Svenska English
NNBF FM Raceconsulting
2011-02-19 Dan Anderssons Minne Official final
Results
Total list 91 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 106 A Thomas Thunström Ludvika MS A-förare 4 WD Subaru 12:58,1 11:58,8
1     Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Impreza WRX STi 10:32,7 35:29,6
 
2 15 A Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 12:56,1 12:07,9 18,9
2     Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer Evo VIII 10:44,5 35:48,5 18,9
 
3 20 A Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4 WD Mitsubishi 13:08,3 12:09,2 41,9
3     Tomas Ekman SMK Söderhamn   Lancer Evo VII 10:54,0 36:11,5 41,9
 
4 17 A Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4 WD Mitsubishi 13:22,4 12:17,7 52,4
4     Mikael Kjellgren Laxå MK   Lancer Evo VII 10:41,9 36:22,0 52,4
 
5 30 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2 WD Toyota 13:29,2 12:21,2
1     Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla 10:56,1 36:46,5 1:16,9
Entrant: Tractive AB
 
6 105 B Daniel Falk Nollåtta B-förare 4 WD Subaru 13:36,4 12:32,2
1     Lars Olof Persson Järbo MK   STi 10:59,3 37:07,9 1:38,3
 
7 57 B Jacob Jansson MK Kopparberg B-förare 4 WD Subaru 13:48,3 12:34,1 13,6
2     Torbjörn Henrysson Teknis MC   Impreza WRX STi 10:59,1 37:21,5 1:51,9
 
8 31 A Peo Berglund Sandvikens MK A-förare 2 WD Ford 13:43,7 12:39,3 41,6
2     Mattias Sundström Sandvikens MK   Fiesta ST 11:05,1 37:28,1 1:58,5
Entrant: SOLKEM AB
 
9 32 A Erik Lindroth Mora MK A-förare 2 WD Opel 13:42,1 12:39,1 51,9
3     Henrik Hamberg Mora MK   Corsa 11:17,2 37:38,4 2:08,8
 
10 37 A Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 13:48,1 12:36,5 53,8
4     Lars-Åke Persson SMK Hälsinge   240 11:15,7 37:40,3 2:10,7
 
11 24 A Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 13:50,0 12:40,4 2:29,4
5     Olle Björk Borlänge MK   Lancer Evo VII 11:28,6 37:59,0 2:29,4
 
12 66 B Robin Friberg Ludvika MS B-förare 2 WD Ford 13:53,5 13:02,8
1     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta 11:20,5 38:16,8 2:47,2
 
13 29 A Mikael Gustafsson Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 14:03,8 12:56,3 2:58,7
6     Emil Eklund Gestrike RT   Lancer Evo IX 11:28,2 38:28,3 2:58,7
 
14 39 A Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD Volvo 14:04,8 13:06,0 1:52,7
5     Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940 11:28,4 38:39,2 3:09,6
 
15 103 B Mattias Adielsson Göteborgs MF B-förare 2 WD Ford 14:23,9 13:10,6 42,7
2     Marcus Sundh Älmhults MK   Fiesta R2 11:25,0 38:59,5 3:29,9
 
16 40 A Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 14:16,9 13:13,7 2:18,5
6     Mikael Johansson Fagersta MK   Kadett GSI 11:34,4 39:05,0 3:35,4
 
17 3 A Niklas Östmark Kolsva MS Suzuki Cup Suzuki 14:11,6 13:25,9
1     Jonny Östmark Kolsva MS   Swift 11:33,8 39:11,3 3:41,7
Entrant: Östmarks Bildemontering o Service AB
 
18 5 B Niklas Pettersson Fagersta MK Suzuki Cup Suzuki 14:11,4 13:28,4 9,2
2     Tony Puumala Fagersta MK   GTI 11:40,7 39:20,5 3:50,9
 
19 36 A Jan Åhlander Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 14:25,7 13:05,3 20 2:34,6
7     Anders Lind Hedesunda MK   240 11:30,1 39:21,1 3:51,5
Entrant: Lejtorp Racing
 
20 81 C Kimmo Frondelius Katrineholms MK C-förare 4 WD Mitsubishi 14:19,9 13:18,2
1     Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX 11:44,1 39:22,2 3:52,6
 
21 4 A Ola Strömberg Nora MK Suzuki Cup Suzuki 14:52,2 13:10,6 23,6
3     Brittmarie Ålund Nora MK   Swift GTI Mk2 11:32,1 39:34,9 4:05,3
Entrant: BlästerMäster
 
