Svenska English
Katrineholms MK Raceconsulting
2010-10-09 KMK-Trofén DM / Mekonomen Rallycup Official final
Results
Total list 82 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 210 A Johan Nyberg SMK Arboga 4 WD Mazda 6:13,4 4:37,8
1     Mattias Thorin SMK Arboga   323 5:49,4 4:31,0 21:11,6
 
2 211 A Göran Lindström Huddinge MK 4 WD Mitsubishi 6:22,4 4:41,5 16,8
2     Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII 5:52,2 4:32,3 21:28,4 16,8
Entrant:JRM RACING AB
 
3 217 B Mattias Lundqvist Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 6:24,8 4:41,2 18,6
3     Sophia Karlsson Taxinge MK   Lancer Evo V 5:51,3 4:32,9 21:30,2 18,6
 
4 233 A Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2wd VW 6:16,7 4:42,8
1     Lars Wickman Kolsva MS   Golf III 5:53,5 4:39,2 21:32,2 20,6
 
5 222 A Janne Pettersson SMK Nyköping A-förare 2wd VW 6:23,6 4:43,6 5,9
2     Hans Pettersson SMK Nyköping   Golf Kit Car 5:54,2 4:36,7 21:38,1 26,5
 
6 214 B Mattias Ekman Södertälje KRC 4 WD Mitsubishi 6:25,4 4:42,5 31,8
4     Göran Adolfsson Gnesta MK   Lancer Evo IV 5:58,5 4:37,0 21:43,4 31,8
 
7 301 A Tommy Högström MK Rimo A-förare 2wd Opel 6:18,9 4:44,8 15,2
3     Mats Jägerhult Vallentuna MK   Corsa B 5:55,7 4:48,0 21:47,4 35,8
Entrant:J:Son mark o Maskin AB
 
8 303 A Thobias Wahlström Katrineholms MK 4 WD Mitsubishi 6:32,5 4:52,4 43,5
5     Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo Ix 5:55,2 4:35,0 21:55,1 43,5
 
9 213 A Björn Gustafsson Haninge MK 4 WD Subaru 6:25,3 4:50,4 44,1
6     Henrik Hedlund Huddinge MK   Impeza WRX STi 6:03,1 4:36,9 21:55,7 44,1
 
10 224 A Håkan Långkvist Fagersta MK A-förare 2wd Volvo 6:24,7 4:50,2 24,2
4     Martin Östmark Kolsva MS   240 6:01,0 4:40,5 21:56,4 44,8
Entrant:Erikslund Åkeri AB
 
11 252 B Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan B-förare 2wd Volvo 6:31,1 4:51,7
1     Eric Hult Kullings MS   940 5:58,3 4:36,2 21:57,3 45,7
 
12 228 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2wd Volvo 6:30,7 4:51,2 36,9
5     Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240 6:06,8 4:40,4 22:09,1 57,5
 
13 234 A Tony Karlsson Flens MS A-förare 2wd Volvo 6:33,3 4:51,0 39,7
6     Pär Carlsson Flens MS   242 6:05,4 4:42,2 22:11,9 1:00,3
Entrant:t månssons åkeri otrp ab
 
14 218 B Andreas Sandin Gnesta MK 4 WD Toyota 6:39,1 4:49,9 1:10,1
7     Linda Sjölin Flens MS   Celica 6:10,1 4:42,6 22:21,7 1:10,1
 
15 245 B Elias Björkdahl Gotlands Mfs BK B-förare 2wd Volvo 6:29,4 4:51,1 30,0
2     Håkan Marions Gotlands Mfs BK   240 6:10,5 4:56,3 22:27,3 1:15,7
 
16 249 B Jens Branteström Rasbo MK B-förare 2wd Opel 6:35,8 4:54,3 37,3
3     Per Christensen Rasbo MK   Astra 6:15,2 4:49,3 22:34,6 1:23,0
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala AB
 
17 243 B Stefan Hanhela Eskilstuna MK B-förare 2wd VW 6:42,2 4:53,7 39,1
4     Peter Hanhela Eskilstuna MK   Golf III 6:13,1 4:47,4 22:36,4 1:24,8
 
18 272 C Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original / N1 C-förare Volvo 6:34,1 4:57,5
1     Andreas Johnsson Eskilstuna MK   940 6:16,0 4:50,4 22:38,0 1:26,4
Entrant:Värmdö Motorteknik
 
19 263 B Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:40,7 4:55,7
1     Andreas Peters Kolsva MS   940 6:19,8 4:52,9 22:49,1 1:37,5
 
