2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
Results
Total list
130 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 223 A Per-Arne Sääv VÖMK A-förare 4 WD A4 Skoda 3:33,7 19:31,0
1 Emil Axelsson Ydre MK Fabia Super 2000 17:43,4 10:20,7 51:08,8
 
2 64 A Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 3:26,1 19:43,8 10,6
2 Anders Wallbom SMK Örebro Lancer Evo VIII 17:48,7 10:20,8 51:19,4 10,6
 
3 63 A Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 3:35,2 19:51,4 23,3
3 Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna Lancer WRC 01 17:34,1 10:31,4 51:32,1 23,3
 
4 62 A Peter Appelskog Östergyllen RC A-förare 4 WD A4 Ford 3:41,5 20:04,6 1:24,4
4 Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort 18:07,9 10:39,2 52:33,2 1:24,4
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
5 66 A Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 3:40,3 20:03,3 1:29,7
5 Tomas Ekman SMK Söderhamn Lancer Evo VII 18:14,9 10:40,0 52:38,5 1:29,7
 
6 65 A Erik Simonsson Lima MS A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 3:33,9 20:31,1 1:58,7
6 Joel Eriksson Lima MS Lancer Evo VI 18:15,7 10:46,8 53:07,5 1:58,7
 
7 71 A Markku Kärkkäinen Vännäs MK A-förare 4 WD A4 Toyota 3:33,5 20:19,2 1:58,9
7 Samuel Kärkkäinen Vännäs MK Celica GT4 18:32,0 10:43,0 53:07,7 1:58,9
 
8 211 A Hasse Gustafsson Vansbro MK A-förare 4 WD A4 Subaru 3:38,6 20:09,6 2:05,1
8 Mikael Johansson Vansbro MK Impreza 18:39,5 10:46,2 53:13,9 2:05,1
Entrant: www.swita.se
 
9 70 A Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 3:38,1 20:24,6 2:29,5
9 Robert Eriksson SMK Uppsala Lancer Evo VI 18:40,3 10:55,3 53:38,3 2:29,5
 
10 77 A Kim Nilsson Skutskärs MS A-förare 2 WD A2 VW 3:38,9 20:38,8
1 Lars-Olof Persson Järbo MK Golf III 18:37,5 11:09,7 54:04,9 2:56,1
 
11 92 B Jacob Jansson MK Kopparberg B-förare 4 WD B4 Subaru 3:40,0 20:31,9
1 Torbjörn Henrysson Teknis MC Impreza WRX STi 18:48,2 11:21,0 54:21,1 3:12,3
 
12 201 A Erik Lindroth Mora MK A-förare 2 WD A2 Opel 3:42,1 20:44,8 21,1
2 Henrik Hamberg Mora MK Corsa 18:56,0 11:03,1 54:26,0 3:17,2
 
13 74 A Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD A2 Peugeot 3:42,6 20:48,2 35,3
3 Therese Levin Lima MS 205 GTI 19:02,3 11:07,1 54:40,2 3:31,4
 
14 220 A Peter Johansson Morjärvs MS A-förare 2 WD A2 Peugoet 3:52,7 21:14,4 1:04,2
4 Magnus Johansson Luleå MS 206 19:00,0 11:02,0 55:09,1 4:00,3
 
15 76 A Fredrik Andersson Fredriksbergs MK A-förare 2 WD A2 Renault 3:42,0 20:57,6 1:08,9
5 Tony Puumala Fagersta MK 19 19:17,8 11:16,4 55:13,8 4:05,0
 
16 95 B Stefan Olsson Lima MS B-förare 2 WD B2 VW 3:51,7 21:14,4
1 Johan Ericson Lima MS Golf 19:25,0 11:09,4 55:40,5 4:31,7
 
17 78 A Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 2 WD A2 Opel 3:43,1 21:17,7 1:36,0
6 Stefan Gustavsson Ludvika MS Kadett GSI 16v 19:40,8 10:59,3 55:40,9 4:32,1
 
