Svenska English
Raceconsulting
2011-07-30 Vilda Ryd Racet Official final
Results
Total list 132 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 5 SS 2/SS 6 SS 3/SS 7 SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 16 A Stoffe Nilsson Hässleholms MK 4 WD Subaru 6:07,1 3:55,0 3:20,1 2:47,3
1     Jesper Johansson Ryds MK   Impreza WRX STi 3:44,3 4:14,0 5:02,2 29:10,0
Entrant:Thule Rental
 
2 18 A Åke Jacobsson Emådalens MK 4 WD Ford 6:15,8 4:04,6 3:24,9 2:46,5 48,4
2     Björn Jonasson Wäxjö MS   Focus WRC 3:58,4 4:16,9 5:11,3 29:58,4 48,4
 
3 20 A Bengt Thorsell Skara MK 4 WD Mitsubishi 6:24,5 4:12,7 3:30,1 2:53,7 1:28,9
3     Mikael Kjellgren Laxå MK   Lancer Evo VII 3:53,5 4:23,1 5:21,3 30:38,9 1:28,9
 
4 17 A Joachim Carlström Gullabo RC 4 WD Mitsubishi 6:26,0 4:09,8 3:32,6 2:53,4 1:30,2
4     Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII 3:54,3 4:21,6 5:22,5 30:40,2 1:30,2
 
5 41 A Rickie Borgström Osby MK A-förare 2 WD Volvo 6:26,5 4:07,7 3:28,2 2:55,2
1     Joakim Nilsson Simrishamns MK   240 3:55,7 4:28,7 5:23,5 30:45,5 1:35,5
 
6 31 A Daniel Halldén Skillingaryds MK A-förare 2 WD Volvo 6:29,1 4:09,2 3:31,2 2:56,3 10,2
2     Niklas Johansson Ryds MK   740 3:57,2 4:27,7 5:25,0 30:55,7 1:45,7
Entrant:Bergfors Snickerifabrik AB
 
7 33 A Mattis Olsson Gullabo RC A-förare 2 WD Toyota 6:28,0 4:06,7 3:29,7 2:55,1 15,2
3     Anders Karlsson Gullabo RC   Corolla 3:55,6 4:27,8 5:37,8 31:00,7 1:50,7
Entrant:Fröjds Motor AB
 
8 37 A Morgan Eriksson Gullabo RC A-förare 2 WD Volvo 6:40,0 4:18,3 3:28,5 2:53,4 18,6
4     Anders Mattisson Gullabo RC   940 3:53,5 4:26,2 5:24,2 31:04,1 1:54,1
 
9 32 A Kjell Fransson Vimmerby MS A-förare 2 WD Volvo 6:40,0 4:12,7 3:34,5 2:53,5 20,6
5     Jörgen Lindal Wäxjö MK   940 3:57,4 4:25,0 5:23,0 31:06,1 1:56,1
Entrant:vimmerby hus
 
10 23 A Ingvar Andersson Hässleholms MK 4 WD Subaru 6:32,7 4:16,7 3:33,8 2:55,5 2:01,0
5     Adam Andersson Hässleholms MK   Impreza 3:58,4 4:26,8 5:27,1 31:11,0 2:01,0
 
11 35 A Magnus Johansson Älmhults MK A-förare 2 WD Volvo 6:41,6 4:21,7 3:37,0 2:57,1 47,2
6     Jonas Bergman Älmhults MK   940 3:59,4 4:29,1 5:26,8 31:32,7 2:22,7
 
12 83 B Magnus Carlsson Wäxjö MS B-förare 2 WD Volvo 6:44,6 4:18,5 3:34,5 2:57,6
1     Stefan Ahl Wäxjö MS   940 3:56,4 4:30,9 5:30,4 31:32,9 2:22,9
 
13 45 A Jörgen Olsson Ryds MK A-förare 2 WD VW 6:50,1 4:22,3 3:34,0 2:57,7 1:02,0
7     Marie Ragntoft SMK Hörby   Golf 4:01,1 4:25,9 5:36,4 31:47,5 2:37,5
 
14 48 A David Pettersson Asarums MS A-förare 2 WD Volvo 6:42,3 4:20,3 3:35,2 2:59,7 1:04,6
8     Anders Åberg Hässleholms MK   242 4:04,7 4:33,2 5:34,7 31:50,1 2:40,1
 
