Svenska English
Rikspokalen Raceconsulting
2009-10-17 Rikspokalen Officiell slutlig
Resultat
Totallista 153 startande
Plac Nr Fk Förare/CO-Driver Klubb Tävlingsklass Bilm./Modell SS 1/SS 3 SS 2 Prk/Total Diff K/T
1 203 A Henrik Persson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 3:29,1 1:24,4
1     Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VII 9:09,6 14:03,1
 
2 21 A Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 3:30,4 1:23,2 0,1
2     Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC 9:09,6 14:03,2 0,1
Anmälare:Torv o Maskin AB
 
3 22 A Björn Adolfsson Stockholms BK A-förare 4wd Skoda 3:33,3 1:26,7 26,1
3     Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia 9:29,2 14:29,2 26,1
 
4 23 A Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 4wd Mitsubishi 3:35,8 1:25,4 29,7
4     Kjell Andersson Hofors MS   Lancer 9:31,6 14:32,8 29,7
Anmälare:EMM Rallyteam
 
5 24 A Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4wd Mitsubishi 3:36,8 1:26,1 35,5
5     Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII 9:35,7 14:38,6 35,5
Anmälare:JRM RACING AB
 
6 27 A Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 3:39,8 1:28,5 38,7
6     Henrik Eriksson Laxå MK   Lancer Evo IX 9:33,5 14:41,8 38,7
Anmälare:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
7 26 A Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4wd Toyota 3:33,4 1:32,3 42,4
7     Mikael Ståhl Haninge MK   Corolla WRC 9:39,8 14:45,5 42,4
 
8 87 B Daniel Falk Nollåtta MK B-förare 4wd Mazda 3:44,7 1:29,9
1     Daniel Jansson SMK Södermanland   323 GTR 9:47,0 15:01,6 58,5
Anmälare:www.finess.se
 
9 36 A Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 3:44,0 1:30,5
1     Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB 9:50,4 15:04,9 1:01,8
 
10 39 A Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 3:46,1 1:32,1 4,2
2     Martin Holmdahl Hallsbergs MK   Corolla 9:50,9 15:09,1 1:06,0
 
11 41 A Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 3:46,9 1:32,9 8,1
3     Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa 9:53,2 15:13,0 1:09,9
 
12 30 A Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 3:45,5 1:30,1 1:10,2
8     Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza Red Bull 9:57,7 15:13,3 1:10,2
 
13 32 A Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4wd Mitsubishi 3:43,4 1:27,6 1:13,0
9     Ida Blomqvist Thorsell Skara MK   Lancer Evo VII 10:05,1 15:16,1 1:13,0
 
14 89 B Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 3:48,6 1:28,8 14,7
2     Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza 9:58,9 15:16,3 1:13,2
Anmälare:Team Car Care Sthlm
 
15 48 A Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 3:46,4 1:31,7 16,7
4     Håkan Jansson MK Rimo   240 10:03,5 15:21,6 1:18,5
Anmälare:A.Jansson o son skogsmaskiner
 
16 37 A Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 3:49,2 1:32,6 16,8
5     Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla 9:59,9 15:21,7 1:18,6
Anmälare:MP Maskin o Motor AB
 
17 61 A Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd Nissan 3:46,8 1:32,5 16,9
6     Andreas Ohlsson Rasbo MK   Sunny 10:02,5 15:21,8 1:18,7
 
18 67 A Magnus Johansson SMK Östgöta A-förare 2wd Volvo 3:47,7 1:31,5 18,2
7     Andreas Johansson SMK Östgöta   240 10:03,9 15:23,1 1:20,0
 
19 46 A Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 3:48,3 1:32,4 19,4
8     Andreas Andersson MK Ran Askersund   940 JB 10:03,6 15:24,3 1:21,2
 
20 57 A Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 3:46,7 1:32,1 19,6
9     Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240 10:05,7 15:24,5 1:21,4
Anmälare:Lejtorp Racing
 
