2012-02-04
Dan Anderssons Minne
Official final
Results
Total list
106 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 30 A Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 13:08,5 12:19,4
1 Jim Hjerpe Säters MK Lancer Evo IX 12:54,8 38:22,7
 
2 33 A Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 13:19,3 12:53,6 1:16,1
2 Christoffer Bäck SMK Hedemora Lancer Evo VII 13:25,9 39:38,8 1:16,1
 
3 37 A Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2 WD A2 Toyota 13:46,4 13:04,3
1 Emil Arvidsson Teknis M Corolla 13:50,1 40:40,8 2:18,1
 
4 31 A Erik Johansson SMK Hedemora A-förare 4 WD A4 Audi 13:42,2 12:59,7 2:29,4
3 Anders Vallbom SMK Örebro Quattro 14:10,2 40:52,1 2:29,4
 
5 94 B Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2 WD B2 VW 13:48,2 13:28,8
1 Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf Mk1 13:57,5 41:14,5 2:51,8
 
6 83 B Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD B4 Mitsubishi 14:23,6 13:15,8
1 Jonny Olofsson Umeå AK Lancer Evo IX 14:20,6 42:00,0 3:37,3
 
7 2 J Kim Andersson Årjängs MK Ungdomsrally J VW 13:51,6 13:28,3
1 Kent Olsson Säffle MC Polo 14 GTI 14:51,6 42:11,5 3:48,8
Entrant: Danielssons motorsport DMS
 
8 17 A Niklas Östmark Kolsva MS Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 13:50,1 13:24,1
1 Jonny Östmark Kolsva MS Swift 15:22,9 42:37,1 4:14,4
Entrant: Östmarks Bildemontering o Service Ab
 
9 40 A Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD A2 Volvo 14:27,7 13:39,2 1:59,6
2 Henrik Eriksson Laxå MK 240 14:33,5 42:40,4 4:17,7
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
10 50 A Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit A/ N2 A VOAN2 Volvo 14:15,4 13:38,3
1 Anders Isaksson Laxå MK 940 14:48,0 42:41,7 4:19,0
 
11 18 B Niklas Pettersson Fagersta MK Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 14:08,1 13:25,1 47,0
2 Tony Puumala Fagersta MK GTI 15:50,9 43:24,1 5:01,4
Entrant: BILAM
 
12 100 C Daniel Edman Småbacka MK C-förare 2 WD C2 Volvo 14:39,3 13:48,9 20
1 Jesper Ericsson Järbo MK 240 14:55,1 43:43,3 5:20,6
 
13 97 B Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B/N2 B VOBN2 Volvo 14:55,8 13:50,8
1 Pierre Karlsson Fryksdalens MK 940 14:58,4 43:45,0 5:22,3
Entrant: Valbo Alltjänst
 
14 45 A Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD A2 Renault 14:45,7 13:59,5 3:09,8
3 Johan Gustavsson Katrineholms MK Clio Sport 15:05,4 43:50,6 5:27,9
 
15 49 A Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit A/ N2 A VOAN2 Volvo 14:39,6 13:55,0 1:15,5
2 Mikael Schuster Hällefors MK 940 15:22,6 43:57,2 5:34,5
 
16 8 J Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally J Volvo 14:41,8 13:57,0 1:49,9
2 Hans-Olov Bergkvist Hofors MS 940 15:22,6 44:01,4 5:38,7
 
17 201 B Robert Scholander SMK Eksjö B-förare 2 WD B2 Citroën 15:03,2 14:16,0 3:07,3
2 Patrik Knutsson Nässjö MK C2 R2 Max 15:02,6 44:21,8 5:59,1
 
18 47 A Ingemar Thelander SMK Gävle VOC Elit A/ N2 A VOAN2 Volvo 14:38,9 14:26,9 1:43,4
3 Jurgen Sperl Skutskärs MS 940 15:19,3 44:25,1 6:02,4
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB
 
19 3 J Pontus Åhman Almunge MK Ungdomsrally J Opel 14:49,1 14:04,5 2:19,3
3 Mikael Åhman Almunge MK Corsa 15:37,2 44:30,8 6:08,1
 
20 86 B Dick Jansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD B2 VW 14:53,5 14:25,2 3:28,9
3 Magnus Östberg Idkerbergets MK Golf Mkii 15:24,7 44:43,4 6:20,7
 
