Svenska English
Sigtuna RC Raceconsulting
2019-05-04 Aspgren Bygg Sprinten Official final
Results
Total list 87 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 42 A Fredrik Grahn KAK Motorsport (v) 4 wd Ford 1:36,8 1:36,0
1     Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus WRC 1:35,3 4:48,1
Entrant:GMM Maskin & Motor AB
 
2 41 A Stig Andervang MK Rimo 4 wd Mitsubishi 1:40,2 1:36,5 5,1
2     Robin Eriksson SMK Valdemarsvik   Evo 9 1:36,5 4:53,2 5,1
 
3 102 FA Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 1:39,4 1:38,4 7,4
3     Valkyria Edlund Vallentuna MK   Fiesta R5 1:37,7 4:55,5 7,4
 
4 43 B Martin Holmgren Films MK 4 wd Mitsubishi 1:40,8 1:39,2 9,9
4     Daniel Westlund Almunge MK   Evo7 1:38,0 4:58,0 9,9
 
5 45 A Per-Arne Eriksson MK Rimo 4 wd Subaru 1:40,3 1:40,2 11,1
5     Bernt Kilen MK Rimo   Impreza 1:38,7 4:59,2 11,1
 
6 44 A Björn Jacobsson Värmdö Bilklubb 4 wd Subaru 1:41,9 1:40,8 14,5
6     Tomas Koepke Värmdö Bilklubb   Impreza 555 1:39,9 5:02,6 14,5
 
7 39 A David Dannevall Värmdö Bilklubb 4 wd Mitsubishi 1:43,3 1:40,5 15,0
7     Josefin Brandelius Värmdö Bilklubb   Evo 7 1:39,3 5:03,1 15,0
 
8 46 B Örjan Vahlund Sigtuna Rally Club 4 wd Subaru 1:42,4 1:41,6 17,6
8     Benny Melander MK Ratten   Impreza 1:41,7 5:05,7 17,6
Entrant:Björkmans Rally Team
 
9 83 A Niklas Karlsson Vallentuna MK A - 2 wd Volvo 1:44,3 1:40,2
1     Robin Nord Sigtuna RC   940 1:41,4 5:05,9 17,8
Entrant:VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
10 66 A Tomas Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 1:43,2 1:41,9 1,5
2     Mats Thorsell Sigtuna RC   Escort Mk2 1:42,3 5:07,4 19,3
Entrant:Tractive AB
 
11 65 A Mats Larsson Fagersta MK A - 2 wd Toyota 1:44,3 1:42,7 2,8
3     Mikael Johansson Fagersta MK   Corolla 1:41,7 5:08,7 20,6
 
12 59 A Magnus Wallén Vallentuna MK A - 2 wd Nissan 1:44,3 1:42,5 4,5
4     Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny 1:43,6 5:10,4 22,3
 
13 78 A Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 1:45,2 1:43,0 4,5
4     Magnus Berlin Örsundsbro MK   940 1:42,2 5:10,4 22,3
Entrant:Kjellbergs AB
 
14 81 A Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 1:44,4 1:43,7 5,2
6     Ann-Sofie Andersson Sigtuna RC   940 1:43,0 5:11,1 23,0
Entrant:Örby Gummi
 
15 70 A Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A - 2 wd VW 1:46,6 1:44,3 7,1
7     Anna Marions Mälaröarnas MK   Golf 1:42,1 5:13,0 24,9
 
16 38 B Johnny Thyr Films MK 4 wd Citroén 1:55,7 1:38,6 25,2
9     Mikael Åkerlöf Films MK   Ds3r5 1:39,0 5:13,3 25,2
 
17 34 B Henrik Carlzon SMK Linde 4 wd Mitsubishi 1:46,3 1:43,6 25,4
10     Hilma Carlzon Sigtuna RC   Evo 7 1:43,6 5:13,5 25,4
Entrant:GMM Maskin&Motor AB
 
18 72 A Tobias Johansson Films MK A - 2 wd Volvo 1:45,6 1:46,8 9,7
8     Roine Andersson Films MK   242 1:43,2 5:15,6 27,5
 
19 75 A Pontus Westman Films MK A - 2 wd Volvo 1:47,1 1:44,9 10,1
9     Jani Rautio Films MK   240 1:44,0 5:16,0 27,9
 
20 37 B André Eriksson MK Kopparberg 4 wd Subaru 1:46,4 1:47,0 31,5
11     Jonaz Persson MK Kopparberg   WRX STi 1:46,2 5:19,6 31,5
 
21 68 C Andreas Johansson Rasbo MK C - 2 wd Renault 1:48,0 1:45,1
1     Sara Westlund Gestrike Racing Team   R19 1:46,6 5:19,7 31,6
 
