2018-08-04
Kullingstrofén
Official final
Results
Total list
190 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 6 A Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd 4 Skoda 1:38,6 5:04,1
1 Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5 4:00,2 10:42,9
 
2 5 A Stig Andervang Almunge MK 4 wd 4 Mitsubishi 1:39,1 5:07,4 4,3
2 Robin Eriksson SMK Valdemarsvik Lancer Evo 8 4:00,7 10:47,2 4,3
 
3 2 A Jacob Jansson Siak 4 wd 4 Mitsubishi 1:40,2 5:09,3 9,7
3 Anders Fredriksson Årjängs MK Lancer Evo X 4:03,1 10:52,6 9,7
Entrant: DA Transport AB Grängesberg
 
4 38 A Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd A2 Volvo 1:42,2 5:17,3
1 Jessica Larsson Rasbo MK 940 4:09,6 11:09,1 26,2
Entrant: Kjellbergs AB
 
5 42 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd A2 Volvo 1:41,5 5:19,5 1,5
2 Tommy Lindholm Munkfors MC 240 4:09,6 11:10,6 27,7
 
6 41 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd A2 VW 1:42,1 5:20,4 5,6
3 Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf 16v 4:12,2 11:14,7 31,8
 
7 25 A Bengt Carlsson Vara MK A - 2 wd A2 BMW 1:42,2 5:21,4 8,8
4 Martin Kempe Kullings MS 325 4:14,3 11:17,9 35,0
 
8 9 B David Dannevall Värmdö BK 4 wd 4 Mitsubishi 1:41,5 5:24,0 35,7
4 Fanny Jacobson Värmdö BK Lancer Evo VII 4:13,1 11:18,6 35,7
 
9 27 A Kristian Johansson Kinds MK A - 2 wd A2 VW 1:41,8 5:21,1 10,1
5 Fredrik Livh Laxå MK Golf IV KitCar 4:16,3 11:19,2 36,3
 
10 22 A Mikael Ericsson SMK Trollhättan A - 2 wd A2 VW 1:42,3 5:19,4 10,3
6 Ida Hegge Vara MK Golf KitCar 4:17,7 11:19,4 36,5
 
11 34 A Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd A2 Volvo 1:43,9 5:23,0 13,1
7 Ida Bood MK Ratten 940 4:15,3 11:22,2 39,3
 
12 26 A Markus Theorin Skillingaryds MK A - 2 wd A2 VW 1:44,0 5:23,0 13,7
8 Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Golf 4:15,8 11:22,8 39,9
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
13 4 A Joachim Grahn Simrishamns MK 4 wd 4 Ford 1:42,2 5:25,0 40,3
5 Mikael Kjellgren Hjo MK Fiesta R5 4:16,0 11:23,2 40,3
 
14 24 A Lars Engström Kullings MS A - 2 wd A2 Volvo 1:44,7 5:23,8 14,2
9 Gunnar Flodén Kullings MS 940 4:14,8 11:23,3 40,4
Entrant: Jerrys Motorsport
 
15 43 B Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd B2 Volvo 1:44,0 5:22,9
1 Emil Wretemark Linköpings MS 940 4:18,9 11:25,8 42,9
Entrant: Team Slägghammar´n
 
16 37 A Mats Larsson Fagersta MK A - 2 wd A2 Toyota 1:45,7 5:26,1 16,7
10 Mikael Johansson Fagersta MK Corolla 4:14,0 11:25,8 42,9
 
17 33 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik A - 2 wd A2 Volvo 1:42,9 5:26,6 17,1
11 Terje Plomen SMK Valdemarsvik 240 4:16,7 11:26,2 43,3
 
18 45 B Emil Johansson SMK Motala Bil B - 2 wd B2 Volvo 1:43,3 5:26,2 3,5
2 Andreas Andersson V:a Östergötlands MK 940 4:19,8 11:29,3 46,4
 
19 39 A Simon Johansson Munkfors MC A - 2 wd A2 Volvo 1:45,3 5:26,3 20,4
12 Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940 4:17,9 11:29,5 46,6
 
20 36 A Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd A2 Renault 1:44,0 5:27,1 20,8
13 Jens Thapper SMK Motala Bil Clio R3 4:18,8 11:29,9 47,0
 
21 49 B Mikael Wallon Kolsva MS B - 2 wd B2 Volvo 1:45,7 5:27,8 6,6
3 Robin Hallman Kolsva MS 240 4:18,9 11:32,4 49,5
 
22 44 B Christoffer Haglund SMK Nyköping B - 2 wd B2 Volvo 1:44,9 5:27,7 8,2
4 Patrik Johansson SMK Nyköping 940 4:21,4 11:34,0 51,1
Entrant: JP RACING
 
23 7 A Roland Eliasson Östgöta BSF 4 wd 4 Mitsubishi 1:45,0 5:27,2 51,3
6 Reine Lundqvist Östgöta BSF Lancer Evo VI 4:22,0 11:34,2 51,3
 
