2016-06-11
Laxårallyt
Official final
Results
Total list
75 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3/SS 6 Pen/Total Diff C/L
1 72 A Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 59,4 4:27,7 3:31,3
1 Conny Sundqvist Storfors MK Lancer Evo IX 4:26,9 3:26,1 58,8 17:50,2
 
2 70 A Emil Carlsson Katrineholms MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 1:00,1 4:35,3 3:35,7 6,2
2 Magnus Nilsson Katrineholms MK Evo IX 4:30,0 3:16,7 58,6 17:56,4 6,2
 
3 8 A Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD A2 Citroën 1:01,4 4:38,7 3:34,5
1 Göran Bergsten Forshaga MC DS3 R3T 4:33,4 3:33,9 1:00,3 18:22,2 32,0
 
4 11 A Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 2 WD A2 Ford 1:03,1 4:41,2 3:41,3 13,4
2 Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2 4:32,7 3:36,9 1:00,4 18:35,6 45,4
Entrant: DA Transport AB, Grängesberg
 
5 71 A Robert Blomberg SMK Trollhättan A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 58,1 4:31,2 3:41,3 49,4
3 Ida Bood MK Ratten R5 4:54,7 3:33,3 1:01,0 18:39,6 49,4
Entrant: O´Learys Racing
 
6 9 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 WD A2 Volvo 1:01,9 4:44,0 3:43,7 19,8
3 Lina Jonasson Ydre MK 240 4:36,2 3:34,6 1:01,6 18:42,0 51,8
 
7 10 A Andreas Israelsson Vansbro MK A-förare 2 WD A2 Toyota 1:04,3 4:46,6 3:39,6 21,2
4 Richard Svensson Storfors MK Corolla 4:32,9 3:37,9 1:02,1 18:43,4 53,2
Entrant: Åhls bildelar AB
 
8 46 B Mikael Frisk Västerås MS B-förare 2 WD B2 Volvo 1:07,6 4:42,6 3:40,1
1 Joakim Frisk MK Eskil 242 4:34,5 3:36,1 1:02,9 18:43,8 53,6
 
9 74 A Fredrik Alsdal SMK Arboga A-förare 4 WD A4 Ford 59,8 4:42,3 3:41,5 55,0
4 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan Fiesta R5 4:41,5 3:41,6 58,5 18:45,2 55,0
 
10 47 B Jani Haiju Storfors MK B-förare 2 WD B2 Opel 1:04,1 4:49,2 3:42,0 10,5
2 Jalo Haiju Storfors MK Manta 4:40,6 3:36,4 1:02,0 18:54,3 1:04,1
 
11 12 A Niklas Blomkvist Munkfors MC A-förare 2 WD A2 Volvo 1:06,4 4:43,1 3:43,7 34,1
5 Tommy Lindholm Munkfors MC 240 4:41,3 3:37,9 1:03,9 18:56,3 1:06,1
 
12 77 B Martin Jakobsson Kolsva MS B/C-förare 4 WD BC4 Mitsubishi 1:01,0 4:42,3 3:47,5
1 Ola Toven Kolsva MS Evo VII 4:47,6 3:37,5 1:01,8 18:57,7 1:07,5
 
13 13 A Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2 WD A2 Volvo 1:03,3 4:49,9 3:44,1 37,3
6 Urban Fröjd Falköpings MK 940 4:42,3 3:38,1 1:01,8 18:59,5 1:09,3
 
14 15 A Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD A2 Volvo 1:04,1 4:50,8 3:41,9 38,5
7 Reine Nyberg Forshaga MC 242 4:44,0 3:38,6 1:01,3 19:00,7 1:10,5
 
15 14 A Jimmy Wessbo Kullings MS A-förare 2 WD A2 Volvo 1:03,3 4:54,9 3:45,2 42,2
8 Nina Jonasson Wäxjö MS 940 4:41,2 3:36,8 1:03,0 19:04,4 1:14,2
Entrant: Johanssons bilverkstad i Borås
 
16 78 B Janne Andreasson SMK Örebro B/C-förare 4 WD BC4 Mitsubishi 1:02,0 4:48,0 3:47,4 14,9
2 Christer Björnberg SMK Örebro Evo 4:49,4 3:44,7 1:01,1 19:12,6 1:22,4
 
17 53 C Joakim Jansson Fjugesta MS C-förare 2 WD C2 Volvo 1:03,0 4:51,5 3:48,0
1 Kristoffer Ringström Fjugesta MS 240 4:45,4 3:45,1 1:01,7 19:14,7 1:24,5
 
