Svenska English
Raceconsulting
2017-02-25 Gestrikekannan Official final
Results
Total list 66 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 38 B Sebastian Eriksson Hagfors MK B-förare 4 wd Mitsubishi 12:03,6 15:46,0
1     Joakim Sjöberg Hofors MS   Evo IX 16:36,1 44:25,7
 
2 22 A Ronnie Jakobsson Kolsva MS A-förare 4 wd Mitsubishi 12:16,6 15:45,0
1     Ola Toven Kolsva MS   6,5 17:10,1 45:11,7 46,0
 
3 31 A Andreas Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Toyota 12:31,2 15:54,0
1     Per Wiksten MK Ratten   Corolla 17:00,5 45:25,7 1:00,0
Entrant: Åhls bildelar ab
 
4 30 A Niklas Karlsson Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 12:40,9 16:05,0 10,5
2     Mikael Ståhl Haninge MK   940 16:50,3 45:36,2 1:10,5
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
5 20 A Hampus Böe Filipstads MC A-förare 4 wd Mitsubishi 12:32,3 16:02,0 39,7
2     Markus Böe Filipstads MC   Evo 17:17,1 45:51,4 1:25,7
Entrant: Kjellbergs AB
 
6 26 A Andreas Broberg Värmdö BK A-förare 2 wd Volvo 12:35,6 16:19,0 58,8
3     Tobias Lis Värmdö BK   240 17:29,9 46:24,5 1:58,8
 
7 24 A Fredrik Jansson Rasbo MK A-förare 2 wd SEAT 12:30,1 16:38,0 1:14,1
4     Jesper Elfver Gotlands MF   Ibiza 17:31,7 46:39,8 2:14,1
Entrant: Peter Jansson åkeri AB
 
8 105 A Björn Adolfsson KAK Motorsport A-förare 4 wd Peugeot 11:49,9 18:26,0 1:37,2
3     Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5 16:33,0 46:48,9 2:23,2
 
9 17 A Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 4 wd Mitsubishi 12:46,4 16:24,0 1:49,4
4     Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   Mirage 17:50,7 47:01,1 2:35,4
 
10 25 A Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 wd Toyota 12:40,7 16:35,0 1:40,8
5     Mikael Johansson Fagersta MK   Corolla 17:50,8 47:06,5 2:40,8
 
11 23 A Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 12:50,0 16:37,0 2:05,3
6     Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Clio Sport 18:04,0 47:31,0 3:05,3
 
12 27 A Martin Lindberg Skutskärs MS A-förare 2 wd Volvo 13:08,8 17:02,0 2:49,4
7     Peter Encrantz Skutskärs MS   240 18:04,3 48:15,1 3:49,4
Entrant: SH MASKIN I UPPSALA AB
 
13 104 A Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 13:30,5 17:41,0
1     Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift 18:21,1 49:32,6 5:06,9
 
14 34 A Jukka Latvasalo Torshälla A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo 13:34,9 17:37,0
1     Henrik Lundh Eskilstuna MK   940 18:23,9 49:35,8 5:10,1
 
15 2 A Marcus Moren Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 13:19,6 17:57,0 9,5
2     Andreas Peters Kolsva MS   Swift Mk1 18:25,5 49:42,1 5:16,4
Entrant: Carfix Rally Team
 
16 42 B Rickard Hellström Strängnäs AMS B-förare 2 wd Volvo 13:29,2 17:29,0
1     Thomas Svensson Strängnäs AMS   240 19:01,5 49:59,7 5:34,0
 
17 36 A Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 13:34,5 17:38,0
1     Joakim Renberg Skutskärs MS   940 18:49,5 50:02,0 5:36,3
 
18 49 C Rasmus Bergström Haninge MK C-förare 2 wd Ford 13:40,1 17:39,0
1     Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST 18:45,6 50:04,7 5:39,0
 
19 44 B Jonas Jansson Rasbo MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo 13:37,3 17:51,0
1     Filip Rosendahl Rasbo MK   240 18:40,3 50:08,6 5:42,9
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
20 41 B Niklas Karlsson MK Rimo B-förare 2 wd Volvo 13:42,5 17:29,0 29,2
2     Jan Ramsell Almunge MK   940 19:17,4 50:28,9 6:03,2
 
21 52 C Andreas Åsblom Järbo MK C-förare 2 wd Volvo 13:49,3 18:16,0 49,5
2     Niklas Forslöf Järbo MK   240 18:48,9 50:54,2 6:28,5
 
