2017-06-10
Racingspecial i backe
Official final
Results
Total list
47 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 1 A Marcus Nilsson Vännäs MK Klass 1 (Rally 4 wd) Kl 1 Mitsubishi 1:00,00 58,26
1 Simon Nilsson Vännäs MK Lancer 58,37 58,26
 
2 33 RC Stefan Åeng Lycksele MK Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Kl 5 Lexus 1:01,75 59,98
1 Is 200 59,32 59,32 1,06
 
3 34 RC Anders Sjöbom MK Nordjämten Ra Klass Isracingspecial klass 2 och Rc Klass Super Nationell 2400 Kl 6 Volvo 1:02,00 59,87
1 S40 1:00,02 59,87 1,61
 
4 3 A Thomas Lahti NMS Boden Klass 1 (Rally 4 wd) Kl 1 Mitsubishi 1:01,70 1:00,19 1,93
2 Tomas Wikström Kalix MK Evo 8 1:00,30 1:00,19 1,93
 
5 35 RC Henrik Sjöbom MK Nordjämten Rc Klass Super Nationell 2150 Kl 7 BMW 1:03,75 1:03,54
1 E36 1:02,22 1:02,22 3,96
 
6 4 C Fredrik Anderholdt Helgesson Umeå AK Klass 1 (Rally 4 wd) Kl 1 Subaru 1:05,99 1:03,24 4,78
3 Legacy Turbo 1:03,04 1:03,04 4,78
 
7 9 A Dan Thörnevall NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Honda 1:08,74 1:04,55
1 Civic Type R 1:03,40 1:03,40 5,14
 
8 45 RA Mikael Ternestål Åsele MS PRO 2000 Kl 12 Opel 1:06,73 1:04,98
1 Kadett C 1:03,44 1:03,44 5,18
 
9 32 RC Lars Bergquist Piteå MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Kl 5 Ford 1:05,91 1:03,99 4,17
2 Escort 1:03,49 1:03,49 5,23
 
10 16 A Peter Johansson Morjärv MS Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Honda 1:04,94 1:03,52 0,12
2 Civic 1:03,80 1:03,52 5,26
 
11 8 A Anders Bergström NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Honda 1:06,40 1:04,89 0,39
3 Civic Type R 1:03,79 1:03,79 5,53
 
12 6 A Tommy Jakobsson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Honda 1:08,53 1:04,94 0,42
4 Civic 1:03,82 1:03,82 5,56
 
13 42 B Peter Engström NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Kl 8 Ford 1:05,08 1:04,51
1 Escort RS 1800 1:04,09 1:04,09 5,83
 
14 12 A Ingemar Svensson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Volvo 1:06,82 1:05,26 1,60
5 Peter Lindqvist NMS Boden 940 1:05,00 1:05,00 6,74
 
15 11 A Per-Olov Larsson Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Peugeot 1:07,71 1:05,06 1,66
6 Kristina Hellgren Vännäs MK 306 1:05,57 1:05,06 6,80
 
16 13 B Henry Nilsson Överkalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 VW 1:14,47 1:07,51 1,86
7 Golf 1:05,26 1:05,26 7,00
 
17 10 A Anders Andersson Kalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 VW 1:09,83 1:05,68 1,87
8 Golf GTI 16v 1:05,27 1:05,27 7,01
 
18 14 C Staffan Johanson Älvsbyns MS Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Volvo 1:09,34 1:06,58 2,23
9 242 1:05,63 1:05,63 7,37
 
19 38 RC Tobias Kuronen Umeå AK Rc Klass Super Nationell 2150 Kl 7 Saab 1:12,28 1:07,90 3,50
2 99 1:05,72 1:05,72 7,46
 
20 40 B Anton Mattsson Umeå AK Historiska bilar/ Appendix K Kl 8 Volvo 1:08,00 1:06,44 1,85
2 142 1:05,94 1:05,94 7,68
 
21 37 RC Mikael Sundin Örnsköldsviks MK Rc Klass Super Nationell 2150 Kl 7 Volvo 1:13,25 1:08,90 3,84
3 PV 1:06,06 1:06,06 7,80
 
22 15 C Rune Grafström Örnsköldsviks RK Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Renault 1:10,16 1:07,10 3,07
10 Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK Clio Sport 1:06,47 1:06,47 8,21
Entrant: HECO Aluminium Trailer AB
 