15 21 A Magnus Hägg Trelleborgs MK 4 WD Subaru 6:45,1 4:21,0 3:39,8 2:55,8 2:40,1
6     Kristian Lindberg Trelleborgs MK   Impreza STi 4:02,5 4:34,0 5:31,9 31:50,1 2:40,1
Entrant:Lundells Motorsport
 
16 34 A David Bellborg Ryds MK A-förare 2 WD VW 6:50,4 4:23,3 3:35,0 2:57,3 1:07,9
9     Nicole Bellborg Ryds MK   Golf Mk3 4:00,0 4:35,8 5:31,6 31:53,4 2:43,4
 
17 39 A Fredrik Carlsson Wäxjö MS A-förare 2 WD Volvo 6:39,6 4:13,6 3:33,8 3:03,4 1:10,1
10     Simon Schandersson Wäxjö MS   240 4:03,4 4:34,9 5:46,9 31:55,6 2:45,6
 
18 40 A Kristoffer Thörjesson Ryds MK A-förare 2 WD Opel 6:51,2 4:29,3 3:30,5 2:54,9 1:11,8
11     Henric Schjölin Ryds MK   Astra OPC 4:02,7 4:32,3 5:36,4 31:57,3 2:47,3
Entrant:Fridafors BilserviceAB/Quaker State
 
19 44 A Fredrik Nilsson SMK Hörby A-förare 2 WD Volvo 6:48,2 4:19,6 3:39,5 2:59,3 1:15,1
12     Mikael Ottosson SMK Hörby   242 4:02,3 4:34,4 5:37,3 32:00,6 2:50,6
 
20 25 B Jens Persson Hässleholms MK 4 WD Subaru 6:40,7 4:22,1 3:42,4 2:58,7 2:58,6
7     Timmy Olsson Hässleholms MK   Impreza 4:05,3 4:37,3 5:42,1 32:08,6 2:58,6
 
21 82 B Christer Persson Ljungby MK B-förare 2 WD Volvo 6:53,0 4:18,4 3:36,7 3:02,9 36,2
2     Bengt Persson Ljungby MK   240 4:06,2 4:36,1 5:35,8 32:09,1 2:59,1
 
22 92 B Martin Nilsson SMK Hörby B-förare 2 WD Volvo 6:53,9 4:19,9 3:34,8 2:59,8 45,1
3     Ohla Wingren SMK Hörby   240 4:05,7 4:41,0 5:42,9 32:18,0 3:08,0
Entrant:Stefans Däcksevice Hörby
 
23 36 A Janne Kristiansson Wäxjö MS A-förare 2 WD Volvo 6:56,6 4:29,4 3:39,6 2:58,6 1:36,8
13     Emelie Svensson Ryds MK   940 4:04,4 4:37,1 5:36,6 32:22,3 3:12,3
Entrant:www.teammoheda.se
 
24 47 A Urban Hjärtfors Lessebo MK A-förare 2 WD VW 6:53,5 4:30,9 3:44,9 2:58,3 1:38,5
14     Tapio Palola MSK Hammaren   Golf Mk 3 KitCar 4:04,6 4:31,1 5:40,7 32:24,0 3:14,0
 
25 46 A Bengt Ragntoft SMK Hörby A-förare 2 WD Volvo 6:55,1 4:30,8 3:38,8 2:59,3 1:38,9
15     Patrik Törnqvist SMK Hörby   940 4:06,6 4:39,2 5:34,6 32:24,4 3:14,4
 
26 54 A Thomas Grönberg Emådalens MK Volvo Original Elit Volvo 6:56,1 4:30,7 3:40,1 2:59,5
1     Gunnar Lundin Emådalens MK   940 4:08,1 4:38,5 5:37,8 32:30,8 3:20,8
 
27 52 A Håkan Ståhl Anderstorp RC Volvo Original Elit Volvo 6:58,5 4:24,0 3:39,1 3:00,1 0,3
2     Peter Ståhl Anderstorp RC   244 4:08,5 4:40,5 5:40,4 32:31,1 3:21,1
 
28 51 A Joacim Kristiansson SMK Hörby A-förare 2 WD Opel 7:27,4 4:22,4 3:34,1 2:57,1 1:45,9
16     Anders Björnmyr SMK Hörby   Corsa B 4:01,1 4:33,4 5:35,9 32:31,4 3:21,4
 
29 38 A Hans Johansson Olofströms MK A-förare 2 WD Volvo 6:39,0 4:41,8 3:39,0 3:08,9 1:51,8
17     Mathias Bengtsson Grimslövs MS   240 4:11,7 4:43,3 5:33,6 32:37,3 3:27,3
 
