Svenska English
Raceconsulting
2018-09-15 Malmjärn Runt Official final
Results
Total list 81 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 20 A Niklas Karlsson Vallentuna MK A - 2 wd Volvo 3:05,7 4:41,4
1     Mikael Ståhl Haninge MK   940 11:38,7 2:50,3 22:16,1
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
2 14 A Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 3:02,9 4:48,8 2,5
2     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar 11:37,2 2:49,7 22:18,6 2,5
Entrant: RallyShop Motorsport
 
3 19 A Tomas Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 3:08,4 4:51,2 6,5
3     Stefan Gustavsson Siak   Escort Mk2 11:31,3 2:51,7 22:22,6 6,5
Entrant: TRACTIVE AB
 
4 7 A Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 3:04,2 4:48,0
1     Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo 11:39,8 2:51,0 22:23,0 6,9
 
5 6 A Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:07,3 4:46,5 6,1
2     Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer 11:43,5 2:51,8 22:29,1 13,0
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
6 103 A Jan Björe Eskilstuna MK A - 4 wd Mitsubishi 3:06,3 4:50,5 16,9
3     Jan Ström Eskilstuna MK   Evo 9 11:49,4 2:53,7 22:39,9 23,8
 
7 8 A Tomas Bergman SMK Hälsinge A - 4 wd Mitsubishi 3:02,8 5:15,9 20 19,7
4     Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6 11:19,8 2:44,2 22:42,7 26,6
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
8 21 FA Daniel Röjsel SMK Dala Falun A - 2 wd Opel 3:05,3 4:56,5 28,2
4     Mikael Johansson Ludvika MS   Corsa Maxi 6 KitCar 11:54,4 2:48,1 22:44,3 28,2
 
9 42 B Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 3:08,0 4:56,0
1     Magnus Berlin Örsundsbro MK   242 11:53,6 2:54,3 22:51,9 35,8
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
10 44 B Claes Åström Rasbo MK B - 2 wd Renault 3:06,2 4:59,4 6,9
2     Lina Bergstedt Films MK   19 11:57,6 2:55,6 22:58,8 42,7
 
11 5 A Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 3:08,5 4:57,9 36,3
5     Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555 11:57,4 2:55,5 22:59,3 43,2
 
12 40 B Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 3:03,0 4:58,1 14,9
3     Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v 12:10,6 2:55,1 23:06,8 50,7
 
13 39 B Martin Holmgren Films MK B - 4 wd Mazda 3:13,2 4:55,7
1     Lina Holmgren Films MK   323 4x4 12:05,0 2:57,2 23:11,1 55,0
 
14 18 A Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 3:09,8 4:53,2 56,8
5     Mats Jönsson SMK Hälsinge   940 12:13,3 2:56,6 23:12,9 56,8
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
15 38 B Ulf Backlund MK Rimo B - 4 wd Mitsubishi 3:12,9 4:59,7 1,9
2     Ola Persson Ludvika MS   9 12:04,1 2:56,3 23:13,0 56,9
 
16 17 A Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 3:06,0 5:02,7 1:00,8
6     Per Westman Almunge MK   Corsa 12:14,3 2:53,9 23:16,9 1:00,8
 
17 16 A Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A - 2 wd VW 3:10,8 5:02,0 1:08,6
7     Anna Marions Gotlands MF BK   Golf 12:13,1 2:58,8 23:24,7 1:08,6
 
18 10 A Ulf Söderström Hamrånge MK A - 2 wd Volvo 3:22,5 5:19,2 1:09,4
8     Helene Söderström Hamrånge MK   940 11:37,7 3:06,1 23:25,5 1:09,4
 
19 34 A Jan Åhlander Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 3:11,6 5:04,4
1     Rikard Berglund SMK Gävle   242 12:17,3 3:01,1 23:34,4 1:18,3
 
20 4 A Peter Johansson Säters MK A - 4 wd Mitsubishi 3:11,1 4:50,3 1:00 1:15,0
6     Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo V 11:43,7 2:52,9 23:38,0 1:21,9
 
