2013-02-23
Dan Anderssons Minne
Official final
Results
Total list
101 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 25 A Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 9:45,6 17:55,2
1 Anders Fredriksson Årjängs MK Lancer Evo IX 8:40,4 5:06,7 41:27,9
 
2 27 A Peter Appelskog Östergyllen RC A-förare 4 WD A4 Ford 10:09,6 18:02,1 39,2
2 Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort WRC 8:40,3 5:15,1 42:07,1 39,2
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
3 202 A Steve Rökland NMK Gardemoen A-förare 2 WD A2 Ford 10:07,0 18:45,9
1 Martin Holmdahl MK Ran Askersund Fiesta R2 8:40,3 5:10,1 42:43,3 1:15,4
 
4 26 A Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 10:05,1 18:28,1 1:15,8
3 Marie Abrahamsson SMK Dala Lancer Evo VI 8:55,3 5:15,2 42:43,7 1:15,8
 
5 33 A Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 2 WD A2 Opel 10:12,5 18:55,3 38,4
2 Ola Persson Rasbo MK Kadett GSI 16v 9:00,1 5:13,8 43:21,7 1:53,8
Entrant: Flat Out Rally Team
 
6 31 A Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD A2 Opel 10:21,3 18:45,3 42,5
3 Mikael Johansson Fagersta MK Corsa B 8:59,5 5:19,7 43:25,8 1:57,9
 
7 28 A Johan Nyberg SMK Arboga A-förare 4 WD A4 Mazda 10:26,6 18:56,6 2:03,7
4 Mattias Thorin SMK Arboga 323 8:56,5 5:11,9 43:31,6 2:03,7
 
8 38 A Oskar Sundell Järbo MK A-förare 2 WD A2 Volvo 10:23,8 18:50,3 58,9
4 Johan Lingvall Järbo MK 940 9:08,3 5:19,8 43:42,2 2:14,3
 
9 36 A Kjell Fransson Vimmerby MS A-förare 2 WD A2 Volvo 10:27,5 19:05,0 1:17,7
5 Jenny Åkesson Vimmerby MS 940 9:08,9 5:19,6 44:01,0 2:33,1
 
10 94 B Daniel Edman Sandvikens MK B-förare 2 WD B2 Volvo 10:19,7 18:59,0
1 Jesper Eriksson Järbo MK 240 9:18,0 5:25,2 44:01,9 2:34,0
 
11 201 A Christian Gustavson Ludvika MS A-förare 2 WD A2 VW 10:26,2 19:18,4 1:37,5
6 Benny Persson Ludvika MS Golf Mk1 9:13,8 5:22,4 44:20,8 2:52,9
Entrant: www.rallyimport.se
 
12 42 A Martin Lindh Hedesunda MK A-förare 2 WD A2 Volvo 10:26,2 19:30,0 1:50,4
7 Daniel Norling Hedesunda MK 240 9:16,4 5:21,1 44:33,7 3:05,8
 
13 35 A Per-Anders Högsäter SMK Eda A-förare 2 WD A2 Volvo 10:35,1 19:40,5 2:17,0
8 David Mård MK Team Treske 240 9:18,6 5:26,1 45:00,3 3:32,4
 
14 89 B Manne Hermansson Almunge MK B-förare 2 WD B2 VW 10:49,6 19:56,2 1:22,3
2 Gustav Hermansson Almunge MK Golf 9:15,8 5:22,6 45:24,2 3:56,3
 
15 44 A Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC VOE / Grupp N <1600 VO/N2 Volvo 10:50,9 19:47,9
1 Oscar Almquist Vetlanda RRC 940 9:20,6 5:26,5 45:25,9 3:58,0
 
16 32 A Peter Hellström MK Kopparberg A-förare 2 WD A2 Opel 10:29,1 20:51,6 2:54,4
9 Rikard Eliasson SMK Arboga Corsa 1600 9:05,0 5:12,0 45:37,7 4:09,8
 