18 208 B Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4 WD B4 Subaru 3:51,4 21:36,7 1:48,7
2 Fredrik Lundkvist Skepptuna MK Impreza 19:06,1 11:35,6 56:09,8 5:01,0
 
19 93 B Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD B4 Mitsubishi 3:50,1 21:23,1 1:55,2
3 Jonny Olofsson Umeå AK Lancer Evo IX 19:47,3 11:15,8 56:16,3 5:07,5
 
20 80 A Mikael Brodd V Östergötlands MK A-förare 2 WD A2 Saab 3:53,9 21:25,3 2:18,3
7 Fredrik Adolfsson Östgyllen RC 9-3 Kit Car 19:34,8 11:29,2 56:23,2 5:14,4
 
21 79 A Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD A2 Volvo 3:44,9 21:43,4 2:40,9
8 Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940 19:38,8 11:38,7 56:45,8 5:37,0
 
22 101 B Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD B2 Volvo 3:55,2 21:54,0 1:44,7
2 Jerker Berglund SMK Dala Falun 240 19:49,8 11:46,2 57:25,2 6:16,4
 
23 18 A Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A VOA Volvo 3:56,6 22:08,2
1 Kim Göransson SMK Motala 940 20:01,5 11:32,4 57:38,7 6:29,9
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
24 16 A Thomas Lahti NMS Boden Volvo Original Elit A VOA Volvo 3:59,7 22:22,9 19,0
2 Tomas Wikström Kalix MK 940 19:49,6 11:45,5 57:57,7 6:48,9
 
25 81 A Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD A2 Opel 3:54,8 22:35,1 3:54,7
9 Mikael Johansson Fagersta MK Kadett GSI 19:55,2 11:34,5 57:59,6 6:50,8
 
26 212 B Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2 WD B2 Opel 3:59,8 21:30,4 2:20,0
3 Åse Sneen Ludvika MS Kadett GSI 19:51,6 12:38,7 58:00,5 6:51,7
 
27 17 A Lars Johansson NMS Boden Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:00,9 22:10,6 22,9
3 Mathias Smedberg NMS Boden 940 20:05,1 11:45,0 58:01,6 6:52,8
 
28 19 A Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A VOA Volvo 3:59,5 22:22,6 23,1
4 Niklas Johansson Ryds MK 940 19:56,1 11:43,6 58:01,8 6:53,0
Entrant: Norrbottens Bildemontering AB
 
29 215 B Bjørn Bækkevold KNA Indre Ytre Østfold B-förare 4 WD B4 Mitsubishi 3:52,5 21:38,3 3:45,6
4 Dyre Erling Fredriksen KNA Lancer Evo V 19:12,5 13:23,4 58:06,7 6:57,9
 
30 222 C Jens E. Eriksen NAF Msp AoB C-förare 2 WD C2 Renault 3:59,7 22:13,1
1 Kristian A. Svendsen KNA I/y Østfold Clio Ragnotti 20:17,9 11:36,0 58:06,7 6:57,9
 
31 96 B Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2 WD B2 Peugeot 3:54,6 21:03,1 1:20 2:34,2
4 Kimmo Paavilainen Vallentuna MK 206 20:29,8 11:27,2 58:14,7 7:05,9
 
32 15 A Arne Rådström MK Ratten Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:00,9 22:09,9 36,5
5 Thomas Nilsson NMS Boden 940 20:02,6 12:01,8 58:15,2 7:06,4
 
33 83 A Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD A2 Volvo 4:01,6 22:32,2 4:42,5
10 Henrik Eriksson Laxå MK 240 20:11,0 12:02,6 58:47,4 7:38,6
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
34 115 C Stefan Carlsson MK Ramunder C-förare 2 WD C2 Volvo 3:58,6 22:44,7 42,5
2 Markus Harrström MK Ramunder 242 20:23,8 11:42,1 58:49,2 7:40,4
Entrant: Bulk o Containerfrakts Motorsport Team
 
