Svenska English
SuperCupen 2017 Raceconsulting
2017-03-11 LBC-Ruschen Official final
Results
Total list 215 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff C/L
1 25 A Daniel Röjsel SMK Dala Falun Klass 1 Supercupen (4 wd) Ford 8:16,9 2:25,1 15:18,5
1     Nicklas Edvardsson SMK Dala Falun   Fiesta R5 7:24,2 15:03,2 48:27,9
Entrant: Ford Motor Company AB
 
2 24 A Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:13,7 2:24,5 15:20,8 11,2
2     Jörgen Fornander MSK Kvarnvingarna   Evo 9 7:25,8 15:14,3 48:39,1 11,2
 
3 29 FA Kjell Sandberg Haninge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Skoda 8:11,4 2:24,1 15:29,0 17,0
3     Göran Lönnmark Flens MS   Fabia 7:19,5 15:20,9 48:44,9 17,0
 
4 19 FA Thomas Thunström Ludvika MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Citroën 8:09,8 2:27,4 15:36,2 19,6
4     Jörgen Lindahl Wäxsjö MS   DS3 R5 7:25,6 15:08,5 48:47,5 19,6
 
5 28 A Niklas Hägg SMK Hälsinge Klass 1 Supercupen (4 wd) Skoda 8:09,9 2:24,2 15:29,7 20,0
5     Christer Carlsson Katrineholms MK   Fabia S2000 7:26,7 15:17,4 48:47,9 20,0
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
6 22 A Robin Friberg Ludvika MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:11,3 2:26,3 15:30,3 28,3
6     Stefan Gustavsson Ludvika MS   Evo IX 7:26,6 15:21,7 48:56,2 28,3
 
7 20 A Patrik Åkerman Ljusdals MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:11,0 2:27,2 15:47,5 38,3
7     Joakim Gevert Fryksdalens MK   Evo 8 7:25,1 15:15,4 49:06,2 38,3
 
8 30 FA Lars Stugemo KAK Klass 1 Supercupen (4 wd) Skoda 8:20,1 2:30,8 16:02,2 2:07,7
8     Kalle Lexe Ryds MK   Fabia R5 7:50,3 15:52,2 50:35,6 2:07,7
 
9 32 A Bengt Abrahamsson Kullings MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:30,4 2:30,8 16:12,9 2:23,8
9     Peter Fogel Kullings MS   R5 7:44,4 15:53,2 50:51,7 2:23,8
 
10 62 A Kristian Johansson Kinds MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 8:44,1 2:37,0 16:10,6
1     Fredrik Livh Laxå MK   Golf IV KitCar 7:41,2 15:45,3 50:58,2 2:30,3
Entrant: Johanssons Bilverkstad i Borås AB
 
11 27 A Markus Hällbo Säters MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:24,0 2:30,7 16:29,0 2:32,1
10     Erik Gustavsson SMK Linde   Evo X 7:43,8 15:52,5 51:00,0 2:32,1
 
12 23 A Göran Lindström Huddinge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:37,2 2:30,6 16:15,5 2:38,5
11     Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer 7:45,9 15:57,2 51:06,4 2:38,5
Entrant: Högdalens Bil o Skadecenter AB
 
13 21 A Björn Adolfsson KAK Motorsport Klass 1 Supercupen (4 wd) Peugeot 8:15,2 2:25,4 16:24,5 2:52,0
12     Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5 7:35,2 16:39,6 51:19,9 2:52,0
 
14 33 A Ronnie Jakobsson Kolsva MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:34,8 2:34,3 16:22,4 3:00,9
13     Melina Toven Kolsva MS   6,5 7:55,9 16:01,4 51:28,8 3:00,9
 
15 36 A Kenneth Tomasson MK Ratten Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 8:37,1 2:31,2 16:22,0 3:08,6
14     Ida Bood MK Ratten   323 4*4 Turbo 7:50,0 16:16,2 51:36,5 3:08,6
 
16 60 A Andreas Levin Lima MS Klass 2 Supercupen (Fwd) TBA 8:43,9 2:40,4 16:25,0 57,8
2     Therese Levin Lima MS   7:52,4 16:14,3 51:56,0 3:28,1
 
17 39 A Steen Skodborg Borlänge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:42,8 2:36,0 16:33,4 3:33,4
15     Olle Björk Borlänge MK   Evo VII 7:53,6 16:15,5 52:01,3 3:33,4
 
18 26 A Eddie Hörbing Laxå MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Ford 8:18,1 2:24,1 15:37,7 3:54,0
16     Björn Nilsson MK Ratten   Fiesta R5 7:27,2 18:34,8 52:21,9 3:54,0
 
19 31 A Mattias Nyström Ludvika MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:41,0 2:35,2 16:37,8 3:57,1
17     Erika Ledin SMK Hörby   Evo 8 8:10,3 16:20,7 52:25,0 3:57,1
 
20 38 A Hampus Böe Filipstads MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:47,0 2:35,8 16:43,7 4:04,4
18     Markus Böe Filipstads MC   Evo 6 7:54,1 16:31,7 52:32,3 4:04,4
Entrant: Kjellbergs AB
 
21 46 B Erik Corell SMK Nyköping Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:49,5 2:36,3 17:04,9 4:41,5
19     Emil Corell SMK Nyköping   Evo 9 8:01,6 16:37,1 53:09,4 4:41,5
 
22 64 A Tommy Högström MK Rimo Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 8:57,4 2:39,1 16:49,2 2:22,4
3     Lotta Lundqvist MK Rimo   Corsa B 8:16,6 16:38,3 53:20,6 4:52,7
 
23 47 B Mats Persson Laxå MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 9:07,2 2:33,2 17:18,3 4:56,5
20     Fredrik Rudmalm Laxå MK   Lancer Evo 7 7:56,6 16:29,1 53:24,4 4:56,5
 
24 50 B Robert Nygård KNA Kongsvinger Klass 1 Supercupen (4 wd) Subaru 9:06,8 2:40,1 16:58,2 5:18,5
21     Tommy Slåstad KNA Kongsvinger   Impreza 8:13,4 16:47,9 53:46,4 5:18,5
 
