Svenska English
Raceconsulting
2016-10-02 Eriknäsbosprinten Official final
Results
Total list 46 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 42 A Jan Wikström Skutskärs MS ABC-förare 4WD Toyota 1:33,2 1:31,2
1     Mattias Kågström Skutskärs MS   Corolla WRC 1:31,2 4:35,6
 
2 43 A Niklas Hägg SMK Hälsinge ABC-förare 4WD Toyota 1:34,3 1:40,7 9,9
2     Anton Larsson   Celica 1:30,5 4:45,5 9,9
Entrant:Häggs Bildemontering AB
 
3 41 B Jocke Halvarsson Ljusdals MS ABC-förare 4WD Mitsubishi 1:38,0 1:33,9 10,0
3     Rickard Wikström Ljusdals MS   Evo 7 1:33,7 4:45,6 10,0
Entrant:Runes Last & Schakt
 
4 74 A Stefan Hedström SMK Hälsinge A-förare 2WD Citroën 1:40,7 1:37,7
1     Jesper Jonsson SMK Hälsinge   DS3 1:35,7 4:54,1 18,5
 
5 72 C Erik Wigren Järbo MK C-förare 2WD Volvo 1:40,2 1:37,5
1     Tommy Olsson Järbo MK   940 1:36,7 4:54,4 18,8
 
6 73 A Benjamin From Järbo MK A-förare 2WD Opel 1:40,5 1:37,6 1,0
2     Johan Åkerlund Järbo MK   Ascona B 1:37,0 4:55,1 19,5
 
7 75 A Tomas Bergman SMK Hälsinge ABC-förare 4WD Audi 1:40,0 1:39,1 20,7
4     Matthias Sundström   90 Quattro 1:37,2 4:56,3 20,7
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
8 39 A Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2WD Toyota 1:40,8 1:38,7 3,1
3     Roland Fritzell Härnösands MK   Corolla 1:37,7 4:57,2 21,6
 
9 30 B Andreas Grip Järbo MK B-förare 2WD Volvo 1:41,7 1:38,5
1     Eva Eriksson   940 1:37,7 4:57,9 22,3
 
10 38 A Jari Liiten SMK Hälsinge A-förare 2WD Ford 1:41,0 1:39,5 4,9
4     Kristoffer Svensson   Fiesta R2 1:38,5 4:59,0 23,4
 
11 40 A Mattias Hägg SMK Hälsinge A-förare 2WD Toyota 1:42,1 1:39,7 5,7
5     Nora Hägg SMK Hälsinge   Corolla 16v 1:38,0 4:59,8 24,2
Entrant:Häggs Bildemontering AB
 
12 36 A Robert Färm SMK Dala Falun A-förare 2WD VW 1:43,5 1:41,0 10,2
6     Kristina Wiberg SMK Dala Falun   Golf 3 1:39,8 5:04,3 28,7
 
13 37 A Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A-förare 2WD Volvo 1:41,5 1:40,8 10,7
7     Peter Östlund SMK Söderhamn   242 1:42,5 5:04,8 29,2
 
14 33 B Mats Zetterman Ljusdals MS B-förare 2WD Ford 1:45,0 1:41,7 9,9
2     Robert Bergvik Ljusdals MS   Fiesta ST 1:41,1 5:07,8 32,2
 
15 76 C Micke Gälliner Jämtlands MK ABC-förare 4WD Audi 1:44,7 1:42,7 32,6
5     Henrik Persson Bollnäs MK   90 Quattro 1:40,8 5:08,2 32,6
 
16 70 C Janne Zetterman Ljusdals MS C-förare 2WD Ford 1:46,7 1:41,6 14,1
2     Tage Walther SMK Hälsinge   Escort RS 2000 1:40,2 5:08,5 32,9
Entrant:Team Tokåker
 
17 28 B Tommy Andersson SMK Hälsinge B-förare 2WD Toyota 1:44,3 1:45,4 13,7
3     Daniel Jonsson SMK Hälsinge   Corolla 1:41,9 5:11,6 36,0
 
18 31 B Tim Joons Skutskärs MS B-förare 2WD BMW 1:45,4 1:43,9 13,7
3     Alexandra Grönberg Skutskärs MS   325 1:42,3 5:11,6 36,0
 
19 26 C Markus Andersson SMK Hälsinge C-förare 2WD VW 1:45,6 1:43,2 18,1
3     Madelene Mattsson   Golf 1800 1:43,7 5:12,5 36,9
 
20 71 C Martin Holmgren Borlänge MK C-förare 2WD Ford 1:47,0 1:44,1 19,6
4     Nadja Holmgren Borlänge MK   Escort 1:42,9 5:14,0 38,4
 
21 22 B Fredrik L'Estrade SMK Sundsvall AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 1:46,8 1:44,6
1     Jenny Bakéus   940 1:43,1 5:14,5 38,9
 
