2010-01-30
Bergslagsrallyt
Official final
Results
Total list
110 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 1 A Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd A4 Ford 15:05,8 17:25,7
1 Jon Magnusson SMK Lindesberg Focus WRC 15:07,7 47:39,2
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
2 2 A Kristian Johansson Kinds MK A-förare 4wd A4 Mitsubishi 15:36,6 17:22,1 30,4
2 Fredrik Livh Laxå MK Evo 6,5 WRC 15:10,9 48:09,6 30,4
 
3 7 A Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 4wd A4 Mitsubishi 15:31,8 17:51,5 1:50,8
3 Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX 16:06,7 49:30,0 1:50,8
 
4 17 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd A2 Toyota 16:19,1 18:14,5
1 Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla 15:46,7 50:20,3 2:41,1
Entrant: Tractive AB
 
5 51 B Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd B4 Subaru 16:22,7 18:16,8
1 Micke Pettersson SMK Gävle Impreza NRC 16:46,2 51:25,7 3:46,5
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
6 9 A Torbjörn Månsson SMK Östgöta A-förare 4wd A4 Mitsubishi 16:23,9 18:39,3 3:48,8
4 Christer Pettersson SMK Östgöta Lancer Evo VI 16:24,8 51:28,0 3:48,8
Entrant: Anläggningstransporter i NORRKÖPING
 
7 3 A Thomas Thunström Ludvika MS A-förare 4wd A4 Subaru 15:49,1 20:01,4 3:55,8
5 Nicklas Edvardsson Taxinge MK Impreza 15:44,5 51:35,0 3:55,8
 
8 131 A Tobias Wärme MK Orion A-förare 4wd A4 Mitsubishi 16:25,6 18:55,1 3:58,6
6 A Olsson Rasbo MK Lancer 16:17,1 51:37,8 3:58,6
 
9 24 A Pekka Putto SMK Gävle A-förare 2wd A2 Volvo 16:34,3 18:56,6 1:21,1
2 Christer Nygren SMK Gävle 240 16:10,5 51:41,4 4:02,2
 
10 12 A Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd A4 Subaru 16:35,4 19:05,8 4:22,6
7 Tomas Koepke Värmdö MK Impreza Red Bull 16:20,6 52:01,8 4:22,6
 
11 43 A Peter Hellström MK Kopparberg A-förare 2wd A2 Opel 16:54,7 18:34,1 1:47,2
3 Rikard Eliasson SMK Arboga Corsa 1600 16:38,7 52:07,5 4:28,3
 
12 23 A Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd A2 Volvo 16:56,2 18:56,1 1:52,4
4 Håkan Jansson MK Rimo 240 16:20,4 52:12,7 4:33,5
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner
 
13 55 B Jens Branteström Rasbo MK B-förare 2wd B2 Opel 16:48,0 18:47,9
1 Per Christensen Rasbo MK Astra GSI 16:53,7 52:29,6 4:50,4
 
14 58 B Erik Davidsson Almunge MK B-förare 2wd B2 Opel 17:15,1 18:28,4 0,8
2 Annette Åhman Almunge MK Corsa 16:46,9 52:30,4 4:51,2
 
15 39 A Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd A2 Toyota 16:50,3 18:59,9 2:16,0
5 Johan Lövgren Degerfors RC Corolla 16:46,1 52:36,3 4:57,1
 
16 31 A Håkan Björkman Sandvikens MK A-förare 2wd A2 Ford 17:06,0 18:54,6 2:21,5
6 Håkan Palm Björnjägarns RC Fiesta ST 16:41,2 52:41,8 5:02,6
Entrant: Team Aluline Racing
 
17 29 A Patrik Westerlund AMF Årsunda A-förare 2wd A2 Toyota 17:04,4 18:45,6 2:24,5
7 Thomas Åkelid AMF Årsunda Corolla 16:54,8 52:44,8 5:05,6
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
18 50 B Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 4wd B4 Mitsubishi 17:06,3 18:53,0 1:37,9
2 Olle Björk Borlänge MK Lancer Evo VII 17:04,3 53:03,6 5:24,4
 
19 30 A Jonas Brinkemar Horndals MK A-förare 2wd A2 Ford 16:59,2 19:12,0 2:56,5
8 Camille Cederlund Horndals MK Fiesta ST 17:05,6 53:16,8 5:37,6
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service
 
20 22 A Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd A2 Opel 16:59,3 19:25,2 3:03,2
9 Marcus Andersson Rasbo MK Astra KitCar 16:59,0 53:23,5 5:44,3
 