30 112 C Erik Telehagen Wäxjö MS Volvo Original C-förare Volvo 7:07,6 4:29,9 3:42,6 3:02,3
1     Nina Jonasson Wäxjö MS   940 4:07,0 4:38,6 5:38,2 32:46,2 3:36,2
 
31 108 C Mats Hult Asarums MS C-förare 2 WD Volvo 7:04,3 4:29,2 3:40,3 3:03,7
1     Patrik Stensson Asarums MS   242 4:08,7 4:40,3 5:42,9 32:49,4 3:39,4
 
32 53 B Stefan Håkansson Älmhults MK Volvo Original Elit Volvo 7:02,8 4:27,8 3:41,9 3:03,1 22,0
3     Mikael Johansson Älmhults MK   940 4:10,7 4:42,5 5:44,0 32:52,8 3:42,8
Entrant:HåkanssonsMotorsport
 
33 22 A Mikael Wehlin Hässleholms MK 4 WD Subaru 6:55,1 4:44,4 3:42,8 2:59,3 3:43,4
8     Annika Hansen Hässleholms MK   Impreza 555 4:07,7 4:40,2 5:43,9 32:53,4 3:43,4
 
34 43 A Ola Schönström Arlövs MC A-förare 2 WD Volvo 6:51,1 4:27,9 3:52,4 3:03,8 2:08,2
18     Fredrik Hellman Osby MK   940 4:08,8 4:41,5 5:48,2 32:53,7 3:43,7
 
35 62 B Fredrik Karlander Kinds MK Volvo Original Elit Volvo 7:06,3 4:44,4 3:38,4 3:01,4 24,2
4     Lars Andersson Dals MK   940 4:06,8 4:39,5 5:38,2 32:55,0 3:45,0
 
36 105 C Jens Edvardsson Wäxjö MS C-förare 2 WD Opel 7:04,2 4:32,1 3:46,5 3:03,3 8,9
2     Timmy Berntsson Wäxjö MS   Ascona 4:10,0 4:41,2 5:41,0 32:58,3 3:48,3
 
37 87 B Markus Svensson Älmhults MK B-förare 2 WD BMW 7:12,3 4:31,0 3:44,7 3:03,1 1:34,5
4     Joakim Svensson Älmhults MK   325i E36 4:12,3 4:39,0 5:45,0 33:07,4 3:57,4
Entrant:Team Grupp H Light
 
38 73 A Sven-Åke Angerd Norrahammars MK HRB Klass 3 1966-1975 Ford 7:01,9 4:34,4 3:44,8 3:03,7
1     Niklas Johanson Anderstorps RC   Escort RS 2000 4:13,2 4:44,9 5:48,5 33:11,4 4:01,4
 
39 91 B Oskar Nilsson Wäxjö MS B-förare 2 WD Volvo 7:14,2 4:29,9 3:45,2 3:04,7 1:39,5
5     Daniel Wieslander Wäxjö MS   940 4:13,8 4:38,9 5:45,7 33:12,4 4:02,4
 
40 50 A Robert Karlsson Ljungby MK A-förare 2 WD VW 7:08,2 4:40,1 3:44,0 3:03,3 2:37,5
19     Henrik Sjöberg Ljungby MK   Golf 2 4:15,7 4:47,6 5:44,1 33:23,0 4:13,0
 
41 49 A Anders Hultberg Gotlands MF Bilklubb A-förare 2 WD Volvo 7:19,8 4:32,6 3:43,3 3:05,2 2:40,9
20     Anna Marions   940 4:17,3 4:46,2 5:42,0 33:26,4 4:16,4
 
42 81 B Mats Andersson Wäxjö MS HRB Klass 3 1966-1975 Opel 7:12,3 4:37,4 3:43,3 3:06,3 15,5
2     Bengt Petersson Wäxjö MS   Ascona A 4:08,6 4:39,7 5:59,3 33:26,9 4:16,9
 
43 65 B Jim Nilsson SMK Hörby Volvo Original Elit Volvo 7:16,0 4:32,4 3:45,5 3:05,4 58,0
5     Rickard Frick SMK Hörby   944 4:16,3 4:44,8 5:48,4 33:28,8 4:18,8
Entrant:AM Elteknik
 
