Svenska English
Raceconsulting
2017-07-29 Gurlitta/Sunneracet Official final
Results
Total list 43 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SP 4 SS 2/SP 5 SP 3/SP 6 Pen/Total Diff C/L
1 9 A Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 1:18,6 1:18,7 1:29,3
1     Jörgen Ärlandsback MK Ratten   Ascona B 1:56,9 1:28,6 1:57,8 9:29,9
 
2 3 A Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 1:16,5 1:15,6 1:31,7 0,2
2     Patrik Cederberg Dals MK   Escort 2:00,8 1:28,7 1:56,8 9:30,1 0,2
Entrant: Team Jordvarme
 
3 19 B Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 1:22,8 1:20,9 1:30,2
1     Andreas Nilsson Lunds AC   Ascona 1:57,7 1:30,1 1:56,1 9:37,8 7,9
 
4 2 A Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 1:22,2 1:21,3 1:33,5 24,3
3     Per Jansson Sala MK   Escort 2:03,4 1:32,8 2:01,0 9:54,2 24,3
 
5 18 B Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 1:21,9 1:20,6 1:33,5 25,8
2     Tobias Sundman Kils MK Bil   Escort Mk II 2:16,0 1:32,9 1:58,7 10:03,6 33,7
 
6 20 B Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 1:22,4 1:21,2 1:35,1 30,1
3     Tom Sundberg Munkfors MC   Compact 2:09,9 1:35,8 2:03,5 10:07,9 38,0
 
7 8 A Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 1:29,6 1:27,6 1:35,7 42,9
4     Lars Lindberg MK Ratten   Starlet 2:03,5 1:34,3 2:02,1 10:12,8 42,9
 
8 21 B Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 1:32,1 1:25,2 1:36,0 40,1
4     Per Inge Björk Dals MK   Ascona B 2:04,7 1:36,1 2:03,8 10:17,9 48,0
Entrant: KG Svets & Maskin AB
 
9 4 A Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 1:26,4 1:24,1 1:38,6 58,1
5     Per-Eric Ericsson Munkfors MC   Escort Mk 2 2:13,6 1:39,4 2:05,9 10:28,0 58,1
Entrant: Munkfors Bil
 
10 104 C Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 1:26,4 1:24,7 1:43,3
1     Joakim Rydholm Dals MK   940 2:11,4 1:37,3 2:07,4 10:30,5 1:00,6
 
11 22 B Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 1:30,3 1:26,2 1:40,5 53,2
5     Emil Jonsson Munkfors MC   Golf 2:09,5 1:38,2 2:06,3 10:31,0 1:01,1
 
12 41 C Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 1:33,1 1:28,1 1:36,9 8,1
2     Caroline Magnusson MK Ratten   Escort Mk 1 2:13,5 1:38,1 2:08,9 10:38,6 1:08,7
Entrant: Beamon Motorsport
 
13 30 C Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:30,9 1:30,3 1:38,9
1     Nina Fredriksson MK Team Westom   240 2:10,6 1:37,4 2:10,6 10:38,7 1:08,8
 
14 12 B Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 1:40,6 1:39,1 1:39,1
1     Magnus Andersson Kullings MS   318 2:10,0 1:37,1 2:09,8 10:55,7 1:25,8
Entrant: TEAM JORDVARME.SE
 
15 11 B Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 1:38,6 1:39,0 1:39,7 4,8
2     Ove Johannesson MK Ratten   Golf 2:12,4 1:40,1 2:10,7 11:00,5 1:30,6
 
16 13 B Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 1:39,4 1:38,3 1:42,3 6,4
3     Pia Juhl   Golf 2:12,4 1:40,2 2:09,5 11:02,1 1:32,2
 
17 32 C Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:35,2 1:35,5 1:42,6 24,7
2     Leif Nilsson Munkfors MC   242 2:14,8 1:41,9 2:13,4 11:03,4 1:33,5
 
18 36 C Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 1:38,0 1:35,2 1:43,7 29,4
3     Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger   Almera 2:15,2 1:43,1 2:12,9 11:08,1 1:38,2
 
19 31 C Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:37,4 1:36,1 1:49,9 5 37,1
4     Peter Edvardsson Fryksdalens MK   244 2:14,4 1:40,7 2:12,3 11:15,8 1:45,9
 
20 35 C Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:37,0 1:36,6 1:49,0 42,1
5     Patrik Lodin Likenäs MK   240 2:19,3 1:42,7 2:16,2 11:20,8 1:50,9
Entrant: BKE Telecom AB
 