21 56 B Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd B2 Volvo 17:18,4 19:08,5 1:12,6
3 240 17:15,3 53:42,2 6:03,0
 
22 25 A Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd A2 Volvo 17:30,5 19:32,1 3:29,8
10 Roine Larsson Waxholms MK 240 16:47,5 53:50,1 6:10,9
Entrant: Dannevall o Lassila motor
 
23 18 A Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd A2 Opel 17:23,1 19:28,1 3:31,6
11 Johnny Björk Rasbo MK Corsa 17:00,7 53:51,9 6:12,7
 
24 35 A Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd A2 Volvo 17:11,6 19:36,2 3:35,1
12 Tommy Magnusson Storfors MK 940 17:07,6 53:55,4 6:16,2
 
25 47 A Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A / N2 A VOA Volvo 17:23,3 19:42,6
1 Magnus Hermansson Hällefors MK 940 17:08,7 54:14,6 6:35,4
 
26 90 C Tony Johansson Rasbo MK C-förare 4wd C4 Mitsubishi 17:50,7 19:00,8
1 Lancer Evo VII 17:30,4 54:21,9 6:42,7
Entrant: J:son Mark och Maskin AB
 
27 201 C Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd C2 Volvo 17:30,1 18:59,1
1 Micael Carlsson Laxå MK 242 18:11,2 54:40,4 7:01,2
Entrant: Lejtorp Racing
 
28 42 A Tony Olsson SMK Karlskoga A-förare 2wd A2 Nissan 17:50,1 19:34,0 4:21,5
13 Fredrik Karlsson SMK Karlskoga Sunny 17:17,7 54:41,8 7:02,6
 
29 203 A Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A / N2 A VOA Volvo 17:53,7 19:50,0 42,1
2 Jörgen Mattsson SMK Gävle 940 17:13,0 54:56,7 7:17,5
 
30 52 B Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd B4 Mitsubishi 17:40,1 19:49,4 3:40,2
3 Thomas Lindvall Nollåtta MK Lancer 17:36,4 55:05,9 7:26,7
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
31 75 B Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B / N2 B VOB Volvo 17:55,7 20:10,1
1 Andreas Peters Kolsva MS 940 17:52,0 55:57,8 8:18,6
 
32 15 A Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd A4 Mitsubishi 17:04,5 22:06,4 8:24,2
8 Philip Åbrink Katrineholms MK Lancer Evo III 16:52,5 56:03,4 8:24,2
 
33 49 A Mats Myrsell SMK Hedemora A-förare Appendix K AK Porsche 18:17,3 19:57,9
1 Svennis Karlsson SMK Hedemora Carrera 911 RS 18:10,0 56:25,2 8:46,0
Entrant: ABS MOTORSPORT
 
34 76 B Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B / N2 B VOB Volvo 18:34,2 20:21,9 58,1
2 Johan Gustavsson Katrineholms MK 940 17:59,8 56:55,9 9:16,7
Entrant: Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB
 
35 65 B Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd B2 Opel 18:24,8 20:08,7 4:35,8
4 Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B 18:31,9 57:05,4 9:26,2
 
36 61 B Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd B2 Volvo 17:51,9 20:26,6 4:46,2
5 Christian Ohlsson Almunge MK 242 18:57,3 57:15,8 9:36,6
Entrant: A.R.C. motorsport
 
37 45 A Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd A2 Renault 18:45,7 20:52,5 7:56,1
14 Gunnar Envang Djursholms MK Clio Sport 18:38,2 58:16,4 10:37,2
Entrant: Vendelsö Parkett
 
38 80 B Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit B / N2 B VOB Volvo 19:00,3 20:50,2 2:30,7
3 Ellinor Persson SMK Södermanland 240 18:38,0 58:28,5 10:49,3
 
39 41 A Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd A2 Ford 24:10,1 18:41,2 8:53,2
15 Emma Schytt SMK Örebro Fiesta 16:22,2 59:13,5 11:34,3
Entrant: Lejtorp Racing
 
40 79 B Jonny Karlsson SMK Östgöta Volvo Original Elit B / N2 B VOB Volvo 19:03,0 21:21,2 3:20,2
4 Frida Karlsson SMK Östgöta 240 18:53,8 59:18,0 11:38,8
Entrant: ad-center i norrköping
 