24 32 A Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd A2 Opel 1:44,7 5:30,1 26,8
14 Niklas Landqvist SMK Uppsala Astra KitCar 4:21,1 11:35,9 53,0
Entrant: RallyShop Motorsport
 
25 23 A Victor Karlsson Vimmerby MS A - 2 wd A2 Ford 1:44,5 5:31,5 26,9
15 Björn Jacobsson Vimmerby MS Fiesta R2 4:20,0 11:36,0 53,1
 
26 20 A Daniel Hellstadius Kullings MS A - 2 wd A2 Volvo 1:46,1 5:30,9 26,9
15 Jonas Eriksson Kullings MS 940 4:19,0 11:36,0 53,1
 
27 29 A Martin Norenby Dals MK A - 2 wd A2 Volvo 1:45,3 5:31,8 27,4
17 Kenth-Åke Stenbäck Forshaga MC 944 4:19,4 11:36,5 53,6
 
28 77 A Kjell Fransson Vimmerby MS Appendix K 2WD -81 AppK Renault 1:44,7 5:29,8
1 Peter Fransson Vimmerby MS A310 4:22,8 11:37,3 54,4
 
29 48 B Andreas Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd B2 Volvo 1:45,4 5:31,7 11,9
5 Lars Jansson Åtvidabergs MK 940 4:20,6 11:37,7 54,8
Entrant: Team Slägghammar´n
 
30 58 B Victor Bergsander Kullings MS B - 2 wd B2 Volvo 1:49,7 5:26,8 11,9
5 Christoffer Lund Kullings MS 940 4:21,2 11:37,7 54,8
 
31 70 B Thomas Bryntesson NMK Trögstad B - 2 wd B2 Volvo 1:44,0 5:29,8 13,3
7 Ulf Rinden NMK Trögstad 240 4:25,3 11:39,1 56,2
 
32 63 B Tomas Lidén SMK Trollhättan B - 2 wd B2 VW 1:46,8 5:33,9 14,8
8 Ulrika Johansson Kullings MS Golf 4:19,9 11:40,6 57,7
Entrant: Fenas
 
33 57 B Fredrik Karlander Toarps MK B - 2 wd B2 Volvo 1:45,1 5:29,6 15,1
9 Victor Svensson Ryds MK 940 4:26,2 11:40,9 58,0
Entrant: Ramudden.se
 
34 46 B Pontus Florin Eskilstuna MK B - 2 wd B2 Honda 1:53,1 5:25,8 16,1
10 Marcus Jansson Storfors MK Civic Type R 4:23,0 11:41,9 59,0
 
35 311 A Stefan Axelsson Säffle MC A - 2 wd A2 Volvo 1:56,7 5:27,3 34,3
18 Emelie Axelsson Säffle MS 940 4:19,4 11:43,4 1:00,5
 
36 28 A Henrik Enner Likenäs MK A - 2 wd A2 VW 1:47,0 5:32,4 36,0
19 Per-Arne Jonsson MK Ratten Golf III 4:25,7 11:45,1 1:02,2
 
37 79 A Sven Kim Sevius Säffle MC Appendix K 2WD -81 AppK Volvo 1:47,8 5:34,7 8,3
2 Tom de Jong Delden Holland 262 GLT V6 4:23,1 11:45,6 1:02,7
 
38 50 B Alexander Andersson MK Kinda B - 2 wd B2 Volvo 1:46,4 5:33,4 20,1
11 Louise Palmqvist Degerfors RC 940 4:26,1 11:45,9 1:03,0
 
39 17 A Erik Bergman Skillingaryds MK A - 2 wd A2 Opel 1:47,9 5:38,3 43,2
20 Per Andersson Skillingaryds MK Corsa 4:26,1 11:52,3 1:09,4
Entrant: Assistancekåren
 
40 55 B Erik Stenberg Kullings MS B - 2 wd B2 Volvo 1:50,8 5:32,6 26,7
12 Oskar Hedén Kullings MS 940 4:29,1 11:52,5 1:09,6
 
41 94 A Isac Nordström Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:48,8 5:35,5
1 David Arhusiander Jämtlands MK 940 4:28,5 11:52,8 1:09,9
 
42 96 A Emil Andersson MK Team Westom A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:47,4 5:36,8 0,6
2 Kim Rauséus MK Team Westom 244 4:29,2 11:53,4 1:10,5
 
43 68 B Hasse Ericsson Kullings MS B - 2 wd B2 Volvo 1:46,3 5:38,7 28,1
13 Benny Larsson Kullings MS 940 4:28,9 11:53,9 1:11,0
 
44 18 A Anders Johansson Kullings MS A - 2 wd A2 Volvo 1:49,6 5:39,4 46,8
21 Peter Andersson Kullings MS 940 4:26,9 11:55,9 1:13,0
 
45 147 C Johan Fast Toarps MK C - 2 wd C2 BMW 1:51,3 5:40,1
1 Anton Jansson Kinds MK 325 4:25,2 11:56,6 1:13,7
Entrant: Ramudden.se
 
46 54 B Henrik Oscarson MSK Hammaren B - 2 wd B2 Saab 1:46,6 5:45,2 32,8
14 Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS 4:26,8 11:58,6 1:15,7
 
