Svenska English
Raceconsulting
2018-09-30 Rally Killingen Official final
Results
Total list 123 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3/SS 6 Pen/Total Diff C/L
1 9 A Patrik Åkerman Ljusdals MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 2:37,1 4:59,7 5:10,0
1     Joakim Gevert Frykdalens MK   Evo 8 3:22,9 5:40,7 4:17,1 26:07,5
 
2 20 B Hampus Jakobsson SMK Nyköping Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 2:43,2 5:09,1 5:24,0
1     Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla 3:29,4 5:40,9 4:24,6 26:51,2 43,7
 
3 58 A Mats Jonsson Forshaga MC Appendix K Mazda 2:40,4 5:17,6 5:20,7
1     Conny Sundqvist Storfors MK   323 4WD 3:30,5 5:45,6 4:20,2 26:55,0 47,5
 
4 29 A Tomas Pettersson Grangärde RRC Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 2:42,0 5:12,5 5:22,6
1     Dennis Rådström KAK   Escort Mk2 3:30,8 5:44,7 4:25,6 26:58,2 50,7
Entrant: Tractive AB
 
5 15 A Andreas Persson MK Ratten Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 2:43,1 5:11,9 5:24,9 8,3
2     Henric Persson MK Ratten   Clio RS 3:30,9 5:45,3 4:23,4 26:59,5 52,0
Entrant: Helmia Motorsport
 
6 38 A Simon Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:43,4 5:12,4 5:24,4 8,4
2     Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940 3:31,8 5:47,9 4:26,7 27:06,6 59,1
 
7 14 A Andreas Levin Lima MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 2:42,2 5:12,4 5:24,5 15,7
3     Tommy Lindholm Munkfors MC   Sunny 3:33,3 5:48,9 4:25,6 27:06,9 59,4
 
8 33 A Björn Larsson Forshaga MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:43,5 5:14,4 5:29,1 19,9
3     Ida Bood MK Ratten   242 3:33,1 5:51,2 4:26,8 27:18,1 1:10,6
 
9 30 A Tommy Eliasson Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:43,7 5:17,0 5:28,2 27,9
4     Ove Persson SMK Linde   940 3:34,8 5:52,5 4:29,9 27:26,1 1:18,6
Entrant: EC Svenska
 
10 11 A Anders Karlsson Säffle MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 2:33,3 6:55,1 5:04,7 1:21,4
2     Björn Nilsson MK Ratten   Mirage R5 3:20,2 5:27,4 4:08,2 27:28,9 1:21,4
Entrant: SPADER ÄZZ RALLY
 
11 47 B Thomas Bryntesson NMK Trøgstad Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:44,4 5:18,1 5:28,8 31,9
5     Ulf Rinden   240 3:32,0 5:58,7 4:28,1 27:30,1 1:22,6
 
12 12 A Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 2:57,9 5:18,3 5:29,8 1:24,5
3     Peter Modig Vara MK   323 4WD 3:33,3 5:48,7 4:24,0 27:32,0 1:24,5
 
13 10 A Steen Skodborg Borlänge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Misubishi 2:41,8 5:09,9 5:18,0 1:31,8
4     Olle Björk Borlänge MK   Evo VII 3:30,2 6:40,0 4:19,4 27:39,3 1:31,8
 
14 16 A Henrik Enner Likenäs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 2:46,3 5:21,9 5:32,6 50,2
4     Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III 3:35,4 5:54,9 4:30,3 27:41,4 1:33,9
 
15 35 A Mats Bäck SMK Hedemora Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 2:45,8 5:23,0 5:35,9 49,8
6     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona 3:39,8 5:56,0 4:27,5 27:48,0 1:40,5
 
16 70 A Isac Nordström Kullings MS A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:53,2 5:20,4 5:30,7
1     Annie Hellstadius Kullings MS   940 3:37,7 5:53,0 4:33,4 27:48,4 1:40,9
 
17 17 A Martin Jakobsson Kolsva MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 2:49,9 5:26,6 5:31,6 1:01,1
5     Henrik Lund Eskilstuna MK   Corsa B 3:36,4 5:56,1 4:31,7 27:52,3 1:44,8
 
