2017-05-13
Rally Biltema
Official final
Results
Total list
204 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff C/L
1 29 A Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd 4 Mitsubishi 5:56,6 2:28,6 3:39,0
1 Miriam Walfridsson MK Ratten Evo 9 4:03,3 6:15,7 22:23,2
 
2 38 A Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd 4 Ford 6:15,3 2:34,0 3:46,7 45,7
2 Björn Nilsson MK Ratten Fiesta R5 4:11,1 6:21,8 23:08,9 45,7
 
3 32 A Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd 4 Mitsubishi 6:14,9 2:38,9 3:47,3 50,4
3 Stefan Gustavsson Ludvika MS Evo X 4:12,2 6:20,3 23:13,6 50,4
Entrant: JC Race Teknik
 
4 34 A Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd 4 Mitsubishi 6:13,1 2:36,9 3:48,2 55,1
4 Magnus Nilsson Katrineholms MK Evo IX 4:12,1 6:28,0 23:18,3 55,1
 
5 28 A Stig Andervang Almunge MK 4 wd 4 Subaru 6:16,8 2:36,2 3:48,8 58,9
5 Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Impreza 4:13,8 6:26,5 23:22,1 58,9
 
6 39 A Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd 4 Peugeot 6:14,2 2:36,8 3:56,7 1:01,9
6 Mikael Johansson Ludvika MS 208 R5 4:14,8 6:22,6 23:25,1 1:01,9
 
7 27 A Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd 4 Mitsubishi 6:21,7 2:39,4 3:47,7 1:06,4
7 Håkan Ekholm Hyllinge MS Evo 7 4:13,7 6:27,1 23:29,6 1:06,4
 
8 48 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd A2 VW 6:13,5 2:39,5 3:53,1
1 Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf 4:19,8 6:24,3 23:30,2 1:07,0
 
9 60 A Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd A2 Citroën 6:21,8 2:40,4 3:53,7 9,5
2 Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T 4:18,8 6:25,0 23:39,7 1:16,5
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB
 
10 53 A Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd A2 Volvo 6:25,1 2:37,6 3:52,4 12,1
3 Jessica Larsson Rasbo MK 940 4:20,7 6:26,5 23:42,3 1:19,1
Entrant: Kjellbergs AB
 
11 31 A Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd 4 Mitsubishi 6:16,4 2:38,9 3:48,4 1:25,2
8 Robert Ardryd Kopparbergs MK Evo 7 4:14,9 6:49,8 23:48,4 1:25,2
 
12 81 B Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd B2 Volvo 6:22,1 2:42,9 3:51,3
1 Johan Strid Sandvikens MK 940 4:22,4 6:30,8 23:49,5 1:26,3
 
13 52 A Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd A2 Ford 6:14,7 2:41,4 4:00,9 19,7
4 Leif Fredriksson Katrineholms MK Escort Mk 2 4:18,4 6:34,5 23:49,9 1:26,7
Entrant: Tractive AB
 
14 49 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd A2 Volvo 6:23,8 2:40,7 3:54,3 21,5
5 Lina Jonasson Ydre MK 240 4:21,4 6:31,5 23:51,7 1:28,5
 
15 68 A Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd A2 Volvo 6:17,9 2:44,9 3:55,8 24,0
6 Carin Nilsson MK Team Treske 940 4:23,4 6:32,2 23:54,2 1:31,0
 
16 62 A Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd A2 Peugeot 6:29,4 2:43,3 3:54,8 24,1
7 Jim Hjerpe Säters MK 208 R2 4:22,0 6:24,8 23:54,3 1:31,1
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
17 65 A Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd A2 Volvo 6:22,6 2:43,6 3:53,8 28,2
8 Conny Erixon Kullings MS 940 4:20,3 6:38,1 23:58,4 1:35,2
Entrant: Tractive AB
 
18 57 A Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd A2 Renault 6:22,4 2:46,3 3:55,4 30,0
9 Henric Persson MK Ratten Clio RS 4:23,0 6:33,1 24:00,2 1:37,0
Entrant: HELMIA MOTORSPORT
 
19 70 A Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd A2 Volvo 6:32,0 2:40,1 3:52,9 31,5
10 Weine Larsson SMK Karlskoga 940 4:19,1 6:37,6 24:01,7 1:38,5
 
20 100 B Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd B2 Renault 6:22,5 2:44,0 3:55,3 13,0
2 Johan Karlsson Tjust MK Twingo 4:25,2 6:35,5 24:02,5 1:39,3
 
21 51 A Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd A2 Volvo 6:19,3 2:44,2 3:57,1 34,4
11 Björn Söderberg SMK Motala Bil 940 4:24,3 6:39,7 24:04,6 1:41,4
 
22 47 C Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd 4 Mitsubishi 6:33,1 2:41,9 3:52,3 1:42,7
9 Even Andreas Eng NMK Aremark Lancer RS Evo 4 4:20,6 6:38,0 24:05,9 1:42,7
 