44 94 B Mårten Nilsson Simrishamns MK B-förare 2 WD Volvo 7:18,9 4:37,2 3:52,6 3:06,7 1:59,7
6     Stefan Pettersson Grimslövs MS   940 4:12,1 4:42,7 5:42,4 33:32,6 4:22,6
 
45 64 B Christoffer Nordholm SMK Hörby Volvo Original Elit Volvo 7:14,1 4:33,5 3:46,1 3:05,1 1:04,4
6     Kjell Jönsson SMK Hörby   940 4:12,7 4:48,1 5:55,6 33:35,2 4:25,2
 
46 90 B Dan Skärin Skilingaryd MK B-förare 2 WD Volvo 7:15,8 4:38,0 3:43,4 3:09,2 2:02,5
7     Christer Skärin Skillingaryds MK   242 4:17,6 4:43,9 5:47,5 33:35,4 4:25,4
 
47 202 C Jim Hallberg Arc Volvo Original C-förare Volvo 7:20,7 4:32,0 3:44,8 3:05,5 50,0
2     Mikael Pettersson Arc   240 4:14,6 4:47,3 5:51,3 33:36,2 4:26,2
 
48 63 B Ola Wingren SMK Hörby Volvo Original Elit Volvo 7:17,4 4:34,4 3:48,6 3:05,7 1:06,1
7     Daniel Särbring SMK Hörby   740 4:15,6 4:46,9 5:48,3 33:36,9 4:26,9
 
49 204 B Olliver Axelsson Skillingaryds MK Volvo Original Elit Volvo 7:14,9 4:36,9 3:46,5 3:08,7 1:08,6
8     Andreas Ekdahl Skillingaryds MK   240 4:18,3 4:46,8 5:47,3 33:39,4 4:29,4
 
50 74 A Erik Uppsäll Skepptuna MK HRB Klass 3 1966-1975 Saab 7:15,8 4:33,9 3:44,9 3:06,3 29,9
3     Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4 4:18,2 4:49,4 5:52,8 33:41,3 4:31,3
 
51 8 J Daniel Brorson Wäxjö MS Ungdomsrally Volvo 6:58,8 4:32,3 3:56,0 3:14,4
1     Jan Brorson Wäxjö MS   940 4:22,9 4:51,5 5:51,5 33:47,4 4:37,4
 
52 9 J Victor Karlsson Vimmerby MS Ungdomsrally Volvo 7:01,3 4:36,1 3:52,8 3:12,6 5,5
2     Thomas Gustavsson Emådalens MK   940 4:21,5 4:49,6 5:59,0 33:52,9 4:42,9
Entrant:Dekaltrim.nu
 
53 113 C Albert Axelsson Nybro AC Volvo Original C-förare Volvo 7:16,0 4:41,9 3:51,3 3:08,4 1:13,1
3     Pontus Davidsson Nybro AC   242 4:18,7 4:47,6 5:55,4 33:59,3 4:49,3
 
54 80 A K Boalt Johnsson Broby MK HRB Klass 3 1966-1975 Volvo 7:25,4 4:34,9 3:51,6 3:08,3 50,4
4     Tony Sandelius Broby MK   142 4:18,1 4:48,8 5:54,7 34:01,8 4:51,8
 
55 5 J Tim Pettersson Wäxjö MS Ungdomsrally Volvo 7:00,8 4:35,3 3:51,8 3:12,7 15,2
3     Sven Ovesson Wäxjö MS   940 4:25,9 4:52,7 6:03,4 34:02,6 4:52,6
 
56 117 C Kristoffer Strid SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 7:10,7 4:38,6 3:49,6 3:09,2 1:25,3
4     Peter Strid SMK Hörby   940 4:21,1 4:59,3 6:03,0 34:11,5 5:01,5
 
57 107 C Jonas Andersson Karlskrona AK C-förare 2 WD Volvo 7:10,2 4:41,0 3:52,3 3:11,6 1:23,0
3     Ola Svensson Karlskrona AK   242 4:19,0 4:53,7 6:04,6 34:12,4 5:02,4
 
58 205 B Björn Johansson Trelleborgs MK Volvo Original Elit Volvo 7:36,9 4:43,9 3:50,4 3:10,2 1:49,0
9     Rikard Jönsson Trelleborgs MK   940 4:20,0 4:48,4 5:50,0 34:19,8 5:09,8
 
59 78 A Bo Wallman Karlskrona AK HRB Klass 3 1966-1975 Opel 7:23,2 4:40,5 3:54,9 3:09,1 1:09,1
5     Jan-Erik Jönsson Eslövs MK   Ascona A 4:21,7 4:52,5 5:58,6 34:20,5 5:10,5
 