21 52 A Mattias Nordlund Svärdsjö MK VOC Elit A/ N2 A VOAN2 Volvo 14:21,9 13:44,8 2:02,1
4 Mats Wittenström Ludvika MS 940 16:37,1 44:43,8 6:21,1
 
22 74 C Anton Alkberg Småbacka MK Grupp E E Opel 14:48,0 14:20,0 10
1 Christer Alkberg Småbacka MK Astra 15:29,6 44:47,6 6:24,9
 
23 95 B Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit B/N2 B VOBN2 Volvo 15:31,5 14:02,1 1:09,6
2 Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240 15:21,0 44:54,6 6:31,9
Entrant: Åhls bildelar AB
 
24 59 B Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E E VW 15:19,6 14:37,0 36,5
2 Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK Golf Mk 2 15:27,5 45:24,1 7:01,4
Entrant: Åhls´ Bildelar AB
 
25 46 A Ola Axelsson SMK Västerås Karting A-förare 2 WD A2 Volvo 14:43,5 13:51,3 4:43,7
4 Per Schlegel SMK Arboga 240 16:49,7 45:24,5 7:01,8
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB
 
26 58 A Henrik Johansson Svärdsjö MK Grupp E E VW 15:05,1 14:46,0 43,4
3 Thomas Johansson Svärdsjö MK Golf Mk 2 15:39,9 45:31,0 7:08,3
 
27 6 J Erik Brodin Skutskärs MS Ungdomsrally J Opel 15:00,2 14:30,5 3:30,5
4 Thomas Brodin Skutskärs MS Kadett 16:11,3 45:42,0 7:19,3
 
28 5 J Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally J Suzuki 15:02,0 14:39,3 3:37,4
5 Göran Hammarström SMK Gävle GTI 16:07,6 45:48,9 7:26,2
Entrant: Sellholm Tuning
 
29 88 B Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD B2 Volvo 15:28,6 14:20,7 4:35,1
4 Richard Svensson Storfors MK 940 16:00,3 45:49,6 7:26,9
 
30 24 B Carl-Johan Brantestad Ydre MK Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 15:55,0 14:30,6 3:25,5
3 Mattias Laago Team Skogsåkarna Swift 15:37,0 46:02,6 7:39,9
Entrant: Dekaltrim.nu
 
31 105 C Victor Karlsson Vimmerby MS VOC Cup / N2 C VOCN2 Volvo 15:36,1 14:37,2
1 Thomas Gustavsson Emådalens MK 940 16:04,2 46:17,5 7:54,8
Entrant: Dekaltrim.nu
 
32 89 B Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2 WD B2 Opel 15:05,9 14:33,4 5:05,3
5 Andreas Wilhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B 16:40,5 46:19,8 7:57,1
 
33 72 B Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E E VW 15:40,8 14:50,7 10 1:33,5
4 Jan Adolfsson Finnskoga MK Golf II 15:39,6 46:21,1 7:58,4
 
34 103 C Ronnie Ivarsson Storfors MK VOC Cup / N2 C VOCN2 Volvo 16:13,6 14:33,9 14,2
2 Viktor Larsson Laxå MK 940 15:44,2 46:31,7 8:09,0
 
35 85 B Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD B2 VW 15:10,1 14:19,5 5:21,3
6 Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK Golf II 17:06,2 46:35,8 8:13,1
 
36 19 B Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 16:23,8 14:44,2 4:11,0
4 Fredrik Palm Skara MK Swift 15:40,1 46:48,1 8:25,4
Entrant: Team Bläster Mäster
 
37 22 C Mika Liimatainen SMK Trollhättan Suzuki 1300 RallyCup SC Citroën 15:28,9 14:47,9 4:18,8
5 Calle Örberg SMK Trollhättan AX Sport 16:39,1 46:55,9 8:33,2
Entrant: BILAM
 
38 90 B Håkan Lindh Laxå MK B-förare 2 WD B2 Volvo 16:25,0 14:35,5 6:00,7
7 Lasse Fagergren Laxå MK 242 16:14,7 47:15,2 8:52,5
Entrant: HL Service i Laxå AB
 
39 57 A Mats Adolfsson Nässjö MK Grupp E E VW 15:51,9 15:26,6 2:34,6
5 Roger Andersson Nässjö MK Polo GTI 16:03,7 47:22,2 8:59,5
 
