2013-11-09
Vilda Ryd Racet
Official final
Results
Total list
92 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 62 A Kristoffer Thörjesson Ryds MK Klass 9 9 Opel 1:21,7 3:20,9
1 Ulf Thörjesson Rydsmk Astra OPC 3:03,9 7:46,5
 
2 63 A Håkan Tagesson Nybro AC Klass 9 9 Volvo 1:22,2 3:27,5 6,7
2 Anders Thagesson Nybro AC 740 3:03,5 7:53,2 6,7
 
3 71 A Jörgen Olsson Ryds MK Klass 9 9 Volvo 1:18,6 3:29,7 8,5
3 Christer Håkansson Ryds MK 242 3:06,7 7:55,0 8,5
 
4 83 B Jan Wigertson Kullings MS Klass 10 10 Volvo 1:23,4 3:27,4
1 Tommy Sävevik Kullings MS 940 3:06,9 7:57,7 11,2
 
5 77 B Robert Svensson Karlskrona AK Klass 10 10 Volvo 1:22,7 3:30,5 1,6
2 Björn Henriksson 240 3:06,1 7:59,3 12,8
 
6 79 B Magnus Görling Team Skogsåkarna Tranås Klass 10 10 Volvo 1:21,7 3:30,6 1,7
3 Rickard Ripenås Team Skogsåkarna Tranås 242 3:07,1 7:59,4 12,9
 
7 60 A Robert Karlsson Ljungby Motorklubb Klass 9 9 VW 1:22,5 3:31,1 13,9
4 Josefin Göransson Ljungby MK Golf 3:06,8 8:00,4 13,9
 
8 75 B Markus Svensson Älmhults MK Klass 10 10 BMW 1:23,3 3:27,8 4,2
4 Joakim Svensson Älmhults MK 325i 3:10,8 8:01,9 15,4
 
9 66 A Janne Kristiansson Wäxjö MS Klass 9 9 Volvo 1:23,8 3:33,1 16,7
5 Emelie Svensson Ryds MK 940 3:06,3 8:03,2 16,7
Entrant: www.teammoheda.se
 
10 76 B Jonas Andersson Gullabo RC Klass 10 10 Volvo 1:22,7 3:33,6 8,0
5 Björn Johnsson Hässleholms MK 940 3:09,4 8:05,7 19,2
Entrant: Bilsport Rally Racing
 
11 81 B Björn Borgqvist Olofströms MK Klass 10 10 BMW 1:22,7 3:37,9 11,1
6 Emmy Borgqvist Olofströms MK 325 3:08,2 8:08,8 22,3
 
12 32 B Magnus Gad Lessebo MK Klass 3 3 Volvo 1:24,3 3:36,3
1 Viktor Zettergren 940 3:08,5 8:09,1 22,6
 
13 33 B Victor Karlsson Vimmerby MS Klass 3 3 Volvo 1:25,6 3:35,0
1 Thomas Gustavsson Emådalens MK 940 3:08,5 8:09,1 22,6
Entrant: Dekaltrim.nu
 
14 88 C Kim Andersson Årjängs MK Klass 11 11 Renault 1:24,8 3:34,3
1 Kent Olsson Säffle MC Clio Raganotti 3:10,3 8:09,4 22,9
Entrant: Memphis Racing
 
15 67 A Leif Lindahl Karlskrona AK Klass 9 9 Volvo 1:24,4 3:34,8 24,4
6 Dan Bellborg 940 3:11,7 8:10,9 24,4
Entrant: Festo AB
 
16 28 A Ola Strömberg Nora MK Klass 3 3 Suzuki 1:25,7 3:34,1 1,9
3 Mikael Johansson Hässleholms MK Swift GTI Mk2 3:11,2 8:11,0 24,5
Entrant: Team BlästerMäster
 
17 69 A Stefan Axelsson Älmhults MK Klass 9 9 Opel 1:24,8 3:38,0 26,1
7 Tony Magnusson Älmhults MK Ascona B 3:09,8 8:12,6 26,1
 