22 38 A Mats Bäck SMK Hedemora A-förare 2 WD Opel 14:35,3 13:20,6 2:59,9
8     Inge Persson SMK Hedemora   Ascona 11:50,5 39:46,4 4:16,8
 
23 59 B Pierre Tolf Gnesta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 14:40,4 13:13,5 2:46,0
3     Stefan Adengård Taxinge MK   Lancer Evo IX 12:00,0 39:53,9 4:24,3
 
24 58 B Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 14:54,5 13:17,7 2:52,5
4     Jonas Sandberg Norrköpings MK   Lancer Evo IX 11:48,2 40:00,4 4:30,8
 
25 65 B Jan Onkamo MSK Hammaren B-förare 2 WD Volvo 14:21,3 13:19,6 1:53,0
3     Ola Kilestad MSK Hammaren   940 12:28,9 40:09,8 4:40,2
 
26 62 B Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 14:54,9 13:27,9 1:59,2
4     Jerker Berglund SMK Dala Falun   240 11:53,2 40:16,0 4:46,4
 
27 63 B Mats Palmqvist Fagersta MK B-förare 2 WD VW 14:41,0 13:43,0 2:01,6
5     Emil Liljeqvist Fagersta MK   Golf 16v 11:54,4 40:18,4 4:48,8
 
28 7 B Andreas Prepula Småbacka MK Suzuki Cup Suzuki 14:57,8 13:38,2 1:07,7
4     Jesper Eriksson Järbo MK   Swift 11:43,0 40:19,0 4:49,4
 
29 64 B Jonas Mylläri Fagersta MK B-förare 2 WD Volvo 14:48,1 13:54,8 2:27,1
6     Stefan Lindkvist Kolsva MS   242 12:01,0 40:43,9 5:14,3
 
30 45 A Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 14:55,1 14:00,4
1     Jürgen Sperl Skutskärs MS   940 12:00,9 40:56,4 5:26,8
Entrant: valbo alltjänst AB
 
31 42 A Daniel Gustafsson Almunge MK A-förare 2 WD VW 15:08,3 13:48,9 4:15,4
9     Sören Andersson Films MK   Golf 12:04,7 41:01,9 5:32,3
 
32 44 A Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 15:06,9 13:44,6 9,2
2     Magnus Hermansson Hällefors MK   940 12:14,1 41:05,6 5:36,0
 
33 8 B Mattias Engvall Skutskärs MS Suzuki Cup Suzuki 14:59,2 14:06,7 1:58,4
5     Tim Joons Skutskärs MS   Swift Mk1 12:03,8 41:09,7 5:40,1
 
34 52 A Peter Sjögren Grangärde RRC Appendix K Opel 15:06,5 14:14,5
1     Stefan Gustavsson Grangärde RRC   Ascona B 11:49,1 41:10,1 5:40,5
 
35 70 B Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 15:11,8 13:52,6 3:02,6
7     Per Erik Andersson Ludvika MS   242 12:15,0 41:19,4 5:49,8
 
36 73 B Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 15:07,2 14:12,0
1     Peter Hultberg Björnjägarns RC   940 12:03,7 41:22,9 5:53,3
 
37 71 B Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2 WD Volvo 15:19,6 14:01,9 3:26,0
8     Suzanne Pedersen Hagfors MK   240 12:21,3 41:42,8 6:13,2
 
38 53 B Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Appendix K Opel 15:18,9 14:10,4 40,6
2     Jan Larsson Björnjägarens RC   Ascona A 12:21,4 41:50,7 6:21,1
 
39 48 A Marcus Fors SMK Hälsinge A-förare Grupp E VW 15:17,1 14:18,4
1     Daniel Fors SMK Hälsinge   Golf 12:15,7 41:51,2 6:21,6
 
40 74 B Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 15:31,7 14:16,1 50,5
2     Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240 12:25,6 42:13,4 6:43,8
Entrant: Åhls bildelar AB
 
41 47 A Patrik Lindberg Hedesunda MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 15:36,3 14:32,4 1:57,3
3     Stefan Eriksson Hofors MS   940 12:45,0 42:53,7 7:24,1
 
42 61 B Calle Lind Hofors MS B-förare 2 WD Opel 14:26,5 13:18,5 1:40 4:40,8
9     Emil Hillberg Hofors MS   Kadett GSI 16v 13:32,6 42:57,6 7:28,0
 
43 11 C Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki Cup Suzuki 15:37,9 14:53,3 4:08,3
6     Fredrik Palm Skara MK   Swift 12:48,4 43:19,6 7:50,0
 