25 74 A Fredrik Jansson Rasbo MK Klass 2 Supercupen (Fwd) SEAT 9:01,6 2:45,7 17:00,5 2:56,8
4     Daniel Andersson Almunge MK   Ibiza 8:17,4 16:49,8 53:55,0 5:27,1
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
26 106 A Emil Karlsson Hällefors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:04,9 2:47,2 17:10,5
1     Jessica Larsson Rasbo MK   940 8:12,9 16:45,4 54:00,9 5:33,0
Entrant: Kjellbergs ab
 
27 109 A Tomas Pettersson Grangärde RRC Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 9:06,1 2:47,3 17:08,6 0,1
2     Thomas Nilsson Luleå MS   Escort Mk 2 8:10,5 16:48,5 54:01,0 5:33,1
Entrant: TRACTVE AB
 
28 301 FA Petter Solberg KNA Indre Östfold Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 9:05,5 2:43,4 17:18,9 1,2
3     Oliver Solberg MK Ratten   Escort 8:12,1 16:42,2 54:02,1 5:34,2
 
29 80 B Fredrik Persson Ljusdals MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 8:58,8 2:46,6 17:17,0 3:07,9
5     Lars Grip SMK Hälsinge   Corolla 8:08,5 16:55,2 54:06,1 5:38,2
 
30 58 A Roine Björk Rasbo MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 9:06,6 2:47,6 17:17,9 3:20,0
6     Erik Davidsson Almunge MK   Corsa 8:11,0 16:55,1 54:18,2 5:50,3
 
31 141 A Arne Rådström Östmarks MFF Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 9:00,8 2:45,1 17:11,7
1     Dennis Rådström Östmarks MFF   242 8:09,5 17:11,3 54:18,4 5:50,5
 
32 59 A Mats Larsson Fagersta MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 9:39,4 2:44,6 17:06,2 3:23,7
7     Mikael Johansson Fagersta MK   Corolla 8:03,1 16:48,6 54:21,9 5:54,0
 
33 81 B Magnus Proos Härjedalens AK Klass 2 Supercupen (Fwd) Saab 9:14,7 2:45,5 17:12,2 3:23,9
8     Björn Lindberg Jämtlands MK   9-3 8:11,6 16:58,1 54:22,1 5:54,2
Entrant: Mobergs glas Sveg
 
34 115 A Lasse Israelsson Vansbro MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 9:07,8 2:46,3 17:25,4 23,7
4     Per Wiksten MK Ratten   Escort Mk2 8:12,9 16:52,2 54:24,6 5:56,7
Entrant: TRACTIVE AB
 
35 84 B Stefan Olsson Lima MS Klass 2 Supercupen (Fwd) SEAT 9:15,7 2:45,0 17:11,2 3:27,5
9     Stefan Ahl Wäxjö MS   Ibiza 8:15,7 16:58,1 54:25,7 5:57,8
 
36 78 A Johnny Andersson SMK Hedemora Klass 2 Supercupen (Fwd) Peugeot 9:10,0 2:42,0 17:13,7 3:28,2
10     Peter Johansson SMK Hedemora   208 R2 8:26,7 16:54,0 54:26,4 5:58,5
 
37 65 A Tommy Sahlqvist Laxå MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 9:27,2 2:47,9 17:11,7 3:47,3
11     Fredrik Persson Laxå MK   Corolla 8:21,7 16:57,0 54:45,5 6:17,6
 
38 69 A Kim Nilsson Skutskärs MS Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 9:19,2 2:48,0 17:27,0 3:48,0
12     Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III 16v 8:14,2 16:57,8 54:46,2 6:18,3
 
39 45 B Björn Compier MK Rimo Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 9:12,2 2:37,3 17:29,4 6:22,2
22     Mikael Lindgren MK Rimo   Evo V 8:25,9 17:05,3 54:50,1 6:22,2
 
40 44 B Örjan Wahlund Sigtuna RC Klass 1 Supercupen (4 wd) Subaru 9:13,6 2:40,1 17:06,9 6:23,1
23     Benny Melander MK Ratten   Impreza 8:15,1 17:35,3 54:51,0 6:23,1
 
41 77 A Nicklas Karlsson MK Team Westom Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 9:10,9 2:56,6 17:32,4 4:03,8
13     Tommy Sävevik Vara MK   Golf III 8:14,4 17:07,7 55:02,0 6:34,1
 
42 112 A Christopher Zeijlon Skillingaryds MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:25,1 2:50,1 17:26,8 1:09,7
5     Christofer Svensson Skillingaryds MK   242 8:23,1 17:05,5 55:10,6 6:42,7
 
43 108 A Niklas Karlsson Vallentuna MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:23,4 2:51,5 17:33,8 1:17,5
6     Mikael Ståhl Haninge MK   940 8:20,8 17:08,9 55:18,4 6:50,5
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
44 76 A Rikard Moberg Strängnäs AMS Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 9:23,5 2:44,5 17:27,0 4:24,7
14     Jonas Eriksson SMK Södermanland   Corsa 8:28,9 17:19,0 55:22,9 6:55,0
 
45 79 A Anton Bernats Hager Örsundsbro MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 9:17,5 2:48,9 17:32,0 4:29,8
15     Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Clio Sport 8:25,8 17:23,8 55:28,0 7:00,1
 
46 119 A Mats Moberg Östergyllen RC Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 9:19,2 2:50,2 17:38,6 1:40,4
7     Anders Olsson MK Ratten   Ascona B 8:24,0 17:29,3 55:41,3 7:13,4
 
47 71 A Steve Røkland KNA Kongsvinger Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 9:25,9 2:52,6 17:37,0 4:43,1
16     Emil Bergkvist Hofors MS   Almera GTI 8:26,6 17:19,2 55:41,3 7:13,4
 
48 87 B Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 9:27,6 2:50,0 17:19,7 4:45,3
17     Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf Mk 2 8:34,1 17:32,1 55:43,5 7:15,6
 
49 117 A Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:17,6 2:49,8 17:45,1 1:44,2
8     Carin Nilsson MK Team Treske   940 8:30,3 17:22,3 55:45,1 7:17,2
 
