Svenska English
Raceconsulting
2018-12-29 Hasselasvängen Stenes Minne Official final
Results
Total list 64 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 7 A Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 3:39,2
1     Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6 17:48,4 21:27,6
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
2 8 B Sebastian Eriksson Hagfors MK 4WD Mitsubishi 3:41,7 7,0
2     Emil Bergkvist Hofors MS   Evo IX 17:52,9 21:34,6 7,0
 
3 5 A Jari Liiten Sandvikens MK 4WD Mitsubishi 3:44,8 20,0
3     Mikael Kjellgren Hjo MK   Evo 7 18:02,8 21:47,6 20,0
 
4 2 A Peter Johansson Säters MK 4WD Mitsubishi 3:44,2 39,8
4     Alexander Fammé Idkerberget MK   Evo 5 18:23,2 22:07,4 39,8
 
5 23 A Niklas Hägg SMK Hälsinge A - 2WD VW 3:49,6
1     Martin Holmdal   Golf 18:33,5 22:23,1 55,5
Entrant:L.Häggs Bildemontering AB
 
6 22 A Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2WD Toyota 3:48,2 11,8
2     Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla 18:46,7 22:34,9 1:07,3
Entrant:Häggs Bildemontering AB
 
7 25 B Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2WD VW 3:55,3
1     Mikael Pettersson Järbo MK   Golf III 19:04,9 23:00,2 1:32,6
 
8 16 A Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2WD Volvo 3:54,3 47,3
3     Mats Jönsson SMK Hälsinge   940 19:16,1 23:10,4 1:42,8
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
9 24 B Magnus Proos Härjedalens AK B - 2WD Saab 3:54,6 20,8
2     Lasse Grip SMK Hälsinge   9-3 19:26,4 23:21,0 1:53,4
Entrant:Mobergs Glas Sveg
 
10 17 A Niklas Nilsson Jämtlands MK A - 2WD Volvo 3:58,7 1:06,1
4     Pontus Hallin MK Nordjämten   242 19:30,5 23:29,2 2:01,6
 
11 19 A Emrik Smedberg Wäxjö MS A - 2WD Honda 4:05,7 1:06,3
5     Julia Thulin SMK Hörby   Civic 19:23,7 23:29,4 2:01,8
Entrant:Motorsport AB i Växjö
 
12 13 A Bo Almgren Woxnadalens MK A - 2WD VW 3:54,2 1:13,4
6     Mattias Svedberg Bollnäs MK   Golf 3 19:42,3 23:36,5 2:08,9
 
13 26 B Tommy Andersson SMK Hälsinge B - 2WD Toyota 4:01,2 55,1
3     Olle Wedin SMK Hälsinge   Corolla 19:54,1 23:55,3 2:27,7
 
14 12 A Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2WD Volvo 4:02,2 1:36,9
7     Peter Östlund SMK Söderhamn   940 19:57,8 24:00,0 2:32,4
 
15 44 A Bosse Hemmingsson Offerdals MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 4:03,7
1     Jan Bergetorp Offerdals MK   Golf 20:25,1 24:28,8 3:01,2
 
16 45 A Jocke Halvarsson Ljusdals MS AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:16,5 9,4
2     Henrik Hamberg Hede MK   940 20:21,7 24:38,2 3:10,6
 
17 46 B Magnus Westman SMK Hälsinge AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:13,9 24,7
3     Michael Andersson SMK Hälsinge   944 GL 20:39,6 24:53,5 3:25,9
 
18 455 A Per Nordgren Örnsköldsviks MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:14,4 25,6
4     Anna Nordgren Örnsköldsviks MK   940 20:40,0 24:54,4 3:26,8
 
19 33 C Kenneth Ringström Fjugesta MS C - 2WD Toyota 4:13,2
1     Håkan Berger Fjugesta MS   Corolla 20:54,4 25:07,6 3:40,0
Entrant:NERIKE KUGG o MEKAN MOTORSPORT
 
20 47 B Henrik Palm Ilsbo MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 4:07,7 48,1
5     Elin Nilsson SMK Hälsinge   Golf 16v 21:09,2 25:16,9 3:49,3
 
