2008-04-26
Aleknixen
Official final
Results
Total list
50 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff C/L
1 50 A Håkan Svensson Fägre MK 4 wd 4 Mitsubishi 1:33,5 1:16,0 4:29,3
1 Anders Sjöberg Ljungby MK Lancer Evo VI 1:30,3 1:13,7 10:02,8
 
2 52 A Sven Åhman Stenungsunds MS 4 wd 4 Mitsubishi 1:39,0 1:17,0 4:35,1 17,3
2 Pierre Ellison Säffle MC Lancer 1:35,3 1:13,7 10:20,1 17,3
 
3 43 B Ulf Grolander Älvbygdens MK B-förare 2wd B2 Volvo 1:34,9 1:19,0 4:39,1
1 Peter Vidal 240 1:32,3 1:16,1 10:21,4 18,6
 
4 32 A Anders Persson Göteborgs MF A-förare 2wd A2 Volvo 1:35,2 1:20,0 4:36,0
1 Tobias Tobiasson SMK Trollhättan 940 1:33,0 1:17,3 10:21,5 18,7
 
5 51 A Fredrik Ekenved Göteborgs MF 4 wd 4 Ford 1:38,4 1:18,0 4:41,0 21,5
3 Björn Ekenved Göteborgs MF Escort 1:32,4 1:14,5 10:24,3 21,5
 
6 41 A Björn Beck Åmåls MK A-förare 2wd A2 Ford 1:40,0 1:20,0 4:42,3 15,0
2 Bengt Skåån Åmåls MK Escort 1:36,9 1:17,3 10:36,5 33,7
 
7 36 A Nicklas Karlsson MK Team Westom A-förare 2wd A2 Opel 1:43,1 1:18,0 4:43,4 19,0
3 Angela Petré MK Team Westom Kadett GSI 1:37,5 1:18,5 10:40,5 37,7
 
8 34 A Michael Klaar Kinds MK A-förare 2wd A2 VW 1:39,1 1:20,0 4:45,6 20,4
4 Mikael Bielinski Kinds MK Golf 1:38,3 1:18,9 10:41,9 39,1
 
9 39 A Stefan Åhsberg MK Team Westom A-förare 2wd A2 Opel 1:39,5 1:19,0 4:48,4 21,0
5 Anders Johansson MK Team Westom Astra 1:36,7 1:18,9 10:42,5 39,7
Entrant: Svenska Räddningsfordon AB, Arvika
 
10 44 B Mattias Lindberg Vänersborgs MK B-förare 2wd B2 Opel 1:40,5 1:20,0 4:46,4 24,2
2 Emil Nilsson Vänersborgs MK Ascona 1:38,9 1:19,8 10:45,6 42,8
 
11 37 A Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd A2 Volvo 1:39,7 1:21,0 4:52,1 24,3
6 Matti Johansson Vara MK 242 Släggräser 1:35,2 1:17,8 10:45,8 43,0
 
12 1 A Anders Olsson Vänersborgs MK Volvo Original A VOA Volvo 1:40,3 1:22,0 4:54,1
1 Sven Olsson Vänersborgs MK 940 1:37,1 1:19,2 10:52,7 49,9
 
13 40 A Peder Eliasson Skene MS A-förare 2wd A2 Opel 1:44,7 1:22,0 4:53,9 36,2
7 Raimo Ratikainen Skene MS Ascona B 1:37,8 1:19,3 10:57,7 54,9
 
14 28 A Bosse Sundin Dals MK Grupp H 66-74 H6674 Volvo 1:44,9 1:24,0 4:52,7
1 Bertil Raggen Karlsson Dals MK 142 1:38,8 1:20,8 11:01,2 58,4
 
15 45 B Linus Johansson Stenungsunds MS B-förare 2wd B2 Renault 1:45,1 1:23,0 4:56,3 43,8
3 Daniel Johansson Stenungsunds MS Clio 1:40,3 1:20,5 11:05,2 1:02,4
 
16 46 C Richard Herbertsson Lidköpings MSF C-förare 2wd C2 VW 1:43,2 1:22,0 5:01,2
1 Marcus Blomqvist Lidköpings MSF Golf I 1:43,2 1:19,7 11:09,3 1:06,5
Entrant: Kent Ohlsson Transport
 