40 65 B Glenna Bjur Gnesta MK Grupp E E Opel 16:01,2 15:15,0 2:37,2
6 Ricard Gelin Gnesta MK Manta 16:08,6 47:24,8 9:02,1
 
41 26 C Hampus Böe Filipstads MC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 15:54,2 15:13,0 4:48,5
6 Patric Normark Hällefors MK Swift GTI 16:18,4 47:25,6 9:02,9
Entrant: ÖSTMARKS Bildemontering
 
42 4 J Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally J Ford 15:53,7 14:55,4 5:18,5
6 Magnus Andersson SMK Hälsinge Escort 16:40,9 47:30,0 9:07,3
 
43 61 B Mats Palmqvist Fagersta MK Grupp E E Saab 16:17,6 15:02,7 2:46,1
7 Alexander Lundqvist Rantala Fagersta MK 99 16:13,4 47:33,7 9:11,0
 
44 48 A Arne Rådström MK Ratten VOC Elit A/ N2 A VOAN2 Volvo 17:11,6 13:33,4 4:58,3
5 Kent-Ola Björklund MK Ratten 940 16:55,0 47:40,0 9:17,3
 
45 104 C Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup / N2 C VOCN2 Volvo 16:20,2 15:06,5 1:25,1
3 Stefan Siljevall SMK Trollhättan 940 16:15,9 47:42,6 9:19,9
Entrant: O´Learys Racing
 
46 69 B Pär Hedström Almunge MK Grupp E E VW 16:05,1 15:15,6 3:06,9
8 Lars Hedström Almunge MK Golf 16:33,8 47:54,5 9:31,8
 
47 68 B Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E E VW 16:16,1 15:45,0 3:57,3
9 Sebatian Ottosson Teknis MC Golf Mk II 16:43,8 48:44,9 10:22,2
 
48 11 J Ida Granegärd SMK Hedemora Ungdomsrally J VW 16:23,6 15:43,8 6:58,8
7 Peter Granegärd SMK Hedemora Golf 1 17:02,9 49:10,3 10:47,6
 
49 77 C Andreas Bohlin Sandvikens MK Grupp E E VW 16:42,6 15:50,4 4:34,5
10 Jan Bohlin Sandvikens MK Golf 1.8i 16:49,1 49:22,1 10:59,4
 
50 25 C Pelle Lundgren Östergyllen RC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 16:00,4 15:21,9 1:20 6:45,8
7 Ronnie Maxe Finspångs MS Swift Mk1 GTI 16:40,6 49:22,9 11:00,2
Entrant: Sören Käll`s LMC Team
 
51 66 B Mikael Nyman MK Kopparberg Grupp E E Opel 16:17,1 15:52,9 30 4:46,5
11 Stefan Berg MK Kopparberg Ascona A 16:54,1 49:34,1 11:11,4
 
52 75 C Michael Lundin Eskilstuna MK Grupp E E VW 16:22,2 16:01,7 20 4:54,4
12 Jimmy Hellström Strängnäs AMS Golf 16:58,1 49:42,0 11:19,3
 
53 20 B Marcus Jäder Västerås MS Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 15:56,0 15:37,8 7:10,7
8 Patrik Sällström Västerås MS Swift GTI 18:14,0 49:47,8 11:25,1
Entrant: Carfix Rally Team
 
54 73 B Simon Komulainen Wäxjö MS Grupp E E SEAT 17:04,5 15:58,4 5:22,0
13 Lars Schlönzig Wäxjö MS Ibiza 17:06,7 50:09,6 11:46,9
 
55 79 C Thomas Åsberg Gestrike RT Grupp E E Opel 17:09,9 16:11,4 5:55,8
14 Åsa Eriksson Gestrike RT Astra 17:22,1 50:43,4 12:20,7
 
56 27 C Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 16:28,2 17:27,5 8:51,9
9 Thomas Lagström Norbergs MC Swift GTI 17:33,3 51:29,0 13:06,3
Entrant: Sören Käll´s LMC Team
 
57 12 J Tobias Wallin Storfors MK Ungdomsrally J Volvo 16:58,8 16:40,5 9:40,4
8 Kenneth Wallin Storfors MK 244 18:12,6 51:51,9 13:29,2
 
58 80 C Andreas Selin SMK Sundsvall Grupp E E VW 17:59,9 16:25,9 7:13,4
15 Stefan Selin SMK Sundsvall Golf 2 17:35,2 52:01,0 13:38,3
 