18 16 A Mats Bäck SMK Hedemora A-förare 2 WD A2 Opel 1:04,9 4:50,6 3:47,6 57,7
9 Christoffer Bäck SMK Hedemora Ascona 4:47,6 3:45,3 1:03,9 19:19,9 1:29,7
 
19 25 A Fredrik Menck SMK Motala A/B VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A ABVFN1 Volvo 1:06,1 4:52,0 3:50,4
1 Kim Göransson SMK Motala 240 4:45,8 3:44,7 1:03,9 19:22,9 1:32,7
Entrant: Tornby bilteknik AB
 
20 45 B Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 WD B2 Volvo 1:07,0 4:48,4 3:46,9 43,3
3 Peter Hultberg Björnjägaren RC 940 4:55,8 3:45,5 1:03,5 19:27,1 1:36,9
 
21 42 B Jens Sjöström Malungs MK B-förare 2 WD B2 Volvo 1:05,1 4:58,2 3:48,6 43,8
4 Kent-Ola Björklund MK Ratten 940 4:45,5 3:47,0 1:03,2 19:27,6 1:37,4
 
22 52 C Thomas Andersson Storfors MK C-förare 2 WD C2 Volvo 1:03,9 4:57,7 3:47,4 15,0
2 Tobias Grammer Storfors MK 242 4:51,6 3:46,4 1:02,7 19:29,7 1:39,5
 
23 19 A Stefan Kemle SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD A2 Volvo 1:06,2 4:55,8 3:50,8 1:10,3
10 Fredrik Eklund SMK Valdemarsvik 940 4:48,3 3:46,3 1:05,1 19:32,5 1:42,3
 
24 18 A Tony Olsson SMK Karlskoga A-förare 2 WD A2 Nissan 1:05,1 4:51,6 3:51,4 1:12,6
11 Fredrik Karlsson SMK Karlskoga Sunny 4:54,7 3:48,3 1:03,7 19:34,8 1:44,6
 
25 38 B Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 WD B2 Volvo 1:05,7 4:56,0 3:52,4 52,3
5 Kenta Johansson SMK Nyköping 940 4:51,1 3:47,6 1:03,3 19:36,1 1:45,9
 
26 23 A Kjell Friberg KAK Motorsport A-förare 2 WD A2 Ford 1:04,6 4:58,2 4:00,3 1:16,4
12 Jan Östh KAK Motorsport Fiesta 4:38,4 3:53,3 1:03,8 19:38,6 1:48,4
 
27 40 B Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD B2 Volvo 1:05,9 4:59,6 3:51,9 57,9
6 Per-Erik Andersson Ludvika MS 242 4:51,8 3:48,2 1:04,3 19:41,7 1:51,5
 
28 37 B Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 WD B2 Volvo 1:02,8 4:59,3 3:54,2 58,5
7 Marcus Nordgren Västerås MS 940 4:54,1 3:49,5 1:02,4 19:42,3 1:52,1
 
29 41 B Patrik Pettersson Falköpings MK B-förare 2 WD B2 Opel 1:03,5 4:52,5 3:51,5 59,5
8 Tommy Sävevik Vara MK Kadett GSI 4:59,1 3:54,4 1:02,3 19:43,3 1:53,1
 
30 6 A Stefan Helin Tibro MK Appendix K AppK Opel 1:04,5 4:58,8 3:55,6
1 Roger Lindholm Västerås MS Ascona A 4:50,5 3:50,6 1:04,6 19:44,6 1:54,4
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
31 17 A Per Löfqvist Kinds MK A-förare 2 WD A2 BMW 1:05,1 4:56,2 3:58,9 1:25,0
13 Daniel Molin Skene MS M3 4:53,4 3:48,4 1:05,2 19:47,2 1:57,0
 
32 27 B Sebastian Johansson Götene MK A/B VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A ABVFN1 Volvo 1:07,1 5:00,0 3:57,9 38,9
2 Herman Höög Götene MK 940 4:57,7 3:54,6 1:04,5 20:01,8 2:11,6
 
33 58 C Emelie Axelsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo 1:06,9 4:59,7 4:01,3
1 Peter Johansson MK Team Treske 940 4:57,8 3:55,0 1:04,8 20:05,5 2:15,3
 
34 4 A Peter Friberg Ludvika MS Appendix K AppK Saab 1:06,7 5:09,8 3:54,6 24,1
2 Lars-Erik Kronberg Ludvika MS 99 Turbo 4:56,6 3:54,4 1:06,6 20:08,7 2:18,5
 
35 32 B Pontus Jardstedt Kullings MS A/B VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A ABVFN1 Volvo 1:07,2 5:13,9 3:59,2 53,7
3 Johannes Brolin Kullings MS 940 4:57,3 3:53,0 1:06,0 20:16,6 2:26,4
 