23 35 A Göran Lindström Huddinge MK 4 wd 4 Mitsubishi 6:27,8 2:43,2 3:53,2 1:43,0
10 Anders Lundkvist Sigtuna RC Lancer 4:21,4 6:40,6 24:06,2 1:43,0
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
24 85 B Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd B2 Volvo 6:22,1 2:43,6 3:55,9 17,3
3 Ove Persson SMK Linde 940 4:27,3 6:37,9 24:06,8 1:43,6
 
25 67 A Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd A2 Volvo 6:22,6 2:46,5 3:57,2 37,5
12 Patrik Knutsson Nässjö MK 940 4:27,0 6:34,4 24:07,7 1:44,5
Entrant: Team Skeppsbrons
 
26 301 A Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd AppK Volvo 6:30,2 2:43,1 4:01,1
1 Thomas Nilsson Luleå MS 242 4:24,1 6:34,2 24:12,7 1:49,5
 
27 61 A Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd A2 Opel 6:31,7 2:48,1 4:00,7 47,2
13 Christoffer Bäck SMK Hedemora Astra KitCar 4:22,9 6:34,0 24:17,4 1:54,2
 
28 303 A Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd A2 Volvo 6:27,0 2:43,7 3:55,9 48,9
14 Kristoffer Dahlström Vallentuna MK 240 4:24,9 6:47,6 24:19,1 1:55,9
 
29 87 B Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd B2 Volvo 6:33,0 2:48,2 4:03,2 38,5
4 Peter Hultberg Kolsva MS 940 4:34,1 6:29,5 24:28,0 2:04,8
 
30 76 A Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd A2 Volvo 6:32,9 2:46,2 4:01,8 1:02,2
15 Arne Johansson SMK Karlskoga 242 4:29,2 6:42,3 24:32,4 2:09,2
 
31 94 B Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd B2 Peugeot 6:28,7 2:49,8 3:59,6 44,0
5 Filip Wernefur Skilligaryd MK 208 R2 4:31,0 6:44,4 24:33,5 2:10,3
Entrant: System Edström Bilindredningar AB
 
32 64 A Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd A2 Ford 6:35,8 2:48,8 4:01,7 1:05,8
16 Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Escort Maxi Kit Car 4:30,3 6:39,4 24:36,0 2:12,8
 
33 42 B Erik Corell SMK Nyköping 4 wd 4 Mitsubishi 6:37,9 3:05,0 3:54,7 2:13,7
11 Emil Corell SMK Nyköping Evo 5 4:21,3 6:38,0 24:36,9 2:13,7
 
34 33 A Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd 4 Mitsubishi 6:48,3 2:48,0 4:00,3 2:14,2
12 Andreas Ekström Katrineholms MK Evo 7 4:27,4 6:33,4 24:37,4 2:14,2
 
35 40 B Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd 4 Mitsubishi 6:41,9 2:47,2 4:05,0 2:17,7
13 Martin Axelsson V:a Östergötlands MK Evolution 4:27,0 6:39,8 24:40,9 2:17,7
 
36 88 B Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd B2 Citroën 6:35,0 2:47,1 4:12,2 55,9
6 Conny Rådén Taxinge MK C2 R2 4:30,6 6:40,5 24:45,4 2:22,2
 
37 50 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd A2 Volvo 6:24,4 2:43,9 3:58,6 1:17,9
17 Terje Plomen SMK Valdemarsvik 240 4:24,3 7:16,9 24:48,1 2:24,9
 
38 77 A Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd A2 Toyota 6:35,5 2:48,6 4:02,4 1:17,9
17 Pekka Penttilä Alavuden UA Altezza RS 200 4:34,2 6:47,4 24:48,1 2:24,9
 
39 22 A Björn Compier MK Rimo 4 wd 4 Mitsubishi 6:46,0 2:49,1 3:59,5 2:25,8
14 Max Nensen Gnesta MK Evo 5 4:24,9 6:49,5 24:49,0 2:25,8
 
40 54 A Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd A2 Volvo 6:31,4 2:52,3 4:03,9 1:19,6
19 Tommy Magnusson Filipstad MC 940 4:34,1 6:48,1 24:49,8 2:26,6
 
41 72 A Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd A2 Ford 6:40,5 2:50,6 4:08,1 1:28,8
20 Per Wiksten MK Ratten Escort Mk 2 4:32,8 6:47,0 24:59,0 2:35,8
Entrant: Tractive AB
 
42 117 A Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:32,4 2:52,9 4:05,2
1 Olle Erixon Katrineholms MK 940 4:37,8 6:51,8 25:00,1 2:36,9
 
43 74 A Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd A2 Renault 6:39,8 2:49,2 4:06,0 1:30,3
21 Fredrik Wesslén Örsundsbro MK Clio Sport 4:33,6 6:51,9 25:00,5 2:37,3
 
44 83 B Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd B2 Volvo 6:38,6 2:51,8 4:06,8 1:13,0
7 Tobias Göransson 244 4:34,2 6:51,1 25:02,5 2:39,3
 
45 82 B Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd B2 Volvo 6:41,9 2:50,2 4:04,9 1:14,4
8 Andreas Andersson V:a Östergötlands MK 940 4:36,6 6:50,3 25:03,9 2:40,7
 