41 100 C Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C / N2 C VOC Volvo 19:07,9 20:52,3
1 Hampus Hjort Värmdö MK 940 19:58,9 59:59,1 12:19,9
Entrant: Värmdö Motorteknik
 
42 83 B Per Gustavsson Kullings MS B-förare Appendix K BK Volvo 19:19,7 21:01,0
1 Per-Anders Nilsson Vara MK 142 19:54,0 1:00:14,7 12:35,5
 
43 73 B Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B / N2 B VOB Volvo 19:08,8 21:22,3 4:21,7
5 Stefan Eklund Mälaröarnas MK 244 19:48,4 1:00:19,5 12:40,3
 
44 54 B Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd B4 Subaru 24:03,8 19:11,9 9:00,0
4 Fredrik Lundkvist Skepptuna MK Impreza 17:10,0 1:00:25,7 12:46,5
 
45 87 B Stefan Frisk MK Kopparberg B-förare Grupp E BE VW 19:04,1 21:07,1
1 Per Anemar MK Kopparberg Golf 20:24,4 1:00:35,6 12:56,4
 
46 88 B Ricardo Hillesjö Haninge MK B-förare Grupp E BE VW 19:14,8 21:05,3 10 4,9
2 Björn Roos Haninge MK Golf 20:10,4 1:00:40,5 13:01,3
 
47 44 A Lars Larsson Ludvika MS A-förare 2wd A2 Opel 20:19,4 21:44,3 10:39,0
16 Christer Heij Grangärde RRC Ascona B 18:55,6 1:00:59,3 13:20,1
 
48 86 B Kjelle Ekström Skepptuna MK B-förare Grupp E BE Saab 19:43,0 21:22,9 1:02,8
3 Krister Zotterman Almunge MK 99 20:32,5 1:01:38,4 13:59,2
 
49 108 C Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C / N2 C VOC Volvo 18:29,0 24:22,2 20 1:39,7
2 Johan Elofsson Hallsbergs MK 244 18:27,6 1:01:38,8 13:59,6
 
50 32 A Sebastian Malm MK Speed A-förare 2wd A2 Opel 17:31,4 19:53,2 11:24,5
17 Ola Leufenmark Skepptuna MK Corsa B 24:20,2 1:01:44,8 14:05,6
 
51 82 B Esko Junttila SMK Hedemora B-förare Appendix K BK Saab 18:58,3 20:53,0 1:37,9
2 Lars Lindgren SMK Hedemora V4 22:01,3 1:01:52,6 14:13,4
Entrant: ABS Motorsport
 
52 84 B Jonas Björnvad Mälaröarnas MK B-förare Grupp E BE VW 19:44,7 22:03,1 1:30,6
4 Uffe Björnvad Mälaröarnas MK Golf 20:18,4 1:02:06,2 14:27,0
 
53 99 C Torbjörn Karlsson Rasbo MK Volvo Original C / N2 C VOC Volvo 19:32,7 21:22,9 2:31,5
3 Jocke Wahlquist Rasbo MK 944 21:35,0 1:02:30,6 14:51,4
 
54 111 C Manne Hermansson Almunge MK C-förare Grupp E CE VW 19:41,4 22:21,7
1 Axel Hermansson Golf 20:27,7 1:02:30,8 14:51,6
 
55 101 C Christopher Tottie Mälaröarnas MK Volvo Original C / N2 C VOC Volvo 19:38,8 21:54,6 3:01,2
4 Ulrik Nilsson Mälaröarnas MK 240 21:26,9 1:03:00,3 15:21,1
Entrant: Rent A Space 020 - 64 31 00
 
56 72 B Michel Brundin Almunge MK Volvo Original Elit B / N2 B VOB Volvo 17:53,5 27:50,1 8:03,1
6 Johan Pettersson Almunge MK 940 18:17,3 1:04:00,9 16:21,7
 
57 48 A Dick Larsson Rasbo MK Volvo Original Elit A / N2 A VOA Volvo 18:02,1 27:49,4 9:57,1
3 Jessica Larsson Rasbo MK 244 18:20,2 1:04:11,7 16:32,5
 
58 114 J Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally J VW 24:20,3 22:04,6 20
1 Patrik Knutsson Nässjö MK Polo 19:32,4 1:06:17,3 18:38,1
 
59 116 J Mikael Wallón Eskilstuna MK Ungdomsrally J Volvo 22:09,2 23:34,4 40 2:30,4
2 Jimmy Wallón SMK Kungsör 244 22:24,1 1:08:47,7 21:08,5
 
