Svenska English
Raceconsulting
2018-02-24 Gestrikekannan Official final
Results
Total list 59 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 8 A Tomas Bergman SMK Hälsinge A - 4 wd Mitsubishi 12:15,2 9:39,8
1     Lasse Grip SMK Hälsinge   Evo 6 15:44,0 37:39,0
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
2 16 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda A - 2 wd Volvo 12:31,3 10:17,2
1     Emil Bergkvist Hofors MS   940 16:25,5 39:14,0 1:35,0
Entrant:Tractive AB
 
3 2 A Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 4 wd Mitsubishi 12:54,0 10:00,3 1:37,7
2     Jonas Eriksson Kullings MS   Evo 7 16:22,4 39:16,7 1:37,7
 
4 3 A Thomas Jansson Haninge MK A - 4 wd Mitsubishi 13:10,9 10:13,0 10 2:16,0
3     Joel Melander Haninge MK   Evo IX 16:21,1 39:55,0 2:16,0
 
5 6 A Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 13:37,3 10:01,0 2:29,0
4     Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer 16:29,7 40:08,0 2:29,0
Entrant:HÖGDALENS BIL & SKADECENTER AB
 
6 11 A Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 13:15,1 10:28,2 1:22,5
2     Mats Jönsson SMK Hälsinge   940 16:53,2 40:36,5 2:57,5
Entrant:Välsta bildemontering ab
 
7 24 B Claes Åström Rasbo MK B - 2 wd Renault 13:29,3 10:37,2
1     Lina Bergstedt Films MK   19 16:57,1 41:03,6 3:24,6
 
8 27 B Johnny Björk Rasbo MK B - 2 wd Ford 13:38,6 11:05,5 1:16,9
2     Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta R2 17:36,4 42:20,5 4:41,5
 
9 41 C Marcus Frändén SMK Sundsvall C - 4 wd Nissan 14:17,1 10:57,8
1     Simon Frändén SMK Sundsvall   Sunny GTI-R 17:06,0 42:20,9 4:41,9
 
10 28 B Andreas Åsblom Järbo MK B - 2 wd Volvo 14:14,1 11:16,2 2:14,2
3     Niklas Forslöf Järbo MK   240 17:47,5 43:17,8 5:38,8
Entrant:Åsblom Engineering
 
11 42 C Oliver Granfors Eskilstuna MK C - 2 wd VW 14:09,8 11:07,2
1     Magnus Hermansson Hällefors MK   Golf 2 18:04,0 43:21,0 5:42,0
 
12 26 B Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 14:16,7 11:57,3 2:59,8
4     Magnus Berlin Örsundsbro MK   242 17:49,4 44:03,4 6:24,4
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
 
13 5 A Michael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 17:01,5 10:27,1 6:30,5
5     Lukas Åkeson Gnesta MK   Evo 7 16:40,9 44:09,5 6:30,5
 
14 73 B Magnus Westman SMK Hälsinge B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 14:26,0 11:16,4
1     Michael Andersson SMK Hälsinge   944 GL 18:28,2 44:10,6 6:31,6
 
15 50 C Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 14:22,2 11:23,1
1     Elina Svensson Anderstorp RC   244 18:35,0 44:20,3 6:41,3
 
16 21 B David Dannevall Värmdö BK B - 4 wd Mitsubishi 15:21,6 11:18,4
1     Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo 6 17:59,7 44:39,7 7:00,7
 
17 20 A Peo Berglund Sandvikens MK A - Appendix K VW 14:39,8 11:05,4
1     Kjell Andersson Hofors MS   1302 S 19:00,5 44:45,7 7:06,7
Entrant:Solkem AB
 
18 36 B Martin Broberg Värmdö BK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 14:45,6 11:33,6 43,3
2     Melvina Toven Kolsva MS   940 18:34,7 44:53,9 7:14,9
 
19 34 B Anders Westlund Gestrike RT B - 2 wd Peugeot 14:39,6 11:32,6 3:52,3
5     Andreas Engberg Skutskärs MS   208 R2 18:43,7 44:55,9 7:16,9
Entrant:Sport Racing Technologies
 