46 121 A Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:33,8 2:53,9 4:07,3 5,7
2 Björn Johansson Säffle MC 940 4:39,4 6:51,4 25:05,8 2:42,6
 
47 59 A Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd A2 VW 6:41,2 2:51,3 4:10,1 1:37,3
22 Per-Arne Jonsson MK Ratten Golf 4:33,5 6:51,4 25:07,5 2:44,3
 
48 63 A Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd A2 Ford 6:41,0 2:50,8 4:05,8 1:37,7
23 Anders Wallbom V:a Östergötlands MK Fiesta R2 4:34,0 6:56,3 25:07,9 2:44,7
 
49 25 A Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd 4 Mitsubishi 6:53,7 2:49,9 4:03,7 2:45,8
15 Melina Toven Kolsva MS Evo VII 4:34,1 6:47,6 25:09,0 2:45,8
 
50 302 A Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd A2 Volvo 6:44,6 2:54,9 4:06,1 1:41,4
24 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan 242 T 4:34,6 6:51,4 25:11,6 2:48,4
 
51 120 B Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:40,8 2:51,6 4:06,1 11,8
3 Lucas Karlsson Gnesta MK 940 4:41,1 6:52,3 25:11,9 2:48,7
 
52 93 B Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd B2 Volvo 6:55,5 2:51,6 4:05,8 1:32,7
9 Jan Adolfsson Finnskoga MK 240 4:32,5 6:56,8 25:22,2 2:59,0
 
53 115 A Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:41,2 2:53,1 4:11,7 22,5
4 Åsa Wigertson Kullings MS 850 4:41,5 6:55,1 25:22,6 2:59,4
 
54 73 A Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd A2 Ford 6:43,4 2:52,2 4:06,3 1:53,0
25 Kjell Persson Åmåls MK Escort Mk 2 4:39,0 7:02,3 25:23,2 3:00,0
 
55 99 B Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd B2 Volvo 6:34,1 2:47,0 4:00,6 1:40,0
10 Urban Fröjd Falköpings MK 940 4:36,0 7:31,8 25:29,5 3:06,3
 
56 118 B Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:43,4 2:56,3 4:12,7 29,7
5 Johan Björnsson Västra Östergötlands MK 940 4:41,0 6:56,4 25:29,8 3:06,6
Entrant: Klädhuset I Falerum
 
57 45 C Kåre Moen MK Team Westom 4 wd 4 Mitsubishi 6:54,7 2:51,4 4:11,7 3:08,3
16 Martin Elofsson MK Team Westom Lancer 4:38,0 6:55,7 25:31,5 3:08,3
 
58 124 B Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:43,6 3:00,1 4:16,4 32,7
6 Patrik Adolfsson MK Team Westom 940 4:42,1 6:50,6 25:32,8 3:09,6
 
59 304 A Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd A2 Volvo 6:55,0 2:55,5 4:09,2 2:04,9
26 Peter Svensson Kullings MS 940 4:37,6 6:57,8 25:35,1 3:11,9
 
60 119 B Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:49,0 3:00,7 4:12,3 37,6
7 Jesper Samuelsson Storfors MK 940 4:42,0 6:53,7 25:37,7 3:14,5
 
61 139 B Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:39,9 3:02,2 4:16,9 43,0
8 Kim Rauséus MK Team Westom 244 VOC 4:45,2 6:58,9 25:43,1 3:19,9
 
62 2 A Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 6:50,2 2:56,8 4:15,1
1 Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Swift GTI 4:47,7 6:55,4 25:45,2 3:22,0
 
63 96 B Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd B2 VW 6:50,8 2:59,1 4:11,5 1:56,7
11 Sebastian Lindholm Munkfors MC Golf 4:44,1 7:00,7 25:46,2 3:23,0
 
64 116 A Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:48,3 2:59,5 4:14,3 48,7
9 Anders Östlund Hällefors MK 940 4:43,2 7:03,5 25:48,8 3:25,6
 
65 95 B Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd B2 SEAT 6:51,7 2:58,5 4:11,8 2:00,6
12 Kent Fargo Flens MS Ibiza 4:45,8 7:02,3 25:50,1 3:26,9
 
66 102 B Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd B2 BMW 6:54,2 2:57,3 4:12,1 2:01,7
13 Mathias Häggkvist Säffle MC 325 4:47,8 6:59,8 25:51,2 3:28,0
 
67 3 A Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 6:51,8 2:58,8 4:15,7 6,3
2 Robin Hallman Kolsva MS Swift Mk1 4:51,3 6:53,9 25:51,5 3:28,3
Entrant: Carfix Rally Team
 
68 106 B Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd B2 Volvo 6:49,6 2:59,6 4:16,1 2:02,3
14 Peter Milén Dals MK 940 4:45,4 7:01,1 25:51,8 3:28,6
 
69 123 B Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:44,8 2:59,7 4:13,4 52,7
10 Tom Törngren Nässjö MK 940 4:45,3 7:09,6 25:52,8 3:29,6
 
70 105 B Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd B2 Volvo 7:13,6 2:59,7 4:09,6 2:05,0
15 Andreas Carlsson MK Team Westom 240 4:38,3 6:53,3 25:54,5 3:31,3
 