20 242 B Tomas Ingberg Gnesta MK B-förare 2wd Volvo 6:33,6 4:59,4 52,3
5     Johan Lund Gnesta MK   242 6:18,1 4:58,5 22:49,6 1:38,0
 
21 235 B Jan Onkamo MSK Hammaren B-förare 2wd Opel 6:46,3 4:53,0 57,3
6     Ola Kilestad MSK Hammaren   Ascona 6:18,2 4:57,1 22:54,6 1:43,0
 
22 262 A Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:41,2 5:04,4 6,9
2     Göran Widell SMK Vingåker   940 6:18,4 4:52,0 22:56,0 1:44,4
 
23 302 A Niklas Östmark Kolsva MS Volvo Original Elit / N1 Suzuki 6:41,5 5:03,5 8,4
3     Jonny Östmark Kolsva MS   Swift 6:16,7 4:55,8 22:57,5 1:45,9
Entrant:Östmarks Bildemontering o Service AB
 
24 261 A Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:53,3 5:00,5 9,8
4     Johan Gustavsson Katrineholms MK   940 6:11,1 4:54,0 22:58,9 1:47,3
Entrant:BDS Bil o Fritid
 
25 260 A Fredrik Egeland Katrineholms MK Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:46,3 5:00,4 16,7
5     Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940 6:24,6 4:54,5 23:05,8 1:54,2
 
26 246 B Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2wd Opel 6:49,5 4:57,5 1:09,3
7     Kenneth Stenberg SMK Vingåker   Ascona B 6:24,2 4:55,4 23:06,6 1:55,0
 
27 227 A Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2wd VW 6:55,2 5:03,2 1:35,9
7     Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf Mk 2 6:22,3 4:47,4 23:08,1 1:56,5
Entrant:Sörmlands Energi AB
 
28 204 A Göran Andersson SMK Vingåker Historiska rallybilar Opel 6:57,2 5:00,4
1     Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona 6:25,1 4:45,6 23:08,3 1:56,7
Entrant:PRO-Rallyteam
 
29 240 B Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2wd Peugeot 6:56,3 5:01,2 1:16,3
8     Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206 6:23,5 4:52,6 23:13,6 2:02,0
 
30 238 B Andreas Pettersson Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 6:53,4 5:07,1 1:20,0
9     Tobias Olsson Norrköping MK   240 6:27,2 4:49,6 23:17,3 2:05,7
 
31 215 B Nicklas Hjerpe Norrköpings MK 4 WD Mitsubishi 6:28,4 4:46,9 2:06,4
8     Mathias Gårdman Norrköpings MK   Lancer Evo VII 6:00,1 6:02,6 23:18,0 2:06,4
 
32 251 B Torsten Karlsson Åtvidabergs MK B-förare 2wd Volvo 6:51,6 5:05,2 1:21,9
10     Jan Simonsson Åtvidabergs MK   240 6:25,0 4:57,4 23:19,2 2:07,6
 
33 250 B Johan Östlund Flens MS B-förare 2wd VW 7:05,5 5:04,9 1:27,5
11     Kent Fargo Flens MS   Golf 6:21,5 4:52,9 23:24,8 2:13,2
Entrant:T MÅNSSONS ÅKERI o TRP AB
 
34 236 B Robin Wallon SMK Kungsör B-förare 2wd Volvo 7:01,0 5:12,7 1:27,7
12     Rickard Strindlund Eskilstuna MK   240 6:22,4 4:48,9 23:25,0 2:13,4
 
35 225 A Roger Clefberg Västerås MS A-förare 2wd Ford 6:54,5 5:06,2 1:53,1
8     Carolina Axberg Västerås MS   RS 1800 6:27,3 4:57,3 23:25,3 2:13,7
 
36 265 B Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:47,6 5:06,4 39,1
6     Jimmie Nordin SMK Södermanland   240 6:30,1 5:04,1 23:28,2 2:16,6
 
37 207 B Sören Elofsson Västerås MS Historiska rallybilar Opel 6:51,7 5:06,3 21,6
2     Anna Andersson Utter Kolsva MS   Ascona A 6:30,8 5:01,1 23:29,9 2:18,3
Entrant:CAR-FIX RALLYTEAM
 
38 244 B Mikael Olsson Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 6:50,2 5:02,8 1:39,8
13     Anders Söderberg Golands MF BK   Escort 6:23,7 5:20,4 23:37,1 2:25,5
 
39 273 C Per Wilén Eskilstuna MK Volvo Original / N1 C-förare Suzuki 6:56,9 5:05,5 1:02,4
2     Viktor Larsson Laxå MK   Swift GTI 6:32,6 5:05,4 23:40,4 2:28,8
 