21 43 B Tim Joons Skutskärs MS B - 2 wd BMW 3:10,2 5:04,0 46,7
4     Mattias Engvall Skutskärs MS   M3 12:24,9 2:59,5 23:38,6 1:22,5
 
22 61 C David Stafås Lima MS C - 2 wd Volvo 3:15,3 5:09,0
1     Oskar Bengtlars Lima MS   242 12:18,2 2:57,0 23:39,5 1:23,4
 
23 13 A Lasse Israelsson Vansbro MK A - 2 wd Ford 3:19,9 5:04,6 1:28,0
9     Per Wiksten MK Ratten   Escort 12:17,3 3:02,3 23:44,1 1:28,0
 
24 35 A Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 3:14,4 5:10,4 13,4
2     Daniel Norling Hedesunda MK   242 12:22,8 3:00,2 23:47,8 1:31,7
Entrant: ÖSTLUND HEDESUNDA BIL AB
 
25 102 A Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd VW 3:13,5 5:10,9 1:47,3
10     Henrik Lund Eskilstuna MK   Golf Kit Kar 12:37,4 3:01,6 24:03,4 1:47,3
 
26 104 C Alexander Westlund Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:15,4 5:11,8
1     Adam Westlund Latvia   940 12:30,8 3:09,0 24:07,0 1:50,9
 
27 11 A Per-Arne Ljung Hofors MS A - 2 wd Opel 3:07,0 5:29,7 2:02,7
11     Madelene Ljung Hofors MS   Astra 12:39,7 3:02,4 24:18,8 2:02,7
 
28 67 C Calle Bodell Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:21,0 5:12,2 13,8
2     Emma Hellström Sandvikens MK   940 12:41,4 3:06,2 24:20,8 2:04,7
 
29 62 C Sebastian Backlund MK Rimo C - 2 wd Ford 3:16,6 5:12,5 41,6
2     Emil Persson Ludvika MS   Fiesta ST 12:44,3 3:07,7 24:21,1 2:05,0
 
30 51 B Andreas Åsblom Järbo MK B - 2 wd Volvo 3:27,0 5:14,0 1:30,6
5     Håkan Jonsson Järbo MK   240 12:37,8 3:03,7 24:22,5 2:06,4
 
31 46 B Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 3:17,0 5:16,2 1:32,2
6     Mats Jägerhult Vallentuna MK   C2R2 Max 12:45,1 3:05,8 24:24,1 2:08,0
 
32 54 B Martin Broberg Värmdö BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:20,4 5:13,8
1     Emil Eklund Sandvikens MK   940 VOC 12:49,9 3:05,8 24:29,9 2:13,8
 
33 66 C Kalle Morell Hofors MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:30,5 5:20,9 28,5
3     Lina Björklund Sandviken MK   940 12:39,5 3:04,6 24:35,5 2:19,4
 
34 52 B Rasmus Bergström Haninge MK B - 2 wd Ford 3:15,7 5:18,2 1:43,7
7     Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST 12:52,0 3:09,7 24:35,6 2:19,5
Entrant: Quality of Service IT-Support AB
 
35 32 A Peo Berglund Sandvikens MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 VW 3:22,0 5:12,0 1:11,2
3     Staffan Andersson Sandvikens MK   1302s 13:03,9 3:07,7 24:45,6 2:29,5
Entrant: Solkem AB
 
36 27 A Magnus Lövgren Sandvikens MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Peugot 3:19,6 5:17,3
1     Evelina Olofsson Sandvikens MK   206 13:07,7 3:06,9 24:51,5 2:35,4
 
37 50 B Mikael Westling Hofors MS B - 2 wd Volvo 3:26,5 5:27,6 2:02,6
8     Christian Lindberg Rasbo MK   940 12:53,7 3:06,7 24:54,5 2:38,4
 
38 49 B Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 3:19,4 5:19,8 2:03,9
9     Michaela Persson Hofors MS   242 13:06,6 3:10,0 24:55,8 2:39,7
 