47 60 B Joacim Grolander Älvbygdens MK B - 2 wd B2 Volvo 1:48,6 5:43,0 33,2
15 Johan Nilsson Älvbygdens MK 240 4:27,4 11:59,0 1:16,1
 
48 112 B Dan Rhodin SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:49,8 5:40,1 6,3
3 Christer Karlsson SMK Trollhättan 940 4:29,2 11:59,1 1:16,2
 
49 52 B Albin Ählman SMK Valdemarsvik B - 2 wd B2 Volvo 1:50,2 5:40,7 33,7
16 David Johansson MK Ramunder 242 4:28,6 11:59,5 1:16,6
 
50 59 B Alexander Kolbert Götene MK B - 2 wd B2 Volvo 1:51,2 5:41,7 35,1
17 Joakim Ljungkvist Götene MK 940 4:28,0 12:00,9 1:18,0
 
51 78 A Jan Hagberg Kinds MK Appendix K 2WD -81 AppK Volvo 1:47,3 5:42,7 24,2
3 Mikael Bielinski Kinds MK 242 4:31,5 12:01,5 1:18,6
 
52 15 A Lasse Storm Stenungsunds MS A - 2 wd A2 Peugeot 1:49,9 5:43,3 53,1
22 Ulf Storm Stenungsunds MS 208 R2 4:29,0 12:02,2 1:19,3
 
53 65 B Marcus Holm Fägre MK B - 2 wd B2 BMW 1:45,8 5:49,6 36,8
18 Tommy Sävevik Vara MK Compact 4:27,2 12:02,6 1:19,7
 
54 76 A Arne Bäckström Haninge MK Appendix K 2WD -81 AppK Volvo 1:51,1 5:37,1 25,3
4 Björn Wessel Carlstad RC 240 4:34,4 12:02,6 1:19,7
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
55 106 B Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:50,0 5:41,5 10,1
4 Lucas Karlsson Gnesta MK 940 4:31,4 12:02,9 1:20,0
 
56 95 A Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:49,1 5:43,9 10,3
5 Ulf Simonsson SMK Trollhättan 940 4:30,1 12:03,1 1:20,2
 
57 19 A Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A - 2 wd A2 Volvo 1:47,4 5:43,1 54,2
23 Magnus Hermansson Hällefors MK 242 4:32,8 12:03,3 1:20,4
 
58 1 A Åke Kjellgren Gränna MK 4 wd 4 Mitsubishi 1:46,6 5:40,4 1:20,8
7 Elinor Thörnberg Vetlanda RRC Lancer Evo VII 4:36,7 12:03,7 1:20,8
 
59 21 A Simon Andersson Bengtsfors MC A - 2 wd A2 Volvo 1:46,2 5:35,9 55,6
24 Urban Fröjd Falköpings MK 940 4:42,6 12:04,7 1:21,8
 
60 31 A Peter Börjesson Stenungsunds MS A - 2 wd A2 Volvo 1:49,4 5:46,6 57,1
25 Ida Halvarsson Lima MS 242 4:30,2 12:06,2 1:23,3
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
61 321 A Thomas Hansson Munkfors MC Appendix K 2WD -81 AppK Volvo 1:51,1 5:48,8 31,5
5 Christian Olsson Kils MK Bil 264 4:28,9 12:08,8 1:25,9
 
62 11 C Johan Arwidson Falköpings MK 4 wd 4 Mitsubishi 1:48,0 5:45,6 1:26,2
8 Daniel Arwidson Falköpings MK Lancer Evo 4:35,5 12:09,1 1:26,2
 
63 143 C Johannes Brolin Kullings MS C - 2 wd C2 Volvo 1:47,6 5:34,5 13,2
2 Annie Hellstadius Kullings MS 240 4:47,7 12:09,8 1:26,9
Entrant: Ivarssons Entreprenad
 
64 110 B Andreas Hultström SMK Nyköping A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:50,2 5:47,0 17,0
6 Tom Törngren Gränna MK 940 4:32,6 12:09,8 1:26,9
Entrant: OpusBilprovning.se
 
65 331 C Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK C - 2 wd C2 Volvo 1:48,6 5:47,3 13,4
3 Viktor Niemistö Katrineholms MK 940 4:34,1 12:10,0 1:27,1
Entrant: C6 Rallyteam
 
66 56 B Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd B2 VW 1:51,0 5:45,3 45,4
19 Andreas Persson Likenäs MK Golf 4:34,9 12:11,2 1:28,3
 
67 72 B Reine Nyberg Forshaga MC B - 2 wd B2 Nissan 1:53,5 5:44,2 45,6
20 Per Wiksten MK Ratten Sunny Kit Car 4:33,7 12:11,4 1:28,5
 
68 69 B Sven Hansen Fryksdalens MK B - 2 wd B2 Volvo 1:53,3 5:46,3 45,8
21 Sebastian Lindholm Munkfors MC 242 4:32,0 12:11,6 1:28,7
 