18 37 A Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:41,8 5:45,7 5:29,6 57,4
7     Carin Nilsson MK Team Treske   940 3:30,8 5:46,3 4:41,4 27:55,6 1:48,1
 
19 63 A Stefan Ryberg Forshaga MC Appendix K Volvo 2:51,2 5:14,9 5:36,0 1:01,6
2     Christian Ohlsson Kils Mk-bil   242 3:46,6 5:59,0 4:28,9 27:56,6 1:49,1
 
20 72 A Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:46,3 5:22,1 5:32,9 8,5
2     Lars Andersson SMK Trollhättan   940 3:36,3 6:07,3 4:32,0 27:56,9 1:49,4
 
21 55 C Amund Skoglund MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:46,6 5:28,5 5:41,6 1:05,2
8     Peder Johansson MK Team Treske   242 Classic 3:34,2 6:00,7 4:31,8 28:03,4 1:55,9
 
22 76 B Gustav Johansson Fryksdalens MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:49,0 5:27,4 5:35,1
1     Kalle Lindskog   940 3:39,6 5:56,2 4:38,2 28:05,5 1:58,0
 
23 36 A Thomas Hansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:52,7 5:35,0 5:32,7 1:15,9
9     Mikael Håkman Forshaga MC   940 3:38,3 6:04,0 4:31,4 28:14,1 2:06,6
 
24 1 A Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 2:54,7 5:28,3 5:40,3
1     Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift Mk 2 3:40,4 6:07,3 4:35,3 28:26,3 2:18,8
Entrant: Allbilservice i Eskilstuna
 
25 3 B William Binbach Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 2:52,9 5:29,3 5:46,3 2,7
2     Victor Johansson Ryds MK   Swift Evo 2 3:40,8 6:03,6 4:36,1 28:29,0 2:21,5
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
26 2 A Ola Strömberg Nora MK 1300 RallyCup Suzuki 2:51,2 5:31,5 5:43,7 5,9
3     Ronnie Maxe   Swift 1300 GTI Mk2 3:42,1 6:05,4 4:38,3 28:32,2 2:24,7
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
27 150 A Göran Fredriksson Fryksdalens MK Appendix K Volvo 2:54,4 5:31,9 5:39,5 1:38,2
3     Peter Johansson MK Ratten   240 T 3:41,0 6:09,0 4:37,4 28:33,2 2:25,7
 
28 153 A Emil Andersson MK Team Westom A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:50,3 5:26,5 5:54,6 45,1
3     Kent Larsson MK Team Westom   244 3:52,1 5:56,6 4:33,4 28:33,5 2:26,0
 
29 151 C Erik Engen NMK Trøgstad Appendix K Toyota 2:55,3 5:35,8 5:47,3 1:42,1
4     Linda Iren Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4 3:41,5 6:06,9 4:30,3 28:37,1 2:29,6
 
30 32 A Mats Larsson Nora MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:53,4 5:33,1 5:46,4 1:42,2
10     Johan Lövgren Degerfors RC   940 3:40,6 6:09,6 4:37,3 28:40,4 2:32,9
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
31 78 B Dan Rhodin SMK Trollhättan B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:51,7 5:42,0 5:44,6 36,6
2     Christer Karlsson SMK Trollhättan   940 3:41,4 6:02,9 4:39,5 28:42,1 2:34,6
 
32 43 B Daniel Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:53,5 5:33,5 5:44,7 1:44,3
11     Jan Adolfsson Finnskoga MK   240 3:43,6 6:08,2 4:39,0 28:42,5 2:35,0
 
33 31 A Ingvar Nilsson Hällefors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:52,7 5:34,3 5:43,1 1:45,0
12     Mikael Schuster Hällefors MK   240 3:44,3 6:08,2 4:40,6 28:43,2 2:35,7
 
