Svenska English
Raceconsulting
2018-08-18 Klevabacken Rallysprint Official final
Results
Total list 115 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 31 B Patrik Pettersson Falköpings MK B - 4 wd Mitsubishi 1:17,80 1:18,13
1     Bo Björkqvist Mariestads MS   Evo VII 1:18,09 3:54,02
 
2 25 A David Nattsson Falköping MK A - 4 wd Mitsubishi 1:20,12 1:17,98
1     Karl-Johan Nattsson Falköpings MK   Evo 7 1:18,26 3:56,36 2,34
 
3 27 A Kenneth Johansson Kullings MS A - 4 wd Mitsubishi 1:21,45 1:19,03 2,71
2     Carola Johansson Tidaholms MK   Evo VII 1:18,59 3:59,07 5,05
 
4 28 A Lars-Erik Larsson Kinds MK A - 4 wd Audi 1:21,29 1:20,29 4,95
3     Claes Byhlin Tidaholms MK   S2 Quattro 1:19,73 4:01,31 7,29
 
5 30 B Roger Ohlsson Fjärås MK B - 4 wd Subaru 1:21,59 1:20,40 8,71
2     Renee Andersson Fjärås MK   Impreza 1:20,74 4:02,73 8,71
Entrant: MPRE MOTORSPORT
 
6 40 A Kenneth Olsson Hällefors MK A - 2 wd Ford 1:22,19 1:20,07
1     Juri Näätänen Hällefors MK   Escort Mk 2 1:20,58 4:02,84 8,82
Entrant:Kjellbergs AB
 
7 26 A Mattias Lindberg Vänersborgs MK A - 4 wd Subaru 1:21,88 1:21,98 9,34
4     Mikael Lindström Tidaholms MK   Impreza 1:21,84 4:05,70 11,68
 
8 54 B Marcus Holm Fägre MK B - 2 wd BMW 1:22,02 1:21,65
1     Rikard Jonsson Mariestads MS   Compact 1:22,54 4:06,21 12,19
 
9 32 C Ulf Storm Stenungsunds MS C - 4 wd Mitsubishi 1:23,56 1:21,37
1     Ulf Örnqvist Stenungsunds MS   Evo VII 1:21,37 4:06,30 12,28
Entrant:Team Hyrbilsdepån
 
10 38 A Daniel Hoffmann SMK Linde A - 2 wd Opel 1:23,31 1:21,68 4,43
2     Michaela Logård Tidaholms MK   Astra 1:22,28 4:07,27 13,25
 
11 65 C Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd Opel 1:23,31 1:21,75
1     Tommy Larsson Tidaholms MK   Corsa 1:23,40 4:08,46 14,44
 
12 43 B Richard Herbertsson Skara MK B - 2 wd Renault 1:24,74 1:23,00 2,88
2     Mattias Andersson Tidaholms MK   Megane 1:21,35 4:09,09 15,07
 
13 39 A Simon Johansson Munkfors MC A - 2 wd Volvo 1:24,47 1:23,11 7,46
3     Johanna Halvarsson Forshaga MC   940 1:22,72 4:10,30 16,28
 
14 60 C Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd Volvo 1:24,34 1:23,07 2,19
2     Lisa Söderqvist Tidaholms MK   940 1:23,24 4:10,65 16,63
 
15 36 A Jonas Sandgren Falköpings MK A - 2 wd Volvo 1:27,30 1:22,62 9,52
4     Johanna Sandgren Falköpings MK   940 1:22,44 4:12,36 18,34
 
16 63 C Peter Lindman Falköpings MK C - 2 wd Volvo 1:25,02 1:23,31 3,99
3     Kristina Lindman Falköpings MK   940 1:24,12 4:12,45 18,43
 
17 46 B Joakim Jansson Fjugesta MS B - 2 wd Volvo 1:25,73 1:23,55 6,94
3     Thobias Nilsson Tidaholms MK   240 1:23,87 4:13,15 19,13
Entrant:Nerike Kugg & Mekan Motorsport
 
