Svenska English
Resultatdata
2006-09-23 Gränsrallyt Official final
Results
Total list 81 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 7 A Anders Johnsen SMK Dala Falun A-förare 4wd Ford 2:40 15:27
1     Anders Wänn Borlänge MK   Escort WRC 2:37 20:44
Entrant: Tractive AB
 
2 4 A Robert Johansson Ljusdals MS A-förare 4wd Mitsubishi 2:37 15:43 10
2     Lasse Grip Ljusdals MS   Lancer Evo III 2:34 20:54 10
 
3 10 A Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4wd Ford 2:44 15:38 16
3     Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth 2:38 21:00 16
Entrant: SKAB
 
4 6 A Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4wd Mitsubishi 2:44 15:41 18
4     Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo IV 2:37 21:02 18
 
5 3 A Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4wd Toyota 2:43 15:47 21
5     Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica 2:35 21:05 21
 
6 2 A Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4wd Toyota 2:42 15:44 23
6     Markku Kangas Sandvikens MK   Celica GT4 2:41 21:07 23
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB
 
7 16 A Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 2:38 15:49
1     Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra 2:41 21:08 24
 
8 5 A Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4wd Toyota 2:45 16:02 45
7     Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica 2:42 21:29 45
 
9 21 A Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:47 16:10 34
2     Joakim Brindberg Borlänge MK   240 2:45 21:42 58
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
 
10 12 A Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4wd Subaru 2:48 16:13 1:01
8     Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555 2:44 21:45 1:01
Entrant: Tommys Transport AB
 
11 9 A Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4wd Mitsubishi 2:47 16:22 1:05
9     Tomas Ekman SMK Söderhamn   Lancer Evo 6 2:40 21:49 1:05
Entrant: ELECTROSYSTEM
 
12 17 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 2:45 16:23 42
3     Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo 16v 2:42 21:50 1:06
Entrant: Team Motorsport Sweden
 
13 38 B Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 2:47 16:15
1     Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v 2:49 21:51 1:07
Entrant: Solkem AB
 
14 27 A Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:47 16:20 44
4     Håkan Jansson MK Rimo   240 2:45 21:52 1:08
Entrant: A.jansson o son skogsmaskiner
 
15 24 A Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:44 16:24 45
5     Christer Nygren SMK Gävle   240 Delux 2:45 21:53 1:09
Entrant: Älvkareby bildemontering AB
 
16 23 A Jimmy Holmkvist Gestrike RT A-förare 2wd över 2000cc Ford 2:49 16:22 46
6     Magnus Olsson Järbo MK   Fiesta 2:43 21:54 1:10
Entrant: katalysatoråtervinning
 
17 20 A Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2wd över 2000cc Saab 2:50 16:20 47
7     Tomas Åhman SMK Uppsala   9:3 Turbo 2:45 21:55 1:11
 
18 104 A Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 2:51 16:19
1     Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa 2:45 21:55 1:11
 
19 28 A Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:51 16:19 48
8     Magnus Brüdigam VMS   240 2:46 21:56 1:12
Entrant: Lejtorp Racing
 
20 44 B Jan-Åke Hamréus Horndals MK B-förare 2wd över 2000cc Vauxhall 2:41 16:35 7
2     Rolf Öhberg SMK Dala Falun   Astra KitCar 2:42 21:58 1:14
Entrant: Kratte Masugn Konferens o Äventyr
 
21 22 A Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:51 16:26 55
9     Björn Wessel Karlstad MC Bil   240 2:46 22:03 1:19
 
22 25 A Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:54 16:19 56
10     Jonas Skoglund Bärke MK   240 2:51 22:04 1:20
 
23 35 B Gabriel Savela Stockholms Bilklubb B-förare 4wd Mazda 2:49 16:34
1     Mikael Savela Stockholms Bilklubb   323 4x4 Turbo 2:42 22:05 1:21
Entrant: Håga Lackering AB
 
24 34 B Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 2:46 16:36 3
2     Niklas Larsson Malungs MK   Lancer Evo VI 2:46 22:08 1:24
Entrant: ANDERS SKISHOP SÄLEN /LIMA
 
25 40 B Andreas Engberg Skutskärs MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 2:49 16:29 17
3     Rikard Malmberg SMK Uppsala   Kadett GSI 16v 2:50 22:08 1:24
 
26 43 B Joakim Lindell Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:50 16:31 18
4     Erik Ahlund Almunge MK   244 GL 2:48 22:09 1:25
 