35 31 B Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:00,0 22:56,7
1 Andreas Peters Kolsva MS 940 20:10,3 11:46,8 58:53,8 7:45,0
 
36 14 A Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit A VOA Volvo 3:59,8 22:54,5 1:21,5
6 Lars Andersson Dals MK 940 20:11,0 11:54,9 59:00,2 7:51,4
 
37 205 A Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:01,1 22:39,0 1:22,0
7 Jürgen Sperl Skutskärs MS 940 20:14,4 12:06,2 59:00,7 7:51,9
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB
 
38 22 B Peter Elg Säffle MC Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:06,4 22:40,5 15,9
2 Peter Johansson Säffle MC 940 20:21,9 12:00,9 59:09,7 8:00,9
 
39 9 A Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:03,1 22:57,4 1:42,7
8 Johan Gustavsson Katrineholms MK 940 20:23,4 11:57,5 59:21,4 8:12,6
Entrant: BDS Bil o Fritid AB
 
40 102 B Thorbjørn Ulla NMK Gardermoen B-förare 2 WD B2 Volvo 3:54,4 22:46,2 3:41,8
5 Tonje Ruud NAF 240 20:40,9 12:00,8 59:22,3 8:13,5
 
41 86 A Fredrik Nilsson SMK Hörby A-förare 2 WD A2 Volvo 3:59,4 22:48,7 5:19,2
11 Johan Månsson SMK Hörby 242 20:52,1 11:43,9 59:24,1 8:15,3
 
42 103 B Johan Holmudd MK Kinda B-förare 2 WD B2 VW 3:59,7 22:38,0 3:47,1
6 Christian Holmudd MK Team Westom Golf 20:52,8 11:57,1 59:27,6 8:18,8
 
43 210 B Peder Johansson MK Team Treske Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:02,0 22:53,3 33,8
3 Niklas Andersson MK Team Treske 240 20:33,0 11:59,3 59:27,6 8:18,8
 
44 38 C Viktor Johansson Sikfors SK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:01,7 22:55,3
1 Tomi Puttonen Sikfors SK 244 20:40,3 11:54,5 59:31,8 8:23,0
 
45 1 A Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:08,0 22:54,0 1:54,6
9 Göran Widell SMK Vingåker 940 20:18,7 12:12,6 59:33,3 8:24,5
 
46 60 C Mattias Olsson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:05,3 23:17,7 37,2
2 Tobias Fredriksson Säffle MC 244 20:47,5 11:58,5 1:00:09,0 9:00,2
 
47 113 C Carolina Jurå SMK Uppsala C-förare 4 WD C4 Mitsubishi 4:01,1 22:52,0
1 Dan Jurå SMK Uppsala Lancer Evo VIII 21:06,3 12:12,5 1:00:11,9 9:03,1
 
48 34 B Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:09,9 23:18,9 1:22,8
4 Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240 20:39,8 12:08,0 1:00:16,6 9:07,8
Entrant: Åhls bildelar AB
 
49 30 B Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:26,6 23:04,0 1:25,5
5 Dennis Larsson Ragundadalens RC 940 20:50,6 11:58,1 1:00:19,3 9:10,5
 
50 106 B Mats Karlsson Västra Östergötlands MK B-förare 2 WD B2 Opel 4:06,4 23:05,1 4:42,5
7 Roger Johansson Munkfors MC Ascona B 21:08,2 12:03,3 1:00:23,0 9:14,2
 
51 11 A Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:12,2 23:17,0 2:58,3
10 Magnus Hermansson Hällefors MK 944 20:45,9 12:21,9 1:00:37,0 9:28,2
 
52 111 B Mikael Johansson SMK Trollhättan B-förare 2 WD B2 Volvo 5:08,5 23:10,3 4:57,7
8 Calle Örberg SMK Trollhättan 242 20:27,0 11:52,4 1:00:38,2 9:29,4
 