59 102 C Lars Werner Kolsva MS VOC Cup / N2 C VOCN2 Volvo 18:06,1 16:51,6 20 6:48,4
4 Erik Werner Kolsva MS 244 17:48,2 53:05,9 14:43,2
 
60 9 J Simon Englund Bollnäs MK Ungdomsrally J VW 15:14,2 14:40,4 11:17,0
9 Pär Englund Bollnäs MK Golf 3 23:33,9 53:28,5 15:05,8
 
61 98 C Björn Nordström Fredriksbergs MK C-förare 2 WD C2 Opel 16:19,5 16:57,5 9:48,7
2 Robert Thunström Fredriksbergs MK Corsa 20:15,0 53:32,0 15:09,3
 
62 202 C Erik Gelotte Rasbo MK C-förare 2 WD C2 VW 15:15,0 22:24,8 20 9:59,3
3 Patrik Åhman Almunge MK Golf II 15:42,8 53:42,6 15:19,9
 
63 63 B Emil Carlsson Ludvika MS Grupp E E Honda 15:43,0 15:38,8 9:03,9
16 Roger Andersson Ludvika MS Civic 22:29,7 53:51,5 15:28,8
 
64 14 J Andreas Andersson SMK Hörby Ungdomsrally J Suzuki 17:41,3 17:07,3 11:44,4
10 Tommy Andersson SMK Hörby Swift GTI 19:07,3 53:55,9 15:33,2
Entrant: Kjellbergs AB
 
65 81 C Frida Axelsson Skillingaryds MK Grupp E E VW 18:03,6 17:53,5 10:06,2
17 Gerth Andersson Kinds MK Golf II 18:56,7 54:53,8 16:31,1
 
66 10 J Lina Björklund Rättvik RK Ungdomsrally J Volvo 18:11,8 17:32,3 12:57,7
11 Patrik Lindberg Hedesunda MK 940 19:25,1 55:09,2 16:46,5
 
67 13 J Marcus Svensson Hässleholms MK Ungdomsrally J Suzuki 18:27,2 17:48,4 13:30,4
12 Kenneth Svensson Hässleholms MK Swift GTI 19:26,3 55:41,9 17:19,2
 
68 23 B Peter Hultberg Björnjägarns RC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 15:33,7 17:54,0 16:00,8
10 Jan Larsson Björnjägarns RC Swift 25:10,2 58:37,9 20:15,2
Entrant: Dekaltrim
 
69 70 B Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E E VW 25:02,5 15:35,6 40 13:59,7
18 Roger Svensson Anderstorps RC Golf 17:29,2 58:47,3 20:24,6
 
70 44 A Johan Karlsson Nässjö MK A-förare 2 WD A2 Volvo 14:16,8 13:16,9 20:44,0
5 Ulrik Gustavsson Nässjö MK 940 33:51,1 1:01:24,8 23:02,1
 
71 92 B Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD B2 Volvo 32:08,5 14:01,1 1:10 34:39,4
8 Karl Olof Persson Järbo MK 240 28:34,3 1:15:53,9 37:31,2
 
72 109 C Rolf Karlsson SMK Arboga VOC Cup / N2 C VOCN2 Volvo 23:05,3 22:39,4 6:40 30:03,4
5 Anders Dalberg SMK Arboga 244 23:56,2 1:16:20,9 37:58,2
Entrant: PRO Rallyteam
 
32 A Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 13:53,9 13:39,8
Stefan Gustafsson Ludvika MS Lancer Evo IX Retired
 
43 A Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK A-förare 2 WD A2 Volvo 14:05,2 13:35,1
Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940 Retired
Entrant: 76 MOTOR OIL
 
36 A Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2 WD A2 Toyota 13:51,9 13:52,6
Christer Carlsson Katrineholms MK Corolla Retired
 
51 A Jan-Erik Folkesson SMK Örebro VOC Elit A/ N2 A VOAN2 Volvo 15:52,3 13:46,7
Fredrik Hildingsson SMK Örebro 940 Retired
 
42 A Jonas Brinkemar SMK Hedemora A-förare 2 WD A2 Ford 15:21,5 13:32,1 1:10
Camille Cederlund SMK Hedemora Fiesta ST Retired
 