21 40 A Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 3:48,3 1:33,3 21,2
10     Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940 10:04,5 15:26,1 1:23,0
Anmälare:Lejtorp Racing
 
22 54 A Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 3:44,5 1:32,7 21,4
11     Roine Larsson Waxholms MK   240 10:09,1 15:26,3 1:23,2
Anmälare:DANNEVALLoLASSILA MOTOR
 
23 103 B Tony Cederfeldt Teknis MC B-förare 2wd VW 3:44,4 1:33,4
1     Gustav Holmdahl Hallsbergs MK   Golf I JB X-flow 10:08,8 15:26,6 1:23,5
Anmälare:Stig Blomqvist Classic Motorsport
 
24 29 A Roland Eliasson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 3:49,9 1:31,0 1:23,9
10     Reine Lundqvist SMK Östgöta   Lancer Evo VI 10:06,1 15:27,0 1:23,9
 
25 60 A Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 3:45,0 1:33,0 24,5
12     Tomas Sneen Ludvika MS   940 10:11,4 15:29,4 1:26,3
 
26 33 A Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 4wd Mitsubishi 3:47,1 1:30,2 1:26,6
11     Leif Lindberg Huddinge MK   Evo 10:12,4 15:29,7 1:26,6
 
27 38 A Robert Forsberg Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 3:53,2 1:33,0 25,4
13     Lars Erik Kronberg Ludvika MS   240 10:04,1 15:30,3 1:27,2
 
28 86 B Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 3:47,8 1:32,5 29,4
3     Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer 10:10,7 15:31,0 1:27,9
Anmälare:TEAM CAR CARE STHLM
 
29 102 B Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 3:53,9 1:35,4 11,6
2     Eje Bernström Degerfors RC   940 10:08,9 15:38,2 1:35,1
Anmälare:Lejtorp Racing
 
30 50 A Nicklas Karlsson MK Team Westom A-förare 2wd Opel 3:52,1 1:35,2 35,3
14     Sune Elofsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v 10:12,9 15:40,2 1:37,1
 
31 91 B Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Volvo 3:50,5 1:33,1 13,7
3     Christoffer Johnsson Laxå MK   940 10:16,7 15:40,3 1:37,2
Anmälare:Högåsens Bildemontering AB
 
32 101 B Bertil Nylander Värmdö MK B-förare 2wd Volvo 3:53,8 1:34,1 16,7
4     Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   940 10:15,4 15:43,3 1:40,2
 
33 96 B Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 3:54,0 1:34,5 18,1
5     Linda Maltanski Sandvikens MK   940 10:16,2 15:44,7 1:41,6
Anmälare:Lejtorp Racing
 
34 92 B Mats Persson Laxå MK B-förare 2wd Opel 3:51,2 1:33,8 10 22,3
6     Tina (Ingrid) Mitakidou Teknis MK   Ascona 10:13,9 15:48,9 1:45,8
Anmälare:Leijtorp Racing
 
35 110 B Andreas Thelaus Karlstad MC Bil B-förare 2wd Ford 3:54,4 1:34,2 23,3
7     Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST 10:21,3 15:49,9 1:46,8
 
36 208 A Mattias Wennman Rasbo MK A-förare 2wd Ford 3:49,6 1:33,6 46,3
15     Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST 10:28,0 15:51,2 1:48,1
Anmälare:Wennmans Bilplåt AB
 
37 52 A Björn 'Nalle' Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 3:56,6 1:32,7 46,7
16     Reine Nyberg Forshaga MC   242 10:22,3 15:51,6 1:48,5
Anmälare:PROMT AB
 
38 109 B Ronnie Gustavsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 3:54,3 1:35,0 26,2
8     Jonas Holm Laxå MK   Ascona B 2.0 10:23,5 15:52,8 1:49,7
 
39 136 C Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC C-förare 2wd Volvo 3:55,6 1:36,9
1     Håkan Carlsson Degerfors RC   240 10:21,4 15:53,9 1:50,8
Anmälare:Lejtorp Racing
 