69 127 B Oscar Arvidsson Gullabo RC A/B - Grupp E ABE Toyota 1:51,7 5:45,1
1 Isak Arvidsson Gullabo RC Corolla 4:35,1 12:11,9 1:29,0
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
70 145 C Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd C2 Volvo 1:55,5 5:38,8 17,7
4 Crister Svantesson Skara MK 940 4:40,0 12:14,3 1:31,4
 
71 101 A Robert Johansson Göteborgs MF A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:50,5 5:50,6 22,3
7 Kim Pettersson SMK Trollhättan 240 4:34,0 12:15,1 1:32,2
 
72 64 B Jimmy Alvarsson Jönköpings MK B - 2 wd B2 Volvo 1:49,0 5:50,1 50,0
22 Marcus Widegren Jönköpings MK 940 4:36,7 12:15,8 1:32,9
 
73 122 B Andreas Rosén SMK Vingåker A/B - Grupp E ABE BMW 1:51,4 5:51,3 5,4
2 Linus Isaksson Laxå MK 318i 4:34,6 12:17,3 1:34,4
 
74 99 A Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:52,5 5:47,6 24,5
8 Peter T. Modig Vara MK 940 4:37,2 12:17,3 1:34,4
 
75 146 C Jonas Björk MK Team Westom C - 2 wd C2 VW 1:54,3 5:46,5 22,3
5 Lars Persson MK Team Westom Golf Mk2 4:38,1 12:18,9 1:36,0
 
76 107 B Viktor Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:52,4 5:49,2 26,4
9 Fredrik Palm Skara MK 940 4:37,6 12:19,2 1:36,3
 
77 75 B Kent Johansson Falköpings MK B - 2 wd B2 Volvo 1:50,1 5:44,4 55,2
23 Andreas Karlsson Falköpings MK 240 4:46,5 12:21,0 1:38,1
 
78 184 J Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally J Volvo 1:52,0 5:50,3
1 Robin Bäckström Falköpings MK 940 4:39,0 12:21,3 1:38,4
 
79 114 B Henrik Nellis Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:52,8 5:46,8 28,5
10 Peter Wester Kullings MS 940 4:41,7 12:21,3 1:38,4
 
80 71 B Jonas Wiklund Älvbygdens MK B - 2 wd B2 Volvo 1:49,8 5:57,4 55,8
24 Viktoria Johansson Kullings MS 242 4:34,4 12:21,6 1:38,7
 
81 104 B Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:52,9 5:47,7 29,9
11 Elina Svensson Anderstorps RC 244 4:42,1 12:22,7 1:39,8
 
82 151 C Peter Lindman Falköpings MK C - 2 wd C2 Volvo 2:00,5 5:54,6 28,7
6 Lars Johansson Vara MK 940 4:30,2 12:25,3 1:42,4
 
83 87 B Johnny Sundström Vara MK Appendix K 2WD -81 AppK Opel 1:53,6 5:55,9 49,2
6 Anton Sundström Vara MK Ascona A 4:37,0 12:26,5 1:43,6
 
84 188 J Emil Friman Vetlanda RRC Ungdomsrally J Volvo 1:53,9 5:56,0 5,2
2 Andreas Friman Vetlanda RRC 940 4:36,6 12:26,5 1:43,6
 
85 161 C Johan Holm SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:55,0 5:53,7
1 Christer Holm SMK Trollhättan 240 4:38,8 12:27,5 1:44,6
 
86 156 C Tim Palmqvist Degerfors RC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:52,0 5:50,7 0,3
2 Rebecca Andersson Hällefors MK 940 4:45,1 12:27,8 1:44,9
 
87 152 C Roger Andersson Munkfors MC C - 2 wd C2 Opel 1:56,6 5:45,2 31,8
7 André Lundström Munkfors MC Astra 4:46,6 12:28,4 1:45,5
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
88 10 B André Eriksson MK Kopparberg 4 wd 4 Subaru 1:50,2 5:55,8 1:46,1
9 Jonaz Persson MK Kopparberg Impreza 4:43,0 12:29,0 1:46,1
 
89 67 B Kjell Hansson Dals MK B - 2 wd B2 Volvo 1:52,8 6:00,1 1:03,9
25 Henrik Johansson Dals MK 940 4:36,8 12:29,7 1:46,8
 
90 105 B Henrik Johansson V:a Östergötlands MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:54,2 6:00,4 37,9
12 Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 240 4:36,1 12:30,7 1:47,8
 
91 172 C Emil Karlsson Ljungby MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:50,4 5:54,5 4,0
3 Filip Henningsson Ljungby MK 940 4:46,6 12:31,5 1:48,6
 
92 111 B Mathias Savela Stockholms BK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:52,6 5:59,0 40,0
13 Johanna Hellkvist Hallsbergs MK 740 4:41,2 12:32,8 1:49,9
 
93 120 B Alexander Broberg SMK Nyköping A/B - Grupp E ABE Volvo 1:53,5 5:59,1 22,7
3 Rickard Broberg Värmdö BK S80 4:42,0 12:34,6 1:51,7
Entrant: STENROCK SÄKERHET AB
 