44 78 B Per Ohlson Katrineholms MK B-förare Grupp E VW 16:00,5 14:49,2
1     Niclas Andersson Katrineholms MK   Golf 12:39,5 43:29,2 7:59,6
 
45 49 A Tobias Andersson Ludvika MS A-förare Grupp E Renault 15:58,2 14:56,0 2:03,0
2     Hugo Andersson Ludvika MS   Megane Coupé 13:00,0 43:54,2 8:24,6
 
46 83 C Mathias Söderbäck Östergötlands Bf C-förare 2 WD Opel 16:40,6 14:53,8
1     Johan Kindahl Ydre MK   Ascona B 12:32,5 44:06,9 8:37,3
 
47 76 B Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 16:11,3 15:10,3 3:00,4
3     Erik Ekenberg Göteborgs MF   940 13:01,7 44:23,3 8:53,7
Entrant: ugil.se
 
48 89 J Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 16:24,2 15:07,9
1     Hans-Olov Bergkvist Hofors MS   244 13:00,5 44:32,6 9:03,0
 
49 77 B Jan Andréasson SMK Örebro Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 16:25,3 15:08,8 3:22,2
4     Christer Björnberg SMK Örebro   940 13:11,0 44:45,1 9:15,5
 
50 86 C Santosh Berggren Falköpings MK C-förare Grupp E VW 16:27,7 15:11,2
1     Martin Andersson Götene MK   Golf II 13:14,9 44:53,8 9:24,2
 
51 80 B Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare Grupp E Opel 17:11,2 14:57,8 1:26,6
2     Kristofer Dahlström Vallentuna MK   Kadett 12:46,8 44:55,8 9:26,2
 
52 88 J Anton Alkberg Småbacka MK Ungdomsrally Opel 15:52,7 14:51,3 50 47,1
2     Christer Alkberg Småbacka MK   Astra 13:45,7 45:19,7 9:50,1
 
53 85 C Fredrik Jansson Rasbo MK Volvo Original / N2 C-förare Volvo 16:32,8 15:23,8
1     Lasse Fältman Ludvika MS   244 13:32,7 45:29,3 9:59,7
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
54 13 C Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Suzuki Cup Suzuki 16:45,0 15:46,2 6:29,9
7     Börje Abrahamsson Katrineholms MK   Swift GTI 13:10,0 45:41,2 10:11,6
 
55 87 C Jesper Samuelsson Storfors MK C-förare Grupp E VW 16:44,3 15:34,2 1:00,7
2     Jan Gudmunds Filipstads MC   Golf II 13:36,0 45:54,5 10:24,9
 
56 79 B Emil Carlsson Ludvika MS B-förare Grupp E Honda 16:43,8 15:51,8 2:43,6
3     Mats Wittenström Ludvika MS   Civic 13:37,2 46:12,8 10:43,2
 
57 91 J Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally VW 16:44,6 15:52,6 1:42,1
3     Göran Hammarström SMK Gävle   Golf 13:37,5 46:14,7 10:45,1
 
58 90 J Pontus Åhman Almunge MK Ungdomsrally Opel 17:05,0 15:44,5 1:51,9
4     Mikael Åhman Almunge MK   Corsa 13:35,0 46:24,5 10:54,9
 
59 9 C Jimmy Carlson Linköpings MS Suzuki Cup Suzuki 15:40,9 18:14,7 7:16,6
8     Ronnie Maxe Finspångs MS   Swift GTI Mk1 12:32,3 46:27,9 10:58,3
 
60 50 A Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK A-förare Grupp E Saab 17:01,3 15:39,5 4:45,0
3     Kent Nordquist Vansbro MK   99 13:55,4 46:36,2 11:06,6
 
61 14 C Juha Liimatainen SMK Trollhättan Suzuki Cup Citroën 20:55,6 14:26,1 8:38,5
9     Carl Örberg SMK Trollhättan   AX Sport 12:28,1 47:49,8 12:20,2
 
62 82 C Emil Carneling Katrineholms MK C-förare 2 WD BMW 16:00,6 15:00,4 8:26,3
2     Kristoffer Gustavsson Björkviks MC   325 E36 21:32,2 52:33,2 17:03,6
 
63 12 C Nicklas Elofsson Västerås MS Suzuki Cup Suzuki 25:52,1 14:42,4 20 14:20,5
10     Roger Lindholm Västerås MS   Swift GTI Mk1 12:37,3 53:31,8 18:02,2
Entrant: CARFIX RALLYTEAM I VÄSTERÅS
 