22 37 FA Stefan Helin Tibro MK A-förare Appendix K Opel 13:44,8 18:06,0
1     Lucas Helin Tibro MK   Ascona A 19:12,2 51:03,0 6:37,3
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
23 15 A Christian Granfors Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 14:23,3 18:03,0 1:40,0
3     Krister Morén Kolsva MS   Swift 18:46,3 51:12,6 6:46,9
Entrant: Carfix Rally Team
 
24 11 A Robin Norling SMK Nyköping 1300 RallyCup Suzuki 13:54,5 18:23,0 1:44,5
4     Mattias Sundström SMK Nyköping   Swift Mk1 18:59,6 51:17,1 6:51,4
Entrant: Carfix Rally Team
 
25 4 A Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 RallyCup Suzuki 13:36,5 18:40,0 1:56,8
5     Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift GTI Mk1 19:12,9 51:29,4 7:03,7
Entrant: DEKALTRIM
 
26 33 A Christer Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo 14:07,9 18:21,0 2:03,8
2     Johan Holm SMK Trollhättan   240 19:10,7 51:39,6 7:13,9
 
27 6 C Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 RallyCup Suzuki 14:03,4 18:45,0 2:52,1
6     Jens Jakobsson SMK Nyköping   Swift Mk2 19:36,3 52:24,7 7:59,0
Entrant: TEAM RMA
 
28 62 J Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 14:23,3 19:05,0
1     Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940 19:45,1 53:13,4 8:47,7
 
29 46 B Magnus Lövgren Sandvikens MK B-förare Grupp E Opel 14:26,7 18:57,0
1     Kent Winberg Sandvikens MK   Astra 19:52,6 53:16,3 8:50,6
 
30 54 C Martin Broberg Värmdö BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo 15:09,2 18:45,0
1     Jessica Larsson Rasbo MK   940 19:47,0 53:41,2 9:15,5
 
31 9 C Vesa Kujanpää Södertälje KRC 1300 RallyCup Suzuki 14:10,7 19:42,0 4:10,6
7     Thomas Agerheim Stockholms BK   Swift Mk1 19:50,5 53:43,2 9:17,5
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
32 7 B Frans Harrén Söderbäck SMK Nyköping 1300 RallyCup Suzuki 14:32,6 19:40,0 4:11,8
8     Victor Johansson Ryds MK   Swift Mk1 19:31,8 53:44,4 9:18,7
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
33 32 A Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo 14:46,3 19:02,0 4:16,9
3     Kjell Hedlund   940 20:04,4 53:52,7 9:27,0
 
34 45 B Conny Larsson Mälaröarnas MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo 14:59,5 18:54,0 3:51,6
2     Dan Gustafsson Mälaröarnas MK   940 20:06,7 54:00,2 9:34,5
 
35 66 J Victor Hansen SMK Hörby Ungdomsrally Volvo 14:37,8 19:29,0 1:03,0
2     Jens Hansen SMK Hörby   940 20:09,6 54:16,4 9:50,7
Entrant: Team Rallyshop.se
 
36 12 B Robert Bertilsson Vetlanda RRC 1300 RallyCup Suzuki 14:25,1 19:18,0 4:58,4
9     Erik Karjula Ludvika MS   Swift Mk1 20:47,9 54:31,0 10:05,3
Entrant: Team RMA
 
37 58 C Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grupp E Opel 14:45,9 20:06,0
1     Rickard Broberg Värmdö MK   Astra 20:43,0 55:34,9 11:09,2
 
38 63 J Dennis Lundberg Gestrike RT Ungdomsrally Volvo 14:48,6 19:57,0 50 3:03,8
3     Björn Lundberg Gestrike RT   850 20:41,6 56:17,2 11:51,5
 
39 64 J Adam Westlund Gestrike RT Ungdomsrally Volvo 15:31,6 20:23,0 3:17,7
4     Anders Westlund Gestrike RT   940 20:36,5 56:31,1 12:05,4
 
40 1 A Ola Strömberg Nora MK 1300 RallyCup Suzuki 13:20,6 23:56,0 7:04,0
10     Brittmarie Ålund Nora MK   Swift GTI Mk2 19:20,0 56:36,6 12:10,9
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
41 53 C David Dannevall Värmdö BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo 16:16,3 19:50,0 3:12,6
2     Fanny Jacobsson Värmdö BK   940 20:47,5 56:53,8 12:28,1
 
