Svenska English
Raceconsulting
2016-07-16 Föneracet Officiell slutlig
Resultat
Totallista 40 startande
Plac Nr Fk Förare/CO-Driver Klubb Tävlingsklass Bilm./Modell SS 1/SS 2 Prk/Total Diff K/T
1 43 A Patrik Åkerman Ljusdals MS 4WD Mitsubishi 2:36,7
1     Bernt Bolander Ljusdals MS   Evo 8 1:31,7 4:08,4
 
2 42 A Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 2:42,2 7,9
2     Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6 1:34,1 4:16,3 7,9
Anmälare:Välsta Bildemontering AB
 
3 41 B Jocke Halvarsson Ljusdals MS 4WD Mitsubishi 2:51,2 16,2
3       Evo 7 1:33,4 4:24,6 16,2
Anmälare:Runes last och schakt
 
4 40 A Leif Andersson Krokoms MK 4WD Mitsubishi 2:51,8 16,5
4     Susanne Wiklund Krokoms MK   Ewo 6.5 1:33,1 4:24,9 16,5
 
5 38 A Jari Liiten SMK Hälsinge A-förare 2 WD Ford 2:52,1
1     Lennart Nilsson SMK Hälsinge   Fiesta R2 1:35,7 4:27,8 19,4
 
6 37 A Ilpo Sällinen Järbo MK A-förare 2 WD Opel 2:54,5 2,1
2     Stig Norgren   Ascona B 1:35,4 4:29,9 21,5
 
7 25 C Peter Schylberg Härjedalens AK C-förare 2 WD Opel 2:57,0
1     Håkan Eriksson Härjedalens AK   Ascona B 1:33,4 4:30,4 22,0
Anmälare:Mobergs Glas Sveg
 
8 21 A Mattias Svedberg Bollnäs MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi VW 2:56,5
1     Åsa Svedberg Bollnäs MK   Polo GTI 1:35,8 4:32,3 23,9
 
9 34 B Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2 WD Saab 2:59,4
1       9-3 1:33,2 4:32,6 24,2
Anmälare:Mobergs Glas Sveg
 
10 26 C Rune Grafström Örnsköldsviks RK C-förare 2 WD Renault 2:58,4 3,0
2     Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK   Clio 1:35,0 4:33,4 25,0
 
11 33 B Jonas Edlund Ilsbo MK B-förare 2 WD Volvo 2:59,1 2,7
2     Sara Strömberg Ilsbo MK   944 1:36,2 4:35,3 26,9
 
12 32 B Joel Persson Ilsbo MK B-förare 2 WD Volvo 2:59,2 3,0
3     Lars Fredin Ilsbo MK   240 1:36,4 4:35,6 27,2
 
13 28 B Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2 WD Citroen 2:58,8 4,0
4     Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Xsara VTS 1:37,8 4:36,6 28,2
 
14 31 B Joakim Palm SMK Hälsinge B-förare 2 WD Opel 3:03,3 4,7
5     Kjell Halvarsson Ilsbo MK   Kadett 1:34,0 4:37,3 28,9
 
15 35 A Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2 WD VW 2:59,3 10,2
3       Golf 16v 1:38,7 4:38,0 29,6
 
16 44 C Micke Gälliner Jämtlands MK 4WD Audi 2:59,4 30,8
5     Jimmy Nesterud Jämtlands MK   90 Quattro 1:39,8 4:39,2 30,8
 
17 16 C Håkan Nilsson Timrå MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:00,2
1     Niklas Granlöf   242 1:40,3 4:40,5 32,1
Anmälare:Granlöf's Bygg & Kakel AB
 
18 17 C Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:02,5 2,2
2     Michael Andersson SMK Hälsinge   242 1:40,2 4:42,7 34,3
 
19 20 A Dag Lundqvist Sandvikens MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:04,8 13,9
2     Daniel Edman Sandvikens MK   940 1:41,4 4:46,2 37,8
Anmälare:Team lumek motorsport
 