40 220 C Hans Öberg Kolsva MS 4 WD Nissan 7:13,4 5:08,8 2:31,9
9     Niklas Johansson Ryds MK   GTI-R 6:30,8 4:50,5 23:43,5 2:31,9
 
41 277 B Marcus Fors SMK Hälsinge Grupp E VW 6:54,6 5:11,1
1     Daniel Fors SMK Hälsinge   Golf 6:33,5 5:06,1 23:45,3 2:33,7
 
42 257 C Thomas Eriksson MK Speed C-förare 2wd Peugeot 6:59,5 5:05,2
1     Johan Sundin MK Speed   306 GTI 6:38,2 5:03,4 23:46,3 2:34,7
 
43 203 A Jonas Larsson SMK Vingåker Historiska rallybilar Volvo 7:05,8 5:14,8 44,3
3     Mikael Larsson   142 6:34,5 4:57,5 23:52,6 2:41,0
 
44 264 B Andreas Guillemot Eskilstuna MK Volvo Original Elit / N1 Volvo 6:55,6 5:10,3 1:07,7
7     Rickard Andersson Eskilstuna MK   240 6:27,9 5:23,0 23:56,8 2:45,2
 
45 202 A Peter Rådén Taxinge MK Historiska rallybilar Opel 6:59,1 5:09,9 51,2
4     Conny Rådén Taxinge MK   Ascona 6:43,8 5:06,7 23:59,5 2:47,9
 
46 276 B Richard Hartzell Norrköpings MK Grupp E VW 7:03,2 5:17,7 23,8
2     Mikael Andersson Norrköpings MK   Golf 6:39,2 5:09,0 24:09,1 2:57,5
 
47 254 C Mickael Glans Västerås MS C-förare 2wd Opel 7:11,4 5:15,7 28,4
2     Peter Glans Västerås MS   Ascona B 6:46,2 5:01,4 24:14,7 3:03,1
 
48 305 A Per Dellrud Gnesta MK Historiska rallybilar Volvo 7:15,9 5:19,3 1:11,7
5     Emil Eklund Gestrike RT   240 6:34,1 5:10,7 24:20,0 3:08,4
Entrant:Pro-Rally Team
 
49 205 A Björn Bäckström Botkyrka MK Historiska rallybilar Opel 7:00,8 5:49,5 1:19,1
6     Tommy Sildh Botkyrka MK   Kadett GTE 6:29,4 5:07,7 24:27,4 3:15,8
Entrant:Meca Hoffsten Motor AB
 
50 237 B Andrew Rönnle Gotlands MF Bilklubb B-förare 2wd Ford 7:15,0 5:21,0 2:31,3
14     Jesper Lantz Gotlands MF Bilklubb   Sierra 6:44,5 5:08,1 24:28,6 3:17,0
 
51 269 C Fredrik Undin SMK Sala Volvo Original / N1 C-förare Volvo 7:20,0 5:16,4 1:53,2
3     Emma Berglind SMK Sala   940 6:49,0 5:05,8 24:31,2 3:19,6
 
52 267 C Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo Original / N1 C-förare Volvo 7:18,2 5:19,4 1:58,9
4     Mathias Johnsson Katrineholms MK   940 6:48,1 5:11,2 24:36,9 3:25,3
 
53 278 B Esbjörn Fälth Katrineholms MK Grupp E Opel 7:20,5 5:27,0 59,2
3     Maths Storm Katrineholms MK   Ascona B 6:38,9 5:18,1 24:44,5 3:32,9
 
54 304 C Mario Fincken Värmdö MK C-förare 2wd Volvo 7:39,6 5:21,0 1:13,6
3     Tobias Lis Värmdö MK   242 6:47,7 5:11,6 24:59,9 3:48,3
 
55 209 B Tomas Tell Gnesta MK Historiska rallybilar Volvo 7:20,0 5:27,6 1:55,4
7     Thomas Carlsson Flens MS   142 6:59,1 5:17,0 25:03,7 3:52,1
 
56 279 C Johan Eklund MSK Hammaren Grupp E Opel 7:27,9 5:39,6 1:21,9
4     Charlie Ekström Eskilstuna MK   Ascona B 6:12,2 5:47,5 25:07,2 3:55,6
 
57 221 A Peder Randonius Vallentuna MK A-förare 2wd Saab 7:49,6 5:32,8 4:10,1
9     Anne Randonius Vallentuna MK   9:3 E 6:58,9 5:21,0 25:42,3 4:30,7
 
58 208 B Lars Carlson Katrineholms MK Historiska rallybilar Volvo 7:45,8 5:43,1 2:53,9
8     Emilia Carlson Katrineholms MK   121 6:59,3 5:34,0 26:02,2 4:50,6
 