18 25 A Morgan Olsson Vimmerby MS Klass 3 3 Volvo 1:25,1 3:36,1 3,9
4 Linda Björklund Kinds MK 740 3:11,8 8:13,0 26,5
 
19 86 B Andreas S Sjöström Nybro AC Klass 10 10 Volvo 1:24,2 3:34,8 15,7
7 Niklas Eriksson Nybro AC 242 3:14,4 8:13,4 26,9
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
20 85 B Viktor Karlsson Nybro AC Klass 10 10 Opel 1:25,3 3:35,1 16,4
8 Ivan Karlsson Nybro AC Corsa 3:13,7 8:14,1 27,6
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
21 61 A Mikael Andersson Södra Sunnebo MK Klass 9 9 Volvo 1:23,6 3:37,3 27,7
8 Bengt Persson Simrishamns MK 240 3:13,3 8:14,2 27,7
 
22 84 B Lars Gillberg Asarums MS Klass 10 10 Volvo 1:26,2 3:37,0 16,9
9 Christian Olofsson Asarums MS 244 3:11,4 8:14,6 28,1
 
23 57 C Tobias Brindmark Åtvidabergs MK Klass 8 8 Volvo 1:25,2 3:38,6
1 Malena Ohlsson Kils MK Bil 142 3:14,6 8:18,4 31,9
 
24 50 A Rune Nilsson SMK Hörby Klass 6 6 Opel 1:25,1 3:38,8
1 Mårten Jönsson SMK Hörby Ascona A 3:16,7 8:20,6 34,1
 
25 24 A Tomas Karlsson S Sunnerbo MK Klass 3 3 Volvo 1:27,4 3:39,5 11,7
5 Patrik Berglund S Sunnerbo MK 940 3:13,9 8:20,8 34,3
 
26 34 B Tim Pettersson Wäxjö MS Klass 3 3 Volvo 1:25,3 3:40,1 12,7
6 Håkan Henriksson 244 3:16,4 8:21,8 35,3
 
27 44 C Anton Claesson Grimslövs MS Klass 4 4 Volvo 1:27,4 3:42,0
1 Emil Claesson Grimslövs MS 740 3:13,2 8:22,6 36,1
 
28 90 C Andreas Axelsson Grimslövs MS Klass 11 11 VW 1:29,4 3:38,1 14,7
2 Ola Bladh Golf 3:16,6 8:24,1 37,6
 
29 95 C Simon Adolfsson Team Skogsåkarna Klass 11 11 Toyota 1:29,0 3:38,5 14,9
3 Jimmy Hjelm Team Skogsåkarna Starlet 3:16,8 8:24,3 37,8
 
30 14 B Pär Johansson Gullabo RC Klass 1 1 VW 1:28,2 3:44,0
1 Marcus Johansson Gullabo RC Golf 3:12,4 8:24,6 38,1
Entrant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
31 74 A Fredrik Karlsson Anderstorps RC Klass 9 9 Volvo 1:25,6 3:43,6 38,6
9 Henrik Söderkvist Skillingaryds MK 242 3:15,9 8:25,1 38,6
 
32 10 A Jerry Gustavsson Växjö MS Klass 1 1 VW 1:29,1 3:42,1 1,4
2 Mikael Karlsson Ryds MK Golf III 3:14,8 8:26,0 39,5
 
33 59 A Mikael Andersson Kristianstad MK Klass 9 9 Volvo 1:29,6 3:41,1 40,0
10 Alexander Harsten Hässleholms MK 242 3:15,8 8:26,5 40,0
 
34 68 A Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik Klass 9 9 Opel 1:27,6 3:41,6 42,5
11 Adrian Ring Linköpings MS Ascona B 3:19,8 8:29,0 42,5
 
35 65 A Krister Jonsson Broby MK Klass 9 9 Volvo 1:26,9 3:40,3 10 42,8
12 Henrik Andersson 240 3:12,1 8:29,3 42,8
 
36 49 A Peo Kindgren Åtvidabergs MK Klass 6 6 Volvo 1:27,8 3:45,5 9,2
2 Tommy Åstrand Åtvidaberg MK 142 S 3:16,5 8:29,8 43,3
 