23 20 A Mats Ulander Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:08,92 1:07,54
1 940 1:06,88 1:06,88 8,62
 
24 5 A Lars-Erik Henriksson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Peugeot 1:08,20 1:07,98 3,56
11 306 GTI 1:06,96 1:06,96 8,70
 
25 31 RA Ove Salomonsson Åsele MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Kl 5 BMW 1:08,06 1:07,21 7,89
3 M3 1:07,97 1:07,21 8,95
 
26 18 A Simon Olsson Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:10,38 1:08,00 0,46
2 Jonatan Melinder Åsele MS 940 1:07,34 1:07,34 9,08
 
27 36 RC Olle Danielsson Åsele MS Rc Klass Super Nationell 2150 Kl 7 Toyota 1:10,56 1:08,56 5,21
4 Corolla 1:07,43 1:07,43 9,17
 
28 102 B Hendrik Andersson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Citroën 1:10,62 1:07,76 4,36
12 Xsara VTS 1:10,59 1:07,76 9,50
 
29 101 A Axel Lindahl Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Ford 1:10,44 1:08,09 4,69
13 Escort 1:09,62 1:08,09 9,83
 
30 19 A Alexander Pettersson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:11,16 1:08,36 1,48
3 940 1:08,89 1:08,36 10,10
 
31 29 C Kurt Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:26,30 1:08,62 1,74
4 244 1:08,66 1:08,62 10,36
 
32 7 A Per Sandström Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Kl 2 Saab 1:12,53 1:08,81 5,41
14 96 1:10,47 1:08,81 10,55
 
33 21 B Joakim Persson Umeå AK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:13,67 1:09,71 1,98
5 Jörgen Persson Umeå AK 244 1:08,86 1:08,86 10,60
 
34 39 A Kenneth Johansson NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Kl 8 Opel 1:12,34 1:09,10 5,01
3 Ascona B 1:09,61 1:09,10 10,84
 
35 17 A Göran Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:11,03 1:09,68 2,29
6 244 1:09,17 1:09,17 10,91
 
36 25 C Jonas Lindberg Gargnäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:12,18 1:09,92 3,04
7 240 1:10,56 1:09,92 11,66
 
37 43 B Micke Gälliner Jämtlands MK Historiska bilar/ Appendix K Kl 8 Opel 1:13,21 1:11,53 7,03
4 Sofia Gälliner Jämtlands MK Ascona 1:11,12 1:11,12 12,86
 
38 30 C Göran Strömberg Vännäs MK Klass 4F Grupp F Kl 4F Opel 1:13,54 1:11,49
1 Astra 1:12,38 1:11,49 13,23
 
39 22 B Nils-Olov Lindström Örnsköldsviks RK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:12,47 1:11,95 5,07
8 244 1:12,40 1:11,95 13,69
 
40 41 B Leif Ek Piteå MS Historiska bilar/ Appendix K Kl 8 Volvo 1:14,74 1:14,75 9,53
5 Amazon 1:13,62 1:13,62 15,36
 
41 23 C Mathias Johansson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:15,01 1:13,65 6,76
9 940 1:13,64 1:13,64 15,38
 
42 24 C Robin Östfalk Örnsköldsviks MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:18,58 1:14,73 6,89
10 244 1:13,77 1:13,77 15,51
 
43 103 C Emelie Hedestig Lycksele MK Klass 4 Grupp E Kl 4 VW 1:15,59 1:14,02
1 Golf 2 1:13,98 1:13,98 15,72
 
44 27 C Bengt Sundberg Timrå MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:19,85 1:16,31 7,72
11 Eva Sundberg 940 1:14,60 1:14,60 16,34
 
45 44 J Emmy Berglund Piteå MS Ry N1 StdRybil Rc Klass 2150 PRO 2000 SuperCar/Light Juniorklass Kl 9 VW 1:17,42 1:15,58
1 Leif Burman Älvsbyns MS Golf GTI 1:16,06 1:15,58 17,32
 
46 28 C Maja Rönnkvist Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:23,52 1:20,53 12,04
12 244 1:18,92 1:18,92 20,66
 
47 26 C Alf Lundin Jämtlands MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Kl 3 Volvo 1:27,73 1:21,37 14,49
13 Esbjörn Loo Åsele MS 242 1:26,82 1:21,37 23,11
 
()= not reached end yet