50 97 C Albin Nordh Ydre MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 9:17,6 2:48,9 18:19,9 5:03,0
18     Johan Karlsson Tjust MK   Twingo 8:22,9 17:11,9 56:01,2 7:33,3
 
51 92 B Johnny Björk Rasbo MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Ford 9:17,1 2:56,6 17:39,3 5:04,7
19     Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta R2 8:31,0 17:38,9 56:02,9 7:35,0
 
52 68 A Henrik Enner Likenäs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 9:18,2 2:49,3 18:06,7 5:09,4
20     Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III 8:32,6 17:20,8 56:07,6 7:39,7
 
53 86 B Andreas Hellberg Grangärde RRC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 9:27,9 2:53,4 17:43,3 5:10,6
21     Benny Falk Ludvika MS   Golf 2 8:32,9 17:31,3 56:08,8 7:40,9
 
54 51 B Camilla Antonsen KNA Varna Klass 1 Supercupen (4 wd) Subaru 9:21,8 2:41,9 17:39,6 7:42,8
24     Rolnald Haug   Impreza STi 8:39,5 17:47,9 56:10,7 7:42,8
 
55 142 A Erik Brodin Sandvikens MK Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 9:16,7 2:59,3 17:51,3 1:54,9
2     Marcus Jansson Storfors MK   242 8:41,5 17:24,5 56:13,3 7:45,4
 
56 144 A Göran Fredriksson MK Ratten Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 9:19,8 2:57,8 17:57,5 1:56,1
3     Kent-Ola Björklund MK Ratten   242 T 8:34,9 17:24,5 56:14,5 7:46,6
 
57 89 B Morten Storsveen KNA Varna Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 9:43,9 2:45,7 17:19,7 5:17,2
22     Merete Storsveen KNA Varna   Twingo R2 8:21,3 18:04,8 56:15,4 7:47,5
 
58 96 C Stian Brøderud KNA Solør Motorsport Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 9:23,4 2:49,0 17:32,9 5:22,8
23     Hans Petter Aarstad KNA Kongsvinger Motorsport   Kadett GSI 8:39,7 17:56,0 56:21,0 7:53,1
 
59 118 A Björn Beck Åmåls MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 9:24,9 2:53,6 18:06,2 2:25,0
9     Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk 2 8:26,9 17:34,3 56:25,9 7:58,0
 
60 110 A Eric Johansson SMK Nyköping Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:16,3 2:54,1 17:59,4 2:25,2
10     Nina Jonasson Wäxjö MS   940 8:37,0 17:39,3 56:26,1 7:58,2
 
61 122 B Fredrik Borg SMK Hälsinge Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:23,0 2:48,3 17:51,2 2:25,2
10     Mats Jönsson SMK Hälsinge   940 8:29,7 17:53,9 56:26,1 7:58,2
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
62 66 A Tony Olsson SMK Karlskoga Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 9:25,9 2:53,8 18:13,6 5:54,6
24     Fredrik Karlsson SMK Karlskoga   Sunny 8:36,1 17:43,4 56:52,8 8:24,9
 
63 95 B Magnus Karlsson Norrköpings MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Saab 9:32,2 2:51,3 18:13,8 5:58,8
25     Mikael Karlsson Norrköpings MK   9-3T 8:37,9 17:41,8 56:57,0 8:29,1
 
64 126 B Pelle Berg Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 9:30,8 2:51,2 18:08,7 2:57,7
12     Reine Nyberg Forshaga MC   Compact 8:40,0 17:47,9 56:58,6 8:30,7
 
65 6 A Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 9:37,2 2:54,7 17:56,6
1     Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift 8:41,8 17:49,6 56:59,9 8:32,0
Entrant: Carfix Rally Team
 
66 113 A Thomas Blåder Filipstads MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:24,8 2:51,4 17:58,7 3:00,8
13     Conny Johansson Munkfors MC   940 8:37,6 18:09,2 57:01,7 8:33,8
 
67 162 A André Nygren MK Ratten VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 9:26,3 2:49,6 17:56,3
1     Emil Olsson MK Ratten   940 8:51,1 18:02,7 57:06,0 8:38,1
 
68 133 C Dan Henning Østheim NMK Hadeland Klass 3 Supercupen (Rwd) Mazda 9:35,7 3:11,0 18:03,5 3:06,4
14     Kjetil Hidem NMK Hadeland   RX-7 8:31,0 17:46,1 57:07,3 8:39,4
 
69 2 A Marcus Moren Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 9:38,1 2:50,7 18:02,5 8,6
2     Robin Hallman Kolsva MS   Swift Mk1 8:52,2 17:45,0 57:08,5 8:40,6
Entrant: Carfix Rally Team
 
70 83 B Andreas Engberg Skutskärs MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 9:37,8 2:51,9 18:22,3 6:15,8
26     Kristian Brandvold Sandvikens MK   Clio Sport 8:40,5 17:41,5 57:14,0 8:46,1
 
71 93 B Mikael Frisk Västerås MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Ford 9:50,0 2:54,5 18:11,2 6:22,6
27     Joakim Frisk MK Eskil   Escort 8:42,4 17:42,7 57:20,8 8:52,9
 
72 102 C Victor Liljesson Linköpings MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Ford 9:48,4 2:57,5 18:00,7 6:25,0
28     Patrik Wiström Linköpings MS   Fiesta 8:56,9 17:39,7 57:23,2 8:55,3
 
73 54 C Kåre Moen MK Team Westom Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 9:24,5 2:47,3 18:35,7 8:55,8
25     Alexander Glavsjø Fryksdalens MK   Lancer 8:44,5 17:51,7 57:23,7 8:55,8
 
74 153 B Mats Zetterman Ljusdals MS Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Ford 9:24,8 2:52,9 18:07,9 3:05,8
4     Robert Bergvik Ljusdals MS   Fiesta ST 8:50,3 18:08,3 57:24,2 8:56,3
Entrant: Ljusdals Bildelar Motorsport
 
75 48 B Janne Andreasson SMK Örebro Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 9:07,2 2:44,6 17:23,7 9:04,2
26     Marie Andersson SMK Örebro   Evo 8:18,2 19:58,4 57:32,1 9:04,2
 