17 90 B Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD B2 Volvo 10:44,0 19:47,2 1:52,3
3 Per-Erik Andersson Ludvika MS 242 9:39,3 5:43,7 45:54,2 4:26,3
 
18 40 A Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD A2 Volvo 10:50,3 19:56,6 3:16,3
10 Hans Ädel Hedesunda MK 940 9:30,6 5:42,1 45:59,6 4:31,7
 
19 50 A Martin Eliasson Skutskärs MS Grupp E E Volvo 10:47,7 20:19,9
1 Joakim Renberg Skutskärs MS 940 9:29,2 5:35,1 46:11,9 4:44,0
 
20 79 A Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Appendix K K Opel 11:03,5 20:12,0
1 Jan Larsson Björnjägarens RC Ascona A 9:24,9 5:42,0 46:22,4 4:54,5
 
21 47 B Robert Blomberg SMK Trollhättan VOE / Grupp N <1600 VO/N2 Volvo 10:50,0 20:14,0 56,8
2 Peter Elg Säffle MC 940 9:39,1 5:39,6 46:22,7 4:54,8
Entrant: O´Learys Racing
 
22 93 B Christer Lundh Hällefors MK B-förare 2 WD B2 Opel 10:38,1 19:28,4 2:30,5
4 Magnus Hermansson Hällefors MK Kadett GSI 10:59,9 5:26,0 46:32,4 5:04,5
Entrant: Ledin Motorsport
 
23 49 C Mattias Ledin MK Kopparberg Grupp E E Saab 11:01,9 20:22,2 23,5
2 Jimmy Persson MK Kopparberg 9000 9:35,1 5:36,2 46:35,4 5:07,5
Entrant: Ledin Motorsport
 
24 76 A Robert Johansson Ljusdals MS Appendix K K VW 10:56,8 20:28,6 23,6
2 Lars Grip Ljusdals MS Golf 9:42,2 5:38,4 46:46,0 5:18,1
 
25 41 A Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2 WD A2 Opel 11:09,2 20:39,7 4:04,5
11 Mattias Fransson Östergyllen RC Ascona B 9:25,9 5:33,0 46:47,8 5:19,9
 
26 77 A Hans-Åke Persson Ludvika MS Appendix K K Opel 11:13,9 20:26,2 30,9
3 Tommy Halvarsson Ludvika MS Ascona 9:36,4 5:36,8 46:53,3 5:25,4
 
27 14 A Stefan Sollenfelt Teknis MC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 11:12,8 20:34,8
1 Per Erik Svensson Teknis MC Swift Mk2 9:31,5 5:35,9 46:55,0 5:27,1
Entrant: Team BlästerMäster
 
28 48 B Mattias Engvall Skutskärs MS Grupp E E VW 10:56,9 20:27,6 49,2
3 Tim Joons Skutskärs MS Golf Mk 4 9:47,0 5:49,6 47:01,1 5:33,2
 
29 43 A Ingvar Nilsson Hällefors MK VOE / Grupp N <1600 VO/N2 Volvo 10:50,0 19:51,8 1:41,8
3 Mikael Schuster Hällefors MK 940 10:46,9 5:39,0 47:07,7 5:39,8
 
30 91 B Peter Bornegård Teknis MC B-förare 2 WD B2 Ford 11:19,2 20:29,5 3:17,5
5 Hasse Johnsson Nora MK Escort RS 2000 9:51,3 5:39,4 47:19,4 5:51,5
 
31 13 A Ola Strömberg Nora MK Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 11:17,9 20:28,2 43,2
2 Brittmarie Ålund Nora MK Swift GTI Mk2 10:22,5 5:29,6 47:38,2 6:10,3
Entrant: Team BlästerMäster
 
32 92 B Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD B2 Volvo 11:18,1 20:44,3 3:37,0
6 Per Hansson Laxå MK 940 9:51,3 5:45,2 47:38,9 6:11,0
 