27 103 A Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 2:49 16:27 1:35
10     Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza 3:03 22:19 1:35
Entrant: Håga Lackering AB
 
28 41 B Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:49 16:40 29
5     Göran Schönqvist MK Rimo   940 2:51 22:20 1:36
 
29 26 A Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:55 16:42 1:17
11     Joakim Renberg Skutskärs MS   240 2:48 22:25 1:41
Entrant: Eriksson Bilteam
 
30 32 A Lennart Stenros Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc VW 2:51 16:50 33
2     Benny Jansson   Golf 2:47 22:28 1:44
 
31 105 A Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 2:52 16:47 1:22
12     Sören Andersson Films MK   Fiesta ST 2:51 22:30 1:46
 
32 60 C Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:56 16:40
1     Rikard Jägenstedt MK Rimo   240 2:54 22:30 1:46
 
33 42 B Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:50 16:52 40
6     Christian Ohlsson Almunge MK   240 2:49 22:31 1:47
Entrant: A.R.C. Motorsport
 
34 37 B Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Toyota 2:46 16:25 44
7     Thomas Åkelid AMF Årsunda   Corolla 3:24 22:35 1:51
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
35 48 B Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 2:50 16:58
1     Olle Björk Borlänge MK   Starlet 2:51 22:39 1:55
 
36 47 B Michael Walther SMK Hälsinge B-förare 2wd under 2000cc Opel 2:48 17:01 2
2     Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa 2:52 22:41 1:57
Entrant: Tallåsens Bil o Däckservice
 
37 58 C Björn Lindberg Skutskärs MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 2:57 16:44 10 12
2     Mikael Pettersson SMK Gävle   GSI 2:51 22:42 1:58
 
38 62 C Calle Lind Hofors MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 2:56 17:00 18
3     Joakim Gnipe Nyhyttans RT   Ascona B 2:52 22:48 2:04
 
39 49 B Thomas Åberg Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc VW 2:49 17:13 13
3     Matti Johansson Hofors MS   Golf 1 2:50 22:52 2:08
 
40 33 A Stefan Eriksson Hofors MS A-förare Standard Volvo 2:54 17:07
1     Kjell Andersson Hofors MS   940 2:51 22:52 2:08
 
41 36 B Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 2:55 17:13 50
3     Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza 2:47 22:55 2:11
 
42 55 B Lars Skoglund Bollnäs MK B-förare Standard Volvo 2:56 17:12
1     Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   944 2:52 23:00 2:16
 
43 67 C Tomas Johansson Hofors MS C-förare 2wd under 2000cc Opel 2:53 17:15
1     Ulf Wårvik Hofors MK   Ascona 2:54 23:02 2:18
 
44 63 C David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 2:53 17:19 3
2     Håkan Palm Björnjägarns RC   Golf Mk II 2:53 23:05 2:21
 
45 52 B Conny Sjöström MK Orion B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 2:53 17:22 32
4     Emma Olsson MK Orion   Swift GTI 2:56 23:11 2:27
 
46 51 B Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 2:54 17:26 33
5     Patrik Helander Almunge MK   Swift GTI 2:52 23:12 2:28
 
47 59 C Lars Savander Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:55 17:26 47
4     Nicklas Ryghammar Waxholms MK   240 2:56 23:17 2:33
 
48 45 B Anders Liljedahl Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 2:55 17:36 1:31
8     Tommy Nygren Sandvikens MK   Ascona B 2.4 2:51 23:22 2:38
 
49 53 B Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd under 2000cc VW 2:58 17:39 1:00
6     Henrik Joelsson Skutskärs MS   Golf 3:02 23:39 2:55
 
50 109 C Peter Ericsson Films MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 2:57 17:33 47
3     Joakim Gillberg Films MK   Swift 3:19 23:49 3:05
 
51 106 C Leif Hedberg MK Rimo C-förare 2wd över 2000cc Opel 3:03 17:44 1:19
5     Tomas Nordin Grangärde RRC   Ascona B 2,4 3:02 23:49 3:05
 
52 74 C Ove Nordberg Films MK C-förare 2wd under 2000cc Volvo 3:05 17:45 48
4     Redrik Kindberg Films MK   142 3:00 23:50 3:06
 
53 68 C Magnus Karlsson Bärke MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 3:08 17:42 48
4     Pär Bergman Bärke MK   Ascona B 3:00 23:50 3:06
 
54 72 C Viktor Plühm SMK Gävle C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 3:00 17:59 54
6     Rikard Berglund SMK Gävle   Swift 2:57 23:56 3:12
 