40 88 B Bengt Gustavson Örsundsbro MK B-förare 4wd Mazda 3:52,9 1:33,7 52,9
4     Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323 10:27,9 15:54,5 1:51,4
 
41 132 C Hasse Söderlund Norrköpings MK C-förare 2wd Volvo 3:56,1 1:34,3 1,3
2     Susanne Andersson Åtvidabergs MK   242 Km 10:24,8 15:55,2 1:52,1
 
42 64 A Christer Åkerlund Teknis MC A-förare 2wd Opel 3:53,4 1:35,5 52,3
17     Per-Erik Svensson Teknis MC   Corsa 1600 10:28,3 15:57,2 1:54,1
 
43 99 B David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2wd Volvo 3:54,2 1:33,8 30,7
9     Johan Granholm SMK Motala Bil   940 10:29,3 15:57,3 1:54,2
 
44 139 C Joakim Süld Östhammars MK C-förare 2wd Opel 3:54,2 1:38,5 4,5
3     Jennie Süld Östhammars MK   Ascona B 10:25,7 15:58,4 1:55,3
 
45 63 A Björn Pauli SMK Motala Bil A-förare 2wd Volvo 3:56,6 1:34,1 53,6
18     Mattias Andersson SMK Motala Bil   240 Bp 10:27,8 15:58,5 1:55,4
 
46 97 B Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 3:55,4 1:36,5 33,2
10     Christoffer Svensson Jönköpings MK   Golf II 10:27,9 15:59,8 1:56,7
Anmälare:www.danielmolin.se
 
47 47 A Jan Åhlander Hedesunda MK A-förare 2wd Volvo 3:53,5 1:36,2 55,5
19     Jörgen Sperl Skutskärs MS   240 10:30,7 16:00,4 1:57,3
Anmälare:Lejtorp Racing
 
48 111 B Johan Carlsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 4:01,4 1:37,9 37,9
11     Johan Lövgren Degerfors RC   940 10:25,2 16:04,5 2:01,4
 
49 137 C Andreas Hjalmarsson SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 3:54,7 1:35,9 12,9
4     Niklas Johansson Ryds MK   Swift 10:36,2 16:06,8 2:03,7
Anmälare:JÄRLE RALLY TEAM
 
50 51 A Stefan Åhsberg MK Team Westom A-förare 2wd Opel 4:00,8 1:33,8 1:04,9
20     Anders Johansson MK Team Westom   Astra 10:35,2 16:09,8 2:06,7
 
51 62 A Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Peugeot 3:53,9 1:35,8 1:05,5
21     Simeon Larsson Laxå MK   306 10:40,7 16:10,4 2:07,3
Anmälare:Däckverkstan i Nora
 
52 204 C Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan C-förare 2wd Volvo 3:56,8 1:35,2 16,6
5     Christoffer Bäck SMK Hedemora   940 10:38,5 16:10,5 2:07,4
 
53 126 B Mikael Gustavsson Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 3:58,1 1:36,0
1     Stefan Gustavsson Degerfors RC   940 10:36,6 16:10,7 2:07,6
 
54 98 B Mattias Lönn Linköpings MS B-förare 2wd Volvo 4:01,4 1:37,5 46,6
12     Christian Rosén Åtvidabergs MK   240 10:34,3 16:13,2 2:10,1
 
55 94 B Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 4:13,5 1:34,6 48,4
13     Per Änsth Ludvika MS   Ascona 2,4 10:26,9 16:15,0 2:11,9
 
56 90 B Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 4:00,2 1:34,4 1:15,7
5     Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza 10:42,7 16:17,3 2:14,2
Anmälare:Rallyworks
 
57 112 B Richard Hartzell Norrköpings MK B-förare 2wd Peugeot 4:03,9 1:36,7 51,9
14     Jonas Sandberg Tjust MK   306 10:37,9 16:18,5 2:15,4
 