20 39 B Mattias Henriksson Järbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 14:45,2 11:36,9 58,5
3     Carl Bodell Järbo MK   240 18:47,0 45:09,1 7:30,1
 
21 32 B Emil Lennartsson MK Speed B - 2 wd Volvo 14:19,9 11:16,8 5:14,1
6     Mikael Pettersson Järbo MK   940 20:41,0 46:17,7 8:38,7
Entrant:Stavboms Motor
 
22 4 A Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 13:55,7 10:22,8 9:04,9
6     Tomas Koepke Värmdöbk   Impreza STi 555 22:25,4 46:43,9 9:04,9
 
23 29 B Tim Joons Skutskärs MS B - 2 wd BMW 14:03,6 11:04,5 5:42,4
7     Fredrik Wistedt Skutskärs MS   M3 21:37,9 46:46,0 9:07,0
 
24 43 C Markus Andersson SMK Hälsinge C - 2 wd Volvo 15:34,6 12:17,5 3:34,5
2     Madelene Mattsson SMK Hälsinge   240 19:03,4 46:55,5 9:16,5
 
25 40 B Mathias Savela Stockholms BK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 15:21,1 12:09,7 2:45,4
4     Mikael Savela Stockholms BK   740 19:25,2 46:56,0 9:17,0
 
26 15 A Magnus Olsson Järbo MK A - 2 wd Opel 20:08,8 10:33,5 20 7:44,8
3     Robin Jonsson Järbo MK   Corsa 1600 15:56,5 46:58,8 9:19,8
Entrant:Åsblom Engineering
 
27 33 B Niklas Hedblom Sandvikens MK B - 2 wd Opel 15:35,4 11:54,6 6:10,1
8     Andders Wimark SMK Söderhamn   Corsa A 1600 19:43,7 47:13,7 9:34,7
 
28 31 B Håkan Nilsson Timrå MK B - 2 wd Volvo 14:30,1 11:34,7 6:42,2
9     Niklas Granlöf Jämtlands MK   240 21:41,0 47:45,8 10:06,8
 
29 47 C Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 15:43,7 12:18,3 3:28,6
2     Erica Oscarsson Sandvikens MK   240 19:46,9 47:48,9 10:09,9
Entrant:Team Svartflagg
 
30 57 J Kalle Gustafsson Haninge MK Ungdomsrally VW 17:39,8 11:33,6
1     Joakim Gustafsson Haninge MK   Polo 18:38,3 47:51,7 10:12,7
 
31 46 C Jörgen Elmqvist Sandvikens MK C - 2 wd Opel 16:09,7 12:08,8 4:47,9
3     Claes Sandin Sandvikens MK   Corsa 19:50,4 48:08,9 10:29,9
 
32 38 B Kent Nilsson Almunge MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 14:48,7 11:50,4 4:09,0
5     Leif Svensson Almunge MK   244 21:40,5 48:19,6 10:40,6
 
33 59 J Jonas Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 16:09,3 12:23,3 35,6
2     Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   242 19:54,7 48:27,3 10:48,3
 
34 17 A Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 15:52,0 12:30,2 10
1     Mats Höjer Mälaröarnas MK   940 20:00,1 48:32,3 10:53,3
 
35 56 C Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 15:57,0 12:36,3
1     Andreas Stålehammar Gestrike RT   Corolla 20:12,5 48:45,8 11:06,8
Entrant:Sundgrens Åkeri AB
 
36 53 C Thomas Åsberg Gestrike RT C - Grupp E Opel 16:30,4 12:15,4 18,7
2     Mattias Engvall Skutskärs MS   Astra 20:18,7 49:04,5 11:25,5
 
37 23 B Rasmus Bergström Haninge MK B - 2 wd Ford 14:24,9 11:13,1 8:14,2
10     Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST 23:39,8 49:17,8 11:38,8
 