21 27 C Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 1:43,6 1:40,3 1:45,6
1     Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari   Golf 2:15,9 1:43,2 2:15,9 11:24,5 1:54,6
 
22 34 C Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:37,8 1:36,7 1:46,7 46,8
6     Bo Grosch MK Team Westom   S70 2:19,6 1:44,4 2:20,3 11:25,5 1:55,6
 
23 39 C Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 1:34,6 1:31,7 1:47,5 57,7
3     Annika Larsson Hällefors MK   242 2:17,2 2:02,3 2:14,9 11:28,2 1:58,3
 
24 40 C Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 1:34,5 1:38,8 1:48,4 58,7
4     Mikel Johansson Lima MS   Sierra 2:23,7 1:46,0 2:17,8 11:29,2 1:59,3
 
25 15 B Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:41,0 1:37,1 1:47,5
1     Mikael Simonsson MK Ratten   940 2:20,9 1:47,2 2:17,4 11:31,1 2:01,2
 
26 43 J Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 1:41,6 1:40,3 1:47,8
1     Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2 2:20,7 1:47,2 2:17,1 11:34,7 2:04,8
 
27 14 B Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:38,9 1:37,7 1:51,9 5,1
2     Per Ström Östmarks MFF   242 2:21,9 1:45,9 2:19,9 11:36,2 2:06,3
 
28 29 C Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:39,5 1:34,6 1:42,2 57,8
7     Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK   940 2:09,8 1:42,4 2:48,0 11:36,5 2:06,6
 
29 28 FC Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:42,7 1:41,5 1:47,4 1:02,8
8     Stefan Englund MK Team Treske   244 2:19,5 1:45,9 2:24,5 11:41,5 2:11,6
 
30 24 C Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 1:44,5 1:43,4 1:51,7 23,0
2     Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX 2:21,3 1:46,5 2:20,1 11:47,5 2:17,6
 
31 102 C Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:41,3 1:39,6 1:52,6 1:11,5
9     Björn Johansson Säffle MC   940 2:22,3 1:50,2 2:24,2 11:50,2 2:20,3
 
32 26 C Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 1:49,4 1:46,5 1:50,4 25,9
3     Anders Andersson   Golf Mk1 2:20,0 1:47,4 2:16,7 11:50,4 2:20,5
 
33 25 C Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 1:55,6 1:56,2 2:06,6 2:07,9
4     Niclas Säker Fryksdalens MK   99 2:47,6 2:04,3 2:42,1 13:32,4 4:02,5
 
37 C Erik Ström Östmarks MFF C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:34,0 1:45,8
    Jessica Skottheim Lima MS   242 2:19,5 1:42,0 2:15,2 Brutit
 
103 C Stian Bröderud KNA Solör Motorsport C - 2 wd Opel 1:21,5 1:19,6 1:28,8
    Simen Bröderud KNA Solör Motorsport   Kadett GSI 1:59,1 Brutit
 
105 A Petter Åkerström Vansbro MK A - 4 wd Mitsubishi 1:22,4 1:19,5 1:33,6
    Per Anders Liss Vansbro MK   Evo 2:01,5 Brutit
 
7 A Per Olsson MK Ratten A - 2 wd Ford 1:24,2 1:20,0 1:36,8
    Torbjörn Eriksson MK Ratten   Escort RS 1800 2:10,2 Brutit
 
6 A Håkan Oddshammar Lunds AC A - 2 wd BMW 1:25,3 1:23,0 1:33,8
    Pamela Oddshammar Lunds AC   Compakt 2:16,8 Brutit
 
38 C Hans Perbjörs Lima MS C - 2 wd VW 1:31,8 1:29,3 1:41,5
    Gustav Perbjörs Lima MS   Golf GTI 16v 2:16,0 Brutit
 
101 C Christoffer Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:49,6 1:46,9 1:58,7
    Pontus Larsson Säffle MC   940 2:29,8 Brutit
 
44 J Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 1:46,1 1:44,6
    Marcus Fogdeby Storfors MK   940 Brutit
 
10 A Björn Bäckström Botkyrka MK A - 2 wd Opel 1:33,3
    Tommy Sildh Botkyrka MK   Kadett GTE Brutit
Entrant: BÄCKSTRÖM RALLY TEAM
 
17 B Bo Axelsson Dals MK B - 2 wd Porsche
    Pirre Elison Säffle MC   911 SC Gr4 Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!