94 301 C Erik Engen NMK Trøgstad 4 wd 4 Toyota 2:13,4 5:44,2 1:51,9
10 Linda Irèn Tryland NMK Trøgstad Celica GT4 4:37,2 12:34,8 1:51,9
Entrant: Toyota Team Historic
 
95 177 C Fredrik Pettersson Falköpings MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:54,9 6:01,7 14,2
4 Marcus Lantz Falköpings MK 940 4:45,1 12:41,7 1:58,8
 
96 66 FB Heidi Ryrlén Vänersborgs MK B - 2 wd B2 Ford 1:54,8 6:04,7 1:16,5
26 Marcus Bengtsson Vänersborgs MK Fiesta 4:42,8 12:42,3 1:59,4
 
97 163 C Viktor Sjöberg Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:57,3 6:01,9 14,9
5 Jonas Sjöberg Älvbygdens MK 940 4:43,2 12:42,4 1:59,5
 
98 128 B Frank Jacobsson Vara MK A/B - Grupp E ABE VW 1:56,3 6:01,7 30,9
4 Per-Uno Haag Vara MK Golf 4 4:44,8 12:42,8 1:59,9
Entrant: SJUNTORPS BILTJÄNST AB
 
99 189 J Kalle Gustafsson Haninge MK Ungdomsrally J VW 1:53,2 6:06,0 22,0
3 Joakim Gustafsson Haninge MK Polo 4:44,1 12:43,3 2:00,4
 
100 116 B Håkan Bauer Laxå MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:53,6 5:58,8 51,8
14 Marika Eng Laxå MK 940 4:52,2 12:44,6 2:01,7
 
101 100 A Matti Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Peugeot 1:52,2 6:04,9 52,2
15 Ronny Johansson Vara MK 206 4:47,9 12:45,0 2:02,1
 
102 98 A Jens Thorsell Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:55,5 6:04,8 55,5
16 Joakim Andersson Falköpings MK 940 4:48,0 12:48,3 2:05,4
 
103 115 B Erik Jonsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:52,9 5:50,4 56,2
17 Erling Jonsson SMK Trollhättan 940 5:05,7 12:49,0 2:06,1
Entrant: Linjemontage Motorsport
 
104 192 J Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally J Volvo 1:56,5 6:09,3 28,3
4 Anders Östlund Hällefors MK 240 4:43,8 12:49,6 2:06,7
 
105 93 C Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K 2WD -81 AppK Saab 1:59,1 6:04,6 1:12,3
7 Kjell Olofsson Kullings MS 99 EMS 16 V 4:45,9 12:49,6 2:06,7
 
106 186 J Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally J Volvo 1:56,2 6:03,6 28,4
5 Mikael Persson SMK Trollhättan 240 4:49,9 12:49,7 2:06,8
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
107 187 J Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally J Volvo 1:58,8 6:07,8 30,2
6 Marcus Fogdeby Storfors MK 940 4:44,9 12:51,5 2:08,6
Entrant: EC Svenska AB
 
108 176 C Patrik Tor Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:59,8 6:06,0 24,2
6 Inge Petersson Skillingaryds MK 940 4:45,9 12:51,7 2:08,8
 
109 13 C Sofia Sörensson SMK Hörby 4 wd 4 Mitsubishi 2:08,0 6:00,4 2:09,1
11 Erika Ledin SMK Hörby Lancer Evo IX 4:43,6 12:52,0 2:09,1
 
110 118 A Mikael Johansson Åtvidabergs MK A/B - Grupp E ABE VW 1:56,3 6:11,2 40,2
5 Jimmy Johansson Åtvidabergs MK Golf 4 4:44,6 12:52,1 2:09,2
Entrant: Gamleby Däck & Motorcentrum AB
 
111 61 B Joakim Wiberg Linköpings MS B - 2 wd B2 Volvo 1:52,5 6:22,8 1:26,7
27 Christian Rosén Åtvidabergs MK 940 4:37,2 12:52,5 2:09,6
 
112 73 B Jimmy Alfredsson SMK Örebro B - 2 wd B2 Volvo 1:55,1 6:15,5 1:26,8
28 Linda Sjölin Flens MS 242 4:42,0 12:52,6 2:09,7
 
113 113 B Robin Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:51,2 6:16,5 1:00,2
18 Oscar Almqvist Vetlanda RRC 940 4:45,3 12:53,0 2:10,1
 
114 121 B Tobias Söderholm SMK Uppsala A/B - Grupp E ABE VW 1:54,8 6:09,7 42,3
6 Max Lindahl Örsundsbro MK Golf II 4:49,7 12:54,2 2:11,3
 
115 157 C Linus Harling MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Nissan 1:52,9 6:07,3 27,5
7 Thea Vestli KNA Kongsvinger Almera 4:54,8 12:55,0 2:12,1
 
116 181 C Johannes Josefsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 VW 1:57,5 6:11,6 27,9
8 Johan Pettersson Skillingaryds MK Golf GTI 4:46,3 12:55,4 2:12,5
 