60 105 C Mikael Sundqvist SMK Örebro Volvo Original C / N2 C VOC Suzuki 20:25,7 27:45,2 10 8:57,0
5 Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro Swift 20:35,2 1:08:56,1 21:16,9
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM
 
61 14 A Thomas Jansson Haninge MK A-förare 4wd A4 Subaru 27:29,7 25:03,1 22:40,5
9 Anders Engvall Haninge MK Impreza 17:46,9 1:10:19,7 22:40,5
 
62 113 C Jesper Samuelsson Storfors MK C-förare Grupp E CE Saab 27:16,1 26:28,6 1:00 15:49,0
2 Jan Gudmunds Filipstads MC 99 23:35,1 1:18:19,8 30:40,6
 
63 110 C Martin Nordlund SMK Dala Falun C-förare Grupp E CE VW 18:59,2 46:27,6 4:30 27:23,9
3 Mattias Nordlund Svärdsjö MK Golf 19:57,9 1:29:54,7 42:15,5
 
64 96 C Fredrik Åhs Västerås MS C-förare 2wd C2 Saab 1:01:40,6 22:08,9 6:00 55:22,0
2 Henrik Oscarson Västerås MS 9-3 T 20:12,9 1:50:02,4 1:02:23,2
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
6 A Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4wd A4 Ford 15:58,3 18:15,0
Jesper Elfver Värmdö MK Escort Retired
Entrant: SKAB
 
28 A Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2wd A2 Volvo 16:55,4 18:46,3
Joakim Renberg Skutskärs MS 242 Retired
 
27 A Krister Nordlund Skepptuna MK A-förare 2wd A2 Volvo 17:22,8 18:58,2 10
Lasse Savander Skepptuna MK 940 Retired
 
102 C Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C / N2 C VOC Volvo 17:44,5 18:49,5
Helena Bengtsson Säffle MC 940 Retired
 
19 A Tommy Högström MK Rimo A-förare 2wd A2 Opel 16:33,3 20:51,9 1:00
Mats Jägerhult Vallentuna MK Corsa B Retired
 
36 A Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2wd A2 Volvo 18:43,4 20:22,7
Henric Wengrud Almunge MK 240 Retired
Entrant: lejtorp racing
 
103 C Robin Friberg Ludvika MS Volvo Original C / N2 C VOC Suzuki 17:30,6 23:54,6
Christian Holmudd MK Team Westom Swift Retired
 
98 C Niklas Öberg Hofors MS Volvo Original C / N2 C VOC Volvo 20:28,3 21:28,9
Björn Larsson Hofors MS 240 Retired
 
89 B Ove Lindblom Grangärde RRC B-förare Grupp E BE Saab 18:47,0 24:31,6
Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK 99 Retired
 
10 A Cindy Brüggemann Tjust MK A-förare 4wd A4 Mitsubishi 16:48,1 26:38,9
Eveline Walfridsson MK Ratten Lancer Evo V Retired
 
33 A Erik Lindroth Mora MK A-förare 2wd A2 Opel 16:31,3
Henrik Hamberg Corsa Retired
 
53 B Michael Karlsson Kolsva MS B-förare 4wd B4 Mitsubishi 16:48,2
Peter Hultberg Björnjägarns RC Lancer Evo IV Retired
 
67 B Andreas Levin Lima MS B-förare 2wd B2 Peugeot 16:52,3
Therese Levin Lima MS 205 GTI Retired
 
59 B Calle Lind Hofors MS B-förare 2wd B2 Opel 17:14,2
Emil Hillberg Hofors MS Kadett GSI 16v Retired
 
20 A Peo Berglund Sandvikens MK A-förare 2wd A2 Ford 17:33,9
Mattias Sundström Sandvikens MK Fiesta ST Retired
Entrant: SOLKEM AB
 
70 B Tomas Henriksson Hagfors MK B-förare 2wd B2 Ford 17:47,3
Bosse Westlund Hagfors MK Escort Mk II Retired
Entrant: A.R.C.Motorsport
 
97 C Fredrik Karlsson Västerås MS C-förare 2wd C2 Peugeot 18:56,2
Markus Karlsson Västerås MS 306 GTI Retired
 
106 C Andreas Johansson Eskilstuna MK Volvo Original C / N2 C VOC Suzuki 20:19,4
Emil Eklund Gestrike RT Swift GTI Retired
 
62 B Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd B2 Volvo 20:49,7
Magdalena Svensson Hällefors MK 940 JB Retired
Entrant: Team Högåsens bildemontering ab
 