76 145 A Peter Sjögren Grangärde RRC Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Opel 9:41,7 2:59,1 18:15,0 3:21,2
5     Thomas Sjögren Grangärde RRC   Ascona B 8:47,4 17:56,4 57:39,6 9:11,7
 
77 127 B Andreas Guillemot Eskilstuna MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 9:38,2 2:56,4 18:15,4 3:41,8
15     Ditte Kammersgaard Vejen og Omegns Motorklub   325 8:46,4 18:06,3 57:42,7 9:14,8
 
78 107 A Lasse Ekström MK Ratten Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:32,5 4:20,8 17:52,8 3:45,5
16     Thomas Waldenström Fryksdalens MK   940 8:23,8 17:36,5 57:46,4 9:18,5
 
79 120 B Peder Johansson Kullings MS Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 9:37,6 2:58,1 18:24,7 3:46,9
17     Kristian Florèn Kullings MS   325 8:58,0 17:49,4 57:47,8 9:19,9
Entrant: Johanssons Bilverkstad i Borås
 
80 101 C Alexander Hallqvist Vansbro MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 9:42,9 2:53,9 18:23,3 7:00,3
29     Johan Eriksson Likenäs MK   Kadett 9:01,6 17:56,8 57:58,5 9:30,6
Entrant: Åhl's bildelar
 
81 90 B Claes Åström Rasbo MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 9:50,2 2:58,7 18:21,3 7:01,3
30     Roine Andersson Films MK   19 8:38,5 18:10,8 57:59,5 9:31,6
 
82 85 B Oscar Vöks MK Kopparberg Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 9:40,2 2:57,9 18:36,0 7:03,9
31     Anton Vöks MK Kopparberg   Golf Mk1 8:49,6 17:58,4 58:02,1 9:34,2
 
83 91 B Tommy Andersson SMK Hälsinge Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 9:54,7 2:57,4 18:45,0 7:05,8
32     Niklas Thyr SMK Hälsinge   Corolla 8:35,0 17:51,9 58:04,0 9:36,1
 
84 146 A Peter Holmberg Films MK Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 9:34,3 2:51,2 17:56,0 3:49,5
6     Dennis Holmgren Skutskärs MK   240 10:03,7 17:42,7 58:07,9 9:40,0
 
85 55 C Mikael Hallqvist Finspångs MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 9:31,1 2:50,7 18:24,8 9:46,4
27     Ronnie Maxe Finspångs MS   323 4*4 Turbo 9:11,8 18:15,9 58:14,3 9:46,4
 
86 132 C Nisse Johansson Laxå MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:58,2 3:01,4 18:32,6 4:17,5
18     Magnus Söderling Östernärkes RMC   940 8:31,0 18:15,2 58:18,4 9:50,5
Entrant: NILS JOHANSSON BIL AB
 
87 70 A Runar Pedersen Asker & Bærum Motorsport Klass 2 Supercupen (Fwd) Ford 10:05,0 2:59,0 18:29,9 7:27,5
33     Christoffer Pedersen Asker & Bærum Motorsport   Fiesta R2 8:44,3 18:07,5 58:25,7 9:57,8
 
88 12 A Christian Granfors Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 10:02,9 2:56,9 18:26,0 1:28,1
3     Krister Moren Kolsva MS   Swift 8:51,2 18:11,0 58:28,0 10:00,1
Entrant: Carfix Rally Team
 
89 123 B Tobias Göransson Boxholms MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 10:13,9 3:00,9 18:21,0 4:30,7
19     Christian Holmudd MK Team Westom   940 9:00,5 17:55,3 58:31,6 10:03,7
 
90 14 A Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 RallyCup Suzuki 9:50,6 3:00,4 18:59,6 1:42,4
4     Millan Kilman Skepptuna MK   Swift GTI 8:51,0 18:00,7 58:42,3 10:14,4
Entrant: Team RMA
 
91 3 A Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 RallyCup Suzuki 9:40,4 2:58,1 18:37,1 1:44,0
5     Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift GTI Mk1 9:13,0 18:15,3 58:43,9 10:16,0
Entrant: DEKALTRIM
 
92 178 B Patrik Fredriksson Munkfors MC VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 9:48,0 3:01,8 18:42,9 1:45,2
2     Frida Olofsson Hässleholms MK   940 9:09,9 18:08,6 58:51,2 10:23,3
 
93 124 B Mikael Tengelin Nora MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:58,4 3:02,2 18:31,7 4:50,7
20     Per-Erik Andersson Ludvika MS   242 9:05,9 18:13,4 58:51,6 10:23,7
 
94 57 A Andreas Israelsson Vansbro MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 8:48,1 2:39,9 23:20,0 7:53,5
34     Martin Holmdahl MK Ran Askersund   Corolla 7:52,0 16:11,7 58:51,7 10:23,8
Entrant: Åhls bildelar ab
 
95 128 C Patrik Albinsson Fredriksbergs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 10:02,9 3:02,7 18:37,8 4:51,1
21     Andreas Wilhelmsson Fredriksbergs MK   E36 325 9:01,6 18:07,0 58:52,0 10:24,1
Entrant: Åhl's Bildelar AB
 
96 4 C Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 RallyCup Suzuki 10:08,9 3:00,6 18:22,1 1:53,7
6     Jens Jakobsson SMK Nyköping   Swift Mk 2 8:59,1 18:22,9 58:53,6 10:25,7
Entrant: TEAM RMA
 
97 168 A Jocke Halvarsson Ljusdals MS VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 9:52,0 3:02,6 18:45,9 1:57,8
3     Annsofi Wikström Ljusdals MS   940 9:05,9 18:17,4 59:03,8 10:35,9
 
98 176 B Jonas Jansson Rasbo MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 9:50,6 3:02,2 18:41,9 2:05,5
4     Filip Rosendahl Rasbo MK   240 9:04,7 18:32,1 59:11,5 10:43,6
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
99 139 C Andreas Åsblom Järbo MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:50,5 3:04,8 18:50,6 5:12,3
22     Magnus Olsson Järbo MK   240 9:08,9 18:18,4 59:13,2 10:45,3
 