39 55 B Mathias Savela Stockholms BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:19,9 5:23,6 32,8
2     Mikael Savela Stockholms BK   740 13:07,7 3:11,5 25:02,7 2:46,6
 
40 33 A Pelle Palmqvist SMK Gävle A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 3:30,4 5:19,9 1:29,2
4     Jari Liten Sandvikens MK   Escort RS 13:03,4 3:09,9 25:03,6 2:47,5
 
41 56 B Mattias Henriksson Järbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:25,4 5:20,7 34,2
3     Casper Björkman Gestrike RT   240 13:08,9 3:09,1 25:04,1 2:48,0
 
42 45 B Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 3:34,5 5:51,3 2:19,8
10     Kjell Arne Fammé   Golf 12:24,7 3:21,2 25:11,7 2:55,6
 
43 100 B Magnus Westman SMK Hälsinge B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:23,6 5:26,1 41,9
4     Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   944 GL 13:11,6 3:10,5 25:11,8 2:55,7
 
44 105 A Patrik Jonsson Nora MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:26,5 5:29,5 31,4
2     Andreas Hjalmarsson Films MK   944 13:12,9 3:14,0 25:22,9 3:06,8
 
45 72 C Robin Jonsson Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:28,7 5:33,4 1:22,1
4     Rasmus Jonsson Järbo MK   240 13:14,7 3:12,3 25:29,1 3:13,0
 
46 70 C Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:33,7 5:32,0 1:25,0
5     Erica Oscarsson Sandvikens MK   240 13:15,8 3:10,5 25:32,0 3:15,9
 
47 29 A Ragnar Glav Vallentuna MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:28,7 5:31,5 2:00,0
5     Linnea Glav-Lundin Vallentuna MK   Ascona A 13:16,8 3:17,4 25:34,4 3:18,3
 
48 28 A Lotta Lundqvist MK Rimo A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:31,5 5:34,5 2:04,2
6     Lotta Wennberg MK Rimo   Manta 400 13:16,6 3:16,0 25:38,6 3:22,5
 
49 69 C Dennis Borgstrröm Hofors MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:29,8 5:30,0 1:32,5
6     Kjell-Åke Borgström Hofors MS   940 13:32,7 3:07,0 25:39,5 3:23,4
 
50 77 C Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 3:30,5 5:32,2
1     Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf 13:39,8 3:12,0 25:54,5 3:38,4
 
51 24 A Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:30,7 5:32,0 1:06,5
3     Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940 13:36,4 3:18,9 25:58,0 3:41,9
 
52 25 A Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:29,5 5:38,8 1:11,5
4     Jessica Lundahl Skepptuna MK   242 GT 13:41,2 3:13,5 26:03,0 3:46,9
 
53 57 B Magnus Hansson SMK Dala Falun B - Grupp E VW 3:26,4 5:34,4
1     Anna Hansson Grangärde RRC   Golf 2 13:49,9 3:14,3 26:05,0 3:48,9
 
54 58 B Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 3:29,8 5:42,8
1     Sixten Westman Almunge MK   Escort Rs2000 13:47,4 3:15,7 26:15,7 3:59,6
Entrant: A.R.C Motorsport
 
55 63 C Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 3:26,4 5:50,5 20 3:03,9
3     Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona 13:55,1 3:11,4 26:43,4 4:27,3
 
56 75 C Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 3:37,3 5:45,6 59,1
2     Jenny Carlsson Sandvikens MK   244 14:01,3 3:29,4 26:53,6 4:37,5
 
57 74 C Alexander Eriksson Östhammars MK C - Grupp E Toyota 3:41,8 5:47,0 1:02,1
3     Johan Wesslén Films MK   Corolla 14:01,6 3:26,2 26:56,6 4:40,5
 
58 78 C Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 3:40,5 5:51,2 1:13,8
4     Patrik Åsberg AMF Årsunda   Corolla 14:06,6 3:30,0 27:08,3 4:52,2
Entrant: Sundgrens Åkeri AB
 