22 52 A Kim Nilsson Skutskärs MS A - 2 wd VW 1:47,6 1:48,0 15,2
10     Gustaf Pettersson Sigtuna RC   Golf III 1:45,5 5:21,1 33,0
 
23 51 A Tommy Högström MK Rimo A - 2 wd Opel 1:49,5 1:46,7 15,5
11     Anders Eriksson MK Rimo   Corsa B 1:45,2 5:21,4 33,3
 
24 77 A Mats Lindström Almunge MK A - 2 wd Ford 1:47,9 1:47,4 17,1
12     Simon Lindström Almunge MK   Escort Mk2 1:47,7 5:23,0 34,9
Entrant:A.R.C. MOTORSPORT
 
25 101 A Björn Compier Rimo MK 4 wd Mitsubishi 1:48,4 1:47,2 36,0
12     Anders Forsman Vallentuna MK   Lancer 1:48,5 5:24,1 36,0
 
26 60 A Gunnar Ullén MK Rimo A - 2 wd Volvo 1:48,5 1:49,3 20,0
13     Johan Ullén MK Rimo   940 1:48,1 5:25,9 37,8
 
27 50 A Jocke Irebrand Vallentuna MK A - 2 wd Peugeot 1:51,9 1:48,8 22,0
14     Torbjörn Svensson Sigtuna RC   206 1:47,2 5:27,9 39,8
 
28 33 A Dick Larsson Rasbo MK Appendix K ej 4 WD Volvo 1:50,6 1:49,2
1     Jessica Larsson Rasbo MK   240 1:49,2 5:29,0 40,9
 
29 71 B Jimmy Eriksson Rasbo MK B - 2 wd VW 1:53,0 1:49,0
1     Kristofer Sveijer Rasbo MK   Golf II 1:48,2 5:30,2 42,1
 
30 62 A Erik Wallin Almunge MK A - 2 wd Volvo 1:52,9 1:49,1 25,1
15     Jan Ramsell Almunge MK   242 1:49,0 5:31,0 42,9
 
31 82 B Magnus Alarik Örsundsbro MK B - 2 wd Volvo 1:53,3 1:50,2 3,6
2     Kalle Malmström Örsundsbro MK   240 1:50,3 5:33,8 45,7
 
32 40 A Ulf Pettersson MK Rimo A - 2 wd Volvo 1:53,6 1:50,8 28,8
16     Arne Gabelsson MK Rimo   940 1:50,3 5:34,7 46,6
 
33 108 B Rasmus Bergström Haninge MK B - 2 wd Ford 1:52,7 1:51,3 4,8
3     Martina Broberg Värmdö BK   Fiesta ST 1:51,0 5:35,0 46,9
Entrant:Quality of Service
 
34 80 A Anders Bäfve Rasbo MK A - 2 wd Volvo 1:54,0 1:52,1 30,3
17     Erik Davidsson Almunge MK   240 1:50,1 5:36,2 48,1
 
35 13 B Niklas Berglund Eskilstuna MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 1:52,8 1:51,9
1     Lars Stålberg Eskilstuna MK   940 1:51,6 5:36,3 48,2
 
36 11 A Mattias Engvall Sandvikens MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 VW 1:53,3 1:53,2 1,9
2     Robin Wallberg Skutskärs MS   Golf GTI 16v Mk3 1:51,7 5:38,2 50,1
 
37 57 B Niklas Karlsson MK Rimo B - 2 wd Volvo 1:53,2 1:53,4 8,7
4     Tomas Åkerlund MK Rimo   944 1:52,3 5:38,9 50,8
 
38 64 B Oscar Vöks Björnjägarns RC B - 2 wd VW 1:54,5 1:53,2 9,3
5     Anders Ekman Sigtuna RC   Golf Mk1 1:51,8 5:39,5 51,4
Entrant:Rimbohus Sport
 
39 107 A Krister Wennman Rasbo MK Appendix K ej 4 WD Wv 1:54,4 1:53,7 10,6
2     Jimmy Rnnmark Sigtuna RC   Golf 1:51,5 5:39,6 51,5
 
40 3 B Jonas Jansson Rasbo MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 1:55,3 1:53,2 4,4
3     Oscar Andersson Sigtuna RC   240 1:52,2 5:40,7 52,6
Entrant:Peter Jansson Åkeri AB
 
41 63 A Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A - 2 wd Citroén 1:54,5 1:55,0 35,5
18     Henric Andre Sigtuna RC   C2R2 Max 1:51,9 5:41,4 53,3
 
42 61 B Robert Rehdin Skepptuna MK B - 2 wd VW 1:56,3 1:52,0 11,9
6     Rolf Johansson Skepptuna MK   Golf 1 1:53,8 5:42,1 54,0
 