100 172 B Lukas Kindgren Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:05,4 3:02,8 18:52,4 2:13,8
5     Terje Plomén SMK Valdemarsvik   940 9:01,5 18:17,7 59:19,8 10:51,9
 
101 157 C Daniel Östmark Kolsva MS Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 9:50,1 2:59,7 19:27,0 5:11,3
7     Emil Liljeqvist Fagersta MK   242 9:02,4 18:10,5 59:29,7 11:01,8
Entrant: Östmarks Bildemontering & Service AB
 
102 100 C Rasmus Bergström Haninge MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Ford 10:36,9 3:03,6 18:37,1 8:33,1
35     Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST 9:05,4 18:08,3 59:31,3 11:03,4
 
103 11 B Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 10:07,6 3:00,1 18:46,1 2:36,0
7     Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Swift Mk1 GTI 9:10,6 18:31,5 59:35,9 11:08,0
Entrant: Carfix Rally Team
 
104 167 A Patrik Lindberg Hedesunda MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:04,9 2:55,9 18:50,6 2:34,3
6     Daniel Norling Hedesuda MK   940 9:09,3 18:39,6 59:40,3 11:12,4
 
105 169 A Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 11:22,0 2:58,1 18:38,1 2:47,9
7     Calle Örberg SMK Trollhättan   940 8:49,6 18:06,1 59:53,9 11:26,0
 
106 138 C Albin Ählman SMK Valdemarsvik Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 10:16,5 3:06,8 19:13,8 6:02,0
23     Niklas Jennersjö Oskarshamn RRC   240 9:06,1 18:19,7 1:00:02,9 11:35,0
 
107 198 C Mats Nygård KNA Kongsvinger. VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 9:50,7 3:00,5 19:19,4 3:16,0
8     Tina Olsen KNA Kongsvinger   940 9:14,9 18:56,5 1:00:22,0 11:54,1
 
108 130 C Hampus Jakobsson SMK Nyköping Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 10:53,9 3:06,2 18:43,4 6:25,0
24     Hasse Pettersson SMK Nyköping   240 9:21,8 18:20,6 1:00:25,9 11:58,0
 
109 200 A Johannes Joons Skutskärs MS Grupp E Toyota 10:06,8 3:03,7 19:10,4
1     Robin Wallberg Skutskärs MS   Corolla 9:21,5 18:54,6 1:00:37,0 12:09,1
Entrant: RallyShop Motorsport
 
110 17 C Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 RallyCup Citroën 10:26,8 3:05,0 19:02,5 3:48,7
8     Tim Hammarström Älmhults MK   AX Sport 9:15,9 18:58,4 1:00:48,6 12:20,7
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
111 199 A Martin Eliasson Skutskärs MS Grupp E Volvo 10:05,6 3:04,5 19:25,0 12,1
2     Joakim Renberg Skutskärs MS   940 9:15,1 18:58,9 1:00:49,1 12:21,2
 
112 16 B Tony Hanses Woxnadalens MK 1300 RallyCup Suzuki 10:08,9 3:00,5 19:39,5 3:53,2
9     Olle Söder Woxnadalens MK   Swift Mk 2 GTI 9:20,1 18:44,1 1:00:53,1 12:25,2
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
113 98 C Kenneth Ringström Fjugesta MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 10:01,8 3:05,2 19:19,0 9:57,0
36     Håkan Berger Fjugesta MS   Corsa 9:22,4 19:06,8 1:00:55,2 12:27,3
Entrant: NERIKE KUGG & MEKAN MOTORSPORT
 
114 7 C William Binbach Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 10:18,7 3:04,6 19:20,6 4:08,9
10     Thomas Binbach Kolsva MS   Swift Evo 2 9:26,1 18:58,8 1:01:08,8 12:40,9
Entrant: Team RMA
 
115 165 A Christer Holm SMK Trollhättan VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:12,4 3:03,4 19:40,8 4:04,0
9     Johan Holm SMK Trollhättan   240 9:16,5 18:56,9 1:01:10,0 12:42,1
 
116 5 B Frans Harrén Söderbäck SMK Nyköping 1300 RallyCup Suzuki 9:56,1 2:58,1 19:43,2 4:20,2
11     Victor Johansson Ryds MK   Swift Mk1 9:06,9 19:35,8 1:01:20,1 12:52,2
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
117 171 A Jochen Walther VOC Germany VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:00,3 3:01,7 19:40,7 4:17,2
10     Stefanie Fritzensmeier SFG Lippe E.v.   940 9:28,3 19:12,2 1:01:23,2 12:55,3
 
118 177 B Niklas Berglund Eskilstuna MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:15,1 3:05,2 19:28,4 4:18,8
11     Andreas Svensson Eskilstuna MK   940 9:45,4 18:50,7 1:01:24,8 12:56,9
 
119 175 B Rikard Engström Storfors MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:18,7 3:08,3 19:11,3 4:27,6
12     Jesper Samuelsson Storfors MK   940 9:44,4 19:10,9 1:01:33,6 13:05,7
 
120 136 C Jan Henriksson Finnskoga MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 10:07,7 3:09,7 19:32,4 7:36,9
25     Robin Kollfelt MK Ratten   325 9:35,5 19:12,5 1:01:37,8 13:09,9
 
121 166 A Anders Wänn Borlänge MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:17,8 3:06,9 19:40,1 4:44,0
13     Monica Israelsson Borlänge MK   940 9:33,7 19:11,5 1:01:50,0 13:22,1
 
122 186 C Adam Backström Ludvika MS VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:52,2 3:05,9 19:23,9 4:47,8
14     Robin Nyström Grangärde RRC   240 9:26,8 19:05,0 1:01:53,8 13:25,9
 
123 189 C Oskar Nilsson Finnskoga MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:34,8 3:07,1 19:28,0 4:56,2
15     Oscar Sundqvist MK Team Westom   244 9:23,1 19:29,2 1:02:02,2 13:34,3
 
124 163 A Mikael Lönnström Nora MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:15,5 3:06,5 19:33,8 5:06,3
16     Pontus Lönnström Nora MK   244 9:38,9 19:37,6 1:02:12,3 13:44,4
 
