Ottosson Films MK   242 Retired
 
1 B Göran Hedefalk Skepptuna MK Klass 1 E -61 Volvo
    Patrik Hedefalk Skepptuna MK   Amazon Sport Retired
 
34 A Anders Olsson Waxholms MK Klass 8 H1 72-75 Volvo
    Tomas Klerhag   142 Retired
 
46 A Mats Thorszelius SMK Uppsala Klass 9 H2+I 76-81 Volvo
    Peter Johansson Uppsala MK   242 Retired
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!