42 48 B Göran Olsson Järbo MK B-förare Grupp E VW 15:06,2 20:39,0 4:10,2
2     Ture Boström Järbo MK   Golf Mk1 21:41,3 57:26,5 13:00,8
 
43 40 B Stefan Hägglöf SMK Gävle B-förare 2 wd VW 12:55,3 16:22,0 9:06,6
3     Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 8v 29:49,0 59:06,3 14:40,6
 
44 101 C Daniel From Enköpings MK C-förare 2 wd Ford 17:05,9 20:45,0 10 10:03,6
3     Frida Olsson Enköpings MK   Fiesta 22:07,4 1:00:08,3 15:42,6
 
45 102 C Janne Vikman Sandvikens MK C-förare Grupp E Audi 16:21,9 22:35,0 6:16,4
2     Johan Eliasson   A3 22:54,4 1:01:51,3 17:25,6
 
46 8 C William Binbach Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 14:46,0 29:28,0 15:10,7
11     Thomas Binbach Kolsva MS   Swift Evo 2 20:29,3 1:04:43,3 20:17,6
Entrant: Team RMA
 
47 60 C Staffan Andersson Sandvikens MK C-förare Grupp E BMW 14:39,2 22:31,0 10:10,2
3     Johan Petrelius Sandvikens MK   E36 28:34,9 1:05:45,1 21:19,4
 
48 47 B David Roos Gnesta MK B-förare Grupp E VW 15:12,6 35:06,0 17:03,7
3     Jonny Berglöv Björkviks MC   Golf 3 20:01,4 1:10:20,0 25:54,3
 
49 65 J Marcus Persson Sandvikens MK Ungdomsrally Volvo 14:45,2 40:53,0 40 25:14,2
5     Anders Persson Gestrike RT   244 22:09,4 1:18:27,6 34:01,9
Entrant: Team Svartflagg
 
39 B Jan-Åke Hamréus Hofors MS B-förare 2 wd Vauxhall 12:53,0 18:11,0
    Lars Gustafsson Hofors MS   Astra KitCar Brutit
 
28 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2 wd Volvo 12:25,9
    Joakim Söderqvist AMF Årsunda   940 Brutit
Entrant: Tractive AB
 
35 A Johannes Joons Skutskärs MS A-förare Grupp E Toyota 14:03,4
    Robin Wallberg Skutskärs MS   Corolla Brutit
Entrant: RallyShop Motorsport
 
3 A Anders Nystedt Vallentuna MK 1300 RallyCup Suzuki 14:03,7
    Björn Wulff Vallentuna MK   Swift GTI Mk 2 Brutit
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
14 A Mattias Lagström Norbergs MC 1300 RallyCup Suzuki 14:11,9
    Rickard Forsell Norbergs MC   GTI Brutit
Entrant: Lindberg Sweden
 
5 B Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki
    Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Swift Mk1 GTI Brutit
Entrant: Carfix Rally Team
 
19 A Björn Jacobson Värmdö BK A-förare 4 wd Subaru
    Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555 Brutit
 
21 A Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 wd Mitsubishi
    Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Brutit
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
43 B Tim Joons Skutskärs MS B-förare 2 wd BMW
    Anton Berglin Skutskärs MS   325 Brutit
 
50 C Markus Andersson SMK Hälsinge C-förare 2 wd Opel
    Emil Corell SMK Nyköping   Corsa A Brutit
 
51 C Peter Westerberg Sandvikens MK C-förare 2 wd Opel
    Mikael Coyet Sandvikens MK   Kadett GSI Brutit
 
59 C Magnus Hansson SMK Dala Falun C-förare Grupp E VW
    Joakim Granath SMK Dala Falun   Golf 2 Brutit
 
56 C Joakim Frisk MK Eskil C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo 41:01,2 21:16,0 8:50
    Andreas Hultström SMK Nyköping   940 20:05,5 Excluded/Time limit
 
16 A Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 RallyCup Suzuki
    Millan Kilman Skepptuna MK   Swift Mk2 Excluded/Time limit
Entrant: Team RMA
 
18 A Martin Jakobsson Kolsva MS A-förare 4 wd Mitsubishi
    Melina Toven Kolsva MS   Evo VII Excluded/Time limit
 
55 C Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo
    Mikael Savela Stockholms BK   240 Excluded/Time limit
 
57 C Niklas Öberg Hofors MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 Volvo
    Ken Pettersson SMK Gävle   242 Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!