34 53 C Henrik Johansson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:55,9 5:35,9 5:38,4 1:45,3
13     Mikael Johansson Stenungsunds MS   242 3:44,9 6:13,5 4:34,9 28:43,5 2:36,0
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
35 79 B Fredrik Alin Åmål MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:52,7 5:39,3 5:47,7 38,5
3     Alexander Alin Åmåls MK   240 3:44,6 6:02,1 4:37,6 28:44,0 2:36,5
 
36 94 C Linus Harling MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Nissan 2:55,4 5:35,4 5:46,3
1     Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera 3:44,2 6:06,2 4:37,4 28:44,9 2:37,4
 
37 60 A Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 2:58,7 5:31,2 5:44,5 1:53,4
5     Curt Lundmark Västerås MS   264 3:44,3 6:06,7 4:43,0 28:48,4 2:40,9
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
38 26 C Roger Andersson Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 2:56,3 5:34,3 5:53,4 2:10,0
6     André Lundström Munkfors MC   Astra 3:43,0 6:14,1 4:40,1 29:01,2 2:53,7
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
39 19 B Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 3:00,9 5:42,2 5:49,8 2:15,2
7     Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf 3:46,0 6:10,6 4:36,9 29:06,4 2:58,9
 
40 45 B Michael Nilsson Kils MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 3:00,4 5:40,9 5:53,5 2:08,6
14     Lars Nilsson Kils MK   Ascona B 3:44,7 6:12,4 4:34,9 29:06,8 2:59,3
 
41 13 B Kåre Moen MK Team Westom Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 2:56,5 5:44,1 5:53,2 3:06,5
5     Magnus Hermansson Hällefors MK   Lancer 3:43,7 6:19,0 4:37,5 29:14,0 3:06,5
 
42 111 J Calle Carlberg Nässjö MK Ungdomsrally Volvo 2:55,9 5:39,3 5:49,9
1     Torbjörn Carlberg Nässjö MK   940 3:52,5 6:12,7 4:45,1 29:15,4 3:07,9
 
43 57 C Morgan Larsson Dals MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 3:01,2 5:41,0 5:48,9 2:17,2
15     Mikael Holmstedt Dals MK   325 3:48,4 6:15,3 4:40,6 29:15,4 3:07,9
Entrant: MicroMotorsport
 
44 39 A Kent Ola Björklund Likenäs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:59,0 5:41,4 5:49,4 2:17,3
16     Daniel Olsson Likenäs MK   244 3:46,7 6:17,0 4:42,0 29:15,5 3:08,0
 
45 99 C Oscar Janson SMK Eda C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:53,6 5:39,1 5:47,5 32,5
2     Dan Fogderud SMK Eda   940 3:51,6 6:07,6 4:58,0 29:17,4 3:09,9
 
46 49 B Micke Lindh MK Team Westom Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:58,1 5:45,6 5:53,2 2:24,0
17     Andreas Carlsson MK Team Westom   240 3:46,7 6:19,9 4:38,7 29:22,2 3:14,7
 
47 73 A Tomas Sjöberg Sotenäs MK A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:54,0 5:38,8 5:56,5 1:36,3
4     Krister Gull Kils MK Bil   940 3:53,3 6:12,6 4:49,5 29:24,7 3:17,2
 
48 81 C Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:59,7 5:52,5 5:56,6 46,2
3     Emil Widström Munkfors MC   240 3:47,6 6:11,7 4:43,0 29:31,1 3:23,6
 
49 7 C Anton Larsson MK Ratten 1300 RallyCup Suzuki 2:48,7 5:45,2 5:57,4 1:07,4
4     Jim Hilmersson MK Ratten   GTI Mk 2 3:48,1 6:23,7 4:50,6 29:33,7 3:26,2
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
50 40 A Peter Börjesson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:01,2 5:52,4 5:52,7 2:45,0
18     Ida Halvarsson Lima MS   242 3:48,8 6:24,4 4:43,7 29:43,2 3:35,7
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
51 116 J Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 3:03,4 5:51,3 6:03,2 40,6
2     Robin Bäckström Falköpings MK   940 3:51,3 6:15,7 4:51,1 29:56,0 3:48,5
 