53 25 B Göran Ahlström NMS Boden Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:09,1 24:12,6 2:06,2
6 Kurt Ahlmström NMS Boden 244 21:10,2 11:28,1 1:01:00,0 9:51,2
 
54 105 B Viktor Karlsson Nybro AC B-förare 2 WD B2 VW 4:07,7 22:04,1 5:20,7
9 Ivan Karlsson Nybro AC Golf II 20:36,8 14:12,6 1:01:01,2 9:52,4
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
55 4 A Mattias Nordlund Svärdsjö MK Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:10,6 23:19,6 3:23,7
11 Göran Norberg SMK Dala Falun 740 21:13,9 12:18,3 1:01:02,4 9:53,6
 
56 219 B Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2 WD B2 Volvo 3:56,9 25:35,6 5:22,3
10 Andreas Karlsson Värmlands Carting Club 940 19:51,6 11:38,7 1:01:02,8 9:54,0
Entrant: lejtorp racing
 
57 7 A Jochen Walther Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:23,6 22:49,5 20 3:41,7
12 Bianca Lustig AC Bielefeld 940 21:18,6 12:28,7 1:01:20,4 10:11,6
 
58 3 A Carl-Borge Røsen KNA Solør Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:13,3 23:45,4 3:42,7
13 Anders Lindstad KNA Solør 940 20:57,2 12:25,5 1:01:21,4 10:12,6
 
59 209 B Cato Rudberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:17,7 23:51,0 2:30,5
7 Kim Mastad KNA Aurskog Høland 940 20:56,6 12:19,0 1:01:24,3 10:15,5
 
60 13 A Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:09,4 24:49,0 3:51,4
14 Mikael Pettersson SMK Gävle 940 20:22,7 12:09,0 1:01:30,1 10:21,3
 
61 58 C Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:10,8 23:49,4 1:58,9
3 Sven-Erik Perssson Fryksdalens MK 740 21:11,2 12:19,3 1:01:30,7 10:21,9
 
62 112 B Per Ohlson Katrineholms MK B-förare Grupp E BE VW 4:30,9 23:30,0
1 Niclas Andersson Katrineholm MK Golf 21:10,0 12:21,2 1:01:32,1 10:23,3
 
63 5 A Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:13,2 23:50,7 4:09,4
15 Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund 240 21:11,6 12:32,6 1:01:48,1 10:39,3
 
64 8 A Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:17,7 23:53,6 4:12,5
16 Ulf Axelsson Lidköpings MSF 940 21:10,2 12:29,7 1:01:51,2 10:42,4
 
65 36 B Daniel Andersson V:a Östergötlands MK Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:16,3 23:38,6 3:02,2
8 Ida Lidebjer Granberg V:a Östergötlands MK 240 21:20,1 12:41,0 1:01:56,0 10:47,2
 
66 121 J Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally J Volvo 4:09,7 23:43,5
1 Hans-Olov Bergkvist Hofors MS 244 21:37,3 12:32,9 1:02:03,4 10:54,6
 
67 109 B Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD B2 Volvo 4:15,7 23:20,8 6:25,2
11 Per-Erik Andersson Ludvika MS 242 20:25,4 14:03,8 1:02:05,7 10:56,9
 
68 39 C Pontus Hennström Vännäs MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:11,8 24:03,6 2:36,6
4 André Hennström Vännäs MK 244 21:30,2 12:22,8 1:02:08,4 10:59,6
 
69 118 C Anders Wimark Bollnäs MK C-förare Grupp E CE Opel 4:13,8 24:03,9
1 Andreas Waleteg Bollnäs MK Astra 21:28,9 12:23,7 1:02:10,3 11:01,5
 
70 44 C Simon Nilsson SMK Hörby Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:17,4 24:07,1 3:03,2
5 Dan Nilsson SMK Hörby 240 21:39,6 12:30,9 1:02:35,0 11:26,2
 