33 81 A Thord Östlund Hedesunda MK Appendix K K Volvo 10:59,5 20:37,9 1:19,4
4 Peter Holmgren Hedesunda MK 242 10:22,7 5:41,7 47:41,8 6:13,9
 
34 45 B Per Allo Katrineholms MK VOE / Grupp N <1600 VO/N2 Volvo 10:44,3 19:56,8 2:24,7
4 Lars Ohlson SMK Vingåker 940 11:36,3 5:33,2 47:50,6 6:22,7
 
35 83 B Ove Lundström MK Kopparberg Appendix K K Opel 11:15,1 20:24,2 1:28,9
5 Jacob Skoglund MK Kopparberg Ascona 10:31,4 5:40,6 47:51,3 6:23,4
 
36 96 C Tobias Persson Ludvika MS C-förare 2 WD C2 Opel 11:09,7 21:04,2
1 Jenny Hellström Ludvika MS Ascona B 9:59,6 5:39,7 47:53,2 6:25,3
 
37 64 B Ove Lindblom Grangärde RRC Grupp E E Volvo 11:18,9 21:03,2 1:45,0
4 Thomas Karlsson Grangärde RRC 940 9:53,3 5:41,5 47:56,9 6:29,0
 
38 39 A Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2 WD A2 Renault 11:23,3 21:13,2 5:27,7
12 Ricardo Hillesjö Haninge MK Clio 9:52,7 5:41,8 48:11,0 6:43,1
 
39 19 C Christian Granfors Kolsva MS Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 11:25,0 21:23,5 1:19,7
3 Caroline Östmark Kolsva MS Swift 9:47,8 5:38,4 48:14,7 6:46,8
Entrant: Östmarks Bildemo o service Ab
 
40 46 B Frederik Eckhardt Eskilstuna MK VOE / Grupp N <1600 VO/N2 Volvo 11:30,6 21:11,9 3:02,8
5 Gustav Hellman 940 10:04,0 5:42,2 48:28,7 7:00,8
 
41 95 C Henrik Carlzon MK Kopparberg C-förare 2 WD C2 Opel 11:35,5 20:58,7 38,2
2 Håkan Eliasson MK Kopparberg Kadett GSI 10:12,0 5:45,2 48:31,4 7:03,5
Entrant: Ledin Motorsport
 
42 55 B Patrik Pettersson Ydre MK Grupp E E Opel 11:19,4 21:19,6 2:22,5
5 Lars Nordh Ydre MK Astra 10:16,3 5:39,1 48:34,4 7:06,5
 
43 84 B Brian Falk Grangärde RRC Appendix K K Volvo 11:24,7 21:33,0 2:16,5
6 Dick Almgren Grangärde RRC 142 GL 9:56,8 5:44,4 48:38,9 7:11,0
Entrant: Team Grangärde Bildemontering AB
 
44 98 C Jörgen Johansson Fredriksbergs MK C-förare 2 WD C2 Opel 11:37,3 21:02,5 56,3
3 Kent Nordqvist Vansbro MK Ascona 10:06,6 6:03,1 48:49,5 7:21,6
 
45 12 J Pontus Lönnström Nora MK Ungdomsrally J Volvo 12:00,2 21:25,9
1 Mikael Lönnström Nora MK 244 9:52,0 5:43,0 49:01,1 7:33,2
 
46 61 C Andreas Bohlin Sandvikens MK Grupp E E VW 11:46,5 21:41,0 2:56,0
6 Jan Bohlin Sandvikens MK Golf 1,8 I 9:59,0 5:41,4 49:07,9 7:40,0
 
47 17 B Marcus Jäder Västerås MS Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 11:41,1 21:47,8 2:29,0
4 Patrik Sällström Västerås MS Swift GTI Mk1 10:06,7 5:48,4 49:24,0 7:56,1
Entrant: Carfix Rally Team
 