52 23 B Mattias Sundberg Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 3:01,0 5:58,9 5:53,9 3:15,7
8     Andreas Persson Likenäs MK   Golf 3:51,7 6:29,7 4:51,7 30:06,9 3:59,4
 
53 100 C Pelle Persson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:02,5 5:50,9 6:03,8 1:25,1
4     Sven Erik Persson Fryksdalen MK   940 3:57,1 6:26,1 4:49,6 30:10,0 4:02,5
 
54 82 C Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:07,0 5:59,0 5:59,9 1:27,6
5     Patrik Lodin Likenäs MK   240 3:55,0 6:21,6 4:50,0 30:12,5 4:05,0
 
55 115 J Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 3:08,0 6:00,0 6:02,7 58,4
3     Mikael Persson SMK Trollhättan   240 3:50,9 6:24,2 4:48,0 30:13,8 4:06,3
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
56 66 B Mattias Olofsson Bengtsfors MC Appendix K Volvo 3:02,8 5:51,5 6:03,5 3:23,1
6     Per-Arne Bäck Bengtsfors MC   142 3:56,9 6:31,2 4:52,2 30:18,1 4:10,6
 
57 101 C Beatrice Svensson Nora MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:02,9 5:47,7 6:08,0 1:45,2
6     Richard Svensson Storfors MK   240 3:56,6 6:23,7 5:11,2 30:30,1 4:22,6
 
58 92 C Robbin Dahlgren Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:01,1 5:55,8 6:23,5 1:47,6
7     Niklas Höög Åmåls MK   740 3:55,2 6:25,3 4:51,6 30:32,5 4:25,0
 
59 106 C Erik Gustavsson Forshaga MC Grupp E / Grupp N -1400 Volkswagen 3:09,0 5:59,2 6:05,4
1     Ema Marble Forshaga MC   Golf 2 3:59,4 6:33,3 4:52,3 30:38,6 4:31,1
Entrant: KAREV
 
60 50 C Jacob Enström Fredriksbergs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:02,7 6:09,4 6:09,5 3:41,2
19     Anders Enström Fredriksbergs MK   940 3:56,5 6:32,3 4:49,0 30:39,4 4:31,9
Entrant: Ad bildelar Vansbro
 
61 56 C Jonas Stange Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:07,4 5:53,2 6:09,7 3:50,1
20     Thomas Larsson Storfors MK   940 4:00,8 6:43,3 4:53,9 30:48,3 4:40,8
 
62 104 C Nicklas Johansson Munkfors MC Grupp E / Grupp N -1400 Opel 3:07,4 6:03,5 6:06,4 12,2
2     Eddie Nord Munkfors MC   Astra 3:53,8 6:27,9 5:11,8 30:50,8 4:43,3
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
 
63 85 C Joel Norqvist SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:12,5 6:08,2 6:08,2 2:06,1
8     Christoffer Nilssson SMK Trollhättan   244 3:59,0 6:30,0 4:53,1 30:51,0 4:43,5
 
64 96 C Henrik Agnarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:10,4 5:55,6 6:06,7 2:08,2
9     Madeleine Nilsson Forshaga MC   244 3:58,7 6:42,9 4:58,8 30:53,1 4:45,6
 
65 28 C Nathalie Holm Karlstad Mc-bil Klass 2 Supercupen (Fwd) SEAT 3:08,4 6:05,6 6:07,0 4:05,4
9     Tim Hammarström Älmhults Motorklubb   Ibiza 3:55,0 6:42,7 4:57,9 30:56,6 4:49,1
 
66 84 C Henrik Johansson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:08,2 6:09,6 6:14,2 2:16,4
10     Peter Granqvist Hällefors MK   740 4:01,6 6:35,2 4:52,5 31:01,3 4:53,8
 
67 117 J Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 3:08,1 6:02,7 6:15,7 1:49,3
4     Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift 3:57,9 6:42,6 4:57,7 31:04,7 4:57,2
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
 
68 95 C Gunnar Odd MK Ratten C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:06,4 6:02,6 6:16,5 2:20,9
11     Magnus Johansson MK Ratten   940 4:00,9 6:40,5 4:58,9 31:05,8 4:58,3
 