17 47 C Niklas Svensson Kullings MS C-förare 2wd C2 SEAT 1:43,7 1:25,0 5:00,2 2,3
2 Eric Hult Kullings MS Ibiza 1:40,2 1:22,5 11:11,6 1:08,8
 
18 2 A Jan Larsson Dals MK Volvo Original A VOA Volvo 1:40,6 1:24,0 5:09,4 22,1
2 Mikael Olsson Dals MK 240 1:39,3 1:21,5 11:14,8 1:12,0
 
19 4 B Tony Larsson Kinds MK Volvo Original B VOB Volvo 1:47,2 1:25,0 5:03,0
1 Sören Eriksson Kinds MK 244 1:44,8 1:22,7 11:22,7 1:19,9
 
20 49 C Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2wd C2 Volvo 1:51,1 1:26,0 5:02,6 14,3
3 Peter Andersson Kullings MS 242 1:42,6 1:21,3 11:23,6 1:20,8
 
21 19 C Lars Jönsson Älvbygdens MK Volvo Original C VOC Volvo 1:46,1 1:24,0 5:10,9
1 Kent Mattsson Bohus Racing 940 1:41,3 1:21,8 11:24,1 1:21,3
 
22 24 C Jan Wigertson Kullings MS Grupp E E Volvo 1:45,8 1:23,0 5:11,5
1 Joacim Wigertson Kullings MS 740 1:41,7 1:22,2 11:24,2 1:21,4
 
23 7 B Daniel Bergkvist Säffle MC Volvo Original B VOB Volvo 1:48,2 1:25,0 5:07,0 4,8
2 Linus Olsson Karlstads MC Bil 242 1:44,4 1:22,9 11:27,5 1:24,7
 
24 13 C Ingmar Lund Kullings MS Volvo Original C VOC Volvo 1:45,7 1:25,0 5:11,4 6,8
2 Christoffer Lund Kullings MS 940 1:45,3 1:23,5 11:30,9 1:28,1
 
25 21 B Daniel Molin Skene MS Grupp E E VW 1:45,3 1:26,0 5:13,7 9,8
2 Jonas Molin Skene MS Golf II 1:44,0 1:25,0 11:34,0 1:31,2
Entrant: www.danielmolin.se
 
26 5 B Urban Andersson Stenungsunds MS Volvo Original B VOB Volvo 1:49,1 1:26,0 5:12,9 16,0
3 Christer Andersson Stenungsunds MS 940 1:45,1 1:25,6 11:38,7 1:35,9
 
27 3 B Mats Johansson Göteborgs MF Volvo Original B VOB Volvo 1:46,9 1:27,0 5:17,1 16,2
4 Anette André Göteborgs MF 242 1:44,1 1:23,8 11:38,9 1:36,1
 
28 8 B Dan Rhodin SMK Trollhättan Volvo Original B VOB Volvo 1:49,2 1:28,0 5:12,1 16,3
5 Patrik Eriksson 740 Gunsan 1:46,1 1:23,6 11:39,0 1:36,2
 
29 38 A Jan-Inge Carlsson Göteborgs MF A-förare 2wd A2 Opel 1:50,2 1:26,0 5:15,7 1:17,9
8 Carina Lerneryd Göteborgs MF Ascona B 1:43,8 1:23,7 11:39,4 1:36,6
 
30 9 C Robert Johansson Göteborgs MF Volvo Original C VOC Volvo 1:53,1 1:29,0 5:20,1 22,0
3 Krister Johannesson Göteborgs MF 240 1:42,1 1:21,8 11:46,1 1:43,3
 
31 25 C Thomas Hegge Anderstorp RC Grupp E E VW 1:52,6 1:28,0 5:14,6 27,3
3 Ida Olsson Vara MK Golf 1:50,4 1:25,9 11:51,5 1:48,7
 
32 11 C Johan Nyman SMK Trollhättan Volvo Original C VOC Volvo 2:02,1 1:26,0 5:15,4 29,0
4 Klas Ivarsson SMK Trollhättan 240 1:45,4 1:24,2 11:53,1 1:50,3
 
33 14 C Johan Pettersson Mariestads MS Volvo Original C VOC Volvo 1:50,3 1:29,0 5:23,4 31,0
5 Johan Ohlsson Mariestads MS 244 1:46,6 1:25,8 11:55,1 1:52,3
 
