Svenska English
Raceconsulting
2017-09-02 Malmjärn Runt Official final
Results
Total list 67 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 12 A Stig Andervang Almunge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:02,2 6:07,6
1     Robin Eriksson Valdemarsviks MK   Evo 8 6:31,9 15:41,7
 
2 9 A Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:03,1 6:13,9 12,0
2     Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo 6:36,7 15:53,7 12,0
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
3 7 A Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 3:04,3 6:14,1 14,4
3     Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo 6:37,7 15:56,1 14,4
 
4 11 A Björn Adolfsson KAK Motorsport A - 4 wd Peugeot 3:05,8 6:16,3 24,9
4     Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5 6:44,5 16:06,6 24,9
 
5 103 B Erik Wigren Sandvikens MK B - 2 wd VW 3:05,0 6:27,3
1     Joakim Sjöberg Hofors MS   Golf 3 6:42,8 16:15,1 33,4
 
6 45 C Staffan Andersson Sandvikens MK C - 4 wd Nissan 3:03,8 6:26,7
1     Evelina Olofsson Sandvikens MK   Sunny GTI-R 6:49,3 16:19,8 38,1
 
7 17 A Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 3:10,5 6:21,0
1     Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940 6:53,0 16:24,5 42,8
Entrant: Örby Gummi AB
 
8 13 A Andreas Broberg Värmdö BK A - 2 wd Volvo 3:11,7 6:23,5 6,4
2     Tobias Lis Värmdö BK   240 6:55,7 16:30,9 49,2
 
9 30 B Fredrik Borg SMK Hälsinge B - 2 wd Volvo 3:11,5 6:33,7 22,7
2     Mats Jönsson SMK Hälsinge   940 6:52,6 16:37,8 56,1
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
10 19 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda A - 2 wd Volvo 3:11,9 6:29,0 15,4
3     Joakim Söderqvist AMF Årsunda   940 6:59,0 16:39,9 58,2
Entrant: Tractive AB
 
11 18 A Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 3:12,2 6:29,0 15,7
4     Nicklas Edvardsson SMK Dala Falun   Corsa 6:59,0 16:40,2 58,5
 
12 4 A Mats Svenson SMK Märsta A - 4 wd Mitsubishi 3:12,5 6:34,7 1:02,7
5     Gunnar Envang Djurholms MK   Evo X 6:57,2 16:44,4 1:02,7
 
13 5 A Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 3:12,3 6:30,0 1:04,0
6     Tomas Koepke Värmdö BK   Impressa STi 555 7:03,4 16:45,7 1:04,0
 
14 28 B Emil Carlsson Ludvika MS B - 4 wd Mitsubishi 3:16,2 6:38,7
1     Stefan Gustafsson Ludvika MS   Evo VII 6:51,8 16:46,7 1:05,0
 
15 101 A Eddie Lundqvist Sandviken MK A - 2 wd Ford 3:10,9 6:35,7 24,1
5     Olle Erixon Katrineholms MK   Fiesta R2 7:02,0 16:48,6 1:06,9
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
16 46 C Rasmus Bergström Haninge MK C - 2 wd Ford 3:14,6 6:34,6
1     Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST 7:01,5 16:50,7 1:09,0
 
17 32 B Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 3:20,4 6:33,8 41,1
3     Magnus Berlin Örsundsbro MK   242 7:02,0 16:56,2 1:14,5
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
18 25 A Elias Lundberg SMK Sala A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:16,8 6:41,2
1     Jim Hjerpe Säters MK   940 7:04,9 17:02,9 1:21,2
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
19 31 B Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 3:16,7 6:39,4 47,9
4     Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v 7:06,9 17:03,0 1:21,3
 
20 102 A Anton Eriksson SMK Sundsvall A - 2 wd Peugeot 3:15,6 6:43,1 45,2
6     Andreas Eriksson Offerdals MK   208 7:11,0 17:09,7 1:28,0
 
21 29 B Jan-Åke Hamreus Hofors MS B - 2 wd Vauxhall 3:11,6 6:57,0 58,6
5     Christian Lindberg Rasbo MK   Astra KitCar 7:05,1 17:13,7 1:32,0
 
22 6 A Kenth Östlund Hedesunda MK A - 4 wd Mitsubishi 3:13,2 7:04,0 1:32,3
7     Hans Ädel Hedesunda MK   Mirage 6:56,8 17:14,0 1:32,3
 