117 185 J Isak Vikman Nora MK Ungdomsrally J Volvo 1:57,6 6:06,6 35,5
7 Pekka Vikman Östernärkes RMC 940 4:52,6 12:56,8 2:13,9
 
118 74 B Jim Johansson Falköpings MK B - 2 wd B2 Volvo 1:54,9 5:56,4 10 1:32,2
29 Fredrik Gustavsson Kullings MS 240 4:56,7 12:58,0 2:15,1
 
119 135 C Jonas Molin Skene MS C - Grupp E CE Ford 1:57,2 6:10,4
1 Bengt-Arne Molin Skene MS Focus 4:50,5 12:58,1 2:15,2
 
120 117 B Emil Johansson Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:55,7 6:01,2 1:06,5
19 Carl Andersson Falköpings MK 940 5:02,4 12:59,3 2:16,4
 
121 164 C Simon Bolsgård Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:01,6 6:13,8 32,1
9 Daniel Bolsgård Skillingaryds MK 940 4:44,2 12:59,6 2:16,7
 
122 179 C Robbin Dahlgren Säffle MC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:58,9 6:07,3 32,4
10 Niklas Höög Åmål MK 740 4:53,7 12:59,9 2:17,0
 
123 193 J Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally J Toyota 2:01,6 6:10,3 40,8
8 Joakim Bengtsson Kullings MS Corolla 4:50,2 13:02,1 2:19,2
 
124 84 A Lars-Göran Olsson V:a Östergötlands MK Appendix K 2WD -81 AppK Volvo 2:05,7 6:06,1 1:25,0
8 Per Carlsson Ludvika MS 142 4:50,5 13:02,3 2:19,4
 
125 162 C Börje Johansson Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:58,1 6:12,0 36,2
11 Ingrid Johansson Kullings MS 240 4:53,6 13:03,7 2:20,8
 
126 132 C Joakim Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E CE Opel 1:56,5 6:16,6 7,9
2 Anton Geijersson Skillingaryds MK Astra 4:52,9 13:06,0 2:23,1
Entrant: Hejdu Hejdu Racing
 
127 88 C Henrik Höglund Stenungsunds MS Appendix K 2WD -81 AppK Volvo 2:00,7 6:12,7 1:30,7
9 Rustan Hagstedt Kils MK Bil 242 4:54,6 13:08,0 2:25,1
Entrant: Linjemontage Motorsport
 
128 85 B Morgan Björn Munkfors MC Appendix K 2WD -81 AppK Saab 1:53,9 6:10,7 1:31,1
10 Kent Gonner Fagersta MK V4 5:03,8 13:08,4 2:25,5
 
129 150 C Conny Andersson Älvbygdens MK C - 2 wd C2 Volvo 1:58,2 6:15,4 1:12,2
8 Leif Gustavsson Älvbygdens MK 940 4:55,2 13:08,8 2:25,9
 
130 124 B Mikael Molin MK Ramunder A/B - Grupp E ABE Opel 2:00,4 6:15,2 58,3
7 Christer Molin MK Ramunder Astra G 4:54,6 13:10,2 2:27,3
 
131 91 C Peter Dahlsund Varbergs MK Appendix K 2WD -81 AppK Opel 2:04,7 6:10,7 1:32,9
11 Markus Johnzon Varbergs MK Ascona B 4:54,8 13:10,2 2:27,3
 
132 160 C Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:59,5 6:17,7 42,8
12 Lotta Strand SMK Valdemarsvik 940 4:53,1 13:10,3 2:27,4
 
133 136 C Bruno Arvidsson Falköpings MK C - Grupp E CE Volvo 1:55,6 6:10,4 14,4
3 Fredrik Lans Falköpings MK 240 5:06,5 13:12,5 2:29,6
 
134 180 C Mikael Simonsson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:01,8 6:17,5 45,5
13 Mikael Johansson Stenungsunds MS 940 4:53,7 13:13,0 2:30,1
 
135 125 B Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B - Grupp E ABE VW 2:00,1 6:18,7 1:01,5
8 Jonna Olsson Katrineholms MK Golf 4:54,6 13:13,4 2:30,5
Entrant: Memo Industriplast Köping AB
 
136 131 C Mattias Jonsson Kullings MS C - Grupp E CE BMW 2:01,9 6:18,6 18,5
4 Marika Carlsson Sportvagnsällskapet i Jönköping Compact 4:56,1 13:16,6 2:33,7
 
137 170 C Stefan Andersson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:00,7 6:16,5 50,2
14 Göran Tell SMK Trollhättan 940 5:00,5 13:17,7 2:34,8
 
138 119 A Gunnar Larsson Alingsås MK A/B - Grupp E ABE Toyota 2:00,8 6:20,0 1:06,1
9 Tomas Östermyr Alingsås MK Corolla 4:57,2 13:18,0 2:35,1
 
139 133 C Peter Lanner Vara MK C - Grupp E CE Toyota 2:01,3 6:22,0 21,4
5 Patric Sundström Göteborgs MF Corolla 4:56,2 13:19,5 2:36,6
 