48 4 J Gustav Thorsell Rasbo MK Ungdomsrally J Suzuki 11:38,7 21:48,4 23,7
2 Barbro Kulling Thorsell Rasbo MK Swift 10:09,8 5:47,9 49:24,8 7:56,9
 
49 104 C Jens Sjöström Malungs MK VOC / Grupp N <1600 VOC Volvo 11:36,3 21:36,0
1 Patrik Hården Malungs MK 940 10:28,5 6:05,2 49:46,0 8:18,1
 
50 71 C Emil Överström Munkfors MC Grupp E E VW 11:25,5 21:43,0 3:34,7
7 Jim Hilmersson Karlstads MC Bil Golf 10:49,1 5:49,0 49:46,6 8:18,7
 
51 60 C Johan Gustavson Ludvika MS Grupp E E VW 11:25,9 22:51,9 3:50,5
8 Erik Gesteby Ludvika MS Golf Mk 2 10:00,8 5:43,8 50:02,4 8:34,5
Entrant: www.rallyimport.se
 
52 103 C Kent Ola Björklund MK Ratten VOC / Grupp N <1600 VOC Volvo 11:37,5 21:18,8 29,5
2 Henning Greek MK Ratten 940 11:31,2 5:48,0 50:15,5 8:47,6
 
53 100 C Lennart Bohm Huddinge MK C-förare 2 WD C2 Toyota 11:39,0 21:45,1 30 2:34,7
4 Kjell Carlsson Huddinge MK Starlet 10:37,8 5:56,0 50:27,9 9:00,0
 
54 67 A Mats Adolfsson Nässjö MK Grupp E E VW 11:39,8 22:23,5 4:17,7
9 Roger Andersson Nässjö MK Polo GTI 10:26,3 6:00,0 50:29,6 9:01,7
 
55 18 C Krister Morén Kolsva MS Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 11:54,6 22:19,4 3:35,3
5 Marcus Morén Kolsva MS Swift GTI Mk2 10:17,0 5:59,3 50:30,3 9:02,4
Entrant: Östmarks Bildemontering AB
 
56 62 C Conny Palm Ilsbo MK Grupp E E Volvo 11:54,8 22:05,2 4:18,7
10 Rasmus Palm Ilsbo MK 944 10:29,9 6:00,7 50:30,6 9:02,7
Entrant: WWW.FINESS.SE
 
57 6 J Simon Englund Bollnäs MK Ungdomsrally J VW 11:32,0 22:44,4 1:45,3
3 Pär Englund Bollnäs MK Golf 10:41,4 5:48,6 50:46,4 9:18,5
Entrant: Englundmotorsport
 
58 8 J Mattias Jacobsson Dals MK Ungdomsrally J Volvo 11:56,9 22:11,6 1:46,1
4 Joakim Johannesson Dals MK 242 10:30,8 6:07,9 50:47,2 9:19,3
 
59 53 B Frida Axelsson Skillingaryds MK Grupp E E VW 13:54,6 21:14,1 4:37,2
11 Per Uddesson Södra Sunnerbos MK Golf 10:01,3 5:39,1 50:49,1 9:21,2
 
60 15 B Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 12:05,4 21:42,2 4:02,4
6 Jonny Östmark Kolsva MS Swift 11:24,2 5:45,6 50:57,4 9:29,5
Entrant: Solab
 
61 63 B Mikael Nyman MK Kopparberg Grupp E E Opel 11:50,1 22:30,2 4:50,2
12 Mats Hedborg Fredriksbergs MK Ascona A 10:35,5 6:06,3 51:02,1 9:34,2
 
62 57 A Mats Bromark Films MK Grupp E E VW 12:11,7 22:19,6 4:53,1
13 Urban Karlsson Films MK Golf GT 10:32,9 6:00,8 51:05,0 9:37,1
 
63 7 J Daniel Röjsel SMK Dala Ungdomsrally J VW 11:35,4 21:32,2 2:19,2
5 Christer Steen Svärdsjö MK Golf 12:30,8 5:41,9 51:20,3 9:52,4
 