7 J Henrik Palm Ilsbo MK Ungdomsrally J Volvo 15:25,6 14:46,6 10
Joakim Palm Ilsbo MK 244 Retired
 
87 B Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD B2 Volvo 14:51,2 16:05,5
Per-Erik Andersson Ludvika MS 242 Retired
 
91 B Uffe Gustafson Säters MK B-förare 2 WD B2 Opel 16:18,9 14:44,8
Jesper Cardell Säters MK Corsa Retired
 
29 A Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 12:27,3
Bo Holmstrand Kullings MS Lancer Evo VIII Retired
 
39 A Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD A2 Opel 15:07,1
Per Magnus Ericsson MK Ran Askersund Corsa Retired
Entrant: Järbo alltech
 
16 A Ola Strömberg Nora MK Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki 15:27,1
Brittmarie Ålund Nora MK Swift GTI Retired
Entrant: Team BlästerMäster
 
84 B Jon Johansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD B2 Ford 16:35,3
Alexander Famme Idkerbergets MK Escort Retired
 
99 C Oscar Vöks MK Kopparberg C-förare 2 WD C2 VW 25:52,7
Anton Vöks MK Kopparberg Golf Mk1 Retired
 
38 A Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD A2 Peugeot 39:44,7
Therese Levin Lima MS 205 GTI Retired
 
76 C Conny Palm Ilsbo MK Grupp E E Opel 53:58,4 20
Rasmus Palm Ilsbo MK Ascona B Retired
Entrant: WWW.FINESS.SE
 
15 J Ida Blomqvist Thorsell Skara MK Ungdomsrally J VW
Bengt Thorsell Skara MK Polo GTI Retired
 
21 B Nicklas Elofsson Västerås MS Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki
Roger Lindholm Västerås MS Swift Mk1 GTI Retired
Entrant: Carfix Rallyteam
 
28 C Mikael Yliniemi Norbergs MC Suzuki 1300 RallyCup SC Suzuki
Rickard Forsell Norbergs MC Swift GTI Retired
Entrant: SELLHOLM Tuning
 
41 A Robert Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2 WD A2 Renault
Jens Thapper SMK Motala Clio R3 Retired
 
54 A Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan VOC Elit A/ N2 A VOAN2 Volvo
Lars Andersson Dals MK 940 Retired
Entrant: O'Learys Racing
 
55 A Anton Suontausta Kolsva MS VOC Elit A/ N2 A VOAN2 Volvo
Andreas Peters Kolsva MS 940 Retired
 
56 A Marcus Fors SMK Hälsinge Grupp E E VW
Daniel Fors SMK Hälsinge Golf Retired
 
60 B Ove Lindblom Grangärde RRC Grupp E E Saab
Liselotte Andersson Grangärde RRC 99 Retired
 
71 B Cenny Wall Norrköpings MK Grupp E E VW
Erik Lindgren Norrköpings MK Golf Retired
 
78 C Ola Lekebjer Mälaröarnas MK Grupp E E VW
Kåre Lekebjer Mälaröarnas MK Golf 2 Retired
 
82 B Mattias Nyström Ludvika MS B-förare 4 WD B4 Subaru
Susanne Axbom Ludvika MS Impreza Retired
 
101 C Emil Karlsson Hällefors MK C-förare 2 WD C2 Opel
Magnus Hermanssson Hällefors MK Ascona B Retired
Entrant: Kjellbergs AB
 
106 C Fredrik Borg SMK Hälsinge VOC Cup / N2 C VOCN2 Volvo
Mats Jönsson SMK Hälsinge 244 Retired
 
107 C Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Cup / N2 C VOCN2 Volvo
Andreas Johansson Rasbo MK 240 Retired
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
108 C Mattias Johansson MK Kopparberg VOC Cup / N2 C VOCN2 242
Christoffer Markström MK Kopparberg Volvo Retired
 
64 B Anders Wimark Bollnäs MK Grupp E E Opel 10
Andreas Waleteg Bollnäs MK Astra Retired
 
35 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2 WD A2 Toyota 10:00
Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla Retired
Entrant: Tractive AB
 
67 A Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK Grupp E E Saab 16:53,8 16:11,7 7:00
Kent Nordquist Vansbro MK 99 26:48,5 Exluded
 
96 B Per Allo Katrineholms MK VOC Elit B/N2 B VOBN2 Volvo 15:41,3
Tobias Abrahamsson Katrineholms MK 940 Exluded
 
()= not reached end yet