59 270 C Claes Claesson Björkviks MC Volvo Original / N1 C-förare Volvo 7:42,0 5:42,1 3:32,9
5     Peter Fritz Björkviks MC   240 7:13,9 5:32,9 26:10,9 4:59,3
 
60 281 C Daniel Andersson Rasbo MK Grupp E VW 7:43,5 5:38,4 2:25,6
5     Peter Eriksson Almunge MK   Golf 7:06,5 5:42,5 26:10,9 4:59,3
Entrant:Wennmansbilplåt AB
 
61 282 C Christer Ström Kolsva MS Grupp E VW 7:45,7 5:42,5 2:25,9
6     Johan Landegren Kolsva MS   Golf GT 7:17,2 5:25,8 26:11,2 4:59,6
 
62 280 C Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Grupp E Suzuki 7:47,8 5:50,2 2:37,8
7     Börje Abrahamsson Katrineholms MK   Swift 7:15,2 5:29,9 26:23,1 5:11,5
 
63 201 A Claes Grill SMK Vingåker Historiska rallybilar VW 7:59,1 5:43,6 3:26,7
9     Timo Helisten SMK Vingåker   Golf 1 7:17,7 5:34,6 26:35,0 5:23,4
 
64 271 C John Bergkvist Katrineholms MK Volvo Original / N1 C-förare Volvo 11:13,9 5:00,5 7:24,4
6     Gustav Larsson Katrineholm MK   944 7:36,0 6:12,0 30:02,4 8:50,8
 
65 229 A Robert Almevik Linköpings MS A-förare 2wd Honda 7:18,0 20:29,1 18:25,9
10     Daniel Lindh Linköpings MS   Civic Type R 6:55,8 5:15,2 39:58,1 18:46,5
 
216 B Michael Karlsson Kolsva MS 4 WD Mitsubishi 6:30,9 4:48,5
    Peter Hultberg Björnjägarn RC   Lancer Evo VII 6:02,2 Retired
 
232 A Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 6:26,3 4:49,3
    Tomas Sneen Ludvika MS   940 7:41,2 Retired
 
283 C Per Ohlson Katrineholms MK Grupp E VW 7:12,8 5:20,0
    Niclas Andersson Katineholms MK   Golf 6:39,7 Retired
 
231 A Joachim Nilsson SMK Arboga A-förare 2wd Opel 6:27,2 4:52,4
    Markku Kangas Sandvikens MK   Astra Retired
 
241 B Jonny Hederstedt Gotlands MF Bilklubb B-förare 2wd Ford 6:41,3 4:57,8
    Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II Retired
Entrant:Lejtorp Racing
 
253 C Fredrik Karlsson Västerås MS C-förare 2wd Peugeot 6:44,7 5:01,3
    Markus Karlsson Västerås MS   306 Retired
 
274 C Jesper Forssell Kolsva MS Volvo Original / N1 C-förare Volvo 7:24,1 7:02,0
    Stefan Norlin Kolsva MS   240 Retired
 
223 A Jan-Erik Eriksson Ludvika MS A-förare 2wd VW 6:22,7
    Stefan Gustafsson Ludvika MS   Golf CL Retired
 
275 C Oskar Larsson SMK Vingåker Volvo Original / N1 C-förare Volvo 6:54,3
    Jesper Hellström SMK Vingåker   240 Retired
 
258 C Tommy Bergman Gotlands MF Bil C-förare 2wd Opel 6:54,6
    Putte Bogren Gotlands MF Bil   Ascona B Retired
 
247 B Henrik Oscarson Västerås MS B-förare 2wd Citroën 7:00,5
    Roger Lindholm Västerås MS   Xsara Retired
 
239 B Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2wd Opel
    Mikael Brinck Katrineholms MK   Ascona B Retired
Entrant:BDS/BILoFRITID AB
 
248 B Frederik Lindelöf SMK Sala B-förare 2wd VW
    Olof Lindelöf Västerås MS   Golf Retired
 
266 B Jonas Sjöman Flens MS Volvo Original Elit / N1 Volvo
    Johan Karlsson Katrineholms MK   242 Retired
 
268 C Joel Bergkvist Katrineholms MK Volvo Original / N1 C-förare Volvo
    Håkan Järnström Katrineholms MK   944 Retired
 
219 C Kimmo Frondelius Katrineholms MK 4 WD Mitsubishi 7:03,4 5:13,0
    Håkan Bennetoft Katrineholms MK   Lancer Evo Ix 6:39,9 47:00,7 Excluded/Time limit
 
212 A Jennie-Lee Hermansson KAK 4 WD Mitsubishi
    Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX Excluded/Time limit
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!