2013-10-05
Arne och Torsten Lundhs Minne
Official final
Results
Total list
27 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 28 A Janne Gustafson Teknis MC 4 WD 4 WD Mitsubishi 1:52,7 1:53,6
1 Pia Klemming Teknis MC Lancer Evo VI 1:52,6 5:38,9
 
2 21 A Leif Persson Laxå MK 2 WD 2 WD Volvo 1:55,0 1:54,1
1 Lennart Karlsson 940 1:54,2 5:43,3 4,4
 
3 22 A Hampus Böe Filipstads MC 2 WD 2 WD Opel 1:56,7 1:54,6 1,1
2 Markus Böe Filipstads MC Kadett GSI 1:53,1 5:44,4 5,5
 
4 23 B Kjell Karlsson SMK Karlskoga 2 WD 2 WD Saab 1:55,4 1:54,9 1,2
3 Henrik Andersson 99 1:54,2 5:44,5 5,6
 
5 17 A Håkan Larsson Laxå MK Appendix K App K Ford 1:56,0 1:55,6
1 Axel Larsson Escort RS 1800 1:55,5 5:47,1 8,2
 
6 29 B Conny Rolfsson Laxå MK 4 WD 4 WD Mitsubishi 1:57,3 1:56,6 11,3
2 Kent Dehlen Laxå MK Lancer Evo V 1:56,3 5:50,2 11,3
 
7 3 A Tobias Isaksson Laxå MK Grupp E Grp E VW 1:57,8 1:57,7
1 Emma Hansson Golf 2 1:56,3 5:51,8 12,9
Entrant: EMS FINNERÖDJA AB
 
8 18 A Stefan Helin Tibro MK Appendix K App K Opel 1:59,5 1:59,3 8,4
2 Thomas Järnström Ascona A 1:56,7 5:55,5 16,6
 
9 9 B Jonas Arvidsson Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) VOC/F Volvo 1:59,7 1:58,9
1 Christian Widblom/hermansson 940 1:59,7 5:58,3 19,4
 
10 24 B Mats Persson Laxå MK 2 WD 2 WD Volvo 1:55,9 1:57,9 16,2
4 Dag Cederholm 940 2:05,7 5:59,5 20,6
 
11 4 B Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E Grp E VW 2:02,0 2:00,2 10,4
2 Frida Carlsson SMK Valdemarsvik Golf Mk 3 2:00,0 6:02,2 23,3
 
12 10 B Jonas Thunberg Degerfors RC VOC (Grupp F Rwd) VOC/F Volvo 2:02,1 1:59,7 4,5
2 Patrick Savinainen Degerfors RC 940 2:01,0 6:02,8 23,9
 
13 8 B Reino Orava Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) VOC/F Volvo 2:03,1 1:59,1 4,6
3 Jonatan Orava Laxå MK 940 2:00,7 6:02,9 24,0
 
14 11 B Magnus Eriksson Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) VOC/F Volvo 2:00,8 2:01,7 4,9
4 Sanna Eriksson 940 2:00,7 6:03,2 24,3
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
15 20 C Morgan Björn Munkfors MC Appendix K App K Saab 2:02,3 2:02,8 19,1
3 Mattias Sundberg Munkfors MC V4 2:01,1 6:06,2 27,3
 
16 7 C Jimmy Alfredsson SMK Örebro Grupp E Grp E Volvo 2:05,1 2:02,6 15,5
3 Linda Sjölin Flens MS 740 GL 1:59,6 6:07,3 28,4
 
17 19 B Öistein Solberg SMK Eda Appendix K App K Ford 2:06,8 2:01,1 22,9
4 Eira Solberg Team Westom Escort 2:02,1 6:10,0 31,1
 
18 1 J Sebastian Orava Laxå MK Ungdomsrally J Volvo 2:05,7 2:04,7
1 Örjan Kjellqvist Laxå MK 940 2:02,2 6:12,6 33,7
 
19 2 J Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally J Volvo 2:04,3 2:04,2 0,5
2 Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK 940 2:04,6 6:13,1 34,2
 
20 12 B Torbjörn Henrysson Teknis MC VOC (Grupp F Rwd) VOC/F Volvo 2:05,4 2:05,6 16,2
5 Katriina Hellström Teknis MC 240 2:03,5 6:14,5 35,6
 
21 13 C David Sjöberg Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) VOC/F Volvo 2:07,9 2:05,4 19,1
6 Ida Edrell Laxå MK 240 2:04,1 6:17,4 38,5
 
22 15 C Daniel Wadman Teknis MC VOC (Grupp F Rwd) VOC/F Volvo 2:06,5 2:02,8 10 22,5
7 Morgan Sörensson 244 2:01,5 6:20,8 41,9
 
23 14 C Sören Lundh Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) VOC/F Volvo 2:09,2 2:06,3 22,9
8 Jonas Lundh 940 2:05,7 6:21,2 42,3
 
24 16 C Mathias Larsson MK Ran VOC (Grupp F Rwd) VOC/F Volvo 2:09,8 2:07,4 22,9
8 Robin Larsson MK Ran 242 2:04,0 6:21,2 42,3
 
25 5 C Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E Grp E Toyota 2:09,1 2:05,3 29,9
4 Barbro Rydqvist Mariestads MS Starlet 2:07,3 6:21,7 42,8
 
26 27 C Inge Olsson Kils MK Bil 2 WD 2 WD Opel 2:28,3 2:08,9 1:01,2
5 Marica Henriksson Kadett 2,0 E 2:07,3 6:44,5 1:05,6
 
27 6 C Jonna Olsson Kolsva MS Grupp E Grp E Suzuki 2:22,4 2:20,5 1:09,5
5 Björn Olsson Kolsva MS Swift GLX 2:18,4 7:01,3 1:22,4
 
()= not reached end yet