21 42 A Mats Engvall Sandvikens MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 4:11,9 55,2
6     Maria Eriksson Sandvikens MK   Golf 16 V 21:12,1 25:24,0 3:56,4
 
22 39 B Jonas Edlund Ilsbo MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 4:20,0
1     Sara Strömberg Ilsbo MK   PV 21:19,2 25:39,2 4:11,6
 
23 60 C Andreas Stålehammar Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Suzuki 4:21,9
1     Melina Toven Kolsva MS   Swift Mk2 21:20,8 25:42,7 4:15,1
Entrant:Sundgrens Åkeri AB
 
24 68 C Erik Sjöström Vännäs MK C - Grupp E VW 4:20,7
1     Eric Lennartsson Vännäs MK   Golf Mk2 21:25,2 25:45,9 4:18,3
 
25 31 C Rune Grafström Örnsköldsviks RK C - 2WD VW 4:20,4 40,5
2     Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK   Golf 3 21:27,7 25:48,1 4:20,5
Entrant:HECO ALUMINIUMTRAILER
 
26 59 C Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:14,9 12,1
2     Erica Oscarsson Sandvikens MK   240 21:39,9 25:54,8 4:27,2
 
27 48 B Jon Johansson Idkerbergets MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:19,0 1:29,5
7     Max Johansson Idkerbergets MK   940 21:39,3 25:58,3 4:30,7
 
28 50 B Nils-Olov Lindström Örnsköldsviks RK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:18,7 1:50,1
8     Gunnar Råberg Örnsköldsvik RK   244 22:00,2 26:18,9 4:51,3
 
29 11 A Dan Axelsson Härjedalens AK A - 2WD Ford 4:20,9 4:08,1
8     Erika Wiklander Härjedalens MS   Escort Mk2 22:10,3 26:31,2 5:03,6
Entrant:Mobergs Glas
 
30 27 B Morgan Hedqvist Hedesunda MK B - 2WD Opel 4:25,7 3:42,8
4     Mikael Aho Sandvikens MK   Manta B 2.4 22:17,3 26:43,0 5:15,4
 
31 70 C Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 4:34,5 1:03,5
2     Pelle Wilén Strängnäs AMS   Corolla 22:14,9 26:49,4 5:21,8
Entrant:Sundgrens Åkeri AB
 
32 67 C Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 4:26,1 1:05,3
3     Staffan Andersson Sandvikens MK   244 22:25,1 26:51,2 5:23,6
 
33 37 A Janne Blom Finspångs MS Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 4:16,0 1:12,9
2     Stig Bergqvist Finspångs MS   PV 22:36,1 26:52,1 5:24,5
 
34 49 B Krister Hernström Finspångs MS AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:30,6 2:23,5
9     Ingvar Eklöv Finspångs MS   242 22:21,7 26:52,3 5:24,7
 
35 55 C Patrik Lundberg Ilsbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:28,1 1:20,1
3     Peter Söderlund SMK Hälsinge   940 22:34,7 27:02,8 5:35,2
Entrant:Team ITAB
 
36 56 C Tobias Oravamäki Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:32,5 30 2:05,6
4     Alexander Nordqvist Gestrike RT   940 22:45,8 27:48,3 6:20,7
 
37 66 C Thomas Åsberg Gestrike RT C - Grupp E Opel 4:36,9 2:11,7
4     Agnes Åsberg Gestrike RT   Astra 23:20,7 27:57,6 6:30,0
 
38 29 C Per Fagerström SMK Hälsinge C - 2WD Volvo 4:43,9 2:50,2
3     Tobias Palm SMK Hälsinge   240 23:13,9 27:57,8 6:30,2
 
39 62 B Mikael Persson Ilsbo MK AB - Grupp E VW 4:34,0
1     Annelie Persson Bäck Ilsbo MK   Golf Mk2 23:30,3 28:04,3 6:36,7
 
40 605 C Jonathan Haglund Örnsköldsviks MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:47,4 2:23,8
5     Maja Ekbark Örnsköldsviks MK   240 23:19,1 28:06,5 6:38,9
 