36 5 A Anders Söderberg Botkyrka MK Appendix K AppK Volvo 1:18,1 5:03,4 4:00,8 33,4
3 Lars Blondell SMK Motala Bil 242 4:55,9 3:52,7 1:07,1 20:18,0 2:27,8
 
37 31 A Bjarne Sools Filipstads MC A/B VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A ABVFN1 Volvo 1:05,6 5:08,8 4:02,0 56,5
4 Conny Johansson Munkfors MC 940 5:02,3 3:56,3 1:04,4 20:19,4 2:29,2
 
38 44 B Jörgen Johansson Fredriksbergs MK B-förare 2 WD B2 Opel 1:05,8 5:09,7 4:05,5 1:39,1
9 Niklas Hermansson MK Kopparberg Ascona 5:00,6 3:56,7 1:04,6 20:22,9 2:32,7
 
39 36 B Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD B2 Volvo 1:06,6 5:07,8 4:00,3 1:45,2
10 Jimmy Karlsson Storfors MK 940 5:10,5 3:57,9 1:05,9 20:29,0 2:38,8
 
40 22 A Jens Thorsell Falköpings MK A-förare 2 WD A2 Volvo 1:08,6 5:09,2 3:59,8 2:10,8
14 Joakim Andersson Falköpings MK 940 5:11,1 3:58,1 1:06,2 20:33,0 2:42,8
 
41 26 B Björn Kallin Örebro RC A/B VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A ABVFN1 Volvo 1:08,2 5:04,6 4:41,1 1:21,4
5 Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK 940 4:52,8 3:53,2 1:04,4 20:44,3 2:54,1
 
42 34 A Mikael Jirvelius Fjugesta MS A/B-förare Grupp E ABE VW 1:08,8 5:15,5 4:05,0
1 Anders Wallbom Fjugesta MS Golf 2 5:08,3 4:01,5 1:08,9 20:48,0 2:57,8
 
43 55 C Niclas Fransson Tibro MK C-förare 2 WD C2 Ford 1:09,2 5:15,0 4:06,7 1:34,0
3 Mikael Svensson Tibro MK Focus 5:09,4 4:02,5 1:05,9 20:48,7 2:58,5
 
44 49 C Sven Erik Söderman Mora MK C-förare Grupp E CE Opel 1:08,5 5:10,7 4:08,7
1 Erika Söderman Mora MK Ascona B 5:09,8 4:07,1 1:05,3 20:50,1 2:59,9
 
45 59 C Niklas Berglund Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo 1:06,6 5:04,4 4:01,9 49,0
2 Andreas Svensson Eskilstuna MK 940 4:54,2 4:41,6 1:05,8 20:54,5 3:04,3
 
46 35 B Mattias Eriksson Östernärke RMC A/B-förare Grupp E ABE Honda 1:06,6 5:09,7 4:15,0 7,8
2 Gustav Esping Östernärke RMC Civic 5:09,4 4:10,4 1:04,7 20:55,8 3:05,6
 
47 60 C Martin Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo 1:08,1 5:11,9 4:15,0 53,1
3 Joakim Nygårdh Kullings MS 240 5:10,3 4:06,7 1:06,6 20:58,6 3:08,4
 
48 51 C Kenneth Ringström Fjugesta MS C-förare 2 WD C2 Opel 1:04,0 5:16,9 4:10,5 1:49,2
4 Håkan Berger Fjugesta MS Kadett GSI 5:16,0 4:12,5 1:04,0 21:03,9 3:13,7
 
49 30 B Peter Axelsson SMK Karlskoga A/B VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A ABVFN1 Volvo 1:06,8 5:16,5 4:13,5 1:44,6
6 Jörgen Nilsson SMK Karlskoga 940 5:15,0 4:08,7 1:07,0 21:07,5 3:17,3
 
50 48 C Håkan Bauer Laxå MK C-förare Grupp E CE Volvo 1:10,0 5:19,3 4:14,5 25,0
2 Marika Eng Laxå MK 940 5:10,6 4:13,0 1:07,7 21:15,1 3:24,9
 
51 33 A Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga A/B VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A ABVFN1 Volvo 1:07,6 5:20,0 4:16,8 1:58,0
7 Linda Karlsson SMK Karlskoga 940 5:17,7 4:12,8 1:06,0 21:20,9 3:30,7
 
52 57 C Conny Andersson Älvbygdens MK C-förare 2 WD C2 Volvo 1:09,8 5:22,2 4:20,1 2:07,8
5 Leif Gustavsson Älvbygdens MK 940 5:15,2 4:09,2 1:06,0 21:22,5 3:32,3
 