71 133 B Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:44,1 2:59,4 4:29,0 57,9
11 Henrik Andersson Säffle MC 940 4:42,6 7:02,9 25:58,0 3:34,8
 
72 114 B Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:52,4 3:01,0 4:15,1 58,2
12 Karl-Johan Borhammar Kullings MS 940 4:50,2 6:59,6 25:58,3 3:35,1
 
73 4 A Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 6:52,0 2:59,5 4:20,1 15,1
3 Magnus Simensen MK Ramunder Swift GTI 4:48,8 6:59,9 26:00,3 3:37,1
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
74 131 A Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:50,7 3:02,2 4:16,0 1:02,8
13 Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd 940 4:48,2 7:05,8 26:02,9 3:39,7
 
75 148 A Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd AppK Volvo 7:25,4 2:58,2 4:12,8 2:04,0
2 Björn Wessel Carlstad Rally Club 240 4:44,2 6:56,1 26:16,7 3:53,5
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport
 
76 90 B Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd B2 BMW 6:57,1 3:00,6 4:18,7 2:27,7
16 Christian Rosén Åtvidabergs MK E36 4:48,7 7:12,1 26:17,2 3:54,0
 
77 46 C Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd 4 Mazda 6:57,7 2:58,5 4:20,9 3:54,9
17 Ronnie Maxe Finspångs MS 323 4*4 Turbo 4:44,6 7:16,4 26:18,1 3:54,9
 
78 108 B Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd B2 Volvo 7:07,8 2:59,9 4:15,2 2:30,1
17 Sofie Elfver Gränna MK 240 4:45,7 7:11,0 26:19,6 3:56,4
 
79 30 A Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd 4 Ford 7:06,2 3:02,7 4:14,3 3:57,9
18 Ida Bood MK Ratten Fiesta R5 4:46,7 7:11,2 26:21,1 3:57,9
 
80 132 B Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 7:00,2 3:02,7 4:19,7 1:21,9
14 Hanna Lönnström Nora MK 244 4:51,5 7:07,9 26:22,0 3:58,8
 
81 12 A Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 7:04,6 3:00,0 4:19,0 41,3
4 Mattias Sundström SMK Nyköping Swift 4:53,7 7:09,2 26:26,5 4:03,3
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
82 143 B Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A ABER1A VW 6:56,6 3:04,5 4:20,8
1 Ronny Filipsson Laxå MK Golf 2 4:55,8 7:11,1 26:28,8 4:05,6
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
83 8 B Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 7:01,2 3:06,1 4:21,8 48,7
5 Andreas Nilsson Eskilstuna MK Swift Mk1 GTI 4:55,0 7:09,8 26:33,9 4:10,7
Entrant: Carfix Rally Team
 
84 130 A Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 7:02,5 3:01,9 4:25,3 1:35,5
15 Jonathan Lukacs Sotenäs MK 850 4:50,1 7:15,8 26:35,6 4:12,4
 
85 107 B Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd B2 VW 7:02,8 3:01,7 4:22,8 2:47,8
18 Annelie Nilsson Säffle MC Golf 2 4:54,3 7:15,7 26:37,3 4:14,1
 
86 14 A Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 7:09,3 3:04,4 4:18,9 53,1
6 Millan Kilman Skepptuna MK Swift GTI 4:57,7 7:08,0 26:38,3 4:15,1
Entrant: Team RMA
 
87 112 B Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd B2 Volvo 6:56,2 3:01,7 4:17,9 2:51,2
19 Mikael Brinck Katrineholms MK 240 4:46,1 7:38,8 26:40,7 4:17,5
 
88 127 B Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 7:06,9 3:07,5 4:21,1 1:41,6
16 Andreas Svensson Eskilstuna MK 940 4:51,2 7:15,0 26:41,7 4:18,5
 
89 129 B Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 7:11,5 3:07,1 4:24,3 1:45,1
17 Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK 940 4:53,0 7:09,3 26:45,2 4:22,0
 
90 128 A Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 7:04,9 3:05,8 4:21,6 1:45,7
18 Lars Blondell SMK Motala Bil 240 4:57,4 7:16,1 26:45,8 4:22,6
 
91 145 A Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A ABER1A Toyota 7:04,1 3:06,6 4:27,2 17,8
2 Anton Berglin Skutskärs MS Corolla 4:57,2 7:11,5 26:46,6 4:23,4
Entrant: RallyShop Motorsport
 
92 16 A Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 7:07,9 3:04,2 4:21,5 1:01,9
7 Rickard Forsell Norbergs MC GTI 4:57,4 7:16,1 26:47,1 4:23,9
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
93 10 C William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 7:12,7 3:05,4 4:24,2 1:13,1
8 Thomas Binbach Kolsva MS Swift GTI Evo 2 4:59,8 7:16,2 26:58,3 4:35,1
Entrant: TEAM RMA
 
94 5 A Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 7:07,1 3:07,6 4:28,3 1:16,7
9 Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Swift GTI Mk1 5:03,8 7:15,1 27:01,9 4:38,7
Entrant: DEKALTRIM
 