22 35 A Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 1:45,3 1:46,1 21,0
8     Mattias Svedberg Bollnäs MK   Golf 16v 1:43,7 5:15,1 39,5
 
23 20 A Patrik Lindberg Hedesunda MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 1:47,0 1:45,6 1,5
2     Lina Björklund Sandvikens MK   940 1:43,4 5:16,0 40,4
 
24 23 B Jonas Edlund Ilsbo MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 1:46,5 1:46,0 2,1
3     Sara Strömberg Ilsbo MK   244 1:44,1 5:16,6 41,0
 
25 21 A Dag Lundqvist Sandvikens MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 1:48,1 1:45,3 2,2
4     Hans Olov Andersson Sandvikens MK   940 1:43,3 5:16,7 41,1
Entrant:Team lumek motorsport
 
26 19 C Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 1:47,4 1:45,0
1     Michael Andersson SMK Hälsinge   242 1:45,2 5:17,6 42,0
 
27 25 A Tommy Sjödin SHRA Sundsvall Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Volvo 1:51,6 1:45,4
1     Otto Jagebo SMK Sundsvall   PV 1:43,7 5:20,7 45,1
 
28 14 B Fredrik Basth SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 1:49,7 1:47,4
1     Johanna Basth   Golf 4 1:44,6 5:21,7 46,1
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
29 1 A Börje Westman SMK Hälsinge AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 1:49,0 1:46,7 7,2
5     Mikael Andersson SMK Hälsinge   242 1:46,0 5:21,7 46,1
 
30 24 C Åke Berglin SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Opel 1:52,5 1:48,4 6,2
2     Lars Selin SMK Hälsinge   Ascona A 1:46,0 5:26,9 51,3
 
31 17 C Andreas Selin SMK Sundsvall C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 1:51,0 1:49,9 11,3
2     Sandra Söderström   940 1:48,0 5:28,9 53,3
 
32 10 C Tobias Nilsson SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 1:52,0 1:50,7
1     Mattias Söderström   Golf 2 1:49,0 5:31,7 56,1
 
33 13 B Håkan Borgh Strängnäs AMS AB-förare Grupp E Opel 1:56,2 1:51,8 16,2
2     Peter Ärfström   Astra 1:49,9 5:37,9 1:02,3
 
34 7 C Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 1:54,2 1:53,3 6,4
2     Nicklas Bohjort Sandvikens MK   Ascona 1:50,6 5:38,1 1:02,5
 
35 9 C Emelie Mattsson Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 1:56,2 1:52,3 7,1
3     Håkan Mattsson Sandvikens MK   Astra 1:50,3 5:38,8 1:03,2
 
36 11 C Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E VW 1:55,4 1:52,8 8,3
4     Annsofi Wikström Ljusdals MS   Golf 1:51,8 5:40,0 1:04,4
Entrant:HP-Motor Mekonomen Bilverkstad
 
37 34 A Roger Eriksson SMK Dala Falun A-förare 2WD Opel 1:49,8 2:07,7 47,9
9     Patrik Wikström SMK Dala Falun   Ascona B 1:44,5 5:42,0 1:06,4
 
38 18 C Karl Swing Bollnäs MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 2:00,3 1:52,2 26,2
3     Ola Sving Bollnäs MK   242 1:51,3 5:43,8 1:08,2
 
39 12 C Per Eriksson Järbo MK C-förare Grupp E VW 1:56,7 1:55,3 13,4
5     Johan Eriksson Järbo MK   Golf Mk 1 1:53,1 5:45,1 1:09,5
 
40 4 C Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C-förare Grupp E Saab 1:58,8 1:56,9 17,3
6     Henrik Hansen Ljusdals MS   99 1:53,3 5:49,0 1:13,4
 
41 3 C Mats Vallström Gestrike RT C-förare Grupp E Saab 2:00,4 1:57,7 22,7
7     Bosse Eriksson Glad Sandvikens MK   99 1:56,3 5:54,4 1:18,8
 
42 2 C Johan Eriksson Järbo MK C-förare Grupp E VW 2:05,9 1:58,8 28,3
8     Per Eriksson Järbo MK   Golf Mk 1 1:55,3 6:00,0 1:24,4
 
43 5 C Janne Vikman Sandvikens MK C-förare Grupp E Audi 2:05,7 1:57,0 36,2
9     Annika Wikman Sandvikens MK   A3 2:05,2 6:07,9 1:32,3
 
44 8 C Glenn Holmgren SMK Sundsvall C-förare Grupp E Opel 2:17,5 1:56,6 36,3
10     Joakim Olsson SMK Sundsvall   Kadett 1:53,9 6:08,0 1:32,4
 
29 B Inge Andersson Hofors MS B-förare 2WD Opel 1:46,6
    Thomas Lööf Hofors MS   Manta Retired
 
44 A Lennart Olsson SMK Sundsvall ABC-förare 4WD Mitsubishi
    Morgan Häreby SMK Sundsvall   Evo 4 Retired
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!