43 14 C Andreas Zetterlund Västerås MS VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Suzuki 1:56,6 1:53,5 6,0
4     Magnus Zetterlund Västerås MS   Swift Mk1 1:52,2 5:42,3 54,2
 
44 105 C Rasmus Eriksson Films MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 1:57,5 1:53,8 6,6
5     Erik Eriksson Sigtuna RC   850 1:51,6 5:42,9 54,8
 
45 53 C Kaj Larsen SMK Märsta C - 2 wd Volvo 1:55,2 1:53,8 23,9
2     Thomas Jonsson SMK Märsta   242 1:54,6 5:43,6 55,5
 
46 16 A Mats Engvall Sandvikens MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 VW 1:55,8 1:55,2 8,2
6     Maria Eriksson Sandvikens MK   Golf GTI 16 V 1:53,5 5:44,5 56,4
 
47 12 C Tobias Åström Rasbo MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 1:57,2 1:55,5 9,0
7     Johan Johansson Rasbo MK   940 1:52,6 5:45,3 57,2
 
48 76 C Lennart Bohm Huddinge MK C - 2 wd Toyota 1:57,7 1:54,8 28,3
3     Kjell Carlsson Huddinge MK   Starlet 1:55,5 5:48,0 59,9
 
49 32 A Tomas Karlsson SMK Märsta Appendix K ej 4 WD Opel 1:58,7 1:56,9 20,4
3     Johann Karlsson SMK Märsta   Kadett GTE 1:53,8 5:49,4 1:01,3
 
50 26 A Andreas Johansson Hovind Enköpings MK Grupp E VW 1:58,0 1:56,9
1     Anders Johansson Enköpings MK   Golf 3 1:54,6 5:49,5 1:01,4
 
51 17 C Anton Haanpää Films MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 2:00,7 1:55,3 13,9
8     Joakim Axell Films MK   940 1:54,2 5:50,2 1:02,1
 
52 58 C Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 1:57,0 1:58,3 31,3
4     Kim Lind Norbergs MC   325i 1:55,7 5:51,0 1:02,9
 
53 10 B Kent Nilsson Almunge MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 1:58,5 1:57,1 14,7
9     Leif Svensson Almunge MK   240 1:55,4 5:51,0 1:02,9
 
54 24 B Fredrik Wistedt Skutskärs MS Grupp E Volvo 1:59,3 1:58,9 3,6
2     Johannes Eliasson Skutskärs MS   940 1:54,9 5:53,1 1:05,0
 
55 15 C Roger Andersson Films MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 1:59,5 1:58,1 18,2
10     Christer Åkerman Films MK   940 1:56,9 5:54,5 1:06,4
 
56 23 B Christoffer Örneholm Örsundsbro MK Grupp E VW 1:59,3 1:58,6 5,8
3     Roger Örneholm Örsundsbro MK   Golf 1:57,4 5:55,3 1:07,2
 
57 6 C Olle Åkerlund Almunge MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 1:59,4 1:58,6 20,7
11     Andreas Jansson Films MK   242 1:59,0 5:57,0 1:08,9
 
58 21 C Jonas Byrevik Films MK Grupp E Volvo 2:03,3 1:57,2 7,8
4     Sara Rogersson Rasbo MK   244 1:56,8 5:57,3 1:09,2
 
59 55 C Peter Jansson Rasbo MK C - 2 wd Volvo 2:00,2 2:00,1 37,8
5     Mikael Thur Sigtuna RC   240 1:57,2 5:57,5 1:09,4
Entrant:Peter Janssson Åkeri AB
 
60 25 C Hans Herlovson Films MK Grupp E Volvo 1:59,4 2:00,7 8,6
5     Annelie Herlovson Films MK   940 1:58,0 5:58,1 1:10,0
 
61 22 B Anders Jonsson MK Rimo Grupp E VW 2:00,5 2:00,2 9,8
6     Kent Wik MK Rimo   Golf 1:58,6 5:59,3 1:11,2
 
62 69 C Tommy Malmström Rasbo MK C - 2 wd Volvo 1:57,6 1:58,8 39,7
6     Torbjörn Nordenström Rasbo MK   242 2:03,0 5:59,4 1:11,3
 
63 35 A Gunder Pettersson Mälaröarnas MK 4 wd Subaru 1:55,7 1:55,4 1:11,5
13     Ingrid Heghammar Vaxholms MK   555 Inpresa 2:08,5 5:59,6 1:11,5
Entrant:Björkmans rally team
 
64 20 C Tommy Dahlgren Enköpings MK Grupp E Renault 2:01,7 1:58,8 10,7
7     Alexandra Lykkehus Enköpings MK   Clio 1:59,7 6:00,2 1:12,1
 