18 34 A Lasse Storm Stenungsunds MS A - 2 wd Peugeot 1:25,41 1:25,19 10,50
5     Thomas Friberg Tidaholms MK   208 R2 1:22,74 4:13,34 19,32
 
19 45 B Hasse Eriksson Kullings MS B - 2 wd Volvo 1:26,01 1:24,11 7,54
4     Ronny Andreasson Tidaholms MK   940 1:23,63 4:13,75 19,73
 
20 52 B Emelie Axelsson Säffle MC B - 2 wd Volvo 1:26,23 1:23,98 7,88
5     Maria Opheim Tidaholms MK   940 1:23,88 4:14,09 20,07
 
21 68 C Dennis Olsson Hällefors MK C - 2 wd Ford 1:24,66 1:24,87 5,65
4     Lola Olsson Hällefors MK   Escort 1:24,58 4:14,11 20,09
Entrant:Kjellbergs AB
 
22 55 C Stefan Larsson Stenungsund MS C - 2 wd Volvo 1:26,02 1:24,38 5,95
5     Therése Landström Karlstad MC   940 1:24,01 4:14,41 20,39
 
23 64 C Mattias Olsson Falköpings MK C - 2 wd Opel 1:25,76 1:25,43 6,97
6     Jesper Sandgren Falköpings MK   Kadett 1:24,24 4:15,43 21,41
 
24 58 C Benny Johansson Tjust MK C - 2 wd Ford 1:25,59 1:24,80 7,16
7     Pär Svensson Tjust MK   Escort 1:25,23 4:15,62 21,60
 
25 57 C Mikael Johansson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 1:26,48 1:24,59 7,89
8     Mikael Simonsson SMK Trollhättan   242 1:25,28 4:16,35 22,33
Entrant:Team Börjesson maskin
 
26 47 B Alexander Kolbert Götene MK B - 2 wd Volvo 1:27,54 1:24,31 10,32
6     Joakim Unosson Tidaholms MK   940 1:24,68 4:16,53 22,51
 
27 44 B Urban Andersson Stenungsunds MS B - 2 wd BMW 1:25,86 1:25,24 10,87
7     Östen Kauppi Tidaholms MK   325i 1:25,98 4:17,08 23,06
 
28 41 B Magnus Johansson Dals MK B - 2 wd Opel 1:26,52 1:24,77 11,24
8     Petra Lindström Dals MK   Corsa 1:26,16 4:17,45 23,43
 
29 51 B Kent Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 1:28,31 1:24,12 12,72
9     Andreas Karlsson Falköpings MK   240 1:26,50 4:18,93 24,91
 
30 42 B Johan Andreasson Vara MK B - 2 wd VW 1:28,45 1:25,88 13,02
10     Per Andreasson Vara MK   Golf 2 1:24,90 4:19,23 25,21
 
31 20 A Fredrik Ekenved Göteborgs MF A - App K 76 - Volvo 1:28,35 1:27,27
1     Markus Börjesson Älvbygdens MK   244 1:24,82 4:20,44 26,42
 
32 49 B Jim Johansson Falköpings MK B - 2 wd Citroën 1:29,10 1:26,12 15,66
11     Christer Karlsson Tidaholms MK   C2 R2 1:26,65 4:21,87 27,85
 
33 29 A Dan Carlsson Varbergs MK A - 4 wd Subaru 1:26,95 1:27,28 26,20
5     Rolf Olofsson Varbergs MK   Prodrive Impreza WRX 1:28,33 4:22,56 28,54
 
34 21 A Bror Danielsson Årjängs MK A - App K 76 - Ford 1:27,94 1:25,75 2,29
2     Margareta Danielsson Tidaholms MK   Escort Mk 2 1:29,04 4:22,73 28,71
Entrant:Bror danielsson Rally Team
 
35 19 A Per-Erik Sköldin SMK Vingåker A - App K 76 - Volvo 1:28,17 1:27,77 2,75
3     Kristina Sköldin SMK Vingåker   244 1:27,25 4:23,19 29,17
 