60 61 A Thomas Kristiansson Wäxjö MS Volvo Original Elit Volvo 7:26,5 4:45,4 3:52,5 3:09,1 1:50,8
10     Robert Åström Wäxjö MS   940 4:18,7 4:54,2 5:55,2 34:21,6 5:11,6
Entrant:WWW.TEAMMOHEDA.SE
 
61 14 A Thobias Svensson SMK Hörby Grupp E Elit VW 7:14,8 4:36,2 3:56,4 3:12,8
1     Henrik Hallberg SMK Hörby   Golf GT 4:26,4 4:54,7 6:02,2 34:23,5 5:13,5
 
62 104 C Fredrik Tilgård Ljungby MK C-förare 2 WD Opel 7:25,3 4:40,1 3:50,7 3:18,6 1:42,2
4     Filip Wernefur   Ascona 4:21,5 4:55,7 5:59,7 34:31,6 5:21,6
 
63 66 B Jonas Henrysson Hässleholms MK Volvo Original Elit Volvo 7:32,2 4:47,7 3:48,4 3:11,2 2:02,8
11     Amelie Berg SMK Hörby   240 4:21,1 4:53,7 5:59,3 34:33,6 5:23,6
 
64 122 C Fredrik Persson Hästveda FRC Volvo Original C-förare Volvo 7:28,5 4:36,7 3:56,5 3:13,7 1:50,8
5     Elin Persson Hästveda FRC   244 4:21,1 4:58,4 6:02,1 34:37,0 5:27,0
 
65 10 B Erik Bergman Skillingaryds MK Grupp E Elit VW 7:10,6 4:34,5 3:55,4 3:16,4 15,4
2     Per Andersson Skillingaryds MK   Golf 4:28,3 4:59,8 6:13,9 34:38,9 5:28,9
 
66 106 C Fredrik Frisell Karlskrona AK C-förare 2 WD Volvo 7:18,7 4:44,3 3:58,0 3:15,6 1:52,6
5     Stefan Frisell Karlskrona AK   240 4:24,3 4:58,4 6:02,7 34:42,0 5:32,0
 
67 56 B Roger Petersson Lessebo MK Volvo Original Elit Volvo 7:21,6 4:45,7 3:59,0 3:11,5 2:11,9
12     Conny Martinsson Braås MK   940 4:23,4 5:00,5 6:01,0 34:42,7 5:32,7
 
68 68 B Sven Fondell SMK Hörby Volvo Original Elit Volvo 7:22,7 4:40,0 3:56,3 3:08,8 2:16,1
13     Mikael Olsson Christianstads RC   244 4:26,4 5:02,4 6:10,3 34:46,9 5:36,9
 
69 120 C Tom Kristensson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 7:30,6 4:39,6 3:55,6 3:12,6 2:01,4
6     Tobias Wikström SMK Hörby   240 4:26,3 4:57,5 6:05,4 34:47,6 5:37,6
 
70 124 C Erik Harrysson Eslövs MK Volvo Original C-förare Volvo 7:26,1 4:39,7 3:53,6 3:08,5 2:03,3
7     Ulf Lind Eslövs MK   240 4:18,7 4:58,2 6:24,7 34:49,5 5:39,5
Entrant:AM Elteknik
 
71 111 C Krister Bengtsson Asarums MS C-förare 2 WD Volvo 7:27,7 4:57,5 3:52,2 3:15,9 2:00,9
6     Marcus Andersson Ryds MK   242 4:20,8 4:53,3 6:02,9 34:50,3 5:40,3
 
72 13 B Carl Ryke Karlskrona AK Grupp E Elit VW 7:14,3 5:00,3 3:56,9 3:17,8 38,7
3     Joakim Svensson Karlskrona AK   Golf 4:20,2 5:03,8 6:08,9 35:02,2 5:52,2
Entrant:Festo AB
 
73 100 B Hannu Saikanmäki Olofströms MK B-förare 2 WD Ford 7:18,9 4:56,2 4:00,8 3:15,9 3:41,4
8     Micke Saikanmäki Olofströms MK   Escort 4:28,8 5:03,7 6:10,0 35:14,3 6:04,3
 
77 A Peter Nilsson Olofströms MK HRB Klass 3 1966-1975 Volvo 7:31,6 5:02,4 4:00,1 3:18,0 2:22,1
    Björn Borgqvist Kristianstads RC   142 S 4:32,0 5:02,9 6:06,5 35:33,5 6:23,5
 