58 206 B Daniel Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 4:03,3 1:36,6 8,0
2     Daniel Särbring SMK Hörby   940 10:38,8 16:18,7 2:15,6
 
59 43 A Kjell Hellund Mälaröarnas MK A-förare 2wd VW 4:13,2 1:36,5 1:14,3
22     Daniel Brus Mälaröarnas MK   Golf 10:29,5 16:19,2 2:16,1
 
60 95 B Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 3:59,5 1:34,4 10 53,6
15     Rolf Isaksson Dals MK   242 10:36,3 16:20,2 2:17,1
 
61 69 A Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 4:01,7 1:37,3
1     Mikael Schuster Hällefors MK   940 10:43,0 16:22,0 2:18,9
 
62 144 C Johan Eriksson Linköpings MS C-förare 2wd Opel 4:04,7 1:37,2 28,6
6     Mattias Oscarsson Linköpings MS   Ascona B 10:40,6 16:22,5 2:19,4
 
63 121 B Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 3:59,5 1:37,2 12,1
3     Lars Andersson Dals MK   940 10:46,1 16:22,8 2:19,7
 
64 45 A Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 3:53,7 1:34,0 1:19,7
23     Tommy Magnusson Storfors MK   940 10:56,9 16:24,6 2:21,5
 
65 107 B Björn Stensson SMK Örebro B-förare 2wd Volvo 4:02,0 1:39,7 58,0
16     Fredrik Hildingsson SMK Örebro   240 10:42,9 16:24,6 2:21,5
Anmälare:Järle Rally Team
 
66 35 A Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 4:02,4 1:35,3 2:21,9
12     Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy 10:47,3 16:25,0 2:21,9
Anmälare:Team KåCe Bilservice
 
67 66 A Janne Gustafson Teknis MC A-förare 2wd Volvo 4:02,9 1:37,2 1:23,8
24     Pia Klemming Teknis MC   940 10:48,6 16:28,7 2:25,6
 
68 104 B Boris Olsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 3:56,2 1:35,7 1:04,3
17     Magnus Lindqvist Degerfors RC   Ascona B 10:59,0 16:30,9 2:27,8
 
69 147 C Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 4:01,2 1:41,4
1     Helena Bengtsson Säffle MC   940 10:48,4 16:31,0 2:27,9
 
70 65 A Arne Nörager SMK Östgöta A-förare 2wd VW 4:05,2 1:37,0 1:27,1
25     Mikael Carnklev SMK Östgöta   Golf GTI 16v 10:49,8 16:32,0 2:28,9
 
71 122 B Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B Volvo 4:04,0 1:38,5 22,9
4     Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940 10:51,1 16:33,6 2:30,5
Anmälare:Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB
 
72 113 B Ulf Gustafson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 4:02,7 1:38,0 1:13,4
18     Stefan Gustavsson Ludvika MS   Corsa 10:59,3 16:40,0 2:36,9
 
73 53 A Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 2wd Skoda 4:02,8 1:40,7 1:35,5
26     Robert Eriksson SMK Uppsala   Felicia 10:56,9 16:40,4 2:37,3
 
74 117 B Pär Johansson Laxå MK Volvo Original Elit B Volvo 4:03,0 1:39,1 29,9
5     Pär Edrell Laxå MK   940 10:58,5 16:40,6 2:37,5
 
75 119 B Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 4:03,7 1:40,0 31,4
6     Emil Eklund Gestrike RT   940 10:58,4 16:42,1 2:39,0
Anmälare:T.Månsson åkeri o trp AB
 
76 71 A Patrik Jonsson Nora MK Volvo Original Elit A Volvo 4:06,6 1:39,0 24,0
2     Lena Ekström Tungfelt Östernärkes RMC   940 11:00,4 16:46,0 2:42,9
 