95 136 A Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:32,5 3:16,4 4:35,7 2:01,9
19 Sune Elofsson MK Team Westom 940 5:01,9 7:35,5 27:02,0 4:38,8
 
96 144 B Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A ABER1A BMW 7:18,8 3:09,6 4:28,1 45,5
3 Linn Sjöberg SMK Vingåker 318i 4:57,2 7:20,6 27:14,3 4:51,1
 
97 7 C Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 7:20,8 3:06,6 4:29,4 1:44,9
10 Jens Jakobsson SMK Nyköping Swift 5:04,3 7:29,0 27:30,1 5:06,9
Entrant: TEAM RMA
 
98 151 B Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd AppK Volvo 7:23,6 3:07,1 4:29,7 3:22,1
3 Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold 242 5:03,7 7:30,7 27:34,8 5:11,6
 
99 158 A Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd AppK Volvo 7:16,3 3:18,8 4:33,0 3:30,0
4 Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK Amazon 5:00,9 7:33,7 27:42,7 5:19,5
 
100 140 B Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 7:23,8 3:13,3 4:34,3 2:46,1
20 Marcus Persson SMK Trollhättan 240 5:05,4 7:29,4 27:46,2 5:23,0
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT
 
101 109 B Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd B2 Opel 7:26,7 3:11,5 4:37,6 4:29,1
20 Markus Harrström MK Ramunder Kadett GSI 5:17,1 7:45,7 28:18,6 5:55,4
 
102 159 C Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd AppK Volvo 7:29,2 3:27,9 4:40,8 4:33,8
5 Anette Levin MK Team Westom Amazon 5:18,6 7:50,0 28:46,5 6:23,3
 
103 146 B David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A ABER1A VW 7:37,2 3:22,7 4:47,8 2:19,4
4 Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 3 5:17,7 7:42,8 28:48,2 6:25,0
 
104 164 C Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd C2 Volvo 6:27,5 7:00,0 3:58,0
1 Peter Svensson Kullings MS 940 4:30,1 6:53,9 28:49,5 6:26,3
 
105 161 C Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd C2 Ford 6:33,8 7:00,0 4:02,0 2,7
2 Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta R2 4:31,1 6:45,3 28:52,2 6:29,0
 
106 163 C Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd C2 Honda 6:45,3 7:00,0 4:10,6 30,9
3 Marcus Jansson Storfors MK Civic 4:34,8 6:49,7 29:20,4 6:57,2
 
107 165 C Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd C2 Volvo 6:47,6 7:00,0 4:09,9 33,9
4 Mikael Jakobsson SMK Nyköping 240 4:34,6 6:51,3 29:23,4 7:00,2
 
108 167 C Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd C2 Volvo 6:45,4 7:00,0 4:08,8 37,1
5 Lars Jansson Åtvidabergs MK 940 4:30,3 7:02,1 29:26,6 7:03,4
 
109 190 C Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 6:41,4 7:00,0 4:12,9
1 Rebecca Andersson Hällefors MK 242 4:44,2 6:57,6 29:36,1 7:12,9
 
110 179 C Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 6:42,5 7:00,0 4:14,6 1,9
2 David Arhusiander Jämtlands MK 940 4:42,7 6:58,2 29:38,0 7:14,8
 
111 176 C Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd C2 Opel 6:48,3 7:00,0 4:08,8 50,3
6 Lars Nilsson Kils MK Bil Ascona B 4:33,4 7:09,3 29:39,8 7:16,6
 
112 166 C Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd C2 Opel 6:54,1 7:00,0 4:14,4 51,6
7 Viktor Strand Rasbo MK Astra 4:38,0 6:54,6 29:41,1 7:17,9
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB
 
113 156 C Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd AppK Volvo 7:32,8 3:29,0 4:34,0 5:30,0
6 Andreas Fransson Nora MK 142 5:10,6 8:56,3 29:42,7 7:19,5
 
114 150 A Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd AppK Porsche 8:05,8 3:32,5 4:55,1 5:45,6
7 Petri Väätänen 911 5:19,8 8:05,1 29:58,3 7:35,1
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
115 147 B Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A ABER1A Volvo 7:55,8 3:20,7 4:56,0 10 3:33,1
5 Hans Stridh Degerfors RC 944 5:29,1 8:10,3 30:01,9 7:38,7
 
116 11 C Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 7:37,3 3:24,7 4:58,3 4:20,9
11 Kalle Kronqvist Finspångs MS Swift Mk1 5:41,5 8:24,3 30:06,1 7:42,9
Entrant: Dekaltrim
 
117 170 C Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd C2 Opel 6:45,8 7:00,0 4:17,9 1:18,9
8 Erik Lindqvist Mälaröarnas MK Kadett 4:48,9 7:15,8 30:08,4 7:45,2
Entrant: Ledin Motorsport
 
118 181 C Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:04,5 7:00,0 4:22,2 47,6
3 Fredrik Ericson MK Ratten 940 4:47,4 7:09,6 30:23,7 8:00,5
 
119 141 B Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 8:09,4 3:29,0 4:58,4 5:25,8
21 Niklas Ungman Forshaga MC 242 5:36,7 8:12,4 30:25,9 8:02,7
 