75 206 B Erik Braf Vimmerby MS Grupp E Elit VW 7:13,7 5:00,6 3:56,2 3:15,2 30 1:11,6
4     Britt Olsson Vimmerby MS   Golf 4:29,2 5:00,6 6:09,6 35:35,1 6:25,1
 
76 127 C Simon Komulainen Wäxjö MS C-förare Grupp E SEAT 7:31,0 4:46,6 4:00,8 3:15,1
1     Julia Svensson Gullabo RC   Ibiza 4:34,0 5:08,1 6:24,8 35:40,4 6:30,4
 
77 126 C Pontus Nilsson SMK Nyköping Volvo Original C-förare Volvo 7:32,8 4:45,3 4:02,9 3:15,7 2:54,6
8     Mathias Cederstam SMK Nyköping   940 4:36,3 5:09,8 6:18,0 35:40,8 6:30,8
 
78 114 C Tom Andersson Älmhults MK Volvo Original C-förare Volvo 7:47,0 5:12,2 3:09,9 3:20,4 2:59,2
9     Martin Tallqvist Ryds MK   244 4:49,0 5:12,2 6:14,7 35:45,4 6:35,4
 
79 133 C Johannes Haraldsson Hässleholms MK C-förare Grupp E VW 7:45,0 5:04,2 3:59,8 3:15,4 7,9
2     Kenny Andersson Olofström MK   Golf 4:34,3 5:05,2 6:04,4 35:48,3 6:38,3
 
80 134 C Simon Magnusson Älmhults MK C-förare Grupp E Volvo 8:08,4 4:53,7 4:02,2 3:13,1 23,4
3     Anna Larsson Wäxjö MS   244 4:30,7 5:00,8 6:14,9 36:03,8 6:53,8
 
81 70 A Nils Bergquist Västerås MS KRB Klass 2 -65 1300- Volvo 7:48,8 4:57,1 3:59,1 3:20,2
1     Stefan Ekberg SMK Södermanland   Amazon 122S 4:34,3 5:11,3 6:19,4 36:10,2 7:00,2
Entrant:Carfix Rallyteam
 
82 116 C Håkan Råhlin Lessebo MK Volvo Original C-förare Volvo 7:49,0 5:00,9 4:09,5 3:18,3 3:44,0
10     Johnny Råhlin Lessebo MK   740 4:41,0 5:13,0 6:18,5 36:30,2 7:20,2
 
83 109 C Per-Ola Berg Lessebo MK C-förare 2 WD Volvo 7:48,8 4:54,0 4:11,8 3:21,7 3:42,5
7     Niklas Sjögren Lessebo MK   142 4:37,6 5:10,4 6:27,6 36:31,9 7:21,9
 
84 11 B Gustav Tillgren Trelleborgs MK Grupp E Elit VW 7:37,0 4:51,9 4:12,8 3:25,2 2:12,8
5     Peter Larsson Trelleborgs MK   Golf II 4:44,5 5:16,0 6:28,9 36:36,3 7:26,3
 
85 115 C Jim Andersson Älmhults MK Volvo Original C-förare Volvo 7:46,9 4:59,2 4:08,2 3:20,7 3:53,4
11     Sandra Månsson   940 4:40,9 5:17,2 6:26,5 36:39,6 7:29,6
 
86 96 B Thomas Wiberg Hässleholms MK B-förare 2 WD Opel 7:51,6 5:06,0 4:10,9 3:28,7 5:22,6
9     Klas Wiberg Hässleholms MK   Ascona 4:39,7 5:15,2 6:23,4 36:55,5 7:45,5
 
87 128 C Per Gunnarsson Älmhults MK C-förare Grupp E Volvo 7:57,3 5:09,8 4:08,2 3:23,0 1:29,2
4     Sven-Åke Ljungdahl Älmhults MK   940 4:44,2 5:21,4 6:25,7 37:09,6 7:59,6
 
88 123 C Mikael Andersson Karlskrona AK Volvo Original C-förare Volvo 8:02,2 5:09,4 4:14,6 3:19,9 4:32,9
12     Mikael Steen   242 4:46,3 5:17,4 6:29,3 37:19,1 8:09,1
 
89 76 C Göte Karlsson Hässleholms MK HRB Klass 3 1966-1975 Opel 8:04,6 5:05,0 4:16,4 3:23,8 4:17,7
7     Erik Karlsson Hässleholms MK   Ascona A 4:42,9 5:21,5 6:34,9 37:29,1 8:19,1
 