77 131 C Tobias Nordwall Storfors MK C-förare 2wd Opel 4:03,6 1:37,9 52,8
7     Peter Nordwall Storfors MK   Ascona B 2,0 11:05,2 16:46,7 2:43,6
 
78 140 C Magnus Wretman Haninge MK C-förare 2wd VW 3:57,6 1:45,2 53,1
8     Peter Berglund Haninge MK   Golf 11:04,2 16:47,0 2:43,9
 
79 74 B Ronny Filipsson Laxå MK Grupp E Honda 4:08,6 1:38,9
1     Anders Isaksson Laxå MK   Civic 10:59,6 16:47,1 2:44,0
 
80 100 B Leif Sandkvist MK Rimo B-förare 2wd Volvo 4:13,0 1:40,1 1:21,2
19     Per-Olof Lundeborg MK Rimo   240 10:54,7 16:47,8 2:44,7
 
81 148 C Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 4:06,7 1:38,4 16,9
2     Patrick Savinainen Degerfors RC   940 11:02,8 16:47,9 2:44,8
 
82 153 C Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 4:05,4 1:40,5 18,2
3     Peter Sundqvist SMK Linde   240 11:03,3 16:49,2 2:46,1
Anmälare:JÄRLE RALLY TEAM
 
83 72 A Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 4:06,8 1:39,1 29,3
3     Magnus Nilsson Katrineholms MK   240 11:05,4 16:51,3 2:48,2
 
84 124 B Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 4:07,5 1:39,8 41,0
7     Stefan Eklund Mälaröarnas MK   244 11:04,4 16:51,7 2:48,6
 
85 11 A Dan Andersson Eskilstuna MK Appendix K Saab 4:05,3 1:38,4
1     Robert Andersson Eskilstuna MK   V4 11:08,7 16:52,4 2:49,3
 
86 73 A Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit A Volvo 4:08,8 1:37,9 31,2
4     Linda Karlsson SMK Karlskoga   940 11:06,5 16:53,2 2:50,1
 
87 150 C Patrik Backman Bengtsfors MC Volvo Original C-förare Volvo 4:12,4 1:38,7 22,8
4     Pierre Håkansson Bengtsfors MC   240 11:02,7 16:53,8 2:50,7
 
88 12 B Gunnar Asplund Vallentuna MK Appendix K Volvo 4:07,1 1:36,2 1,7
2     Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon 11:10,8 16:54,1 2:51,0
 
89 207 J Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 4:13,5 1:39,1
1     Roland Andersson MK Kopparberg   940 11:02,1 16:54,7 2:51,6
Anmälare:Lejtorp Racing
 
90 17 C Nils Johanson Hallsbergs MK Appendix K Opel 4:08,3 1:38,6 2,7
3     Tommy Svallin Hallsbergs MK   Ascona 11:08,2 16:55,1 2:52,0
 
91 127 B Mikael Karlsson Teknis MC Volvo Original Elit B Volvo 4:08,6 1:40,6 45,8
8     Per Johsson Teknis MC   244 11:07,3 16:56,5 2:53,4
 
92 7 J David Pettersson Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 4:09,0 1:38,6 3,9
2     Patrik Pettersson Skövde MK   740 11:11,0 16:58,6 2:55,5
Anmälare:Lejtorp Racing
 
93 118 B Rune Lindgren Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 4:10,2 1:41,7 48,3
9     Lars Lundblad Degerfors RC   740 11:07,1 16:59,0 2:55,9
Anmälare:Högåsens Bildemontering AB
 
94 14 B Mats Wassberg Säffle MC Appendix K Saab 4:06,9 1:38,4 8,1
4     Kjell Skoog Forshaga MC   V4 11:15,2 17:00,5 2:57,4
 
95 129 C Arne Gustavsson Hallsbergs MK C-förare 4wd Audi 4:19,8 1:40,6
1     Anders Johansson Ludvika MS   80 Quattro 11:01,9 17:02,3 2:59,2
Anmälare:BILCENTER IHALLSBERG
 