140 178 C Carl Mikaelson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:59,0 6:20,1 52,8
15 Simon Wernersson Skillingaryds MK 240 5:01,2 13:20,3 2:37,4
 
141 166 C Emil Fröberg Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Suzuki 2:02,6 6:23,4 53,4
16 Emma Jonsson Mariestads MS Swift 4:54,9 13:20,9 2:38,0
Entrant: Nowén Motorsport www.nowenmotorsport.se
 
142 168 C Oscar Karlsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:00,3 6:15,8 54,7
17 Viktor Zettergren Wäxjö MS 940 5:06,1 13:22,2 2:39,3
 
143 167 C Viktor Edling Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:04,2 6:22,4 56,4
18 David Malmback Kullings MS 940 4:57,3 13:23,9 2:41,0
 
144 149 C Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd C2 Opel 1:52,0 5:49,7 1:27,5
9 Johan Sonnbring Falköpings MK Corsa 5:42,4 13:24,1 2:41,2
 
145 173 C Beatrice Svensson Nora MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:07,5 6:15,2 56,9
19 Richard Svensson Storfors MK 240 5:01,7 13:24,4 2:41,5
 
146 175 C Jonas Boström MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:01,8 6:16,4 59,5
20 Erik Bergström MK Team Westom 240 5:08,8 13:27,0 2:44,1
 
147 138 C Jennie Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E CE Opel 1:58,9 6:27,3 29,7
6 Britt-Louise Blansch Skillingaryds MK Astra 5:01,6 13:27,8 2:44,9
Entrant: PSA Motorsport
 
148 97 A Göran Wigertson Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 2:01,8 6:30,6 1:40,0
20 Carola Roos Johanson Kullings MS 940 5:00,4 13:32,8 2:49,9
 
149 126 B Johan Brorson Dals MK A/B - Grupp E ABE Saab 2:05,6 6:23,5 1:26,5
10 Joakim Tollesson Dals MK 900 5:09,3 13:38,4 2:55,5
 
150 194 J Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally J Audi 2:03,1 6:30,4 1:18,7
9 Hans Andreasson Kullings MS 80 5:06,5 13:40,0 2:57,1
 
151 183 C Tommie Vuoluterä Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:01,1 6:19,5 1:14,8
21 Joakim Rudström Mariestads MS 240 5:21,7 13:42,3 2:59,4
 
152 171 C Hampus Wallin Vetlanda RRC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:01,4 6:34,8 1:17,6
22 Christian Gustafsson Nässjö MK 944 5:08,9 13:45,1 3:02,2
 
153 123 B Håkan Borgh Strängnäs AMS A/B - Grupp E ABE Opel 2:01,7 6:36,3 1:40,2
11 Jan Hellenberg Bromma MS Astra G 5:14,1 13:52,1 3:09,2
 
154 134 C Christer Brunnegård Kullings MS C - Grupp E CE Audi 2:07,4 6:33,0 55,9
7 Emil Ivarsson Kullings MS 80 5:13,6 13:54,0 3:11,1
 
155 195 J Filip Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally J Volvo 2:04,9 6:32,4 1:33,0
10 Fredrik Ekenved Göteborgs MF 940 5:17,0 13:54,3 3:11,4
 
156 102 A Rolf Isaksson Dals MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 2:05,0 6:42,0 2:07,2
21 Christoffer Isaksson Dals MK 240 5:13,0 14:00,0 3:17,1
 
157 83 A Stefan Helsing Rallyklassikerna Appendix K 2WD -81 AppK Saab 2:09,4 6:38,1 2:30,7
12 Johan Helsing V4 5:20,5 14:08,0 3:25,1
 
158 182 C Christer Johansson Dals MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:10,7 6:45,2 1:42,1
23 Jim Andersson Dals MK 940 5:13,7 14:09,6 3:26,7
 
159 139 C Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E CE VW 2:14,2 6:44,6 1:13,5
8 Frida Lindström Skillingaryds MK Golf 5:12,8 14:11,6 3:28,7
Entrant: Plombo Motor
 
160 140 C Mikael Wigholm Falköpings MK C - Grupp E CE Volvo 2:06,7 6:47,3 1:29,0
9 Johan Karlsson Falköpings MK 740 5:33,1 14:27,1 3:44,2
 
161 137 C Torbjörn Åkerblom Skene MS C - Grupp E CE VW 2:00,3 6:34,1 1:30,3
10 Magnus Klingvall Skene MS Golf Mk 1 5:54,0 14:28,4 3:45,5
 
162 174 C Lars Jägerström Stenungsunds MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:11,0 7:01,1 2:08,7
24 Margaretha Jägerström Stenungsunds MS 940 5:24,1 14:36,2 3:53,3
Entrant: Team Larsson Motorsport
 
163 90 C Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K 2WD -81 AppK Volvo 2:22,0 6:46,1 3:00,9
13 Jan Gotting Kullings MS Amazon 5:30,1 14:38,2 3:55,3
 