90 58 A Tommy Svensson SMK Hörby Volvo Original Elit Volvo 7:57,8 5:19,2 4:14,7 3:28,6 5:19,3
14     Jimmy Samuelsson SMK Hörby   240 4:48,6 5:23,9 6:37,3 37:50,1 8:40,1
Entrant:Stefans Däckservice Hörby
 
91 6 J Martin Rydberg Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 7:43,4 5:04,2 4:20,8 3:30,2 4:16,6
4     Lars Rydberg Gullabo RC   244 4:57,0 5:29,1 6:59,3 38:04,0 8:54,0
 
92 131 C Kenneth Pettersson Wäxjö MS C-förare Grupp E Volvo 8:17,9 5:16,4 4:19,5 3:27,4 2:44,3
5     Oliver Pettersson Wäxjö MS   240 4:51,3 5:28,4 6:43,8 38:24,7 9:14,7
 
93 29 A Kenneth Säfström Vetlanda RRC 4 WD Mazda 8:00,4 5:18,4 4:22,1 3:32,7 9:40,2
9     Ulrik Gustavsson   GTR 4:58,6 5:34,9 7:03,1 38:50,2 9:40,2
 
94 55 B Johan Axelsson Skillingaryds MK Volvo Original Elit Volvo 13:00,0 4:50,6 3:54,0 3:08,4 30 7:57,1
15     Tomas Johansson Skillingaryds MK   240 4:21,2 4:50,0 5:53,7 40:27,9 11:17,9
 
95 132 C Johan Ohlsson Wäxjö MS C-förare Grupp E Opel 12:04,4 4:55,4 4:14,0 3:22,4 5:29,8
6     Simon Ydefjäll Wäxjö MS   Ascona B 4:44,0 5:16,9 6:33,1 41:10,2 12:00,2
 
96 71 C Jimmie Karlsson Ryds MK KRB Klass 2 -65 1300- Volvo 9:40,8 6:09,4 4:53,0 3:57,2 7:01,7
2     Karina Karlsson Ryds MK   Amazon 4:42,5 6:16,0 7:33,0 43:11,9 14:01,9
 
97 72 C Martin Miles Götene MK KRB Klass 2 -65 1300- Volvo 8:32,2 5:39,9 13:46,2 3:50,2 14:15,3
3     Emma Miles Götene MK   Amazon 5:24,4 5:52,9 7:19,7 50:25,5 21:15,5
 
98 89 B Emrik Smedberg Wäxjö MS B-förare 2 WD Honda 23:06,3 6:04,9 4:07,4 3:18,7 20:20,4
10     Simon Ashton Wäxjö MS   Civic Type-R 4:26,4 4:53,9 5:55,7 51:53,3 22:43,3
 
119 C Simon Nilsson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 7:08,9 4:38,8 3:43,9 3:06,0
    Dan Nilsson SMK Hörby   242 4:15,4 4:49,0 Retired
 
19 A Daniel Johansson Nollåtta MK 4 WD Mitsubishi 6:33,3 4:18,1 3:35,0 2:55,5
    Mikael Pettersson SMK Gävle   Lancer Evo IX 4:42,5 Retired
Entrant:JRM RACING AB
 
121 C Kim Nilsson Osby MK Volvo Original C-förare Volvo 7:12,6 4:34,4 3:51,4 3:11,3
    Robin Borgström Osby MK   240 4:25,1 Retired
 
208 B Jocke Andersson Haninge MK B-förare 2 WD Peugeot 7:29,3 4:59,0 4:13,5 3:21,4
    Pauline Eklund Haninge MK   306 4:40,0 Retired
 
135 C Kjell Larsson Vara MK C-förare Grupp E VW 9:03,6 5:37,5 4:28,9 3:34,8
    Hans Wernefur Ssmk   Jetta 5:06,8 Retired
 
75 A Per Gustavsson Kullings MS HRB Klass 3 1966-1975 Volvo 7:07,2 4:31,7 3:43,5 3:00,9
    PA Nilsson Vara MK   142 Retired
 
4 J Anton Claesson Grimslövs MS Ungdomsrally Volvo 8:09,0 5:19,5 4:28,1 3:34,1
    Pär Claesson Grimslövs MS   740 Retired
 