64 70 C Roger Andersson Ludvika MS Grupp E E Honda 12:00,2 22:41,9 5:12,2
14 Hugo Andersson Ludvika MS Civik 10:32,7 6:09,3 51:24,1 9:56,2
Entrant: Flatout rally team
 
65 56 B Johan Engberg SMK Gävle Grupp E E VW 11:54,6 22:41,0 5:37,9
15 Leif-Göran Engberg SMK Gävle Golf 11:14,6 5:59,6 51:49,8 10:21,9
 
66 11 J Ida Granegärd SMK Hedemora Ungdomsrally J Ford 13:02,2 22:45,0 3:44,4
6 Peter Granegärd SMK Hedemora Escort 10:48,0 6:10,3 52:45,5 11:17,6
 
67 30 A Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2 WD A2 Toyota 10:11,6 18:31,9 10:06,0
13 Nicklas Edvardsson Taxinge MK Corolla 18:55,8 5:10,0 52:49,3 11:21,4
 
68 23 C Daniel Budin Skutskärs MS Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 12:17,2 23:46,7 6:00,7
7 Håkan Lättman Skutskär MS Swift GTI 10:42,5 6:09,3 52:55,7 11:27,8
Entrant: Sellholm Tuning
 
69 68 C Erik Brodin Skutskärs MS Grupp E E Opel 11:23,3 25:50,7 7:22,5
16 Erik Westin Skutskärs MS Kadett 10:31,2 5:49,2 53:34,4 12:06,5
 
70 87 B Lasse Fältman Ludvika MS B-förare 2 WD B2 Saab 10:20,5 24:08,9 1:50 10:21,0
7 Martin Lundqvist Fagersta MK 9-3 Turbo 11:13,8 6:49,7 54:22,9 12:55,0
 
71 10 J Maja Larsson Järbo MK Ungdomsrally J Volvo 14:09,7 23:20,8 5:23,0
7 Mats Larsson Järbo MK 240 10:44,1 6:09,5 54:24,1 12:56,2
 
72 69 C Jörgen Joons Skutskärs MS Grupp E E VW 12:35,4 24:10,0 8:12,7
17 Börje Green Skutskärs MS Golf II 11:07,3 6:31,9 54:24,6 12:56,7
 
73 80 A Bengt Kihlman Karlstad MC Bil Appendix K K Saab 11:18,4 27:02,8 8:02,9
7 Kenneth Svensson Storfors MK 99 10:10,1 5:54,0 54:25,3 12:57,4
 
74 75 C Linus Lundberg Sunnansjö MK Grupp E E VW 12:58,4 24:13,2 8:57,3
18 Mats Wittenström Ludvika MS Golf Mk1 11:24,0 6:33,6 55:09,2 13:41,3
 
75 24 C Andreas Andersson SMK Hörby Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 13:45,7 25:11,9 10:29,4
8 Tommy Andersson SMK Hörby Swift GTI 11:43,3 6:43,5 57:24,4 15:56,5
Entrant: Sellholm Tuning
 
76 52 B Anders Wimark Bollnäs MK Grupp E E Opel 11:02,3 29:24,8 12:08,4
19 Lars-Erik Olhem Bollnäs MK Astra 11:30,0 6:23,2 58:20,3 16:52,4
 
77 9 J Emelie Mattsson Sandvikens MK Ungdomsrally J VW 14:55,0 25:24,9 9:35,6
8 Håkan Mattsson Sandvikens MK Golf Mk 2 11:37,1 6:39,7 58:36,7 17:08,8
 
78 74 C Tobias Andersson Nora MK Grupp E E Volvo 11:32,5 35:37,7 30 17:33,1
20 Cecilia von Hebel Nora MK 244 10:10,6 5:54,2 1:03:45,0 22:17,1
 