55 80 C Mikael Andersson Rasbo MK C-förare Standard Honda 3:10 18:36
1     Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic 3:08 24:54 4:10
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
56 57 B Bror Gustafsson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 3:06 18:43 1:58
2     Lars Wånd Skepptuna MK   99 3:09 24:58 4:14
 
57 54 B Tomas Ericsson Films MK B-förare 2wd under 2000cc Saab 3:12 18:45 2:23
7     Henrik Anderse´n Films MK   96 3:05 25:02 4:18
 
58 77 C Fredrik Morell Hofors MS C-förare Standard 242 3:19 19:01 37
2     Magnus Sundqvist Hofors MS   Volvo 3:11 25:31 4:47
 
59 56 B Sten Pettersson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 3:24 19:19 3:00
3     Patrik Karlsson Films MK   99 3:17 26:00 5:16
Entrant: Jarmos Bilskrot.cbj.net
 
60 29 A Tobias Wärme MK Orion A-förare 2wd över 2000cc Volvo 10:10 16:23 8:14
13     Stefan Andersson Mkorion   940 2:49 29:22 8:38
 
61 31 A Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd under 2000cc VW 2:48 16:26 9:31
3     Göran Norberg SMK Dala   Golf L Ll 12:12 31:26 10:42
 
62 50 B Dick Persson Värmdö MK B-förare 2wd under 2000cc VW 2:53 25:56 10:20
8     Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   Golf II 4:10 32:59 12:15
 
107 B Leif Johansson Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc Opel 2:51 16:38
    Anders Lindström Hofors MS   Ascona B 3:51 Brutit
 
11 A Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4wd Toyota 2:36 17:07
    Henrik Hedlund Huddinge MK   Celica Brutit
Entrant: team ks bergsprängning
 
46 B Jon Johansson Idkerbergets MK B-förare 2wd över 2000cc Ford 2:48 16:56
    Sussanne Storm Idekerbergets MK   Escort Brutit
 
30 A Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 2wd över 2000cc Peugeot 3:00 16:53
    Fredrik Högberg Horndals MK   306 Brutit
 
61 C Fredrik Rönn Hofors MS C-förare 2wd över 2000cc Volvo 5:44 17:59
    Markus Andersson Hofors MS   240 Brutit
 
15 A Christer Steen Svärdsjö MK A-förare 2wd över 2000cc Opel 2:40
    Håkan Jacobsson Norbergs MC   Corsa Brutit
Entrant: Tractive AB
 
18 A Stefan Trygg Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:43
    Mikael Ståhl Haninge MK   940 Brutit
Entrant: Håga Lackering AB
 
19 A Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd över 2000cc Nissan 2:47
    Marie Eriksson SMK Uppsala   Sunny Brutit
 
39 B Mattias Kvick Hofors MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 2:50
    Peter Härmatis Sandvikens MK   Ascona B Brutit
 
65 C Daniel Johansson Värmdö MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 2:52
    Patric Åkerblom MK V8   Corsa Brutit
Entrant: Funride.se ATV - MC - MOPED
 
71 C Stefan Hägglöf MK Orion C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 2:55
    Mikael Jonsson MK Orion   Swift GTI Brutit
 
76 C Johnny Larsson SMK Hedemora C-förare Standard Volvo 2:56
    Håkan Yngve SMK Hedemora   940 Brutit
Entrant: Hedemora Reklam
 
101 C Andreas Hedlund SMK Dala Falun C-förare Standard Opel 3:00
    Lars Lindh Hofors MK   Kadett Brutit
 
73 C Emil Niskakoski Films MK C-förare 2wd under 2000cc Volvo 3:01
    Karin Fagerlund Films MK   142 Brutit
 
79 C Johan Pettersson MK Orion C-förare Standard Volvo 3:06
    Christine Sjöblom MK Orion   242 GT Brutit
Entrant: WWW.FINESS.SE
 
69 C Magnus Wretman Haninge MK C-förare 2wd under 2000cc VW 3:06 2:50
    Peter Berglund Haninge MK   Golf Brutit
 
64 C Roger Högsved Borlänge MK C-förare 2wd under 2000cc Opel
    Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona B 2,0 Brutit
 
78 C Jonas Brinkemar Horndals MK C-förare Standard Volvo
    Janne Brinkemar Horndals MK   240 Brutit
Entrant: Team Hans Persson Motorsport
 
108 A Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc VW
    Marcus Andersson Rasbo MK   Golf Mk1 Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!