201 B Staffan Ahlström SMK Hörby Volvo Original Elit Volvo 7:14,7 4:54,4 3:48,4
    Jörgen Ahlström SMK Hörby   940 Retired
 
59 B Per Eriksson Emådalens MK Volvo Original Elit Volvo 7:24,3 4:47,7 4:00,7
    Tobias Gunarsson Emådalens MK   740 Retired
 
103 C Johan Sundqvist Ljungby MK C-förare 2 WD BMW 7:58,7 4:56,8 3:45,5
    Alexander Sjöstrand Ljungby MK   325 Retired
Entrant:Team Grupp H Light
 
30 C Mathias Lundahl Vimmerby MS 4 WD Ford 6:50,8 4:32,5
    Cindy Brüggemann Tjust MK   Escort WRC Retired
 
97 B Martin Holmberg Hässleholms MK B-förare 2 WD Volvo 7:09,0 4:38,3
    Susann Holmberg Hässleholms MK   242 Retired
 
98 B Daniel Strandberg Karlskrona AK B-förare 2 WD Volvo 7:09,5 4:41,7
    Fredrik Frisk Gullabo RC   240 Retired
 
203 B Per Ohlson Katrineholms MK Volvo Original Elit Volvo 7:30,0 4:46,0
    Magnus Nilsson Katrineholms MK   940 Retired
 
110 C Søren Sjøgren Viking Auto Sport C-förare 2 WD Opel 7:58,1 5:03,1
    Christian Poder Viking Auto Sport   Manta B Retired
Entrant:søren sjøgren
 
88 B Jimmy Christiansen Gullabo RC B-förare 2 WD Volvo 7:03,2
    Martin Wester Gullabo RC   240 Retired
 
12 B Johan Edquist SMK Hörby Grupp E Elit VW 7:09,9
    Henrik Edquist SMK Hörby   Golf GT Retired
 
95 B Bengt-Erik Gillberg Asarums MS B-förare 2 WD Volvo 7:16,1
    Markus Sundh Älmhults MK   240 Retired
 
57 A Roland Eidhall Skillingaryds MK Volvo Original Elit Volvo 7:25,9
    Charlotte Eidhall Skillingaryds MK   242 Retired
 
118 C Johnny Ottosson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 7:30,7
    Jonas Magnusson SMK Hörby   240 Retired
Entrant:Team 4240
 
15 A Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK Grupp E Elit Volvo 7:31,0
    Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK   940 Retired
Entrant:Team KåCe Bilservice
 
86 B Anders Andersson Vimmerby MS B-förare 2 WD Volvo 12:31,4
    Gerry Andersson Vimmerby MS   940 Retired
Entrant:AC Däckservice
 
7 J Marcus Svensson Hässleholms MK Ungdomsrally Suzuki
    Kenneth Svensson Hässleholms MK   Swift GTI Retired
 
67 B Fredrik Lenander Trelleborgs MK Volvo Original Elit Volvo
    Samuel Olsson Trelleborgs MK   940 Retired
Entrant:Lundells Motorsport
 
79 C Jens Andersson Ryds MK HRB Klass 3 1966-1975 Volvo
    Roger Myhre Ryds MK   142 Retired
 
207 B Max Svensson Gullabo RC B-förare 2 WD VW
    Liselott Eriksson Gullabo RC   Golf 2 Retired
 
85 B Viktor Karlsson Nybro AC B-förare 2 WD VW
    Ivan Karlsson Nybro AC   Golf Retired
Entrant:Orrefors Bilverkstad
 
99 B Peter Sivtoft Kristianstads MK B-förare 2 WD BMW
    Andreas Lexander Kristianstads MK   325 Retired
 
101 B Stefan Hjalmarsson Ryds MK B-förare 2 WD Volvo
    Per Nilsson   940 Retired
 
102 C Christian Classon Gullabo RC C-förare 2 WD Opel
    Eva Ottosson Gullabo RC   Ascona Retired
 
125 C Maria Andreasson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo
    Andreas Mattisson Höörs MK   240 Retired
 
129 C Martin Gustafsson Wäxjö MS C-förare Grupp E VW
    Magnus Nyrell   Golf Retired
 
130 C Joakim Karlsson Ryds MK C-förare Grupp E Volvo
    Emil Svensson Ryds MK   242 Retired
 
42 A Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2 WD Ford 7:35,5 4:28,2 3:42,1 3:05,2
    Erik Gustavsson SMK Linde   Fiesta ST 4:13,5 4:43,2 6:01,2 Excluded/Time limit
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!