37 94 C Krister Bengtsson Olofströms MK Klass 11 11 Volvo 1:25,6 3:42,8 21,8
4 Markus Andersson Olofströms MK 242 3:22,8 8:31,2 44,7
 
38 2 J Henrik Rydberg Gullabo RC Klass U U Volvo 1:29,2 3:43,6
1 Clas Fredriksson Lessebo MK 242 3:18,5 8:31,3 44,8
 
39 31 B Fredrik Eidhall Skillingaryds MK Klass 3 3 Volvo 1:27,8 3:44,2 22,7
7 Jonna Brunnström Skillingaryds MK 940 3:19,8 8:31,8 45,3
 
40 93 C Martin Olsson Kristianstad MK Klass 11 11 Volvo 1:28,9 3:41,1 23,8
5 Lasse Antikainen Kritianstads MK 242 3:23,2 8:33,2 46,7
 
41 64 A Lars Blondell Mantorps MK Klass 9 9 Peugeot 1:30,4 3:45,2 50,0
13 Anna Blondell Mantorps MK 306 GTI 3:20,9 8:36,5 50,0
 
42 203 A Leif Axelsson S. Sunnerbo Klass 3 3 Volvo 1:28,5 3:44,0 28,7
8 Mikael Johansson Älmhults MK 240 3:25,3 8:37,8 51,3
 
43 21 C Linus Svensson Gullabo RC Klass 2 2 BMW 1:27,1 3:43,5
1 Peter Johannesson Gullabo RC 318i 3:29,5 8:40,1 53,6
 
44 92 C Martin Tallberg Hässleholms MK Klass 11 11 Opel 1:29,6 3:46,0 31,2
6 Pernilla Tallberg Hässleholms MK Kadett GSI 3:25,0 8:40,6 54,1
 
45 87 C Kjell Andersson Kinds MK Klass 11 11 Opel 1:29,2 3:47,2 31,4
7 Glenn Fällgren Falkenbergs MK Ascona B 3:24,4 8:40,8 54,3
 
46 42 C Anton Ahlberg Ryds MK Klass 4 4 Volvo 1:30,7 3:47,3 18,5
2 Thomas Karlsson Ryds MK 244 3:23,1 8:41,1 54,6
 
47 12 B Patrik Pettersson Ydre MK Klass 1 1 Opel 1:33,2 3:50,6 17,4
3 Lars Nordh Ydre MK Astra 3:18,2 8:42,0 55,5
 
48 11 A Mats Adolfsson Nässjö MK Klass 1 1 VW 1:32,9 3:49,2 17,5
4 Roger Andersson Nässjö MK Polo GTI 3:20,0 8:42,1 55,6
 
49 26 A Ingemar Månsson SMK Hörby Klass 3 3 Volvo 1:30,7 3:47,8 33,8
9 Anders Olsson 940 3:24,4 8:42,9 56,4
 
50 56 B Ingvar Håkansson Ryds MK Klass 8 8 Opel 1:29,7 3:50,8 24,8
2 Nelli Håkansson Ryds MK Ascona A 3:22,7 8:43,2 56,7
 
51 48 A Ola Bengtsson Olofströms MK Klass 6 6 Saab 1:31,6 3:48,1 22,7
3 Emil Svensson Ryds MK V4 3:23,6 8:43,3 56,8
 
52 27 A Lars Rydberg Gullabo RC Klass 3 3 Volvo 1:28,5 3:51,9 35,1
10 Hampus Lejon Rödeby Eks MS 242 3:23,8 8:44,2 57,7
 
53 35 C Anders Lundström Emådalens MK Klass 4 4 Volvo 1:31,3 3:49,4 21,9
3 Viktor Lundström Emådalens MK 242 3:23,8 8:44,5 58,0
 
54 36 C Christopher Gustafson MK Kinda Klass 4 4 Volvo 1:29,6 3:49,7 22,2
4 Boo Hidsjö MK Kinda 940 3:25,5 8:44,8 58,3
Entrant: HG TRAFIK AB
 