23 35 B Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 3:23,1 6:51,6 1:04,4
6     Madelene Buskas Gotlands MFBK   C2R2 7:04,8 17:19,5 1:37,8
 
24 16 A Mats Bäck SMK Hedemora A - 2 wd Opel 3:17,4 6:47,4 55,3
7     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona 7:15,0 17:19,8 1:38,1
 
25 37 B Peter Eriksson Sunnansjö MK B - 2 wd Opel 3:19,7 6:52,2 1:09,9
7     Anders Strömberg Grangärde RRC   Astra 7:13,1 17:25,0 1:43,3
Entrant: DA Transport AB Grängesberg
 
26 48 C Andreas Åsblom Järbo MK C - 2 wd Volvo 3:19,2 6:47,5 35,0
2     Niklas Forslöf Järbo MK   240 7:19,0 17:25,7 1:44,0
Entrant: Åsblom Engineering
 
27 47 C Linus Granlund Järbo MK C - 2 wd Volvo 3:23,2 6:51,2 42,4
3     Carl Bodell Järbo MK   940 7:18,7 17:33,1 1:51,4
 
28 39 B Jonas Jansson Rasbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:25,2 6:56,4
1     Viktor Strand Rasbo MK   240 7:25,3 17:46,9 2:05,2
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
29 36 B Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 3:30,2 6:56,0 1:35,8
8     Berntarne Högberg Borlänge MK   242 7:24,7 17:50,9 2:09,2
 
30 54 C Martin Broberg Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:27,5 7:04,2
1     Anna Marions Gotlands MFBK   940 7:24,8 17:56,5 2:14,8
 
31 51 C Alexander Hallqvist Vansbro MK C - 2 wd Opel 3:23,9 6:56,1 30 1:10,9
4     Anton Boström Hällefors MK   Kadett GSI 7:11,6 18:01,6 2:19,9
Entrant: Åhl's bildelar
 
32 53 C David Dannevall Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:29,8 7:03,7 7,3
2     Fanny Jacobson Värmdö BK   940 7:30,3 18:03,8 2:22,1
 
33 26 A Martin Eliasson Skutskärs MS A - Grupp E Volvo 3:26,6 7:03,3
1     Joakim Renberg Skutskärs MS   940 7:38,7 18:08,6 2:26,9
 
34 21 A Patrik Lindberg Hedesunda MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:29,0 7:04,7 1:05,8
2     Daniel Norling Hedesunda MK   940 7:35,0 18:08,7 2:27,0
 
35 33 B Oscar Vöks MK Kopparberg B - 2 wd VW 3:35,7 7:12,7 2:02,1
9     Emil Eklund Sandvikens MK   Golf Mk1 7:28,8 18:17,2 2:35,5
 
36 65 C Kent Årne Films MK C- Appendix K Volvo 3:30,4 7:18,7
1     Viktor Årne Films MK   240 7:36,1 18:25,2 2:43,5
 
37 40 B Daniel Frisk SMK Sala B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:34,3 7:16,7 40,5
2     Björn Andersson SMK Sala   242 7:36,4 18:27,4 2:45,7
 
38 23 A Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:34,0 7:15,2 1:26,5
3     Jessica Lundahl MK Rimo   242 GT 7:40,2 18:29,4 2:47,7
 
39 22 A Anders Wänn Borlänge MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:31,9 7:13,2 1:28,9
4     Monica Israelsson Borlänge MK   940 7:46,7 18:31,8 2:50,1
 
40 52 C Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 3:36,2 7:21,7 1:42,1
5     Mikael Coyet Sandvikens MK   Kadett GSI 7:34,9 18:32,8 2:51,1
 
41 42 B Rickard Ekblom Värmdö BK B - Grupp E Volvo 3:28,7 7:20,0
1     Calle Fincken Värmdö BK   240 7:47,9 18:36,6 2:54,9
 
42 57 C Simon Sundbom Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:35,3 7:28,3 42,7
3     Victor Jansson Films MK   242 7:35,6 18:39,2 2:57,5
 
43 61 C Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 3:38,3 7:23,9
1     Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf 7:43,4 18:45,6 3:03,9
 
44 20 A Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:37,1 7:19,0 1:43,2
5     Mats Höjer Mälaröarnas MK   940 7:50,0 18:46,1 3:04,4
 