120 174 C Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd C2 Volvo 7:01,3 7:00,0 4:17,8 1:38,0
9 Robin Nilsson Fryksdalens MK 242 4:49,2 7:19,2 30:27,5 8:04,3
 
121 162 C Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd C2 Ford 6:56,4 7:00,0 4:27,6 1:44,3
10 Patrik Wiström Linköpings MS Fiesta ST 4:52,1 7:17,7 30:33,8 8:10,6
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
122 208 J Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally J Volvo 7:04,0 7:00,0 4:26,6
1 Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940 4:57,0 7:15,4 30:43,0 8:19,8
 
123 189 C Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:11,2 7:00,0 4:22,9 1:15,3
4 Per Ström Östmarks MFF 242 4:53,1 7:24,2 30:51,4 8:28,2
 
124 193 C Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:13,9 7:00,0 4:24,5 1:18,6
5 Oscar Sundqvist MK Team Westom 244 4:59,9 7:16,4 30:54,7 8:31,5
 
125 172 C Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd C2 BMW 7:00,3 7:00,0 4:20,6 2:08,1
11 Robin Kollfelt MK Ratten 325 4:57,9 7:38,8 30:57,6 8:34,4
 
126 183 C Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:03,6 7:00,0 4:31,5 1:23,5
6 Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk 240 4:56,5 7:28,0 30:59,6 8:36,4
 
127 188 C Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:15,6 7:00,0 4:27,5 1:34,2
7 Robin Palmqvist Degerfors RC 940 5:00,7 7:26,5 31:10,3 8:47,1
 
128 185 C Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:12,4 7:00,0 4:33,7 1:38,6
8 Jim Bergström SMK Södermanland 940 4:59,7 7:28,9 31:14,7 8:51,5
 
129 191 C Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:18,5 7:00,0 4:29,5 1:45,5
9 Christer Holm SMK Trollhättan 940 5:04,1 7:29,5 31:21,6 8:58,4
 
130 155 A Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd AppK Triumph 8:15,9 4:03,3 5:11,0 7:17,8
8 Åke Wikström Karlstad MC Bil 2,5 Pi 5:48,0 8:12,3 31:30,5 9:07,3
 
131 196 C Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:32,5 7:00,0 4:37,4 2:16,5
10 Mikael Savela Stockholms BK 240 5:06,6 7:36,1 31:52,6 9:29,4
 
132 184 C Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:27,0 7:00,0 4:37,9 2:17,2
11 Lars-Olov Råd MK Ratten 940 5:03,4 7:45,0 31:53,3 9:30,1
 
133 198 C Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A Opel 7:23,7 7:00,0 4:34,3
1 Rickard Broberg Värmdö BK Astra 5:11,1 7:47,0 31:56,1 9:32,9
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö
 
134 187 C Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:49,3 7:00,0 4:34,8 2:22,0
12 Niklas Höög Åmåls MK 740 5:04,4 7:29,6 31:58,1 9:34,9
 
135 186 C Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:27,5 7:00,0 4:41,9 2:26,9
13 Martin Nygårdh Kullings MS 240 5:12,1 7:41,5 32:03,0 9:39,8
 
136 201 C Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A Toyota 7:28,8 7:00,0 4:40,5 13,9
2 Melvin Bengtsson Kullings MS Corolla 5:15,8 7:44,9 32:10,0 9:46,8
 
137 178 C Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:17,7 7:00,0 4:30,3 2:35,3
14 Linnéa Flod SMK Nyköping 240 4:55,8 8:27,6 32:11,4 9:48,2
 
138 200 C Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A VW 7:33,5 7:00,0 4:46,5 17,8
3 Patrik Lodin Likenäs MK Golf 3 5:14,0 7:39,9 32:13,9 9:50,7
 
139 192 C Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:35,8 7:00,0 4:45,1 2:44,2
15 Pierre Karlsson Karlstad MC Bil 944 5:15,8 7:43,6 32:20,3 9:57,1
Entrant: Spader Äzz Rally
 
140 210 J Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally J VW 7:27,1 7:00,0 4:37,2 10 1:39,6
2 Joakim Rydholm Dals MK Polo GTI 5:11,7 7:56,6 32:22,6 9:59,4
 
141 212 J Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally J Volvo 7:37,9 7:00,0 4:41,3 1:51,0
3 Marcus Fogdeby Storfors MK 940 5:18,8 7:56,0 32:34,0 10:10,8
 
142 171 C Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd C2 BMW 7:36,0 7:00,0 4:48,0 3:44,9
12 Marie Andersson SMK Örebro 325 5:18,4 7:52,0 32:34,4 10:11,2
 
143 20 C Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 9:05,5 3:54,6 5:17,0 6:56,2
12 Oskar Wiklander Woxnadalens MK Swift Mk1 GTI 5:51,5 8:32,8 32:41,4 10:18,2
 
144 214 J Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally J Suzuki 7:55,4 7:00,0 4:51,0 2:16,9
4 Hans-Erik Larsson MK Ratten GTI Mk 2 5:20,4 7:53,1 32:59,9 10:36,7
 