125 185 C Freddi Jacobsson Eskilstuna MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:14,0 3:00,4 19:42,5 5:10,4
17     Henrik Lund Eskilstuna MK   940 9:46,2 19:33,3 1:02:16,4 13:48,5
 
126 190 C Erik Ström Östmarks MFF VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:26,7 3:06,0 19:37,1 5:22,6
18     Per Ström Östmarks MFF   242 9:38,7 19:40,1 1:02:28,6 14:00,7
 
127 42 A Tomas Åkeson Teknis MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Lancia 10:27,9 3:03,2 19:45,1 14:10,6
28     Anders Fantenberg Teknis MC   Delta Integrale 9:28,5 19:53,8 1:02:38,5 14:10,6
 
128 191 C Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:34,6 3:10,7 19:57,1 5:39,6
19     Jonas Larspers Hedesunda MK   242 9:39,1 19:24,1 1:02:45,6 14:17,7
 
129 211 C Alexander Eriksson Östhammars MK Grupp E Toyota 10:45,0 3:10,0 19:46,0 2:35,7
3     Cay Nyberg Huddinge MK   Corolla 9:31,3 20:00,4 1:03:12,7 14:44,8
 
130 201 A Kristian Berglind Borlänge MK Grupp E VW 10:24,2 3:08,3 20:15,7 2:53,9
4     Mattias Bergström Idkerberget MK   Golf GT 9:43,4 19:59,3 1:03:30,9 15:03,0
 
131 210 C Kim Persson Lima MS Grupp E Saab 10:44,5 3:14,3 19:58,1 2:58,9
5     Ida Halvarsson Lima MS   99 9:39,0 20:00,0 1:03:35,9 15:08,0
 
132 204 B Mikael Nyman MK Kopparberg Grupp E Volvo 10:33,5 3:05,0 19:52,1 2:59,8
6     Torbjörn Norman Grangärde RRC   940 10:00,1 20:06,1 1:03:36,8 15:08,9
 
133 214 J Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 10:28,5 3:12,3 19:46,8
1     Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940 9:49,3 20:22,1 1:03:39,0 15:11,1
 
134 208 C Magnus Hansson SMK Dala Falun Grupp E VW 10:35,6 3:08,2 20:12,3 3:33,1
7     Anna Hansson Grangärde RRC   Golf 2 9:54,7 20:19,3 1:04:10,1 15:42,2
 
135 88 B Johan Larsson Fredriksbergs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 9:47,3 2:58,9 18:13,4 13:15,4
37     Lennart Larsson Fredriksbergs MK   Corsa 8:51,0 24:23,0 1:04:13,6 15:45,7
 
136 184 C Per Carlsson Nora MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:45,8 3:17,7 20:15,7 7:40,2
20     Kent Gonner Fagersta MK   244 9:59,1 20:27,9 1:04:46,2 16:18,3
 
137 193 C Vetle Braskerud KNA Kongsvinger VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:36,1 3:01,9 22:29,9 40 7:48,6
21     Glenn Ivar Gjester KNA Kongsvinger   244 9:09,5 18:57,2 1:04:54,6 16:26,7
 
138 188 C Kenneth Persson Östmark MFF VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:50,8 3:12,0 20:57,7 8:39,6
22     Andreas Arvidsson Östmarks MFF   940 10:07,0 20:38,1 1:05:45,6 17:17,7
Entrant: DIN RALLYBOUTIQUE
 
139 160 C Kalle Olstam Nora MK Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 10:37,4 3:15,8 21:11,6 11:38,7
8     Niklas Esping Nora MK   142 10:08,7 20:43,6 1:05:57,1 17:29,2
 
140 103 C Daniel From Enköpings MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Ford 10:32,7 3:16,7 20:18,6 15:08,3
38     Mikael Söderberg Enköpings MK   Fiesta ST 10:11,0 21:47,5 1:06:06,5 17:38,6
 
141 203 B Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E Opel 10:52,4 3:20,1 19:22,4 5:44,3
8     Jan Hellenberg Bromma MS   Astra 10:50,4 21:56,0 1:06:21,3 17:53,4
 
142 13 C Linda Persson MK Ratten 1300 RallyCup Suzuki 11:14,4 3:23,3 21:22,8 9:46,0
12     Kalle Kronqvist Finspångs MS   Swift Mk1 10:06,5 20:38,9 1:06:45,9 18:18,0
Entrant: Dekaltrim
 
143 105 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:13,9 2:52,0 29:39,1 12:56,4
26     Lina Jonasson Ydre MK   240 8:12,2 17:00,1 1:06:57,3 18:29,4
 
144 220 J Samuel Berg MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 10:39,7 3:20,4 20:57,0 3:55,9
2     Stefan Berg MK Kopparberg   242 10:20,5 22:17,3 1:07:34,9 19:07,0
 
145 150 A Per-Erik Lundgren Borlänge MK Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Ford 11:28,8 3:24,5 21:33,7 13:16,6
9     Mikael Andersson Eskilstuna MK   Escort RS 10:21,5 20:46,5 1:07:35,0 19:07,1
 
146 140 C Bengt Johansson Lima MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 11:05,6 3:26,0 21:27,6 10 13:38,5
27     Mikael Johansson Lima MS   Sierra 10:43,4 20:46,8 1:07:39,4 19:11,5
 
147 196 C Per Anders Persson Fryksdalens MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:31,4 3:14,0 23:47,2 10:44,3
23     Jan Åke Persson Fryksdalens MK   940 10:04,4 20:13,3 1:07:50,3 19:22,4
 
148 151 A Jan Andréson Filipstads MC Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) BMW 10:28,8 3:26,9 21:57,0 14:30,8
10     Lennart Karlsson Filipstads MC   2002 10:53,1 22:03,4 1:08:49,2 20:21,3
 
149 221 J Marcus Persson Sandvikens MK Ungdomsrally Volvo 11:22,1 3:28,8 23:09,9 5:22,4
3     Anders Persson Gestrike RT   244 10:10,2 20:50,4 1:09:01,4 20:33,5
Entrant: Team Svartflagg
 