45 38 B Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 3:34,3 7:18,3 2:32,3
10     Linus Lundberg Sunnansjö MK   Golf 7:54,8 18:47,4 3:05,7
Entrant: team rävvåla racing
 
46 43 B Magnus Lövgren Sandvikens MK B - Grupp E Opel 3:37,7 7:26,1 22,1
2     Kent Winberg Sandvikens MK   Astra 7:54,9 18:58,7 3:17,0
 
47 67 J Marcus Persson Sandvikens MK Ungdomsrally Volvo 3:42,4 7:41,7
1     Erica Oscarsson Sandvikens MK   240 7:38,7 19:02,8 3:21,1
Entrant: TEAM SVARTFLAGG
 
48 41 B Conny Larsson Mälaröarnas MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:38,7 7:27,9 1:17,1
3     Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940 7:57,4 19:04,0 3:22,3
 
49 60 C Martin Åberg Hofors MS C - Grupp E VW 3:34,1 7:39,9 30,3
2     Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2 8:01,9 19:15,9 3:34,2
 
50 59 C Martin Bromark Skutskärs MS C - Grupp E VW 3:42,3 7:46,4 50,2
3     Johan Uppman Skutskärs MS   Golf III 8:07,1 19:35,8 3:54,1
 
51 44 B Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K Ford 3:50,8 7:42,3
1     Monica Källberg Almunge MK   Escort RS 2000 8:03,2 19:36,3 3:54,6
Entrant: A.R.C Motorsport
 
52 64 C Robert Rodin SMK Uppsala C - Grupp E Opel 3:53,3 7:50,6 1:08,7
4     Kim Mattsson SMK Uppsala   Ascona 8:10,4 19:54,3 4:12,6
Entrant: Rodin Rally
 
53 63 C Olle Åkerlund Almunge MK C - Grupp E VW 3:52,4 7:52,2 1:18,6
5     Sixten Westman Alumnge MK   Golf 8:19,6 20:04,2 4:22,5
 
54 68 J Jimmy Andersson Ludvika MS Ungdomsrally Renault 3:55,9 8:12,7 1:29,8
2     Hugo Andersson Ludvika MS   Megane Coupé 8:24,0 20:32,6 4:50,9
 
55 27 A Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K Volvo 3:18,9 7:38,7
1     Kjell Andersson Hofors MS   242 10:20,6 21:18,2 5:36,5
 
56 62 C Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E VW 4:28,8 8:59,2 4:12,1
6     Patrik Herou Sandvikens MK   Golf Mk1 9:29,7 22:57,7 7:16,0
 
57 24 A Jocke Halvarsson Ljusdals MS A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:21,6 18:00,5 11:39,9
6     Annsofi Wikström Ljusdals MS   940 7:20,7 28:42,8 13:01,1
 
58 8 A Steen Skodborg Borlänge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:06,1 6:26,8 50 20:13,4
8     Olle Björk Borlänge MK   Evo VII 25:32,2 35:55,1 20:13,4
 
59 3 A Thomas Jansson Haninge MK A - 4 wd Mitsubishi 3:15,7 6:31,3 26:15,3
9     Catrin Synstad Haninge MK   Lancer Evo 9 32:10,0 41:57,0 26:15,3
 
49 C Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 3:35,3 7:35,9
    Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona Brutit
 
58 C Niklas Wiklander Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Suzuki 3:56,9 8:14,3
    Stefan Andersson Woxnadalens MK   Swift GTI Brutit
 
15 A Robert Forsberg Grangärde RRC A - 2 wd Volvo 3:15,9
    Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   242 Brutit
 
50 C Markus Andersson SMK Hälsinge C - 2 wd Opel 3:30,8
    Erik Karjula Ludvika MS   Manta B Brutit
 
56 C Johan Wikström Skutskärs MS C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:30,8
    Göran Wallin   244 Brutit
 
55 C Mathias Savela Stockholms BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:35,3
    Mikael Savela Stockholms BK   240 Brutit
 
14 A Niclas Jägerhult Vallentuna MK A - 2 wd Volvo
    Kristofer Dahlström Vallentuna MK   240 Brutit
 
66 J Hampus Granlund Järbo MK Ungdomsrally Volvo
    Tessy Lundblom Järbo MK   940 Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!