55 201 C Christian Gustafsson Nässjö MK Klass 4 4 Volvo 1:31,9 3:48,1 22,3
5 Storm Nässjö MK 740 3:24,9 8:44,9 58,4
 
56 78 B Hannu Saikanmäki Olofströms MK Klass 10 10 Ford 1:31,1 3:48,2 49,7
10 Emma Saikanmäki Olofströms MK Escort Mk2 3:28,1 8:47,4 1:00,9
 
57 15 B Daniel Petersson Wäxjö MS Klass 1 1 Opel 1:34,2 3:50,2 23,8
5 Christoffer Svensson Astra 3:24,0 8:48,4 1:01,9
 
58 13 B Carl Ryke Karlskrona AK Klass 1 1 VW 1:30,5 3:55,5 23,9
6 Pål Ryke Karlskrona AK Golf 3:22,5 8:48,5 1:02,0
Entrant: Festo AB
 
59 19 C Johan Bengtsson Älmhults MK Klass 2 2 Volvo 1:32,6 3:58,1 10,6
2 Robin Bayley-P Grimslövs MS 240 3:20,0 8:50,7 1:04,2
 
60 3 J Jonatan Johannesson Gullabo RC Klass U U VW 1:34,0 3:56,0 20,6
2 Håkan Skansfors Golf 2 3:21,9 8:51,9 1:05,4
 
61 46 C Joakim Hansson Gimslöv MS Klass 4 4 Volvo 1:31,7 3:55,9 29,8
6 Mikael Hansson Grimslöv MS 740 3:24,8 8:52,4 1:05,9
 
62 38 C Christofer Karlsson Wäxjö MS Klass 4 4 Volvo 1:29,8 3:56,0 30,5
7 Thomas Carlsson Wäxjö MS 240 3:27,3 8:53,1 1:06,6
 
63 47 C Patrik Tallåker Skillingaryds MK Klass 4 4 Volvo 1:31,7 3:54,0 32,0
8 Hans-Peter Picher Skillingaryds MK 940 3:28,9 8:54,6 1:08,1
 
64 89 C Alexander Alexandersson Vimmerby MS Klass 11 11 Peugeot 1:33,3 3:52,5 45,9
8 Joakim Gustafsson SMK Växjö 306 3:29,5 8:55,3 1:08,8
Entrant: Team Racepage www.racepage.org
 
65 22 C Sebastian Karlsson Eskiltuna MK Klass 2 2 VW 1:34,2 3:52,9 16,7
3 Ralf Karlsson Eskiltuna Golf 3 3:29,7 8:56,8 1:10,3
 
66 53 C Per-Ivar Hellberg Broby MK Klass 6 6 Volvo 1:31,0 3:59,1 38,5
4 Pia Rask Mönsterås MK 142 3:29,0 8:59,1 1:12,6
 
67 41 C Emil Ohlin Simrishamns MK Klass 4 4 Volvo 1:35,4 3:56,8 37,4
9 Emil Lundin Kristianstad FRC 240 3:27,8 9:00,0 1:13,5
 
68 39 C Ronnie Roth MK Kinda Klass 4 4 Volvo 1:34,3 3:55,8 37,9
10 Olliver Roth MK Kinda 940 3:30,4 9:00,5 1:14,0
Entrant: HG TRAFIK AB
 
69 1 J Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK Klass U U Volvo 1:34,2 4:00,1 29,5
3 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK 940 3:26,5 9:00,8 1:14,3
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
70 16 B Nicklas Eriksson Gullabo RC Klass 1 1 VW 1:34,6 3:54,2 37,0
7 Camilla Andersson Gullabo RC Golf 3:32,8 9:01,6 1:15,1
 
71 9 A Gerth Andersson Kinds MK Klass 1 1 VW 1:36,2 3:56,7 37,3
8 Frida Axelsson Skillingaryds MK Golf II 3:29,0 9:01,9 1:15,4
 
72 91 C Fredrik Sjöberg Falköpings MK Klass 11 11 Opel 1:31,4 3:50,8 54,9
9 Joakim Sjöberg Falköpings MK Ascona B 3:42,1 9:04,3 1:17,8
 