96 84 C Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 4:13,2 1:42,0 18,5
2     Mattias Kihlström Vara MK   9000 CS 11:10,4 17:05,6 3:02,5
 
97 82 C Andreas Prepula Småbacka MK Grupp E Mazda 4:09,5 1:40,3 20,3
3     Jesper Eriksson Järbo MK   323 11:17,6 17:07,4 3:04,3
 
98 149 C Bo Holmdahl Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 4:09,0 1:40,5 36,5
5     Bert Carlson Katrineholms MK   240 11:18,0 17:07,5 3:04,4
 
99 13 B Jörgen Einar Skepptuna MK Appendix K Volvo 4:06,7 1:40,5 19,3
5     Carina Jonsson Skepptuna MK   P1800 E 11:24,5 17:11,7 3:08,6
 
100 75 B Stefan Frisk MK Kopparberg Grupp E VW 4:08,0 1:41,7 24,8
4     Per Anemar MK Kopparberg   Golf 11:22,2 17:11,9 3:08,8
 
101 120 B Robin Nyberg Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 4:10,6 1:41,8 1:02,1
10     Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   244 11:20,4 17:12,8 3:09,7
 
102 154 C Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 4:08,6 2:02,1 45,0
6     Johan Elofsson Hallsbergs MK   240 11:05,3 17:16,0 3:12,9
 
103 152 C Christopher Tottie Värmdö MK Volvo Original C-förare Volvo 4:13,2 1:41,2 46,6
7     Ulrik Nilsson Värmdö MK   240 11:23,2 17:17,6 3:14,5
Anmälare:Rent A Space 020 - 64 31 00
 
104 116 B Maria Andersson SMK Valdemarsvik B-förare 2wd Peugeot 4:08,9 1:53,7 1:51,2
20     Göran Andersson SMK Valdemarsvik   306 GTI 11:15,2 17:17,8 3:14,7
 
105 77 C Magnus Andersson SMK Örebro Grupp E Opel 4:09,7 1:40,3 31,7
5     Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   Ascona B 11:28,8 17:18,8 3:15,7
 
106 135 C Fredrik Sundqvist SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 4:19,0 1:41,8 1:26,0
9     Mikael Sundqvist SMK Örebro   Swift 11:19,1 17:19,9 3:16,8
Anmälare:JÄRLE RALLY TEAM
 
107 8 J Andreas Pettersson MSK Hammaren Ungdomsrally Volvo 4:23,6 1:40,3 31,9
3     Tord Sahlström MSK Hammaren   240 11:22,7 17:26,6 3:23,5
 
108 18 C Håkan Stålberg Waxholms MK Appendix K Volvo 4:19,9 1:41,4 35,7
6     Lars Stålberg Waxholms MK   Amazon 11:26,8 17:28,1 3:25,0
 
109 155 C Ronny Adolfsson Finspångs MS Volvo Original C-förare Volvo 4:24,9 1:43,0 1:07,1
8     Kalle Kronkvist Finspångs MS   240 11:30,2 17:38,1 3:35,0
 
110 80 C Olle Berg Ekshärad MS Grupp E VW 4:20,6 1:44,4 51,4
6     Jonas Larsson Munkfors MC   Golf 11:33,5 17:38,5 3:35,4
 
111 108 B Janne Liljegren Värmdö MK B-förare 2wd Suzuki 4:15,3 1:45,2 2:16,1
21     Calle Fincken Värmdö MK   GTI Mk1 11:42,2 17:42,7 3:39,6
 
112 16 C Lennart Stocker Värmdö MK Appendix K Opel 4:17,6 1:46,4 50,7
7     Emelie Starby Vallentuna MK   Ascona B 11:39,1 17:43,1 3:40,0
 
113 125 B Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit B Volvo 4:23,1 1:45,7 1:32,6
11     Jan-Olov Karlsson SMK Karlskoga   940 11:34,5 17:43,3 3:40,2
 