71 88 A Stefan Helin Tibro MK A-förare 2 WD A2 Opel 4:23,9 23:59,9 8:43,1
12 Thomas Järnström Tibro MK Ascona A 21:41,8 12:42,4 1:02:48,0 11:39,2
 
72 56 C Oskar Lundmark Kullings MS Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:20,2 24:04,2 3:16,5
6 Johan Kempe Kullings MS 242 21:56,4 12:27,5 1:02:48,3 11:39,5
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB
 
73 50 C Mikael Bergqvist SMK Hälsinge Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:16,3 24:04,8 3:20,5
7 Ola Swing Bollnäs MK 940 21:44,3 12:46,9 1:02:52,3 11:43,5
 
74 54 C Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:22,1 24:12,1 3:26,4
8 Markus Björklund Stenungsunds MS 244 21:42,1 12:41,9 1:02:58,2 11:49,4
 
75 51 C Johan Eriksson MK Ratten Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:16,3 24:44,9 3:29,1
9 Sten Yngve Styffe MK Ratten 240 21:32,1 12:27,6 1:03:00,9 11:52,1
 
76 35 B David Ekenmo Eksjö FRC Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:20,2 24:02,8 4:17,5
9 Magnus Lindqvist Eksjö FRC 940 21:49,3 12:59,0 1:03:11,3 12:02,5
 
77 46 C Johnny Ottosson SMK Hörby Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:23,7 24:25,1 3:39,6
10 Jonas Magnusson SMK Hörby 240 21:40,2 12:42,4 1:03:11,4 12:02,6
Entrant: Team 4240
 
78 41 C Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:22,7 24:35,2 4:00,1
11 Mathias Johnsson Katrineholms MK 940 21:47,7 12:46,3 1:03:31,9 12:23,1
 
79 53 C Joakim Nilsson Åtvidabergs MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:18,3 25:26,1 4:14,5
12 Thomas Tholander Åtvidabergs MK 242 21:37,3 12:24,6 1:03:46,3 12:37,5
 
80 40 C Christian Johansson Lycksele MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:19,6 25:10,1 4:22,1
13 Daniel Näslund Lycksele MK 940 21:44,2 12:40,0 1:03:53,9 12:45,1
 
81 45 C Philipp Knof Adac Ostwestfalen-lippe Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:24,9 24:34,3 4:26,6
14 Philipp Musholt Adac Ostwestfalen-lippe 940 21:53,8 13:05,4 1:03:58,4 12:49,6
 
82 32 B Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:29,6 24:38,0 5:05,0
10 Erik Ekenberg Göteborgs MF 940 21:58,8 12:52,4 1:03:58,8 12:50,0
Entrant: ugil.se
 
83 6 A Siegfried Mayr Fundrivers Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:22,2 25:10,2 7:07,7
17 Hubert Spindler 740 22:13,2 13:00,8 1:04:46,4 13:37,6
 
84 202 A Jan Kåre Wilsberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit A VOA Volvo 3:54,6 21:54,8 7:12,5
18 Tina Jeanette Olsen KNA Kongsvinger 940 27:23,1 11:38,7 1:04:51,2 13:42,4
 
85 23 B Emil Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:09,2 22:52,3 5:57,8
11 Anton Bingebo Vännäs MK 940 23:13,5 14:36,6 1:04:51,6 13:42,8
 
86 59 C Joakim Ryen Lima MS Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:37,1 25:14,9 5:20,4
15 Jimmy Johansson Lima MS 240 22:11,1 12:49,1 1:04:52,2 13:43,4
 
87 224 J Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally J VW 4:22,9 24:58,5 3:15,4
2 Göran Hammarström SMK Gävle Golf 23:02,2 12:55,2 1:05:18,8 14:10,0
 
88 52 C Anders Ahlberg Forshaga MC Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:25,2 24:57,9 5:51,3
16 Mats Bruse Persson Munkfors MC 244 22:53,2 13:06,8 1:05:23,1 14:14,3
 