34 31 C Bernt Bengtsson Älvbygdens MK Grupp H 66-74 H6674 Saab 1:52,1 1:30,0 5:24,7 1:01,6
2 Bengt Lindqvist Älvbygdens MK V4 1:49,4 1:26,6 12:02,8 2:00,0
 
35 6 B Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original B VOB Volvo 1:51,8 1:30,0 5:22,3 40,6
6 Erik Ekenberg Göteborgs MF 940 1:50,9 1:28,3 12:03,3 2:00,5
Entrant: ugil.se
 
36 26 C Thomas Bäck Mariestads MS Grupp E E VW 1:50,9 1:22,0 5:37,1 59,3
4 Karl Rosengren Mariestads MS Golf 2 1:50,0 1:43,5 12:23,5 2:20,7
 
37 27 C Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E E Toyota 1:58,2 1:32,0 5:35,9 1:06,8
5 Barbro Bohman Mariestads MS Starlet 1:53,3 1:31,6 12:31,0 2:28,2
 
38 53 J Sebastian ' Bastan' Johansson Mariestads MS Ungdomsrally J Volvo 2:00,1 1:37,0 5:43,9
1 Bengt Sannerfors Mariestads MS 244 1:54,2 1:31,9 12:47,1 2:44,3
 
39 20 C Jessica Hägg Stenungsunds MS Volvo Original C VOC Volvo 2:10,8 1:36,0 5:37,2 1:25,8
6 Jonas Fandelein Stenungsunds MS 242 1:52,4 1:33,5 12:49,9 2:47,1
 
40 18 C Håkan Olsson Älvbygdens MK Volvo Original C VOC Volvo 1:53,5 1:34,0 5:57,6 1:26,1
7 Martin Olsson Älvbygdens MK 940 1:50,0 1:35,1 12:50,2 2:47,4
 
41 54 J Mattias Adielsson Team 13 Ungdomsrally J VW 1:57,0 1:37,0 5:50,9 9,3
2 Peter Kurtén Älvängen MK Polo 1:57,8 1:33,7 12:56,4 2:53,6
 
42 12 C Jonas Kolbert Vara MK Volvo Original C VOC Volvo 2:06,2 1:40,0 5:52,7 1:44,0
8 Erik Grek Vara MK 244 1:56,8 1:32,4 13:08,1 3:05,3
 
43 23 C Janne Söderman Älvbygdens MK Grupp E E Toyota 2:06,0 1:44,0 5:59,2 1:58,3
6 Olof Östlund Älvbygdens MK Starlet 1:58,2 1:35,1 13:22,5 3:19,7
 
44 16 C Magnus Stenson Älvbygdens MK Volvo Original C VOC Volvo 2:26,6 1:35,0 5:56,7 2:07,8
9 Jonas Nilsson Älvbygdens MK 244 2:00,4 1:33,2 13:31,9 3:29,1
 
45 10 C Erik Eriksson Överkalix MK Volvo Original C VOC Volvo 4:09,0 1:28,0 5:16,6 2:43,9
10 Martin Lövgren Skene MS 240 1:47,3 1:27,1 14:08,0 4:05,2
 
46 30 C Martin Miles Mariestads MS Grupp H 66-74 H6674 Volvo 2:17,1 1:46,0 6:24,7 3:10,8
3 Stellan Karlsson Mariestads MS Amazon 122 S 2:05,9 1:38,3 14:12,0 4:09,2
 
47 17 C Thomas Dahlström Dals MK Volvo Original C VOC Volvo 7:00,2 1:34,0 5:32,5 6:00,8
11 Johan Dahlström Dals MK 244 1:50,3 1:27,9 17:24,9 7:22,1
 
55 A Klas-Göran Ryrlén Vänersborgs MK A-förare 2wd A2 Ford 1:42,4 1:22,0
Peter Hansson Vänersborgs MK Escort RS 1600 Retired
 
22 B Kjell Skoog Forshaga MC Grupp E E Ford 1:59,8 1:29,0
Bo Jansson Kils MK Bil Escort Retired
 
15 C Per Engblom Tjörns MF Volvo Original C VOC Volvo
Niklas Terner Dals MK 240 Retired
 
()= not reached end yet