36 105 C Emil Fröberg Mariestads MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Suzuki 1:28,08 1:27,43
1     Maria Fröberg Tidaholms MK   Swift GTI 1:27,87 4:23,38 29,36
Entrant:Nowén Motorsport www.nowenmotorsport.se
 
37 77 A Jan Wigertson Kullings MS A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:27,71 1:27,75
1     Ingmar Lund Kullings MS   850 1:27,94 4:23,40 29,38
 
38 75 A Tomas Sjöberg Sotenäs MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:28,26 1:27,46 0,30
2     Peter Grenander Tidaholms MK   940 1:27,98 4:23,70 29,68
 
39 89 C Magnus Ingesson Kungsbacka MA C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:28,41 1:28,17 1,15
2     Frida Ingesson Kungsbacka MA   S70 1:27,95 4:24,53 30,51
 
40 110 C Lukas Johansson Orust BSK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:26,60 1:29,00 1,18
3     Glenn Johansson Orust BSK   242 1:28,96 4:24,56 30,54
 
41 48 B Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 1:28,60 1:27,29 18,77
12     Roger Westman Dals MK   Ascona B 1:29,09 4:24,98 30,96
 
42 23 C Tommy Karlsson SMK Trollhättan C - App K 76 - Saab 1:29,60 1:28,22
1     Urban Bolin   99 EMS 16v 1:27,31 4:25,13 31,11
 
43 82 B Frank Jacobsson Vara MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 VW 1:28,81 1:27,98
1     Kalle Wester Vara MK   Golf 4 1:28,69 4:25,48 31,46
Entrant:SJUNTORPS BILTJÄNST AB
 
44 22 C Peter Dahlsund Varbergs MK C - App K 76 - Opel 1:29,60 1:28,25 0,39
2     Carina Larsson Varbergs MK   Ascona B 1:27,67 4:25,52 31,50
 
45 104 C Magnus Lindqvist Laxå MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:27,71 1:27,94 2,25
4     Emma Rudmalm Laxå MK   940 1:29,98 4:25,63 31,61
 
46 10 A Jonas Larsson SMK Vingåker A - App K 66 till 75 Volvo 1:30,02 1:28,23
1     Mikael Larsson SMK Vingåker   142 1:28,01 4:26,26 32,24
 
47 81 B Viktor Johansson Vara MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:28,16 1:28,74 1,19
2     Fredrik Nilsson Vara MK   940 1:29,77 4:26,67 32,65
 
48 100 C Fredrik Pettersson Falköpings MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:28,76 1:28,90 3,48
5     Marcus Lantz Falköpings MK   940 1:29,20 4:26,86 32,84
 
49 71 J Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 1:30,05 1:30,05
1     Mikael Persson SMK Trollhättan   240 1:28,95 4:29,05 35,03
Entrant:Bilfocus Motorsport
 
50 103 C Jimmy Larsson Tidaholms MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:30,17 1:29,21 5,76
6     Mattias Sjögren Tidaholms MK   940 1:29,76 4:29,14 35,12
 
51 11 A Roland Karlsson Nora MK A - App K 66 till 75 Volvo 1:29,12 1:29,53 2,96
2     Birgitta Strohmaier Nora MK   142 1:30,57 4:29,22 35,20
 
52 78 A Frank Hoffmann SMK Linde A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:31,90 1:28,72 6,83
3     Oscar Östlund Hällefors MK   240 1:29,61 4:30,23 36,21
 
53 116 C Rickard Franzén Tidaholms MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:30,25 1:30,29 7,36
7     Mirja Franzén Tidaholms MK   244 1:30,20 4:30,74 36,72
 
54 2 A Janne Blom Finspångs MS A - App K upp till -65 Volvo 1:30,55 1:30,31
1     Stig Bergqvist Finspångs MS   PV 1:30,05 4:30,91 36,89
 
55 61 C Thomas Dahlström Orust BSK C - 2 wd VW 1:28,68 1:31,51 22,90
9     Gunilla Rydin Orust BSK   Golf 1:31,17 4:31,36 37,34
 