79 58 A Nils Flygare SMK Hedemora Grupp E E VW 30:05,1 22:34,1 10 22:57,0
21 Ronnie Johansson SMK Hedemora Golf 2 10:13,6 6:06,1 1:09:08,9 27:41,0
 
80 3 J Dennis Rådström Östmarks MFF Ungdomsrally J Volvo 11:37,0 23:14,3 2:50 26:39,4
9 Emelie Dunger-Rådström Östmarks MFF 940 10:57,9 27:01,3 1:15:40,5 34:12,6
 
81 105 C Rolf Karlsson SMK Arboga VOC / Grupp N <1600 VOC Volvo 17:31,1 33:43,4 40 26:03,8
3 Anders Dalberg SMK Arboga 244 15:24,7 8:30,6 1:15:49,8 34:21,9
Entrant: PRO Rally team
 
65 B Owe Melin Nässjö MK Grupp E E VW 11:50,4 24:31,3
Henrik Olofsson Nässjö MK Golf 10:33,5 Retired
 
21 A Henry Nyberg Forshaga MC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 12:16,7 22:21,7
Reine Nyberg Forshaga MC Swift Mk 1 Retired
Entrant: Sellholm Tuning
 
16 A Tony Cederfeldt Teknis MC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 11:10,1
Gustav Holmdahl SMK Linde Swift GTI Mk II Retired
Entrant: Team BlästerMäster
 
59 B Robin Saarinen Finnskoga MK Grupp E E VW 11:40,1
Olle Gerdtman SMK Vingåker Golf 2 Retired
 
101 C Björn Nordström Fredriksbergs MK C-förare 2 WD C2 Opel 11:57,8
Joakim Jansson Fredriksbergs MK Corsa Retired
 
85 B Per Broberg Malungs MK B-förare 4 WD B4 Mitsubishi 12:02,5
Anders Wärmedal Malungs MK Lancer Evo III Retired
 
20 C Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 17:49,3
Rickard Forsell Norbergs MC GTI Retired
Entrant: Sellholm Tuning
 
5 J Henke Palm Ilsbo MK Ungdomsrally J Saab
Jocke Palm Ilsbo MK 99 Retired
 
22 A Johan Bengtsson Norbergs MC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki
Christer Berg Norbergs MC Swift Retired
Entrant: JTB Transportservice AB
 
34 A Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2 WD A2 Volvo
Tommy Magnusson Storfors MK 940 Retired
 
37 A David Pettersson Falköpings MK A-förare 2 WD A2 Ford
Kalle Nattsson Falköpings MK Fiesta ST 150 Retired
Entrant: Cejn AB
 
51 B Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E E VW
Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK Golf Mk 2 Retired
Entrant: Åhls´ Bildelar AB
 
54 C Jari Liiten SMK Hälsinge Grupp E E Ford
Marina Liiten SMK Hälsinge Escort Mk 5 Retired
 
72 C Tobias Lövgren MK Kopparberg Grupp E E Saab
Mikael Pettersson MK Kopparberg 9000 Retired
 
203 A Anders Johnsen SMK Dala Falun Appendix K K Porsche
Ingrid Johnsen SMK Dala Falun 911 RSR Retired
Entrant: Tractive AB
 
82 A Greger Hedin Västerås MS Appendix K K Ford
Olle Green Västerås MS Cortina Lotus Retired
 
86 B Mattias Nyström Ludvika MS B-förare 4 WD B4 Subaru
Susanne Axbom Ludvika MS Impreza Retired
 
88 B Björn Engström Borlänge MK B-förare 2 WD B2 Volvo
Kent-Åke Stenbäck Forshaga MC 240 Retired
 
97 C Joakim Ryen Lima MS C-förare 2 WD C2 Volvo
Mikael Johansson Lima MS 242 Retired
 
99 C Peter Reiman Rasbo MK C-förare 2 WD C2 VW
Lars-Åke Allard Rasbo MK Golf Mk II Retired
 
()= not reached end yet