145 182 C Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:44,0 7:00,0 4:47,5 3:24,5
16 Lotta Strand SMK Valdemarsvik 940 5:23,8 8:05,3 33:00,6 10:37,4
 
146 199 C Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A VW 7:58,3 7:00,0 4:51,3 1:12,3
4 Rebecka Jörgensen Hofors MS Golf 2 5:25,3 7:53,5 33:08,4 10:45,2
 
147 211 J Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally J Volvo 8:10,8 7:00,0 4:52,0 2:30,5
5 Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244 5:23,5 7:47,2 33:13,5 10:50,3
 
148 197 C Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:46,3 7:00,0 4:54,8 3:40,2
17 Ingrid Johansson Kullings MS 240 5:28,1 8:07,1 33:16,3 10:53,1
 
149 206 C Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A Toyota 7:48,7 7:00,0 4:55,0 1:22,1
5 Per-Uno Haag Vara MK Corolla 5:26,1 8:08,4 33:18,2 10:55,0
 
150 203 C Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A Toyota 7:49,5 7:00,0 4:59,0 1:26,3
6 Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK Corolla 5:24,7 8:09,2 33:22,4 10:59,2
 
151 215 J Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally J Toyota 7:44,0 7:00,0 4:52,5 2:39,7
6 Mattias Tyrbjörn 0705584393 Corolla 5:18,0 8:28,2 33:22,7 10:59,5
 
152 17 C Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup 1300 Citroën 7:29,0 3:08,2 4:30,1 7:54,0
13 Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb AX Sport 5:08,1 13:23,8 33:39,2 11:16,0
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
153 194 C Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 8:10,0 7:00,0 5:04,7 4:10,6
18 Torbjörn Fagerlind Götene MK 244 5:28,0 8:04,0 33:46,7 11:23,5
 
154 207 C Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A Saab 8:06,0 7:00,0 5:04,6 2:04,1
7 Henrik Bergström Karlstad Mc-bil 99 5:33,8 8:15,8 34:00,2 11:37,0
Entrant: Mer el / Team larsson
 
155 23 A Glenn Ström Dals MK 4 wd 4 Subaru 6:29,5 2:44,7 3:51,5 12:12,2
19 Martin Svensson SMK Trollhätttan Impreza WRC 14:41,8 6:47,9 34:35,4 12:12,2
 
156 205 C Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A VW 8:39,1 7:00,0 4:58,9 2:50,6
8 Pernilla Kärnström MK Ratten Golf 2 5:47,5 8:21,2 34:46,7 12:23,5
 
157 160 C Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd C2 BMW 6:57,0 7:00,0 4:22,4 8:26,5
13 Johan Svensson Kullings MS 325 4:50,4 14:06,2 37:16,0 14:52,8
 
158 110 B Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd B2 Saab 19:00,5 3:03,8 4:14,7 14:14,7
21 Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS 4:43,4 7:01,8 38:04,2 15:41,0
 
159 209 J Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally J Volvo 14:18,3 7:00,0 4:28,8 7:29,6
7 Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940 4:59,6 7:25,9 38:12,6 15:49,4
 
160 195 C Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 7:23,6 7:00,0 4:36,3 20:09,8
19 Mattias Bäckström SMK Vingåker 244 22:47,8 7:58,2 49:45,9 27:22,7
 
43 B Leif Nordh Mälaröarnas MK 4 wd 4 Mitsubishi 6:58,3 2:58,0 4:16,1
Håkan Marions Gotland MFBK Evo 9 4:43,3 Retired
 
157 B Mats Wassberg Säffle MC Appendix K -81 2 wd AppK Saab 7:04,6 2:47,0 4:26,4
Bertil Johnsson Säffle MC V4 4:58,2 Retired
 
104 B Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd B2 Volvo 6:59,2 2:56,3 4:13,0
Emil Wretemark Linköpings MS 940 5:16,7 Retired
 
15 B Robert Bertilsson Vetlanda RRC 1300 Rally Cup 1300 Suzuki 7:10,8 3:11,9 4:42,1
Palle Palmberg Vetlanda RRC Swift Mk1 5:15,6 Retired
Entrant: Team RMA
 
204 C Anders Kolberg MK Team Westom C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A Opel 8:03,6 7:00,0 4:55,7
Oskar Johansson MK Team Westom Corsa 5:31,3 Retired
 
152 B Morgan Björn Munkfors MC Appendix K -81 2 wd AppK Saab 7:49,8 3:18,7 10:02,0
Erik Karjula Ludvika MS V4 5:15,9 Retired
 
84 B Victor Bergsander Kullings MS B-förare 2 wd B2 Volvo 6:28,0 2:43,7 3:57,7
Jonas Eriksson Kullings MS 940 Retired
 
89 B Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd B2 VW 6:38,5 2:51,0 4:07,5
Patrik Johansson SMK Nyköping Golf II Retired
 
113 B Per Hedskog SMK Trollhättan B-förare 2 wd B2 Opel 7:28,2 3:06,9 5:42,6
Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan Ascona Retired
 
169 C Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd C2 Volvo 6:37,1 7:00,0 4:37,2
Felicia Grundtman Eskilstuna MK 242 Retired
 