114 160 C Robin Strömgren Fagersta MK Volvo Original C-förare Volvo 4:16,7 1:45,0 1:13,6
9     Kent Strömgren Fagersta MK   244 GLT 11:42,9 17:44,6 3:41,5
 
115 76 C Håkan Bauer Laxå MK Grupp E Opel 4:18,8 1:42,9 59,8
7     Marika Eng Laxå MK   Ascona B 11:45,2 17:46,9 3:43,8
 
116 143 C Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 4:26,8 1:44,4 1:53,7
10     Sonny Torgrimsson Tidaholms MK   242 11:36,4 17:47,6 3:44,5
Anmälare:McDonald´s Skövde
 
117 157 C Anders Engström Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 4:24,2 1:42,9 1:17,3
10     Helena Mattsson Storfors MK   240 11:41,2 17:48,3 3:45,2
 
118 78 C Sebastian Zielinski Haninge MK Grupp E Volvo 4:24,1 1:45,4 1:08,9
8     Conny Råden Botkyrka MK   240 11:46,5 17:56,0 3:52,9
Anmälare:Assistancekåren 020-912 912
 
119 79 C Kristoffer Karlsson Säffle MC Grupp E VW 4:23,3 1:45,1 1:10,2
9     Peter Johansson Säffle MC   Golf 2 11:48,9 17:57,3 3:54,2
 
120 159 C Fredrik Adolfsson Östergyllen RC Volvo Original C-förare Volvo 4:35,8 1:43,8 1:31,5
11     Johan Adolfsson Östergyllen RC   244 11:42,9 18:02,5 3:59,4
Anmälare:Team KåCe Bilservice
 
121 70 A Anders Spjuth Mälaröarnas MK Volvo Original Elit A Volvo 4:18,7 1:40,9 1:49,4
5     Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940 12:11,8 18:11,4 4:08,3
 
122 83 C Robert Ardryd MK Kopparberg Grupp E VW 4:31,9 1:48,3 1:24,4
10     Björn Ramström Teknis MC   Golf 11:51,3 18:11,5 4:08,4
 
123 81 C Eric Larsson MK Kopparberg Grupp E VW 4:37,6 1:48,9 1:33,2
11     Per Livengård MK Kopparberg   Golf Mk1 11:53,8 18:20,3 4:17,2
 
124 123 B Sören Gran Hallsbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 4:31,7 1:48,4 20 2:18,3
12     Steve Hägglund Hallsbergs MK   244 11:48,9 18:29,0 4:25,9
Anmälare:BILCENTER I HALLSBERG AB
 
125 34 A Jan Andréson Filipstads MC A-förare 4wd Toyota 4:27,6 1:42,6 4:35,1
13     Bjarne Sools   Celica 12:28,0 18:38,2 4:35,1
 
126 15 B Mari Ekström Thor Östernärkes RMC Appendix K Volvo 4:40,7 1:48,6 1:49,4
8     Anna Ekström Larsen Östernärkes RMC   Amazon 12:12,5 18:41,8 4:38,7
Anmälare:Ekströms Bygg AB, Örebro
 
127 19 C Martin Miles Mariestads MS Appendix K Volvo 4:46,9 1:53,4 2:19,7
9     Bengt Sannerfors Mariestads MS   142 12:31,8 19:12,1 5:09,0
 
128 205 C Rolf Karlsson Tidaholms MK Grupp E Ford 4:54,3 1:51,4 2:47,9
12     Mats Holmvik Tidaholms MK   Escort 1,8 12:49,3 19:35,0 5:31,9
Anmälare:McDonald´s Skövde
 
129 156 C Leif Nilsson Mälaröarnas MK Volvo Original C-förare Volvo 4:56,4 1:56,0 3:15,2
12     Jeanette Stenius Almunge MK   244 12:53,8 19:46,2 5:43,1
 