56 80 B Markus Johnzon Varbergs MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:32,06 1:30,04 6,23
3     Martina Jonzon Tidaholms MK   940 1:29,61 4:31,71 37,69
 
57 117 C Ricard Edlund Tidaholms MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:31,22 1:30,92 9,98
8     Malin Hultman Tidaholms MK   242 1:31,22 4:33,36 39,34
 
58 87 C Mattias Nyman Toarps MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:31,50 1:30,69 10,09
9     Michael Hellström Tidaholms MK   240 1:31,28 4:33,47 39,45
 
59 59 C Magnus Grahn Gränna MK C - 2 wd Opel 1:30,87 1:30,32 25,03
10     Eric Berlin Tidaholms MK   Ascona 1:32,30 4:33,49 39,47
 
60 14 B Matts Eriksson Mariestads MS B - App K 66 till 75 Saab 1:32,04 1:30,55
1     Jan-Olof Pettersson Götene MK   V4 1:31,14 4:33,73 39,71
 
61 33 C Mattias Olsson Stenungsund MS C - 4 wd Subaru 1:34,82 1:37,98 27,52
2     Anton Fransson Tidaholms MK   Impreza 1:21,02 4:33,82 39,80
 
62 76 A Ingemar Johnzon Varbergs MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:31,98 1:31,21 10,53
4     Alf Johnzon Varbergs MK   240 1:30,74 4:33,93 39,91
 
63 90 C Stefan Andersson SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:32,13 1:31,44 11,02
10     Joakim Tell Tidaholms MK   940 1:30,83 4:34,40 40,38
 
64 9 A Stefan Helsing Rallyklassikerna A - App K 66 till 75 Saab 1:31,79 1:31,66 8,46
3     Jim Haglund Alingsås MK   V4 1:31,27 4:34,72 40,70
 
65 17 C Bernt Bengtsson SMK Trollhättan C - App K 66 till 75 Saab 1:30,30 1:35,53
1     Ingemar Håkansson Tidaholms MK   V4 1:28,94 4:34,77 40,75
 
66 94 C Jonas Molin Skene MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Ford 1:31,19 1:32,05 11,47
11     Martin Bengtsson   Focus 1:31,61 4:34,85 40,83
 
67 111 C Joel Norqvist SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:32,41 1:30,55 11,94
12     Christoffer Nilsson SMK Trollhättan   244 1:32,36 4:35,32 41,30
 
68 13 A Henry Nyberg Forshaga MC A - App K 66 till 75 Opel 1:32,85 1:31,86 9,08
4     Sune Elofsson MK Team Westom   Kadett GTE 1:30,63 4:35,34 41,32
 
69 73 A Anders Ericson Toarps MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:32,55 1:29,94 11,98
5     Julia Ericson Tidaholms MK   850 1:32,89 4:35,38 41,36
 
70 83 B Emil Johansson Falköpings MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:32,30 1:31,22 10,38
4     Emma Wigholm Tidaholms MK   940 1:32,34 4:35,86 41,84
 
71 70 J Filip Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally Volvo 1:32,62 1:31,26 6,93
2     Björn Ekenved Göteborgs MF   940 1:32,10 4:35,98 41,96
 
72 91 C Viktor Edling Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:32,49 1:32,78 13,68
13     Joakim Nygårdh Kullings MS   940 1:31,79 4:37,06 43,04
 
73 115 C Daniel Holst Tibro MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:31,75 1:31,60 14,18
14     Mikael Gustafsson Tidaholms MK   940 1:34,21 4:37,56 43,54
 
74 18 C Anders Danling Norrahammars MK C - App K 66 till 75 Saab 1:32,79 1:32,36 2,90
2     Therese Axelsson Tidaholms MK   96 V4 1:32,52 4:37,67 43,65
 
75 74 A Göran Wigertson Kullings MS A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:33,48 1:33,07 14,51
6     Carola Roos Johanson Kullings MS   940 1:31,36 4:37,91 43,89
 
76 96 C Rolf Johansson Tibro MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 VW 1:32,32 1:33,19 14,74
15     Bitten Lindstöm Tidaholms MK   Golf 2 1:32,61 4:38,12 44,10
 