59 68 C Daniel Holm Sunnansjö MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:42,4 5:49,5 3:18,1
7     Linus Lundberg Sunnansjö MK   240 14:20,9 3:32,3 27:25,1 5:09,0
 
60 59 C Fredrik Blom SMK Hälsinge C - 2 wd Volvo 3:17,9 5:03,6 3:49,7
4     Erica Bernhardsson SMK Arboga   242 16:05,9 3:01,8 27:29,2 5:13,1
Entrant: Välsta bildemontering
 
61 30 A Ingemar Bodin Almunge MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:50,7 6:03,6 4:15,9
7     Stig Hellberg Rasbo MK   Kadett GTE 14:35,8 3:20,2 27:50,3 5:34,2
Entrant: R-Sport Sweden
 
62 65 C Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 3:43,9 5:52,1 4:50,9
5     Mikael Coyet Sandvikens MK   Ascona 15:33,5 3:20,9 28:30,4 6:14,3
 
63 80 C Ulf Zetterström Vallentuna MK C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 3:45,4 6:09,1
1     Anne-Marie Höijer Raniel Hofors MS   Escort 15:33,7 4:51,4 30:19,6 8:03,5
 
64 81 C Lars Källberg SMK Hedemora C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Saab 2t 4:00,6 6:41,6 17,5
2     Lars Erik Björnberg Säters MK   96 15:53,9 4:01,0 30:37,1 8:21,0
 
65 79 C Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E Volkswagen 4:06,2 6:38,6 5:15,7
5     Patrik Herou Sandvikens MK   Golf GLS 15:55,4 4:30,0 31:10,2 8:54,1
 
66 26 A Magnus Olsson Järbo MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:10,9 10:11,0 14:03,2
5     Lars-Olof Persson Järbo MK   240 22:35,5 2:57,3 38:54,7 16:38,6
 
36 A Ola Axelsson Västerås MS A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 3:20,1 5:04,1
    Curt Lundmark Västerås MS   240 12:28,9 Brutit
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
9 A Lars Wikman Sandvikens MK A - 2 wd Citroën 3:29,8 5:33,3
    Anders Jonsson SMK Gävle   C2 11:57,0 Brutit
 
73 C Anton Haanpää Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:21,1 5:22,1
    Joakim Axell Films MK   940 13:02,6 Brutit
 
31 A Mats Svenson SMK Märsta A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 3:19,1 5:24,4
    Gunnar Envang Djurholms MK   Ascona 13:06,6 Brutit
 
37 B David Dannevall Värmdö BK B - 4 wd Mitsubishi 3:03,7 4:49,6
    Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo Brutit
 
41 B Lucas Branteström Rasbo MK B - 2 wd Opel 3:08,0 5:03,0
    Viktor Strand Rasbo MK   Astra Brutit
 
12 A Hans Jansson MK Rimo A - 2 wd Volvo 3:18,4 5:09,8
    Anderas Olsson Rasbo MK   940 Brutit
 
71 C Tobias Oravamäki Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 3:39,1 5:41,5
    Alexander Nordqvist Gestrike RT   940 Brutit
 
15 A Daniel Ernstedt KAK A - 2 wd Suzuki 3:11,6
    Jonas Magnér KAK   Swift Brutit
 
53 B Morgan Hedqvist Hedesunda MK B - 2 wd Opel 3:26,1
    Mikael Aho Sandvikens MK   Manta B 2.4 Brutit
 
76 C Martin Åberg Hofors MS C - Grupp E VW 3:26,2
    Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf Brutit
 
106 C Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 3:29,4
    Stefan Wallman Haninge MK   E36 Brutit
 
101 B Jimmy Eriksson Rasbo MK B - 2 wd VW
    Kristofer Sveijer Rasbo MK   Golf II Brutit
 
60 C Erik Eriksson Hällefors MK C - 2 wd Volvo
    Patric Andersson Hällefors MK   242 Brutit
 
48 B Jens Sjöström Lima MS B - 2 wd Volvo 3:17,0 5:05,2 3:10
    Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940 12:24,7 3:00,8 Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!