173 C Per Anders Persson Fryksdalens MK C-förare 2 wd C2 Volvo 6:54,0 7:00,0 4:29,0
Jan Åke Persson Fryksdalens MK 940 Retired
 
216 J Lars Larsson Fredriksbergs MK Ungdomsrally J Saab 7:36,2 7:00,0 4:50,4
Erik Larsson Fredriksbergs MK 99 Retired
 
58 A Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 wd A2 VW 6:33,6 2:45,5
Fredrik Rudmalm Laxå MK Golf 3 Retired
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
134 B Patrik Fredriksson Munkfors MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:40,0 2:57,0
Kent-Ola Björklund MK Ratten 940 Retired
 
86 B Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd B2 Volvo 6:46,2 2:52,5
Malin Borring V:a Östergötlands MK 242 Retired
 
97 B Oscar Johansson SMK Nyköping B-förare 2 wd B2 Volvo 7:29,8 3:19,4
Linus Lundstedt 940 Retired
 
168 C Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 wd C2 Volvo 6:59,1 7:00,0
Alfred Andersen Åmåls MK 240 Retired
Entrant: Spader Äzz Rally
 
21 A Lars-Ove Olsson Forshaga MC 4 wd 4 Mazda 6:36,0 12:38,9
Anders Moberg Forshaga MC GTR Retired
 
79 A Mikael Gustafsson Kils MK Bil A-förare 2 wd A2 Volvo 6:24,6
Krister Gull Kils MK Bil 940 Retired
 
55 A Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2 wd A2 Opel 6:36,4
Sivert Svensson Laxå MK Ascona B Retired
 
92 B Emelie Axelsson Säffle MC B-förare 2 wd B2 Volvo 6:36,8
Alexander Glavsjö Fryksdalens MK 940 Retired
 
125 B Felix Harling MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:43,0
Linus Harling MK Team Westom 940 Retired
 
71 A Martin Norenby Dals MK A-förare 2 wd A2 Volvo 6:57,9
Erik Gustavsson SMK Linde 944 Retired
 
138 B Henrik Johansson Dals MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 6:59,9
Lukas Andervang Dals MK 244 Retired
 
122 B Dennis Persson Laxå MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 7:08,0
Magnus Lindqvist Laxå MK 940 Retired
 
103 B Jens Sjöström Malungs MK B-förare 2 wd B2 Volvo 7:09,6
Christian Ohlsson Kils Mk-bil 940 Retired
 
135 B Viktor Johansson Vara MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo 7:31,8
Rickard Johansson Vara MK 940 Retired
 
56 A Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 wd A2 Volvo 7:49,6
Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940 Retired
 
180 C Adrian Weststrand Forshaga MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B CVFN1 Volvo 8:09,6
Stefan Öhrstrand Forshaga MC 240 Retired
 
101 B Anton Ahlberg Wäxjö MS B-förare 2 wd B2 Volvo 12:15,8
Kevin Athley Wäxjö MS 240 Retired
 
1 A Ola Strömberg Nora MK 1300 Rally Cup 1300 Suzuki
Brittmarie Ålund Nora MK Swift GTI 1300 Mk2 Retired
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
6 A Christian Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup 1300 Suzuki
Henrik Lundh Eskilstuna MK Swift Retired
Entrant: Carfix Rally Team
 
9 B Frans Harrén Söderbäck SMK Nyköping 1300 Rally Cup 1300 Suzuki
Oskar Hedén Kullings MS Swift Mk1 Retired
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
26 A Andreas Thelaus Karlstad MC Bil 4 wd 4 Mitsubishi
Göran Bergsten Forshaga MC Evo 6,5 Retired
 
37 A Roland Eliasson Östgöta Bilsportförening 4 wd 4 Mitsubishi
Reine Lundqvist Östgöta Bilsportförening Lancer Retired
 
69 A Pontus Lönnström Nora MK A-förare 2 wd A2 Volvo
Tommy Lindholm Munkfors MC 242 Retired
 
75 A Tobias Pettersson Gränna MK A-förare 2 wd A2 Volvo
Åke Kjellgren Gränna MK 240 Retired
Entrant: Team KåCe Bilsersvice
 
80 A Peter Fredrikson Fryksdalens MK A-förare 2 wd A2 Volvo
Jonas Vedin Fryksdalens MK 142 Retired
 
137 B John Stigh Västra Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B AVFN1 Volvo
Dennis Norén Västra Östergötlands MK 940 Retired
 
142 A Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A ABER1A VW
Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf 4 Retired
 
149 A Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K -81 2 wd AppK Porsche
Håkan Jacobsson Norbergs MC 911 RS Retired
 
175 C Torstein Raaen Prøis MK Ratten C-förare 2 wd C2 SEAT
Daniel Monteiro NMK Kongsberg Ibiza Retired
 
202 C Malin Palmqvist Fagersta MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A CER1A VW
Isa Kolmbäck Taxinge MK Golf 2 Retired
 
213 J Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally J Opel
Tommy Svensson Bengtsfors MC Corsa Retired
 
()= not reached end yet