41 63 B Jessica Persson Hede MK AB - Grupp E VW 4:41,7 54,4
2     Annsofi Wikström Ljusdals MS   Golf 24:17,0 28:58,7 7:31,1
 
42 51 B Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:14,5 5:38,0
10     Hans Ädel Hedesunda MK   242 25:52,3 30:06,8 8:39,2
 
43 41 A Magnus Lövgren Sandvikens MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Peugeot 4:10,8 6:02,1
11     Robin Wallberg Skutskärs MK   206 GTI 26:20,1 30:30,9 9:03,3
 
44 61 B Håkan Borgh Strängnäs AMS AB - Grupp E Opel 4:50,1 2:33,0
3     Linus Lundberg Sunnansjö MK   Astra 25:47,2 30:37,3 9:09,7
 
45 35 A Göte Nygren MK Kopparberg Appendix K + (Grupp H -1974) Saab 4:37,0 8:42,4
3     Mikael Yliluoma Hällefors MK   Sport 29:44,6 34:21,6 12:54,0
 
46 43 A Dan Hoff Jämtlands MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 4:14,9 1:10 17:42,2
12     Ethel Svantesson Jämtlands MK   Golf III GTI 16v 36:46,1 42:11,0 20:43,4
 
47 53 C Pontus Hoff Jämtlands MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 25:21,8 3:50 25:29,1
6     Lukas Lindström Jämtlands MK   Golf II GTI 22:00,0 51:11,8 29:44,2
 
48 57 C Tommy Carlsson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 24:09,9 3:00 26:22,2
7     Linus Larsson Sandvikens MK   242 24:55,0 52:04,9 30:37,3
 
6 A Stig Andervang Almunge MK 4WD Mitsubishi 3:33,3
    Robin Eriksson   Evo Retired
 
4 A Roger Gustafsson Östernärkes RMC 4WD Mitsubishi 3:43,5
    Arne Johansson SMK Karlskoga   Evo 4 Retired
 
20 A Johannes Joons Skutskärs MS A - 2WD Opel 3:48,9
    Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar Retired
Entrant:RallyShop Motorsport
 
10 C Marcus Frändén SMK Sundsvall 4WD Nissan 3:57,6
    Simon Frändén SMK Sundsvall   Sunny GTI-R Retired
 
28 B Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2WD Citroën 4:17,5
    Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Xsara VTS Retired
 
52 C Kalle Morell Hofors MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 4:22,0
    Lina Björklund Sandvikens MK   940 Retired
 
30 C Åke Nordin Ljusdals MS C - 2WD VW 4:22,6
    Andreas Nordling SMK Hälsinge   Golf GTI 16v Retired
 
40 C Billy Söderin Krokoms MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 4:22,7
    Mats Angland Norrköpings MK   142 Retired
 
69 C Fredrik Wistedt Skutskärs MS C - Grupp E Volvo 4:31,4
    Johannes Eliasson Skutskärs MS   940 Retired
 
9 B Roger Ramsell Jämtlands MK 4WD BMW 4:32,9
    Jimmy Nesterud Jämtlands MK   325 IX Retired
 
14 A Andreas Frölander Gotlands MF BK A - 2WD Citroen 3:56,3 9:20
    Millan Nilsson Gotlands MF BK   ZX Retired
 
3 A Lennart Olsson Ånge MK 4WD Mitsubishi
    Morgan Olsson SMK Hälsinge   Evo 4 Retired
 
21 A Eddie Lundqvist Sandvikens MK A - 2WD Peugeot
    Olle Erixon Katrineholms MK   208 Retired
 
34 A Bengt Johansson Ljusdals MS Appendix K + (Grupp H -1974) VW
    Olle Kullers Ljusdal MS   Golf Retired
 
54 C Daniel Jonsson SMK Hälsinge C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo
    Emelie Skoglund   940 Retired
 
65 C Tobias Nilsson SMK Hälsinge C - Grupp E VW
    Mattias Söderström SMK Hälsinge   Golf 2 Retired
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!