69 6 C Vesa Kujanpää Södertälje KRC 1300 RallyCup Suzuki 3:09,5 5:59,9 6:17,7 2:43,4
5     Magnus Nilsson Katrineholms MK   Swift GTI 3:59,7 6:39,0 5:03,9 31:09,7 5:02,2
Entrant: Team Lindbergs Edsbyn
 
70 4 B Ricardo Hillesjö Haninge MK 1300 RallyCup Suzuki 3:11,9 5:58,7 6:16,0 2:47,7
6     My Wessel Carlstad RC   Swift Mk 2 4:01,3 6:47,1 4:59,0 31:14,0 5:06,5
Entrant: Allbilservice Eskilstuna
 
71 105 C Anders Kolberg MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 Opel 3:12,0 6:07,2 6:17,2 41,3
3     Olof Lundström MK Team Treske   Corsa 4:01,7 6:39,6 5:02,2 31:19,9 5:12,4
 
72 75 B Hans Bergman Degerfors RC B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:07,9 6:08,4 6:21,1 3:18,9
4     Hans Stridh Degerfors RC   940 3:59,1 6:44,9 5:03,0 31:24,4 5:16,9
 
73 61 A Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Appendix K Ford 3:17,2 6:04,7 6:03,9 4:31,7
7     Anders Gullström MK Ratten   Escort RS 2000 3:55,9 6:58,7 5:06,3 31:26,7 5:19,2
Entrant: NMS Sporting
 
74 8 C Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 RallyCup Citroën 3:09,5 6:07,0 6:20,7 3:06,2
7     Pierre Ellison Säffle MC   AX Sport 4:03,4 6:46,7 5:05,2 31:32,5 5:25,0
Entrant: Team Profile Vehicles
 
75 87 C Robin Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:16,7 6:16,9 6:13,4 3:04,6
12     Johan Vedin Fryksdalens MK   240 4:02,6 6:51,7 5:08,2 31:49,5 5:42,0
 
76 27 C Håkan Nord Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 3:05,4 5:58,4 6:39,2 4:59,1
10     Roger Johansson Munkfors MC   Golf Mk 1 4:19,7 6:55,1 4:52,5 31:50,3 5:42,8
 
77 120 J Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 3:14,6 6:19,4 6:23,6 2:41,2
5     Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla 4:09,2 6:47,1 5:02,7 31:56,6 5:49,1
 
78 91 C Börje Johansson Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:19,8 6:14,8 6:22,4 3:24,7
13     Ingrid Johansson Kullings MS   240 4:05,5 6:59,4 5:07,7 32:09,6 6:02,1
 
79 108 C Curt Berglund Finnskoga MK Grupp E / Grupp N -1400 VW 3:18,8 6:26,4 6:25,1 1:31,9
4     Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf II 4:05,6 6:48,3 5:06,3 32:10,5 6:03,0
 
80 46 B Jonas Wiklund Älvbygdens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:02,9 5:50,1 5:54,0 1:00 5:12,4
21     Viktoria Johansson Kullings MS   242 3:52,6 6:20,2 6:10,8 32:10,6 6:03,1
 
81 121 J Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 3:25,2 6:19,8 6:25,6 2:55,2
6     Hans Andreasson Kullings MS   80 4:03,7 6:51,6 5:04,7 32:10,6 6:03,1
 
82 69 C Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K Saab 3:18,5 6:15,1 6:23,0 5:16,5
8     Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v 4:08,0 6:57,1 5:09,8 32:11,5 6:04,0
 
83 21 A Knut Boberg KNA Oslo Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 3:15,5 6:19,4 6:19,6 5:22,7
11     Leif Arne Neset A. B. Motorsport   Golf 4:06,7 7:03,7 5:09,0 32:13,9 6:06,4
 
84 97 C Marcus Davidsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:27,8 6:26,7 6:25,7 3:42,7
14     Jesper Larsson Fryksdalens MK   940 4:07,8 6:49,2 5:10,4 32:27,6 6:20,1
 