150 206 C Lisa Nilsson Likenäs MK Grupp E Opel 11:43,9 3:29,6 22:00,0 9:11,3
9     Emelie Olsson Finnskoga MK   Astra 10:44,2 21:50,6 1:09:48,3 21:20,4
 
151 219 J Emil Johansson Likenäs MK Ungdomsrally Ford 11:09,4 3:22,0 21:54,8 6:21,4
4     Anders Johansson Likenäs MK   Escort 10:30,6 23:03,6 1:10:00,4 21:32,5
 
152 195 C Rasmus Palm Eskilstuna MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:53,2 3:10,3 25:35,2 20 12:59,3
24     Alex Hellström Eskilstuna MK   940 9:57,1 20:09,5 1:10:05,3 21:37,4
 
153 218 J Victor Hansen SMK Hörby Ungdomsrally Volvo 10:43,7 3:10,6 22:32,2 6:51,4
5     Jens Hansen SMK Hörby   940 10:04,6 23:59,3 1:10:30,4 22:02,5
Entrant: Team Rallyshop.se
 
154 183 C Niclas Eriksson Rasbo MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:42,9 3:12,4 20:20,4 16:13,0
25     Roger Eriksson Rasbo MK   244 10:07,6 28:55,7 1:13:19,0 24:51,1
 
155 181 B Mikael Westling Hofors MS VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Saab 11:16,2 3:24,8 21:05,9 17:16,1
26     Joakim Swan BMK   99 EMS 10:42,3 27:52,9 1:14:22,1 25:54,2
 
156 216 J Adam Westlund Gestrike RT Ungdomsrally Volvo 11:02,8 3:31,1 24:21,4 11:09,3
6     Therese Johansson Rasbo MK   940 10:03,0 25:50,0 1:14:48,3 26:20,4
 
157 8 A Joacim Rydin MK Ramunder 1300 RallyCup Suzuki 28:39,3 2:53,5 18:01,5 19:03,7
13     Magnus Simensen MK Ramunder   Swift GTI 8:46,6 17:42,7 1:16:03,6 27:35,7
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
158 154 B Tim Joons Skutskärs MS Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) BMW 9:32,7 2:53,1 32:50,7 23:19,5
11     Anton Berglin Skutskärs MS   325 9:14,8 23:06,6 1:17:37,9 29:10,0
 
159 179 B Christian Pettersson Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:19,8 3:07,9 33:20,4 21:14,9
27     Jonny Hjelm Åtvidabergs MK   940 10:27,0 21:05,8 1:18:20,9 29:53,0
 
160 207 C Alexander Broberg SMK Nyköping Grupp E Opel 10:53,7 3:14,9 20:54,3 17:55,3
10     Rickard Broberg Värmdö Bilklubb   Astra 10:19,1 33:10,3 1:18:32,3 30:04,4
 
161 41 A Kenth Östlund Hedesunda MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 34:11,3 2:40,3 17:35,8 31:23,1
29     Hans Ädel Hedesunda MK   Mirage 8:17,9 17:05,7 1:19:51,0 31:23,1
 
162 56 C Martin Holmgren Films MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 9:29,4 2:43,0 41:00,8 20 31:28,3
30     Lina Holmgren Films MK   323 4x4 8:45,4 17:37,6 1:19:56,2 31:28,3
 
163 215 J Oliver Granfors Torshälla Ungdomsrally Volvo 10:46,6 3:14,9 31:53,9 18:38,4
7     Jukka Latvasalo Eskilstuna MK   940 9:38,4 26:43,6 1:22:17,4 33:49,5
 
164 159 C Fredrik Ros SMK Sundsvall Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Chevrolet 11:10,7 3:16,1 21:35,4 28:56,8
12     Björn Andersson SMK Sala   Monza 10:03,6 37:09,4 1:23:15,2 34:47,3
 
165 213 C Jacob Enström Fredriksberg MK Grupp E VW 11:37,4 19:04,5 21:41,4 30:45,9
11     Anders Enström Fredriksberg MK   Golf 10:52,5 28:07,1 1:31:22,9 42:55,0
Entrant: Åhls bildelar
 
166 194 C Tobias Anderstedt Eskilstuna MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:27,3 3:11,4 20:40,4 2:00 38:36,1
28     Tom Mähl Strängnäs AMS   240 10:11,4 49:11,6 1:35:42,1 47:14,2
 
167 222 J Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 12:45,8 3:46,3 23:17,2 33:02,8
8     Marcus Fogdeby Storfors MK   240 11:37,4 45:15,1 1:36:41,8 48:13,9
 
125 B Mathias Engh Grangärde RRC Klass 3 Supercupen (Rwd) Toyota 9:41,5 2:52,6 18:02,3
    Erik Karjula Ludvika MS   Starlet 8:49,1 Brutit
 
75 A Ulf Pettersson Katrineholms MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 9:57,9 2:55,3 18:34,1
    Andreas Ekström Katrineholms MK   Kadett 9:17,3 Brutit
 
187 C Jonas Wallin Krokoms MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 VW 9:54,3 2:59,7 18:40,8
    Thomas Eriksson Krokoms MK   Golf GTI 9:23,0 Brutit
 
180 B Alexander Fammé Idkerbergets MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 9:48,9 2:57,3 19:02,4
    Jim Hjerpe Säters MK   940 9:09,7 Brutit
 
148 A Peter Fredrikson Fryksdalens MK Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 10:33,3 3:13,9 20:11,8
    Anders Gullström MK Ratten   142 9:47,4 Brutit
 
217 J Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 11:42,3 3:49,9 23:53,5
    Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI 12:04,6 Brutit
 
131 C Christoffer Haglund SMK Nyköping Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 11:12,5 3:07,2 1:58:19,8
    Peter Johansson SMK Nyköping   240 8:37,8 Brutit
Entrant: JP Racing
 
111 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:05,8 2:47,0 17:24,1
    Joakim Söderqvist AMF Årsunda   940 Brutit
Entrant: Tractive AB
 
73 A Thobias Wahlström Katrineholms MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Ford 9:34,5 2:54,1 18:15,4
    Magnus Johansson Katrineholms MK   Fiesta Brutit
 