77 15 B Johnny Sundström Vara MK B - App K 66 till 75 Opel 1:34,32 1:31,41 4,91
2     Anton Sundström Vara MK   Ascona A 1:32,91 4:38,64 44,62
 
78 86 C Dan Brewitz Tibro MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:34,03 1:32,38 15,88
16     Lucas Helin Tibro MK   940 1:32,85 4:39,26 45,24
 
79 35 A Eskil Carlsson Varbergs MK A - 2 wd VW 1:33,22 1:33,38 36,83
6     Kim Carlsson Tidaholms MK   Golf GTI 1:33,07 4:39,67 45,65
 
80 112 C Peter Viktorsson MK Trophy C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:33,73 1:33,63 16,35
17     Enar Viktorsson MK Trophy   940 1:32,37 4:39,73 45,71
 
81 24 C Inge Olsson Kils MK Bil C - App K 76 - Opel 1:32,39 1:32,85 14,81
3     Ann-Charlotte Christiansen Kils MK Bil   Kadett Rallye 2,0 1:34,70 4:39,94 45,92
 
82 107 C Lars Johansson Vara MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:34,59 1:31,87 17,00
18     Anders Kron Tidaholms MK   240 1:33,92 4:40,38 46,36
 
83 98 C Johan Högberg Toarps MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:33,60 1:34,15 17,79
19     Erik Eriksson Kinds MK   850 1:33,42 4:41,17 47,15
 
84 16 B Mattias Sundberg Munkfors MC B - App K 66 till 75 Saab 1:36,25 1:30,94 7,45
3     Jörgen Nilsson Tidaholms MK   V4 1:33,99 4:41,18 47,16
 
85 1 A Rolf Norlin MSK Hammaren A - App K upp till -65 Volvo 1:34,39 1:35,08 10,89
2     Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon 1:32,33 4:41,80 47,78
Entrant:Metalfach
 
86 109 C Fredrik Karlsson Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:33,51 1:34,19 18,45
20     Annkristin Fröjd Tidaholms MK   240 1:34,13 4:41,83 47,81
 
87 12 A Björn Yngvesson Norrhammars MK A - App K 66 till 75 Opel 1:32,40 1:30,07 15,81
5     Håkan Swanström Norrahammarsmk   Kadett Rallye 1:39,60 4:42,07 48,05
 
88 95 C Bengt-Arne Molin Skene MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Ford 1:35,12 1:33,73 19,09
21     Johanna Molin Tidaholms MK   Focus 1:33,62 4:42,47 48,45
 
89 79 B Kai-Ove Andersson Kullings MS B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:36,38 1:33,17 17,54
5     Lukas Johansson Kullings MS   242 1:33,47 4:43,02 49,00
 
90 56 C Lars Jägerström Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 1:32,60 1:34,89 34,58
11     Margaretha Jägerström Stenungsunds MS   Amazon 1:35,55 4:43,04 49,02
Entrant:Team Larsson Motorsport
 
91 84 C Marcus Larsson Orust BSK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:36,15 1:33,30 20,18
22     Malin Larsson Orust BSK   240 1:34,11 4:43,56 49,54
Entrant:MPRE MOTORSPORT
 
92 113 C Roland Halvarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:35,96 1:34,37 20,54
23     Daniel Johansson Munkfors MC   240 1:33,59 4:43,92 49,90
 
93 97 C Anneli Johnzon Varbergs MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 VW 1:34,38 1:32,30 22,39
24     Stefan Andersson Tidaholms MK   Golf 1:39,09 4:45,77 51,75
 
94 3 A Hans Åke Söderqvist Norbergs MC A - App K upp till -65 BMC 1:36,31 1:35,33 17,04
3     Rickard Snabb Tidaholms MK   Cooper S 1:36,31 4:47,95 53,93
 
95 101 C Jakob Sandberg Norrahammars MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 VW 1:36,25 1:35,80 25,02
25     Kristian Gustavsson Norrahammars MK   Golf 1:36,35 4:48,40 54,38
 