85 83 C Roland Halvarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:23,9 6:23,2 6:35,7 4:03,9
15     Johanna Halvarsson Forshaga MC   240 4:14,7 6:58,7 5:12,6 32:48,8 6:41,3
 
86 90 C Jimmy Gustavsson Kils MK Bil C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:04,8 5:57,1 8:23,5 4:13,3
16     Erik Hed Säffle MC   242 4:03,8 6:37,0 4:52,0 32:58,2 6:50,7
 
87 109 C Åke Dahlen MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 FIAT 3:15,6 6:25,7 6:43,4 2:26,7
5     Kenneth Wåhlin MK Team Westom   Brava 1,6 SX 4:16,6 7:06,0 5:18,0 33:05,3 6:57,8
 
88 98 C Tore Buer Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:31,4 6:30,6 6:44,3 4:51,9
17     Arne Heibö KNA Halden   240 4:18,9 7:12,6 5:19,0 33:36,8 7:29,3
 
89 110 C Fredrik Jardeby Kils MK Bil Grupp E / Grupp N -1400 VW 3:40,3 6:41,8 7:16,0 4:27,9
6     Pontus Eriksson Kils MK Bil   Golf 2 4:33,8 7:27,9 5:26,7 35:06,5 8:59,0
 
90 68 C Håkon J. Krogh NMK Trøgstad Appendix K Toyota 3:52,8 6:00,5 7:15,8 8:36,6
9     Hanne Aksberg Krogh   Celica 4:38,8 7:58,6 5:45,1 35:31,6 9:24,1
 
91 107 C Michael Larsson Christinehamns MK Grupp E / Grupp N -1400 Saab 3:21,9 8:20,8 6:29,1 5:46,8
7     Henrik Bergström Karlstad Bil MC   99 5:55,7 7:05,6 5:12,3 36:25,4 10:17,9
Entrant: MER/EL Team larsson
 
92 306 C Anders Hagman Filipstads MC Regularity Porche 5:43,6 11:32,7 10:48,1
1     Jens Olovsson Filipstads MC   944 6:31,4 11:27,1 7:49,1 53:52,0
 
93 309 C Göran Ljung Kolsva MS Regularity Volvo 5:44,0 11:38,4 10:55,0
2     Mats Carlbom Kolsva MS   244 6:35,0 11:31,9 7:53,4 54:17,7
 
94 304 C Tore Bigsten Götene MK Regularity Volvo 5:46,3 11:39,8 10:53,1
3     Inga Bigsten Götene MK   PV 544 6:34,4 11:34,2 7:52,7 54:20,5
 
95 308 C Mats Andersson Wäxjö MS Regularity Saab 5:45,5 11:39,3 10:54,8
4     Arne Gustafsson Wäxjö MS   V4 6:34,5 11:33,6 7:54,2 54:21,9
 
96 311 EN Leif Sohlberg Vara MK Regularity VW 5:46,5 11:39,4 10:54,0
5     Lucas Helin Tibro MK   1303S 6:34,7 11:33,4 7:54,8 54:22,8
 
97 300 A Anders Gröttum Asker og Bærum Motorsport Regularity Opel 5:45,9 11:40,2 10:53,7
6     Jörn Gröttum Asker og Bærum Motorsport   Kadett GT/E 6:35,8 11:34,4 7:54,7 54:24,7
 
98 305 C Roger Andersson Katrineholms MK Regularity Saab 5:46,8 11:40,8 10:55,4
7     Rose-Marie Andersson   V4 6:35,6 11:33,6 7:52,9 54:25,1
 
99 310 EN Öved Clasén Linköpings MS Regularity Saab 5:47,1 11:40,8 10:54,5
8     Britt-Marie Clasén Linköpings MS   99 6:36,2 11:34,2 7:54,6 54:27,4
 