116 A Mats Larsson Nora MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:35,4 2:56,0 18:56,0
    Henrik Eriksson Laxå MK   940 Brutit
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
135 C Mathias Söder Haninge MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 10:06,0 3:10,1 19:48,8
    Max Nensén Gnesta MK   Ascona B Brutit
 
192 C Joakim Stattin Gestrike RT VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Saab 10:52,0 3:17,1 20:43,6
    Brian Falk Grangärde RRC   900 S Brutit
Entrant: DA TRANSPORT AB GRÄNGESBERG
 
82 B Jan-Åke Hamreus Hofors MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Vauxhall 9:44,0 2:52,0 31:49,7
    Lars Gustafsson Hofors MS   Astra KitCar Brutit
 
143 A Ingvar Nilsson Hällefors MK Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 9:46,6 2:55,0 53:13,3
    Anders Östlund Hällefors MK   240 Brutit
 
37 A Stig Andervang Almunge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) TBA 8:24,3 2:29,5
    Robin Eriksson SMK Valdemarsvik   Brutit
 
67 A Tobias Isaksson Laxå MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 9:06,2 2:49,2
    Per Hansson Laxå MK   Golf 3 Brutit
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
147 A Per-Anders Högsäter SMK Eda Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 9:25,1 2:50,7
    David Mård MK Team Treske   240 Brutit
 
134 C Emil Lennartsson MK Speed Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:36,8 2:54,8
    Wille Lennartsson MK Speed   940 Brutit
 
94 B Andreas Sandin Flens MS Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 9:48,9 2:54,9
    Patrik Johansson SMK Nyköping   Golf Brutit
 
173 B Anders Lönnström Nora MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:02,3 3:01,4
    Hanna Lönnström Nora MK   244 Brutit
 
43 A Gunder Pettersson Mälaröarnas MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Subaru 10:12,1 2:57,6
    Ingrid Heghammar Vaxholms MK   Inpreza 555 Brutit
 
164 A Peter Holgersson Västra Östergötlands MK VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:15,3 3:03,0
    Christina Holgersson Västra Östergötlands MK   244 Brutit
 
156 B Christer Larsson Munkfors MC Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) VW 10:21,0 3:02,2
    Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf Brutit
 
197 C Bengt Resare MK Kopparberg VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:30,7 3:08,4
    Göran Resare MK Kopparberg   244 Brutit
 
35 A Johan Wesslen Films MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 8:39,0 14:07,8
    Markus Stafberg Almunge MK   323 Brutit
 
161 C Peter Thume Kolsva MS Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Opel 29:34,8 3:41,2 10
    Karin Danielsson Kolsva MS   Kadett GTE Brutit
 
53 C Andreas Wiik NMK Hamar Klass 1 Supercupen (4 wd) Hyundai 9:03,0 24:54,8
    Tormod Kvisler KNA Hamar   Accent WRC Brutit
 
104 A Oskar Sundell Sandvikens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 9:01,4
    Tommy Lindholm Munkfors MC   240 Brutit
 
61 A Peter Hellström MK Kopparberg Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 9:09,1
    Rikard Elisasson SMK Arboga   Corsa B Brutit
 
152 B Sven Hansen Fryksdalens MK Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo 9:27,0
    Per-Olof Einerfeldt Värmdö BK   242 Brutit
 
129 C Peter Schylberg Härjedalens AK Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 9:28,7
    Håkan Eriksson Härjedalens AK   Ascona B Brutit
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
63 A Jari Liiten Sandvikens MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Ford 9:37,0
    Emil Eklund Sandvikens MK   Fiesta R2 Brutit
 
170 A Kent Larsson MK Team Westom VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 9:50,7
    Linus Harling MK Team Westom   940 Brutit
 
52 B Tor Bækkevold NMK Aurskoog- Høland Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi Lancer 10:13,6
    Jeanett Haug KNA Eiker   Evo 5 Brutit
 
182 C Johan Wikström Skutskärs MS VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 10:17,2
    Göran Wallin Skutskärs MS   244 Brutit
 
158 C Roger Gustavsson Finnskoga MK Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Opel 10:36,7
    Bengt Kihlman Munkfors   Ascona B Brutit
 
212 C Olle Åkerlund Almunge MK Grupp E VW 12:41,9
    Sixten Westman Almunge MK   Golf Brutit
 
72 A Roger Helén Rasbo MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 51:53,9
    Marcus Andersson Rasbo MK   Golf Mk 3 Kit Car Brutit
Entrant: Sh maskin i uppsala AB
 
9 A Robin Norling SMK Nyköping 1300 RallyCup Suzuki
    Mattias Sundström SMK Nyköping   Swift Mk1 GTI Brutit
Entrant: Carfix Rally Team
 
10 C Vesa Kujanpää Södertälje KRC 1300 RallyCup Suzuki
    Pasi Jokitalo Lima MS   Swift Mk1 Brutit
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
40 A Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi
    Krister Gull Kils MK Bil   Evo 6,5 Brutit
 
121 B Jens Sjöström Malungs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo
    Christian Ohlsson Kils MK Bil   940 Brutit
 
149 A Ola Tholén MK Team Westom Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Saab
    Fredrik Tholén MK Team Westom   96 Brutit
 
155 B Mikael Persson MK Ratten Klass 4 Supercupen (Grp. H Classic / App. K) Volvo
    Marina Svensson MK Ratten   242 Brutit
 
202 B Erika Söderman Mora MK Grupp E Opel
    Michelle Söderman Mora MK   Astra Brutit
 
49 B Joakim Süld Östhammars MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 8:45,2 30:58,3 38:31,8
    Magnus Hermansson Hällefors MK   Evo VII 8:08,6 16:56,3 Excluded/Time limit
 
99 C Erik Rogersson Rasbo MK Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 9:52,5 2:55,8 18:22,1 5:50
    Matilda Karlsson Eskilstuna MK   Kadett GSI 15:19,6 1:16:23,3 Excluded/Time limit
 
174 B Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Mekonomen Rally / Grp.F / Grp. N -1400 / Grp. R 1 Volvo 18:32,1 3:05,8 19:33,5
    Christer Carlström Sigtuna RC   940 9:34,3 Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!