Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
Class results
JSM 2WD Klass 2 14 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 6 SS 2/SS 7 SS 3/SS 8 SS 4/SS 9 SS 5 Pen/Total Diff P/L
1 27 A Pontus Åhman Almunge MK Opel 11:28,3 4:30,5 5:14,8 4:30,6 5:55,7
Johan Johansson SMK Valdemarsvik Corsa B 1:48,7 4:18,1 3:23,4 11:51,2 53:01,3
 
2 32 B Emil Karlsson Hällefors MK Volvo 11:40,5 4:36,4 5:24,4 4:32,8 5:57,7 40,1
Magnus Hermansson Hällefors MK 940 1:53,6 4:20,9 3:23,0 11:52,1 53:41,4 40,1
Entrant: Kjellbergs AB
 
3 30 A Max Svensson Gullabo RC Volvo 12:06,8 4:40,9 5:28,1 4:34,2 6:04,8 1:04,8
Peter Johannesson Gullabo RC 940 1:51,7 4:22,8 3:25,4 12:11,5 54:46,2 1:44,9
 
4 21 A Robin Adolfsson Wäxjö MS Volvo 12:29,7 4:45,3 5:29,3 4:37,1 6:05,3 47,9
Nicklas Ottosson Wäxjö MS 940 1:54,1 4:25,4 3:31,2 12:16,7 55:34,1 2:32,8
Entrant: Lejtorp Racing
 
5 19 B Evelina Olofsson Hofors MS Opel 12:24,4 4:55,0 5:32,2 4:39,3 6:10,7 34,4
Paulin Bergqvist SMK Hälsinge Corsa A 1:53,6 4:35,2 3:30,7 12:27,4 56:08,5 3:07,2
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
6 16 B Mattias Hallberg Haninge MK Volvo 12:30,0 4:53,4 5:35,2 4:45,5 6:19,6 20,5
Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940 1:54,4 4:34,9 3:28,2 12:27,8 56:29,0 3:27,7
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
 
7 13 C Simon Andersson Bengtsfors MC Volvo 13:19,7 4:52,0 5:48,3 4:46,6 6:30,6 1:56,5
Jimmy Glad Bengtsfors MC 242 2:04,1 4:42,9 3:35,4 12:45,9 58:25,5 5:24,2
 
8 31 A Morgan Eriksson Gullabo RC Volvo 11:53,3 4:31,7 5:23,9 4:30,2 11:14,0 53,2
Anders Mattisson Gullabo RC 940 1:53,9 4:18,7 3:26,7 12:06,3 59:18,7 6:17,4
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
9 12 C Fredrik Andersen Haninge MK Opel 13:38,0 5:16,8 5:54,8 4:50,7 6:24,0 3,4
Jonas Sandberg Norrköping MK Kadett GSI 1:54,8 4:49,8 3:41,1 12:52,1 59:22,1 6:20,8
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
10 14 C Jonna Eson Brådhe Haninge MK Peugeot 15:00,8 5:46,7 6:16,5 5:18,5 6:50,7 4:31,3
Markku Kangas Sandviken MK 309 2:02,9 5:01,8 3:54,1 13:41,4 1:03:53,4 10:52,1
 
20 A Patrik Åhman Almunge MK Opel 11:55,3 4:37,8 5:26,6 4:29,9 6:00,8
Annette Åhman Almunge MK Corsa A 1:47,4 4:22,4 3:20,7 11:56,4 Brutit
 
22 A Daniel Brorson Wäxjö MS Volvo 14:28,3 7:28,9 5:40,9 4:43,2 6:11,7
Timmy Berntsson Wäxjö MS 940 1:55,0 4:35,4 4:35,8 Brutit
 
25 B Daniel Röjsel SMK Dala Opel 11:46,8 4:28,9 5:26,0 4:27,2 6:00,6
Nicklas Edvardsson Taxinge MK Corsa 1:47,6 4:21,8 Brutit
Entrant: Tractive
 
15 B André Ekström Gotlands MF BK Opel 12:24,2 4:52,3
Jacob Ekström Gotlands MF BK Kadett Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!