164 155 C Sven Börjesson Fjärås MK C - 2 wd C2 Peugeot 2:11,9 6:50,2 20 2:48,9
10 Matz Olli Fjärås MK 205 GTI 5:23,4 14:45,5 4:02,6
 
165 169 C Christer Grolander Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 2:15,5 7:07,2 2:30,6
25 Annica Grolander Älvbygdens MK 940 5:35,4 14:58,1 4:15,2
 
166 14 A Sören Johansson Kullings MS A - 2 wd A2 Opel 2:14,7 7:13,1 20 4:05,8
26 Anna Gunvaldsson Stenungsunds MS Ascona B 5:27,1 15:14,9 4:32,0
 
167 129 C Anders Kolberg MK Team Westom C - Grupp E CE Opel 2:48,9 6:40,1 2:21,2
11 Olof Lundström MK Team Treske Corsa 5:50,3 15:19,3 4:36,4
 
168 141 C Per-Åke Johnsson MK Trophy C - Grupp E CE Volvo 2:07,1 6:56,9 1:10 2:49,1
12 Malin Larsson Orust BSK 940 5:33,2 15:47,2 5:04,3
Entrant: TEAM LARSSON MOTORSPORT
 
169 82 A Thommy Lundgren Kullings MS Appendix K 2WD -81 AppK Saab 2:02,6 7:17,2 4:11,8
14 Daniel Andersson Kullings MS V4 6:29,3 15:49,1 5:06,2
 
170 89 C Peter Bergsander Gullabo RC Appendix K 2WD -81 AppK Volvo 2:21,4 7:38,0 4:23,0
15 Elaine Walve Gullabo RC Amazon 122 S 6:00,9 16:00,3 5:17,4
 
171 191 J Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally J Suzuki 6:13,2 6:10,4 4:58,0
11 Tommy Svensson Bengtsfors MC Swift Mk2 4:55,7 17:19,3 6:36,4
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
 
30 A Thomas Lennstrand Kullings MS A - 2 wd A2 Volvo 1:43,4 5:29,7
Conny Erixon Kullings MS 940 4:18,6 Retired
 
62 B Tobias Söresjö Kullings MS B - 2 wd B2 Volvo 1:45,2 5:32,8
Rikard Jakobsson Kullings MS 940 Retired
 
53 B Janne Eriksson Säffle MC B - 2 wd B2 BMW 1:52,2 5:42,8
Mathias Häggkvist Säffle MC 325 Retired
 
148 C Linus Flodin Kils MK Bil C - 2 wd C2 VW 1:58,9 5:58,1
Tobias Fredriksson Säffle MC Golf Retired
 
130 C Nicklas Johansson Munkfors MC C - Grupp E CE Opel 1:57,9 6:08,7
Eddie Nord Munkfors MC Astra Retired
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
 
154 C Morgan Larsson Dals MK C - 2 wd C2 BMW 1:59,8 6:24,4
Mikael Holmstedt Dals MK 325 Retired
Entrant: MicroMotorsport
 
158 C Daniel Lindau Göteborgs MF C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC CVFN2 Volvo 1:55,4 6:28,9
Jonas Helgesson Älvbygdens MK 740 Retired
 
153 C Fredrik Sjöberg Falköpings MK C - 2 wd C2 Opel 2:28,0 6:19,9
Samuel Claesson Falköpings MK Ascona B Retired
 
190 J Jacob Johannesson Gullabo RC Ungdomsrally J Volvo 1:51,4 7:00,6
Anette Pettersson Gullabo RC 940 Retired
Entrant: Jerrys Motorsport
 
142 C Niklas Ahlberg Toarps MK C - Grupp E CE VW 2:01,1 6:53,1 10
Tobias Sjöqvist Golf Retired
 
3 A Bengt Abrahamsson Kullings MS 4 wd 4 Mitsubishi 1:39,4
Peter Fogel Kullings MS R5 Retired
 
40 A Erik Brodin Sandvikens MK A - 2 wd A2 Volvo 1:42,1
Henrik Olsson Hedesunda MK 940 Retired
 
144 C Linus Månsson Östgöta BSF C - 2 wd C2 Ford 1:45,3
Carl Eriksson Skillingaryds MK Fiesta ST Retired
 
108 B Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC ABVFN1 Volvo 1:55,8
Josefina Hellkvist V:a Östergötlands MK S70 Retired
 
8 B Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd 4 Mazda 2:00,2
Magnus Nillson Katrineholms MK 323 GTX Retired
 
196 J Calle Carlberg Nässjö MK Ungdomsrally J Volvo 2:23,6
Torbjörn Carlberg Nässjö MK 940 Retired
 
16 A Thomas Johansson Bengtsfors MC A - 2 wd A2 Volvo
Jimmy Glad Bengtsfors MC 940 Retired
 
35 A Tommy Eliasson Storfors MK A - 2 wd A2 Volvo
Ove Persson SMK Linde 940 Retired
Entrant: EC Svenska
 
47 B Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK B - 2 wd B2 Volvo
Dennis Norén V:a Östergötlands MK 242 Retired
 
()= not reached end yet