65 7 B Leif Persson Skutskärs MS VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 2:01,0 2:00,6 26,9
12     Jonatan Persson Sigtuna RC   240 2:01,6 6:03,2 1:15,1
 
66 30 C Per Andersson Rasbo MK Appendix K ej 4 WD Opel 2:02,5 2:01,6 34,6
4     Lena Andersson Sigtuna RC   Ascona A 1:59,5 6:03,6 1:15,5
 
67 9 C Fanny Jacobson Värmdö Bilklubb VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 2:02,4 2:03,5 30,8
13     Henrik Johansson V Östergötlands MK   940 2:01,2 6:07,1 1:19,0
 
68 106 A Hans Jonsson Eskilstuna MK Grupp E Wv 2:06,0 2:02,7 23,3
8     Sune Westerlund Eskilstuna MK   Golf 2:04,1 6:12,8 1:24,7
 
69 4 C Martin Bromark Skutskärs MS VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Suzuki 2:05,0 2:03,8 37,0
14     Johan Uppman Skutskärs MS   Swift GTI Mk II 2:04,5 6:13,3 1:25,2
 
70 18 B Andreas Prepula Småbacka MK Grupp E VW 2:08,7 2:03,8 24,8
9     Jari Mattus Småbacka MK   Golf 2 2:01,8 6:14,3 1:26,2
 
71 28 A Tomas Ebegård Kak/s Motorsport Appendix K ej 4 WD Porsche 2:02,3 2:19,7 52,9
5     Tom Damberg Vaxholms MK   911 RS 1:59,9 6:21,9 1:33,8
Entrant:ARNE BÄCKSTRÖM HISTORICE MOTORSPORT
 
72 54 A Gunnar Karlsson SMK Uppsala A - 2 wd Opel 2:09,6 2:13,5 1:32,7
19     Bo Johansson Rasbo MK   Manta 2:15,5 6:38,6 1:50,5
 
73 2 J Wilma Andersson SMK Sala Ungdomsrally Volvo 2:14,8 2:11,4
1     Lars Andersson SMK Sala   244 2:19,0 6:45,2 1:57,1
Entrant:Gullvalla Rallyteam
 
74 1 J Max Hellenberg Bromma MS Ungdomsrally BMW 2:14,7 2:11,3 0,8
2     Jan Hellenberg Bromma MS   318i 2:20,0 6:46,0 1:57,9
 
75 29 B Ulf Karlsson Vaxholms MK Appendix K ej 4 WD Saab 2:19,4 2:16,5 1:21,0
6     Imre Olander Vaxholms MK   V4 2:14,1 6:50,0 2:01,9
 
47 A Jan Wikström Skutskärs MS 4 wd Toyota 1:43,1 1:49,1
    Mikael Nordström SMK G,   Corolla WRC Retired
 
103 A Patrck Arvidsson Haninge MK A - 2 wd Volvo 1:49,7 1:48,5
    Sussi Andersson Rasbo MK   940 Retired
 
49 A Johnny Björk Rasbo MK A - 2 wd Ford 1:46,5 1:54,6
    Jenny Haataja Sigtuna RC   Fiesta R2 Retired
 
73 B Tomas Svärd Östhammars MK B - 2 wd Volvo 1:50,4 1:55,3
    Erik Svärd Östhammars MK   242 Retired
 
67 B Tim Joons Skutskärs MS B - 2 wd BMW 1:52,3 1:59,7
    Alexandra Grönberg Skutskärs MS   M3 Retired
 
104 FA Daniel Ernstedt KAK A - 2 wd Suzuki 1:51,2
    Christopher Fransson KAK   Swift Retired
 
56 A Per Grubb Fagersta MK A - 2 wd BMW 1:51,4
    Per-Anders Grubb Fagersta MK   325 Retired
 
27 A Arne Bäckström Haninge MK Appendix K ej 4 WD Volvo 1:52,7
    Karl Rikard Stenhamar Sigtuna RC   242 Retired
Entrant:ARNE BÄCKSTRÄM HISTORIC MOTORSPORT
 
8 C Andreas Svensson Eskilstuna MK VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 2:13,6
    Nils-Ove Stålberg Eskilstuna MK   240 Retired
 
79 A Christer Nordström Haninge MK A - 2 wd Saab 2:34,0
    Stephen Undin Haninge MK   9-3 Biopower Retired
 
5 C Lucas Widnemark SMK Sala VOC / Grupp F / Grupp N -1600 Volvo 1:53,5 4:05,3
    Jonas Eriksson SMK Sala   244 Excluded/Time limit
Entrant:Gullvalla Rallyteam
 
48 A Peter Råden Taxinge MK A - 2 wd Opel 3:03,7
    Gunnar Envang Djursholms MK   Ascona Excluded/Time limit
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!