96 92 C Magnus Ericsson Bengtsfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:38,34 1:37,03 26,54
26     Liza Jonasson Bengtsfors MC   242 1:34,55 4:49,92 55,90
 
97 72 J Albin Karlsson Dals MK Ungdomsrally Volvo 1:38,97 1:36,20 23,18
3     Bengt-Åke Karlsson Dals MK   240 1:37,06 4:52,23 58,21
 
98 99 C Mikael Wigholm Falköpings MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:37,61 1:37,72 29,69
27     Sven-Ove Wigholm   740 1:37,74 4:53,07 59,05
 
99 102 C Christoffer Isaksson Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:38,49 1:38,21 30,03
28     Rolf Isaksson Dals MK   240 1:36,71 4:53,41 59,39
 
100 6 C Anders Forsberg Alingsås MK C - App K upp till -65 Saab 1:41,43 1:36,03
1     Lennart Forsberg Alingsås MK   96 1:36,18 4:53,64 59,62
 
101 114 C Joakim Andersson Falköpings MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:39,89 1:36,69 31,68
29     Fredrik Boström Tidaholms MK   940 1:38,48 4:55,06 1:01,04
 
102 108 C Joakim Hallin Götene MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:38,40 1:41,01 32,93
30     Jörgen Svensson Götene MK   940 1:36,90 4:56,31 1:02,29
 
103 5 C Folke Åkerblom MSK Hammaren C - App K upp till -65 Saab 1:40,55 1:39,60 3,52
2     Ulrich Åkerblom MSK Hammaren   Sport 1:37,01 4:57,16 1:03,14
 
104 7 C Lennart Andersson Ludvika MS C - App K upp till -65 Renault 1:40,89 1:40,08 5,16
3     Margareta Andersson Ludvika MS   1134 Gordini 1:37,83 4:58,80 1:04,78
 
105 88 C Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Toyota 1:40,89 1:38,40 35,45
31     Tomas Hilse Mariestads MS   Starlet 1:39,54 4:58,83 1:04,81
 
106 106 C Lennart Söderqvist MK Trophy C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Opel 1:39,45 1:39,75 37,44
32     Kjell Söderqvist MK Trophy   Ascona B 1:41,62 5:00,82 1:06,80
 
107 85 C Carina Modig Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:41,62 1:42,45 41,07
33     Kenny Larsson Orust Bilsportklubb   240 1:40,38 5:04,45 1:10,43
Entrant:TEAM LARSSON MOTORSPORT
 
108 93 C Tommy Abrahamsson Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr E / Gr N -1400 Volvo 1:49,99 1:44,85 56,51
34     Timmy Abrahamsson Kullings MS   740 1:45,05 5:19,89 1:25,87
 
109 37 A Peter Börjesson Stenungsunds MS A - 2 wd Volvo 1:24,00 1:23,03 3:44,19
7     Lena Börjesson Tidaholms MK   242 5:00,00 7:47,03 3:53,01
Entrant:Team Börjesson Maskin
 
110 69 C Jonas Kolbert Götene MK C - 2 wd Volvo 1:36,34 5:00,00 4:01,11
12     Anton Karlsson Tidaholms MK   940 1:33,23 8:09,57 4:15,55
 
62 C Nathalie Holm Karlstad MC Bil C - 2 wd SEAT 1:26,73 1:25,16
    Emma Jonsson Mariestads MS   Ibiza Retired
 
67 C Niclas Fransson Tibro MK C - 2 wd Ford 1:29,40 5:00,00
    Mikael Svensson Tibro MK   Focus ST 170 Retired
 
53 B Mikael Ljungström Laxå MK B - 2 wd Opel 1:23,83
    Sivert Svensson Laxå MK   Ascona Retired
 
8 C Bo Rönnbäck Östernärkes RMC C - App K upp till -65 Ford 1:40,37
    Maria Bränd Tidaholms MK   Starliner Retired
 
50 B Andreas Andersson Götene MK B - 2 wd Volvo 1:55,55
    Tobias Bragd Götene MK   240 Retired
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!