38 45 C Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 15:43,9 12:07,8 6:03,3
4     Evelina Olofsson Sandvikens MK   Kadett GSI 21:32,6 49:24,3 11:45,3
 
39 44 C Tommy Malmström Rasbo MK C - 2 wd Volvo 16:42,9 12:48,5 6:20,3
5     Tor-Björn Nordenström Rasbo MK   242 20:09,9 49:41,3 12:02,3
 
40 49 C Tobias Oravamäki Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 16:40,2 12:58,0 5:36,8
3     Alexander Nordqvist Gestrike RT   940 20:18,9 49:57,1 12:18,1
 
41 52 C Urban Jonsson Borlänge MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 16:53,4 12:57,8 6:19,7
4     Björn Danielsson Borlänge MK   S70 20:48,8 50:40,0 13:01,0
 
42 48 C Tobias Åström Rasbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 16:38,8 13:01,2 6:27,7
5     Roine Andersson Films MK   940 21:08,0 50:48,0 13:09,0
 
43 74 C Maria Granlund Bergets MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 17:52,1 14:10,8 9:45,5
6     Elisabeth Liebenholtz Bergets MS   940 22:02,9 54:05,8 16:26,8
 
44 58 J Ture Boström Järbo MK Ungdomsrally VW 16:43,0 14:11,5 7:27,4
3     Göran Olsson Järbo MK   Golf Mk1 24:24,6 55:19,1 17:40,1
 
45 30 B Anders Ståhl Järbo MK B - 2 wd Ford 18:25,2 15:26,6 10 14:18,5
11     Håkan Jonsson Järbo MK   Escort Mk 2 21:20,3 55:22,1 17:43,1
 
72 C Stefan Andersson Woxnadalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Suzuki 17:12,9 12:51,6 4:00
    Sven-Olov Jonsson Woxnadalens MK   Swift GTI Mk1 49:54,2 Retired
Entrant:Team Lindberg Edsbyn
 
9 A Stig Andervang Almunge MK A - 4 wd Mitsubishi 12:08,0 9:50,4
    Robin Eriksson   Lancer Retired
 
25 B Joel Persson Ilsbo MK B - 2 wd Volvo 13:20,7 13:08,8
    Tommy Andersson SMK Hälsinge   240 Retired
Entrant:Team ITAB
 
35 B Kjell Mattsson Östhammars MK B - 2 wd Peugeot 16:19,9 23:53,2
    Jan Fredriksson MK Rimo   206 RC Retired
 
51 C Erika Olsson Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 33:27,3 15:19,0 1:40
    Malin Boström Järbo MK   240 Retired
 
7 A Steen Skodborg Borlänge MK A - 4 wd Mitsubishi 12:43,9
    Olle Björk Borlänge MK   Evo 7 Retired
 
14 A Benjamin From Järbo MK A - 2 wd Opel 13:01,9
    Anders Liljedahl Sandvikens MK   Ascona Retired
 
13 A Roine Björk Rasbo MK A - 2 wd Opel 13:15,3
    Erik Davidsson Almunge MK   Corsa Retired
 
18 A Mats Engvall Skutskärs MS A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 15:03,8 10
    Maria Eriksson Skutskärs MS   GTI 16 V Retired
 
1 A Göran Waller Hedesunda MK A - 4 wd Ford 17:22,3
    Marcus Stafberg   Escort Retired
 
19 A Magnus Lövgren Sandvikens MK A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Peugeot
    Kent Winberg Sandvikens MK   206 GTI Retired
 
71 B Peter Schylberg Härjedalens MS B - 2 wd Opel
    Håkan Eriksson Härjedalens MS   Ascona B Retired
Entrant:Mobergs Glas Sveg
 
54 C Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E VW
    Patrik Herou Sandvikens MK   Golf Mk1 Retired
 
12 A Niklas Karlsson Vallentuna MK A - 2 wd Volvo 13:05,9 26:25,9 3:10
    Mikael Ståhl Haninge MK   940 43:49,9 Excluded/Time limit
Entrant:Värmdö Motorteknik AB
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!