2019-02-01
SM-Sprint Vinter
Official final
Results
Total list
36 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 40 FB Johan Kristoffersson MK Team Westom 4 wd 4 VW 2:36,0
1 Stig Rune Skjærmoen NMK Elverum Polo 2:33,9 2:33,9
Entrant: Kristoffersson Motorsport AB
 
2 38 A Patrik Flodin Ilsbo MK 4 wd 4 Skoda 2:37,6 1,3
2 Göran Bergsten Forshaga MC Fabia 2:35,2 2:35,2 1,3
Entrant: Andersérs Mek Verkstad AB
 
3 39 FA Mattias Adielsson Göteborgs MF 4 wd 4 Citroën 10:00,0 5,7
3 Andreas Johansson Eskilstuna MK 2:39,6 2:39,6 5,7
 
4 36 A Michael Wikström NMS Boden 4 wd 4 Ford 2:43,0 6,6
4 Lennart Nilsson NMS Boden Focus WRC 2:40,5 2:40,5 6,6
 
5 35 FA Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd 4 Skoda 2:46,1 6,7
5 Stefan Ahl Wäxjö MS Fabia 2:40,6 2:40,6 6,7
 
6 37 A Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd 4 Skoda 2:51,5 9,9
6 Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5 2:43,8 2:43,8 9,9
 
7 19 A Daniel Röjsel SMK Dala Falun 2 wd 2 Opel 2:47,5
1 Mikael Johansson Ludvika MS Corsa 2:44,1 2:44,1 10,2
 
8 29 A Hampus Jakobsson SMK Nyköping 4 wd 4 Ford 2:47,0 12,8
7 Pontus Jakobsson SMK Nykäping Fiesta R5 2:46,7 2:46,7 12,8
Entrant: Södertörnsvakuum.se
 
9 32 A Thomas Lahti NMS Boden 4 wd 4 Mitsubishi 2:48,3 13,0
8 Tomas Wikström Kalix MK Evo 8 2:46,9 2:46,9 13,0
 
10 15 A Robin Sandberg Ryds MK 2 wd 2 Toyota 2:49,1 5,0
2 Mathias Bengtsson Älmhults MK Corolla 2:49,1 2:49,1 15,2
Entrant: NYBE AB
 
11 33 A Stig Andervang MK Rimo 4 wd 4 Mitsubishi 2:52,7 15,3
9 Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Evo 2:49,2 2:49,2 15,3
 
12 31 A Tomas Bergman SMK Hälsinge 4 wd 4 Mitsubishi 2:49,6 15,7
10 Paulin Bergqvist SMK Hälsinge Evo 6 10:00,0 2:49,6 15,7
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
13 26 B Adrian Ring Linköpings MS 4 wd 4 Ford 2:53,4 15,8
11 Valkyria Edlund Mälaröarnas MK Fiesta R5 2:49,7 2:49,7 15,8
Entrant: Stavboms Motor
 
14 17 A Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd 2 VW 2:53,6 5,9
3 Toni Sundkvist SMK Motala Bil Golf 2:50,0 2:50,0 16,1
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
15 20 A Andreas Levin Lima MS 2 wd 2 Nissan 2:56,5 7,0
4 Therese Levin Lima MS Sunny 2:51,1 2:51,1 17,2
 
16 1 A Albin Nordh Ydre MK 2 wd 2 Renault 2:51,5 7,4
5 John Stigh Västra Östergötlands MK Twingo 2:58,2 2:51,5 17,6
Entrant: TEAM KORVGUBBEN MOTORSPORT
 
17 16 FA Elias Lundberg SMK Sala 2 wd 2 Opel 2:54,7 8,3
6 David Arhusiander Jämtlands MK Astra KitCar 2:52,4 2:52,4 18,5
 
18 23 A Jan Wikström Skutskärs MS 4 wd 4 Toyota 2:58,6 19,9
12 Mattias Kågström Skutskärs MS Corolla WRC 2:53,8 2:53,8 19,9
 
19 18 A Kristian Johansson Kinds MK 2 wd 2 TBA 3:00,5 9,7
7 Fredrik Livh Laxå MK 2:53,8 2:53,8 19,9
 
20 12 A Johannes Joons Skutskärs MS 2 wd 2 Opel 2:55,4 10,8
8 Madelene Buskas Gotlands MF BK Astra KitCar 2:54,9 2:54,9 21,0
 
21 25 A Charles Andersson Borlänge MK 4 wd 4 Skoda 3:18,4 21,0
13 Leif Wigert Björnjägarns RC Fabia 2:54,9 2:54,9 21,0
 
22 10 FB Dennis Rådström KAK 2 wd 2 Ford 2:58,6 12,1
9 Johan Johansson KAK Fiesta R2 2:56,2 2:56,2 22,3
 
23 28 A Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd 4 Ford 2:56,7 22,8
14 Mikael Kjellgren Hjo MK Fiesta 10:00,0 2:56,7 22,8
 
24 13 A Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd 2 Volvo 2:58,6 12,8
10 Jessica Larsson Rasbo MK 940 2:56,9 2:56,9 23,0
Entrant: Kjellbergs AB
 
25 5 A Oskar Sundell Sandvikens MK 2 wd 2 BMW 2:59,1 13,0
11 Håkan Jacobsson Norbergs MC Compact 2:57,1 2:57,1 23,2
 
26 14 A Tomas Pettersson Grangärde RRC 2 wd 2 Ford 3:00,7 13,3
12 Thomas Nilsson NMS Boden Escort Mk 2 2:57,4 2:57,4 23,5
Entrant: Tractive AB
 
27 9 A Eddie Lundqvist Sandvikens MK 2 wd 2 Peugeot 3:00,9 13,4
13 Olle Erixon Katrineholms MK 208 2:57,5 2:57,5 23,6
 
28 100 A Isac Nordström Kullings MS 2 wd 2 Ford 2:58,0 13,9
14 Karl-Johan Borhammar Kullings MS Fiesta 3:00,8 2:58,0 24,1
 
29 4 A Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd 2 Volvo 2:59,3 15,2
15 Tobias Steen Gotlands MFBK 940 10:00,0 2:59,3 25,4
 
30 8 FA Sebastian Johansson Gotlands MFBK 2 wd 2 Peugeot 3:00,3 16,2
16 Jesper Elfver Gotlands MFBK 208 R2 3:02,7 3:00,3 26,4
Entrant: JR Motorsport AB
 
31 3 A Tommy Högström MK Rimo 2 wd 2 Opel 3:01,3 17,2
17 Lotta Lundqvist MK Rimo Corsa B 10:00,0 3:01,3 27,4
 
32 11 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna 2 wd 2 Volvo 10:00,0 18,0
18 Annica Billberg Härnösands MK 940 3:02,1 3:02,1 28,2
 
33 2 A Stefan Hanhela KAK Motorsport 2 wd 2 VW 3:02,7 18,6
19 Stefan Packalén Eskilstuna MK Polo Super 1600 3:03,7 3:02,7 28,8
 
34 21 B Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd 4 Mazda 3:17,7 32,6
15 Ronnie Maxe Finspångs MS 323 GTX 3:06,5 3:06,5 32,6
 
35 22 B Ulf Backlund MK Rimo 4 wd 4 Citroën 3:09,6 33,4
16 Ola Persson Ludvika MS DS 3 3:07,3 3:07,3 33,4
 
36 7 A Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd 2 Toyota 11:55,5 3:27,0
20 Maja Bengtsson Älmhults MK Corolla 6:11,1 6:11,1 3:37,2
Entrant: Nybe AB
 
()= not reached end yet