130 9 J Rickard Lundin Taxinge MK Ungdomsrally Ford 5:06,8 1:59,0 3:55,4
4     Christer Lundin Taxinge MK   Escort 13:44,3 20:50,1 6:47,0
 
131 158 C Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 5:38,6 2:09,2 40 6:53,4
13     Lisa Johansson SMK Arboga   244 VOC 14:56,6 23:24,4 9:21,3
Anmälare:Team Viby
 
132 59 A Lars Lindqvist Mälaröarnas MK A-förare 2wd Volvo 3:53,9 1:33,8 9:20,7
27     Mats Jägerhult Vallentuna MK   940 18:57,9 24:25,6 10:22,5
Anmälare:BlästerMäster
 
146 C Fredrik Funk Skövde MK C-förare 2wd Suzuki 4:15,0 1:39,8
    Petter Karlsson Skövde MK   Swift GTI 13:49,4 Brutit
 
85 B Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 4wd Subaru 3:45,3 1:32,6
    Per Näs Borlänge MK   Impreza Brutit
 
58 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2wd VW 3:50,4 1:34,4
    Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf Brutit
 
114 B Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 3:52,7 1:35,4
    Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk2 Brutit
 
55 A Anders Andersson MK Kopparberg A-förare 2wd VW 3:55,8 1:36,2
    Ted Nytting Nora MK   Golf JB Brutit
 
106 B Svein Tore Løvhøiden KNA Kongsvinger B-förare 2wd Opel 4:00,4 1:34,9
    Kim Hjalmarsen KNA Konsvinger   Kadet GSI Brutit
 
44 A Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2wd Opel 3:59,2 1:38,3
    Urban Fröjd Falköpings MK   Ascona B Hsr Brutit
 
130 C Stefan Ryberg Forshaga MC C-förare 2wd Volvo 4:02,2 1:38,1
    Christian Ohlsson Kils MK Bil   740 GL Brutit
 
20 C Jan Carlsson Laxå MK Appendix K Volvo 4:18,0 1:42,1
    Magnus Holm Östernärkes RMC   142 JB Brutit
 
49 A Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 3:46,3 3:17,0
    Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta Brutit
Anmälare:Lejtorp racing
 
28 A Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4wd Mitsubishi 4:02,3
    Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX Brutit
 
138 C Jimmy Alfredsson SMK Örebro C-förare 2wd Opel 4:17,7
    Linda Sjölin Flens MS   Manta B 2,4 Brutit
 
145 C Petter Eriksson Hällefors MK C-förare 2wd VW 4:23,8
    Håkan Hautamäki Hällefors MK   Golf Brutit
 
10 A Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Appendix K Volvo
    Carina Christensen SMK Trollhättan   Amazon Brutit
 
56 A Ola Parkheden Mälaröarnas MK A-förare 2wd VW
    Joel Ardell Norrköpings MK   Golf III Multifuel Brutit
 
93 B Jimmie Walfridson MK Ratten B-förare 2wd Volvo
    Carl-Johan Sahlström MK Ratten   240 Brutit
Anmälare:Helmia Motorsport
 
115 B Mathias Engh Ludvika MS B-förare 2wd Toyota
    Christer Filppu Ludvika MS   Corolla GT 1600 16v Brutit
 
134 C Kim Berg NMK Follo C-förare 2wd Volvo
    Rune Eilertsen NAF Øvre Østfold   242 Brutit
 
141 C Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2wd Nissan
    Robert Andersson Vallentuna MK   Sunny Brutit
 
202 C Fredrik Åhs Kolsva MS C-förare 2wd Saab
    Patrik Bergljung Kolsva MS   9-3t Brutit
Anmälare:Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
42 A Per Löfqvist Skene MS A-förare 2wd BMW 3:55,7 1:33,7
    Stefan Johansson Kinds MK   M3 Ej Prisbedömd
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!