89 21 B Oscar Johansson SMK Nyköping Volvo Original Elit B VOB Volvo 7:54,7 24:23,9 7:08,3
12 Martin Andersson Götene MK 940 21:11,2 12:32,3 1:06:02,1 14:53,3
 
90 48 C Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:40,1 25:55,2 6:51,3
17 Sebastian Nihlmar Götene 244 22:42,3 13:05,5 1:06:23,1 15:14,3
 
91 90 A Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare Grupp E AE Volvo 4:29,8 25:50,3
1 Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK 740 22:57,8 13:13,6 1:06:31,5 15:22,7
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
92 61 C Johan Wedin Fryksdalens MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:28,9 24:34,4 7:03,1
18 Anders Fredriksson Ludvika MS 242 21:48,0 15:43,6 1:06:34,9 15:26,1
 
93 104 B Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD B2 VW 3:56,5 31:28,9 11:46,6
12 Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK Golf II 20:15,4 11:46,3 1:07:27,1 16:18,3
 
94 221 C Mattias Andersson Siljan Bilracing Klubb C-förare Grupp E CE Saab 4:42,7 26:07,6 5:52,1
2 Eric Sund Siljan Bilracing Klubb 99 23:59,9 13:12,2 1:08:02,4 16:53,6
 
95 12 A Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:03,7 22:21,1 10:49,4
19 Roineandersson SMK Uppsala 944 30:03,9 11:59,4 1:08:28,1 17:19,3
 
96 42 C Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:20,4 25:05,8 1:10 9:17,1
19 Torbjörn Fagerlind Götene MK 940 22:52,9 15:19,8 1:08:48,9 17:40,1
 
97 84 A Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2 WD A2 Volvo 4:03,1 22:52,3 50 16:39,4
13 Anders Isaksson Laxå MK 940 20:41,6 22:17,3 1:10:44,3 19:35,5
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
98 216 B Magnus Persson SMK Söderhamn Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:06,2 37:08,2 15:24,0
13 Anders Banger Ljusdals MS 940 20:55,6 12:07,8 1:14:17,8 23:09,0
 
99 47 C Stefan Haberland Msc Sauerlach Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:35,9 39:00,1 40 20:48,8
20 Willi Trautmansberger Msc Emmersdorf 244 22:46,5 13:18,1 1:20:20,6 29:11,8
 
100 119 C Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare VOC Volvo 6:02,8 33:58,2 27:39,4
21 Ingvar Christiansen Kolsva MS 240 29:44,6 17:25,6 1:27:11,2 36:02,4
 
101 97 B Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2 WD B2 Volvo 3:57,4 22:21,0 1:20 33:27,1
13 Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga 940 49:36,0 11:53,2 1:29:07,6 37:58,8
Entrant: Lejtorp Racing
 
102 27 B Philip Haag Kullings MS Volvo Original Elit B VOB Volvo 5:52,3 1:09:17,2 3:20 53:06,3
14 Martin Kempe Kullings MS 940 21:08,9 12:21,7 1:52:00,1 1:00:51,3
 
89 A Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK A-förare Grupp E AE Saab 4:28,8 25:26,9
Kent Nordquist Vansbro MK 99 22:39,0 Retired
 
203 C Patrik Backman Bengtsfors MC C-förare 2 WD C2 VW 4:00,3 22:10,2
Albin Timell Bengtsfors MC Golf 2 Retired
Entrant: Kicki´s Café Bengtsfors
 
85 A Håkan Tagesson Nybro AC A-förare 2 WD A2 Volvo 4:00,0 22:51,4
Henrik Tagesson Nybro AC 740 Retired
 
110 B Sven-Erik Karlsson Fägre MK B-förare 2 WD B2 Opel 4:04,2 23:04,5
Johan Karlsson Fägre MK Kadett GSI Retired
 
204 A Kalle Grundel Haninge MK A-förare 2 WD A2 VW 4:15,9 22:55,2
Ola Hoffsten Haninge MK Golf GTI Retired
Entrant: MECA
 
24 B Roger Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:09,0 23:02,4
Charlott Holmqvist Vännäs MK 940 Retired
 
55 C Knut Morten Haug KNA Solør Motorsport Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:10,7 23:20,7
Jan Roger Sigfridstad KNA Solør Motorsport 940 Retired
 