64 72 B Viktor Karlsson Nybro AC B-förare 2 WD VW 15:22,2 27:29,6 16:55,1
10     Ivan Karlsson Nybro AC   Golf 12:20,1 55:11,9 19:42,3
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
65 55 C Rolf Karlsson Arboga SMK Appendix K Volvo 21:52,9 20:14,0 20 19:36,5
3     Bo Carlsson V MS   144 18:19,7 1:00:46,6 25:17,0
Entrant: Team Viby
 
66 84 C Linus Lundberg Sunnansjö MK Volvo Original / N2 C-förare VW 36:31,0 16:12,9 28:41,7
2     Hanna Krainer Sunnansjö MK   Polo 21:27,1 1:14:11,0 38:41,4
 
21 A Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 13:14,4 12:12,8
    Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII Brutit
Entrant: JRM RACING AB
 
33 A Peter Hellström MK Kopparberg A-förare 2 WD Opel 14:03,6 12:37,9
    Rickard Eliasson SMK Arboga   Corsa Brutit
 
28 A Michael Holmgren Gnesta MK A-förare 4 WD Mitsubishi 14:01,2 12:43,7
    Lukas Åkeson Gnesta MK   Lancer Evo VII Brutit
 
68 B Fredrik Stenbom Laxå MK B-förare 2 WD VW 14:25,6 14:04,6
    Andreas Andersson MK Ran Askersund   Golf Brutit
 
92 J Andreas Andersson SMK Hörby Ungdomsrally Suzuki 19:34,7 17:40,3
    Tommy Andersson SMK Hörby   Swift GTI Brutit
 
22 A Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 25:30,7 12:40,1
    Marie Abrahamsson SMK Dala   Lancer Evo VI Brutit
 
19 A Erik Simonsson Lima MS A-förare 4 WD Mitsubishi 13:03,4
    Joel Eriksson Lima MS   Lancer Evo VI Brutit
 
26 A Mattias Ekman Södertälje KRC A-förare 4 WD Mitsubishi 13:58,1
    Göran Adolfsson Gnesta MK   Lancer Evo IV Brutit
 
34 A Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 14:01,1
    Krister Nordlund Skepptuna MK   240 Brutit
Entrant: lejtorp racing
 
6 A Johan Bengtsson Norbergs MC Suzuki Cup Suzuki 14:21,4
    Christer Bergh Norbergs MC   Swift Brutit
 
60 B Mikael Thiman MSK Kvarnvingarna B-förare 2 WD Volvo 14:21,4
    Fredrik Sandberg Östergyllen RC   240 Brutit
 
67 B Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 15:10,5
    Andreas Karlsson Värmlands KC   940 Brutit
 
75 B Magnus Persson SMK Söderhamn Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 15:32,0
    Pär Wahlman SMK Gävle   940 Brutit
 
10 C Marcus Jäder Västerås MS Suzuki Cup Suzuki
    Johan Granberg Västerås MS   Swift GTI Mk1 Brutit
Entrant: Carfix Rallyteam
 
16 A Peter Appelskog Östergyllen RC A-förare 4 WD Ford
    Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort WRC Brutit
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
18 A Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 4 WD Mitsubishi
    Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Brutit
Entrant: EMM Rallyteam
 
23 A Erik Johansson SMK Hedemora A-förare 4 WD Subaru
    Anders Wallbom SMK Örebro   Impreza Brutit
 
25 A Mattias Lundqvist Gnesta MK A-förare 4 WD Mitsubishi
    Shophia Karlsson Taxinge MK   Lancer Evo VI Brutit
 
35 A Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2 WD Volvo
    Joakim Renberg Skutskärs MS   240 Brutit
 
102 A Daniel Ernstedt Nollåtta MK A-förare 2 WD SEAT
    Robert Ardryd MK Kopparberg   Ibiza Brutit
 
41 A Urban Hjärtfors Lessebo MK A-förare 2 WD VW
    Tapio Palola MSK Hammaren   Golf KitCar Brutit
 
104 C Staffan Andersson Sandvikens MK C-förare 2 WD VW
    Matthias Hellebjörk   Golf Mk1 Brutit
 
101 C Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original / N2 C-förare Volvo
    Jens Thorsell Falköpings MK   242 Brutit
Entrant: Lejtorp Racing
 
69 B Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK B-förare 2 WD Volvo 14:57,0 13:42,8 8:50
    Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940 1:11:47,5 Excluded/Time limit
 
54 A Hans Johansson Fredriksbergs MK Appendix K Volvo 16:06,8 27:47,3 2:40
    Anders Enström Fredriksbergs MK   142 Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!