38 A Mats Bäck SMK Hedemora A-förare 2wd A2 Opel 16:56,7 5:30
Christoffer Bäck SMK Hedemora Ascona Retired
Entrant: ARC Motorsport AB
 
115 J Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally J Volvo 56:22,8
Roland Andersson MK Kopparberg 940 Retired
Entrant: Lejtorp Racing
 
4 A Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 4wd A4 Mitsubishi 2:43:20,0
Stefan Gustavsson Ludvika MS Lancer Evo Retired
 
21 A Mattias Wennman Rasbo MK A-förare 2wd A2 Ford
Filip Larsson Rasbo MK Fiesta ST Retired
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
26 A Fredrik Dannevall Nollåtta MK A-förare 2wd A2 Volvo
Magnus Ohlsson Skillingaryds MK 940 Retired
Entrant: Dannevall Och Lassila Motor
 
40 A Conny Sjöström MK Orion A-förare 2wd A2 Peugeot
Emma Olsson MK Orion 306 GTI Retired
 
57 B Hans Jansson MK Rimo B-förare 2wd B2 Volvo
Roine Andersson SMK Uppsala 940 Retired
Entrant: j:son mark och maskin AB
 
60 B Micke Hedberg Grangärde RRC B-förare 2wd B2 Opel
Jim Hjerpe Säters MK Kadett GSI Retired
 
63 B Jon Johansson Idkerbergets MK B-förare 2wd B2 Ford
Alexander Famme Idkerbergets MK Escort Retired
 
69 B Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2wd B2 Volvo
Per-Erik Andersson Ludvika MS 242 Retired
 
71 B Stephen Undin Haninge MK B-förare 2wd B2 Toyota
Magnus Undin Haninge MK Starlet Retired
 
202 B Niklas Solenö Katrineholms MK B-förare 2wd B2 VW
Magnus Nilson Katrineholms MK Golf Mk III Retired
 
85 B Sebastian Zielinski Haninge MK B-förare Grupp E BE Volvo
Conny Rådén Taxinge MK 240 Retired
Entrant: ASSISTANCEKÅREN 020 - 912 912
 
91 C Tomas Gärdskog Idkerbergets MK C-förare 2wd C2 Volvo
Mats Wittenström Ludvika MS 240 Retired
 
92 C Magnus Wretman Haninge MK C-förare 2wd C2 VW
Peter Berglund Haninge MK Golf Retired
 
95 C Andreas Dahl Skepptuna MK C-förare 2wd C2 Volvo
Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK 240 Retired
 
109 C Leif Nilsson Mälaröarnas MK Volvo Original C / N2 C VOC Volvo
Jeanette Stenius Almunge MK 244 Retired
 
112 C Lars Karlsson Hällefors MK C-förare Grupp E CE VW
Robin Bergström Hällefors MK Golf Retired
 
64 B Robin Wallón SMK Kungsör B-förare 2wd B2 Volvo 18:52,0 20:00,8 3:40
Rickard Strindlund Eskilstuna MK 240 19:23,7 Exluded
 
104 C Per Wilén Eskilstuna MK Volvo Original C / N2 C VOC Suzuki 1:00:57,5 20:56,5 5:20
Viktor Larsson Laxå MK Swift GTI 19:47,8 Exluded
 
34 A Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2wd A2 Saab
Tomas Åhman SMK Uppsala 9:3 Turbo Exluded
 
74 B Robin Nyberg Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B / N2 B VOB Volvo
Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 244 Exluded
 
77 B Tom Hansson Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B / N2 B VOB Volvo
Bo Lindgren Mälaröarnas MK 940 Exluded
 
78 B Tommy Ohlsson Skepptuna MK Volvo Original Elit B / N2 B VOB Volvo
Joel Hjelm Skepptuna MK 242 Exluded
Entrant: lft racing team
 
93 C Mikael Wiberg Storfors MK C-förare 2wd C2 Volvo
Conny Sundqvist Storfors MK 240 Exluded
Entrant: KÖRKORTSKUNGEN I FILIPSTAD
 
107 C Andreas Pettersson MSK Hammaren Volvo Original C / N2 C VOC Volvo
Tord Sahlström MSK Hammaren 240 Exluded
 
37 A Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd A2 Volvo 16:59,4
Kristoffer Nordlund SMK Nyköping 240 Retired
Entrant: Lejtorp Racing
 
()= not reached end yet