33 B Anders Sjöbom Nordjämtens MK Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:13,4 24:17,9
Mats Jönsson SMK Hälsinge 940 Retired
 
20 A Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo Original Elit A VOA Volvo 3:53,1 32:34,8
Magnus Lundgren Norrahammars MK 940 Retired
Entrant: Team Nya Åkeriet Örebro
 
37 C Alexander Kruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare VOC Volvo 3:59,4 1:38:37,5
Pierre Karlsson Fryksdalens MK 940 Retired
 
107 B Pelle Berg Munkfors MC B-förare 2 WD B2 BMW 3:54,7 120:22:19,0
Conny Isemo Hamra Racing Compact M3 Retired
 
69 A Lars-Ove Olsson Forshaga MC A-förare 4 WD A4 Mazda 3:41,9
Anders Moberg Forshaga MC GTR Retired
 
75 A Nicklas Karlsson MK Team Westom A-förare 2 WD A2 Opel 3:45,2
Anders Guldbrandsson MK Team Westom Kadett GSI 16v Retired
 
73 A Johan Green Hässleholms MK A-förare 2 WD A2 VW 3:49,2
Anders Åberg Hässleholms MK Golf Retired
Entrant: jgmark sten obetongarbeten
 
82 A Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2 WD A2 Volvo 3:53,3
Tommy Magnusson Storfors MK 940 Retired
 
99 B Jon Johansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD B2 Ford 3:47,7 20
Alexander Famme Idkerbergets MK Escort VI Retired
Entrant: Jon Johanssons Åkeri AB
 
206 B Mikael Thiman MSK Kvarnvingarna B-förare 2 WD B2 Volvo 4:09,4
Fredrik Sandberg Östergyllen RC 240 Retired
 
29 B Andreas Björkman Degerfors RC Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:13,7
Robert Olsson Degerfors RC 940 Retired
 
2 A Patrik Lindberg Hedesunda MK Volvo Original Elit A VOA Volvo 4:16,2
Tim Joons Skutskärs MS 940 Retired
 
57 C Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:24,4
Jens Thorsell Falköpings MK 242 Retired
Entrant: Lejtorp Racing
 
213 C Magnus Eriksson Laxå MK Volvo Original C-förare VOC Volvo 4:30,2
Tobias Isaksson Laxå MK 240 Retired
 
100 B Dick Jansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD B2 VW 4:35,7
Magnus Östberg Idkerbergets MK Golf Mk II Retired
Entrant: Jon Johanssons Åkeri AB
 
28 B Simon Erlandsson Vännäs MK Volvo Original Elit B VOB Volvo 4:55,4
Cristoffer Erlandsson Vännäs MK 244 Retired
 
114 C Dan Henning Østheim NMK Hadeland C-förare 2 WD C2 Volvo 4:09,5 50
Trond-Håvard Østheim NMK Hadeland 242 Retired
 
49 C Arne Hoffmeister Msc Langelsheim Volvo Original C-förare VOC Volvo 5:47,6
Sebastian Amossé 940 Retired
 
26 B Ola Wingren SMK Hörby Volvo Original Elit B VOB Volvo 8:37,2
Daniel Särbring SMK Hörby 740 Retired
 
10 A Håkan Süld Östhammars MK Volvo Original Elit A VOA Volvo
Johnnie Fredriksson Östhammars MK 240 Retired
Entrant: Süld Motorsport
 
214 C Mattias Nygren Kolsva MS C-förare Grupp E CE Toyota
Marco Teikari Kolsva MS Starlet Retired
 
()= not reached end yet