100 312 A Ove Anderson MK Kopparberg Regularity Opel 5:47,5 11:39,8 10:54,6
9     Stefan Helin Tibro MK   Ascona A Automatic 6:36,2 11:34,7 7:54,8 54:27,6
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
101 307 C Lars-Gunnar Widell Vara MK Regularity Saab 5:46,9 11:41,0 10:55,6
10     Rickard Stenblom Götene MK   900 6:36,1 11:34,7 7:54,4 54:28,7
 
102 302 A Magnus Ershede Götene MK Regularity Saab 5:47,2 11:38,2 10:57,3
11     Roger Jansson Götene MK   V4 6:36,0 11:35,7 7:56,3 54:30,7
 
41 A Niklas Blomkvist Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:42,7 5:17,8 5:28,1
    Per Wiksten MK Ratten   240 3:33,2 5:46,6 Brutit
 
44 B Sven Hansen Fryksdalens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:49,5 5:25,5 5:32,2
    Magnus Broman Fryksdalens MK   242 3:35,5 5:56,3 Brutit
 
113 J Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 3:04,3 5:56,0 6:07,2
    Marcus Fogdeby Storfors MK   940 3:56,3 6:26,5 Brutit
Entrant: ECSvenska AB
 
24 B Reine Nyberg Forshaga MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 2:50,4 5:35,3 5:44,6
    Alexander Glavsjö Holm Fryksdalens MK   Sunny Kit Car 3:42,0 Brutit
 
42 B Tommy Andersson SMK Trollhättan Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:58,0 5:41,4 5:53,3
    Oskar Heden Kullings MS   940 3:49,9 Brutit
Entrant: Tallrot in Sport
 
114 J Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 3:01,4 5:50,7 5:59,9
    Anders Östlund Hällefors MK   240 3:52,6 Brutit
Entrant: Kjellbergs AB
 
80 B Niclas Lundgren Åmåls MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:57,3 5:54,5 5:54,0
    Marcus Persson Åmåls MK   940 5:11,6 Brutit
 
86 C Stefan Öhrstrand Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 3:13,7 6:16,4 6:30,8
    Anders Örstrand Forshaga MC   240 4:08,1 Brutit
 
102 C Johan Holm SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 5:25,2 5:44,9 5:53,3
    Christer Holm SMK Trollhättan   240 3:50,6 Brutit
 
18 FA Daniel Ernstedt KAK Klass 2 Supercupen (Fwd) Suzuki 2:51,0 5:24,0 5:40,3
    Jonas Magner KAK Motorsport   Swift Brutit
 
74 B Rickard Gustafsson SMK Södermanland B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:52,5 5:30,7 5:49,3
    Lucas Karlsson Gnesta MK   940 Brutit
 
51 C Michael Johansson Säffle MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volo 2:55,6 5:42,6 9:01,5
    Alfred Andersen Åmåls MK   240 Brutit
Entrant: SPADER ÄZZ
 
64 A Petter Fausko Asker og Bærum Motorsport Appendix K Opel 2:53,2 5:35,1
    Ole Andresen Asker og Bearum Motorsport   Kadett Brutit
 
48 B Marcus Holm Fägre MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 2:41,9
    Tommy Sävevik Vara MK   Compact Brutit
 
34 A Stefan Axelsson Säffle MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 2:43,2
    Emelie Axelsson Säfflemc   940 Brutit
 
59 A Mats Karlsson Vimmerby MS Appendix K Audi 2:47,6
    Jan Svanström Säffle MC   Urquattro A2 Brutit
 
77 B Henrik Johansson Dals MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 2:57,1
    Ulrika Johansson Kullings MS   244 Brutit
 
65 A Stig Johansson Kils MK Appendix K Triumph 3:10,6
    Peder Johansson Kils MK   2.5 Pi Brutit
 
62 A Henry Nyberg Forshaga MC Appendix K Opel 3:12,6
    Tobias Fredriksson Säffle MC   Kadett GT/E Brutit
 
119 J Jonathan Knutsson SMK Valdemarsvik Ungdomsrally Saab 3:20,3
    Jörgen Stjernström Östgöta BSF   900 Brutit
 
52 C Robin Nilsson Fryksdalens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 3:52,8
    Johan Olsson Grännsjö Fryksdalens MK   242 Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!