20 18 C Lina Björklund Sandvikens MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:06,1 5,7
3     Patrik Lindberg Hedesunda MK   940 1:40,1 4:46,2 37,8
 
21 27 B Inge Andersson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 3:08,2 14,0
6       Manta B 1:38,4 4:46,6 38,2
 
22 15 C Karl Swing Bollnäs MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:08,7 6,4
4     Ola Sving Bollnäs MK   242 1:38,2 4:46,9 38,5
 
23 19 B Fredrik Lestrade SMK Sundsvall AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:08,8 17,0
3     Rolf Pakka SMK Sundsvall   940 1:40,5 4:49,3 40,9
 
24 10 B Magnus Lövgren Sandvikens MK AB-förare Grupp E Toyota 3:10,4
1     Jasmin Lövgren Holmgren Sandvikens MK   Corolla 1:40,4 4:50,8 42,4
 
25 7 C Sven Erik Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 3:11,5
1     Michelle Söderman Mora MK   Ascona 1:40,4 4:51,9 43,5
 
26 23 A Tommy Sjödin SHRA Sundsvall Appendix K + Grupp H t.o.m. 1974 Volvo 3:13,7
1     Otto Jagebo Timrå MK   PV 1:43,4 4:57,1 48,7
 
27 9 B Fredrik Basth SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 3:19,0 8,7
2     Jani Rantala SMK Hälsinge   Golf 4 1:40,5 4:59,5 51,1
Anmälare:Välsta Bildemontering AB
 
28 6 C Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E VW 3:19,5 9,2
2     Annsofi Wikström Ljusdals MS   Golf 1:41,6 5:01,1 52,7
Anmälare:HP-Motor Mekonomen Bilverkstad
 
29 22 C Åke Berglin SMK Hälsinge Appendix K + Grupp H t.o.m. 1974 Opel 3:17,0 6,2
2     Lars Selin SMK Hälsinge   Ascona A 1:46,3 5:03,3 54,9
 
30 8 B Håkan Borgh Strängnäs AMS AB-förare Grupp E Opel 3:20,5 13,6
3     Lennart Fyhr Hede MK   Astra 1:43,9 5:04,4 56,0
 
31 24 A Bengt Johansson Ljusdals MS Appendix K + Grupp H t.o.m. 1974 VW 3:21,9 7,6
3     Lars Grip SMK Hälsinge   Golf 1:42,8 5:04,7 56,3
 
32 4 C Tobias Nilsson SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 3:22,5 15,3
3     Isak Olsson Ljusdals MS   Golf 2 1:44,7 5:07,2 58,8
 
33 1 C Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C-förare Grupp E Saab 3:34,2 26,2
4     Henrik Hansen Ljusdals MS   99 1:43,9 5:18,1 1:09,7
 
34 5 C Glenn Holmgren SMK Sundsvall C-förare Grupp E Opel 3:42,8 36,5
5     Cathrine Arnfridsdotter Ljusdals MS   Kadett 1:45,6 5:28,4 1:20,0
 
35 13 C Alf Lundin Jämtlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Opel 3:54,6 1:05,1
5     Esbjörn Loo Jämtlands MK   Kadett GSI 1:51,0 5:45,6 1:37,2
 
36 12 C Hans Åkerström Jämtlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:48,4 1:05,8
6     Per Nauman Jämtlands MK   244 1:57,9 5:46,3 1:37,9
 
37 2 C Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 4:03,8 57,1
6     Anders Ståhl Järbo MK   Ascona B 1:45,2 5:49,0 1:40,6
 
29 B Johan Engberg SMK Gävle B-förare 2 WD VW 3:55,7
    Leif-Göran Engberg SMK Gävle   Golf Brutit
 
30 B Mikael Persson SMK Sundsvall B-förare 2 WD Opel
    Iris Backberg SMK Sundsvall   Ascona B Brutit
 
36 A Mattias Engvall Skutskärs MS A-förare 2 WD Honda
    Robin Wallberg Skutskärs MS   Civic Type R Brutit
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!