73 20 C Mattias Lindqvist Oskarshamns RRC Klass 2 2 Opel 1:32,9 4:07,8 27,3
4 Emil Ivarsson Oskarshamns RRC Astra 3:26,7 9:07,4 1:20,9
 
74 80 B Terese Lennartsson SMK Hörby Klass 10 10 Opel 1:36,0 4:06,3 1:17,3
11 Jan Lennartsson SMK Hörby Kadett 3:32,7 9:15,0 1:28,5
 
75 202 C Mikael Steen Skillingaryds MK Klass 2 2 Volvo 1:37,2 4:09,6 44,6
5 David Almqvist 940 3:37,9 9:24,7 1:38,2
 
76 43 C Daniel Hansson Gullabo RC Klass 4 4 Volvo 1:39,2 4:08,3 1:02,4
11 Joel Knutsson Gullabo RC 940 3:37,5 9:25,0 1:38,5
 
77 51 C Joakim Ekstrand Olofströms MK Klass 6 6 Volvo 1:38,3 4:10,6 1:06,6
5 Morgan Möller Olofströms MK 142 3:38,3 9:27,2 1:40,7
 
78 5 J Simon Johansson Wäxjö MS Klass U U Volvo 1:45,0 4:16,9 1:12,9
4 Glenn Johansson Wäxjö MS 242 3:42,3 9:44,2 1:57,7
 
79 4 J Andreas Elfver Gränna MK Klass U U VW 1:49,7 4:16,8 1:23,7
5 Lars Elfver Gränna MK Golf 3:48,5 9:55,0 2:08,5
 
80 45 C Emma Svensson Ljungby MK Klass 4 4 Volvo 1:43,0 4:22,5 1:34,1
12 Emelie Karlsson Norrahammars MK 244 3:51,2 9:56,7 2:10,2
 
81 8 J Filip Håkansson Asarums MS Klass U U Suzuki 1:57,8 4:26,3 1:44,9
6 Christoffer Johansson Asarums MS Swift GTI 3:52,1 10:16,2 2:29,7
 
82 7 J Henrik Gustafsson Wäxjö MS Klass U U Volvo 1:49,9 4:26,5 1:50,0
7 Thomas Gustafsson Wäxjö MS 940 4:04,9 10:21,3 2:34,8
 
83 29 B Dan Järbyn Toarps MK Klass 3 3 Volvo 1:35,8 6:58,0 3:49,5
11 Magnus Månsson Karlskrona AK 242 3:24,8 11:58,6 4:12,1
 
84 40 C Magnus Andersson Osby MK Klass 4 4 Volvo 1:44,2 5:21,3 1:30 3:43,7
13 Karl Sekander Osby MK 240 3:30,8 12:06,3 4:19,8
 
70 A Mats Moberg Östergyllen RC Klass 9 9 Opel 1:22,5 3:32,1
Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Ascona B Retired
 
72 A Mats Lundholm Tjust MK Klass 9 9 Mercedes Benz 1:18,9
Tomas Olsson Tjust MK 190e Retired
 
17 C Kjell Svensson Ryds MK Klass 2 2 BMW 1:34,3
Anne Wiesemann Ryds MK 316 Compact Retired
 
52 C Jens Andersson Olofströms MK Klass 6 6 Volvo 1:37,6
142 Retired
 
30 B Michael Jeffman Hässleholms MK Klass 3 3 Volvo 1:46,6
Gabriela Jeffman Hässleholms MK 940 Retired
 
18 C Marcus Johansson Gullabo RC Klass 2 2 VW 1:57,7
Åke Lundberg Gullabo RC Golf 2 Retired
Entrant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
6 J Oliver Pettersson Waxjö MS Klass U U Volvo
Sven Ovesson Wäxjö MS 244 Retired
 
54 A Leif Nilsson Hässleholms MK Klass 7 7 Opel 1:27,2 3:49,1
Mikael Rosenberg Hässleholms MK Kadett GT/E Exluded
Entrant: Tyringe Bildemontering Ab
 
()= not reached end yet