Svenska English
Sverigeserien Raceconsulting
2011-03-12 LBC-Ruschen Official final
Class results
Volvo Original C-förare 26 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff P/L
1 38 C Viktor Johansson Sikfors SK Volvo 4:01,7 22:55,3
Tomi Puttonen Sikfors SK 244 20:40,3 11:54,5 59:31,8
 
2 60 C Mattias Olsson Fryksdalens MK Volvo 4:05,3 23:17,7 37,2
Tobias Fredriksson Säffle MC 244 20:47,5 11:58,5 1:00:09,0 37,2
 
3 58 C Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo 4:10,8 23:49,4 1:21,7
Sven-Erik Perssson Fryksdalens MK 740 21:11,2 12:19,3 1:01:30,7 1:58,9
 
4 39 C Pontus Hennström Vännäs MK Volvo 4:11,8 24:03,6 37,7
André Hennström Vännäs MK 244 21:30,2 12:22,8 1:02:08,4 2:36,6
 
5 44 C Simon Nilsson SMK Hörby Volvo 4:17,4 24:07,1 26,6
Dan Nilsson SMK Hörby 240 21:39,6 12:30,9 1:02:35,0 3:03,2
 
6 56 C Oskar Lundmark Kullings MS Volvo 4:20,2 24:04,2 13,3
Johan Kempe Kullings MS 242 21:56,4 12:27,5 1:02:48,3 3:16,5
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB
 
7 50 C Mikael Bergqvist SMK Hälsinge Volvo 4:16,3 24:04,8 4,0
Ola Swing Bollnäs MK 940 21:44,3 12:46,9 1:02:52,3 3:20,5
 
8 54 C Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo 4:22,1 24:12,1 5,9
Markus Björklund Stenungsunds MS 244 21:42,1 12:41,9 1:02:58,2 3:26,4
 
9 51 C Johan Eriksson MK Ratten Volvo 4:16,3 24:44,9 2,7
Sten Yngve Styffe MK Ratten 240 21:32,1 12:27,6 1:03:00,9 3:29,1
 
10 46 C Johnny Ottosson SMK Hörby Volvo 4:23,7 24:25,1 10,5
Jonas Magnusson SMK Hörby 240 21:40,2 12:42,4 1:03:11,4 3:39,6
Entrant: Team 4240
 
11 41 C Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo 4:22,7 24:35,2 20,5
Mathias Johnsson Katrineholms MK 940 21:47,7 12:46,3 1:03:31,9 4:00,1
 
12 53 C Joakim Nilsson Åtvidabergs MK Volvo 4:18,3 25:26,1 14,4
Thomas Tholander Åtvidabergs MK 242 21:37,3 12:24,6 1:03:46,3 4:14,5
 
13 40 C Christian Johansson Lycksele MK Volvo 4:19,6 25:10,1 7,6
Daniel Näslund Lycksele MK 940 21:44,2 12:40,0 1:03:53,9 4:22,1
 
14 45 C Philipp Knof Adac Ostwestfalen-lippe Volvo 4:24,9 24:34,3 4,5
Philipp Musholt Adac Ostwestfalen-lippe 940 21:53,8 13:05,4 1:03:58,4 4:26,6
 
15 59 C Joakim Ryen Lima MS Volvo 4:37,1 25:14,9 53,8
Jimmy Johansson Lima MS 240 22:11,1 12:49,1 1:04:52,2 5:20,4
 
16 52 C Anders Ahlberg Forshaga MC Volvo 4:25,2 24:57,9 30,9
Mats Bruse Persson Munkfors MC 244 22:53,2 13:06,8 1:05:23,1 5:51,3
 
17 48 C Sebastian Johansson Götene MK Volvo 4:40,1 25:55,2 1:00,0
Sebastian Nihlmar Götene 244 22:42,3 13:05,5 1:06:23,1 6:51,3
 
18 61 C Johan Wedin Fryksdalens MK Volvo 4:28,9 24:34,4 11,8
Anders Fredriksson Ludvika MS 242 21:48,0 15:43,6 1:06:34,9 7:03,1
 
19 42 C Tore Bigsten Götene MK Volvo 4:20,4 25:05,8 1:10 2:14,0
Torbjörn Fagerlind Götene MK 940 22:52,9 15:19,8 1:08:48,9 9:17,1
 
20 47 C Stefan Haberland Msc Sauerlach Volvo 4:35,9 39:00,1 40 11:31,7
Willi Trautmansberger Msc Emmersdorf 244 22:46,5 13:18,1 1:20:20,6 20:48,8
 
21 119 C Rolf Karlsson Arboga SMK Volvo 6:02,8 33:58,2 6:50,6
Ingvar Christiansen Kolsva MS 240 29:44,6 17:25,6 1:27:11,2 27:39,4
 
55 C Knut Morten Haug KNA Solør Motorsport Volvo 4:10,7 23:20,7
Jan Roger Sigfridstad KNA Solør Motorsport 940 Brutit
 
37 C Alexander Kruse Kils MK Bil Volvo 3:59,4 1:38:37,5
Pierre Karlsson Fryksdalens MK 940 Brutit
 
57 C Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo 4:24,4
Jens Thorsell Falköpings MK 242 Brutit
Entrant: Lejtorp Racing
 
213 C Magnus Eriksson Laxå MK Volvo 4:30,2
Tobias Isaksson Laxå MK 240 Brutit
 
49 C Arne Hoffmeister Msc Langelsheim Volvo 5:47,6
Sebastian Amossé 940 Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!