53 54 C Emil Huss SMK Örebro C-förare 2 WD C2 BMW 1:05,9 5:23,9 4:13,7 2:08,4
6 Andreas Hjalmarsson Hällefors MK E36 325 5:23,1 4:11,0 1:05,5 21:23,1 3:32,9
 
54 65 C Mattias Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo 1:13,2 5:25,9 4:13,9 1:25,3
4 Christer Holm SMK Trollhättan 240 5:18,6 4:09,7 1:09,5 21:30,8 3:40,6
Entrant: CH BYGG&MONTAGE AB
 
55 76 B Torbjörn Henrysson Teknis MC B/C-förare 4 WD BC4 Subaru 1:07,9 5:28,2 4:22,0 2:34,8
3 Arne Johansson SMK Karlskoga Impreza 5:19,0 4:10,7 1:04,7 21:32,5 3:42,3
 
56 20 A Micael Eriksson MK Kopparberg A-förare 2 WD A2 Ford 1:06,9 5:13,6 4:19,6 3:14,6
15 Ove Persson SMK Linde Escort 5:44,7 4:03,8 1:08,2 21:36,8 3:46,6
 
57 2 J Martin Broberg Värmdö BK Ungdomsrally J Volvo 1:08,8 5:35,0 4:19,8
1 Christer Broberg Värmdö BK 940 5:19,1 4:11,0 1:08,2 21:41,9 3:51,7
 
58 3 J Robin Holmberg Likenäs MK Ungdomsrally J VW 1:08,5 5:37,5 4:21,7 1,5
2 Magnus Östlund MK Team Westom Golf 2 5:18,8 4:08,7 1:08,2 21:43,4 3:53,2
Entrant: KAREV
 
59 69 C Rasmus Hyttinen SHRA Borås C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo 1:07,6 5:26,4 4:33,6 1:38,5
5 Markko Hyttinen SHRA Borås 240 5:16,1 4:14,5 1:05,8 21:44,0 3:53,8
 
60 62 C Bengt Resare MK Kopparberg C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo 1:07,9 5:31,6 4:20,5 1:38,8
6 Göran Resare MK Kopparberg 240 5:20,7 4:18,6 1:05,0 21:44,3 3:54,1
 
61 63 C Michael Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo 1:11,9 5:37,4 4:27,9 2:08,3
7 Mattias Liljeberg Mälaröarnas MK 244 5:27,7 4:19,4 1:09,5 22:13,8 4:23,6
 
62 68 C Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo 1:10,5 5:41,7 4:28,5 2:22,8
8 Ingrid Johansson 240 5:34,4 4:22,0 1:11,2 22:28,3 4:38,1
 
63 29 B Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A ABVFN1 Volvo 1:06,1 9:44,5 4:31,7 6:43,4
8 Linda Sjölin Flens MS 940 5:21,0 4:09,9 1:13,1 26:06,3 8:16,1
 
39 B Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 WD B2 VW 1:06,1 5:02,9 3:54,5
Sebastian Lindholm Munkfors MC Golf 3 Retired
 
24 A Marcus Rutgerson Nora MK A-förare 2 WD A2 Volvo 1:06,4 5:06,0 4:00,5
Christian Rosén Åtvidabergs MK S60 2,0T Retired
 
21 A Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 WD A2 VW
Per Hansson Laxå MK Golf 3 Retired
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
43 B Mikael Ljungström Laxå MK B-förare 2 WD B2 Volvo
Sivert Svensson Laxå MK 940 Retired
 
56 C Marcus Holm Fägre MK C-förare 2 WD C2 BMW
Emil Fröberg Mariestads MS Compact Retired
 
61 C Johan Vedin Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo
Erik Helgesson Munkfors MC 242 Retired
 
64 C Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo
Kathleen Bergström Östernärke RMC 244 Retired
 
66 C Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo
Robin Palmqvist Degerfors RC 940 Retired
 
67 C Robert Persson Karlstad MC Bil C-förare VOC Mekonomen Rally, Grupp F RWD, Grupp N -1400 cc, R 1A VFN1 Volvo
Emil Nähr Eskilstuna MK 240 Retired
 
73 A Pär Nordahl MK Ratten A-förare 4 WD A4 Mitsubishi
Henning Greek MK Ratten Evo IX Retired
Entrant: TEAM JC RACE TEKNIK
 
75 A Roger Gustafsson Östernärkes RMC A-förare 4 WD A4 Mitsubishi
Olle Erixon Katrineholms MK Lancer Retired
 
101 C Dennis Rådström Östmarks MFF C-förare 2 WD C2 Ford 1:04,1 4:46,8
Dan Levin MK Ratten Fiesta 4:40,1 3:48,9 1:01,8 Exluded
 
()= not reached end yet