Svenska English
RM Raceconsulting
2010-01-23 Finnskogsvalsen Official final
Class results
Totallista RM 61 competitors
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff P/L
1 61 A Tony Jansson Almunge MK Ford 9:38,0 19:09,8 9:53,9
Henric Boive Almunge MK Escort RS 2000 8:54,0 7:08,8 54:44,5
Entrant: A.R.C.Motorsport
 
2 62 A Erik Johansson Ludvika MS Audi 9:25,1 19:05,4 9:36,3 1:30 36,7
Bosse Tiger Ludvika MS Quattro 8:43,7 7:00,7 55:21,2 36,7
Entrant: ABS Motorsport AB
 
3 64 A Staffan Bergdahl Teknis MC Ford 9:55,4 19:07,2 10:06,0 7,8
Per Erik Svensson Teknis MC Escort RS 1800 9:10,6 7:09,8 55:29,0 44,5
 
4 59 A Mats Myrsell SMK Hedemora Porsche 9:58,4 19:36,1 10:11,4 49,9
Sven Arne Karlsson SMK Hedemora 911 RS 9:13,4 7:19,6 56:18,9 1:34,4
Entrant: ABS Motorsport
 
5 57 A Christer Steen Svärdsjö MK Saab 10:02,7 19:57,1 10:05,1 14,1
Leif Fredriksson Björkviks MC 96 9:14,5 7:13,6 56:33,0 1:48,5
 
6 56 A Fredic Nordh Ydre MK Opel 10:16,0 20:00,2 10:17,2 54,7
Lars Petterson Ydre MK Ascona A 9:24,2 7:30,1 57:27,7 2:43,2
 
7 104 A Håkan Larsson Laxå MK Volvo 10:14,3 19:53,3 10:12,4 4,7
Håkan Lindh Laxå MK 242 9:24,2 7:48,2 57:32,4 2:47,9
 
8 51 A Björn Ask Taxinge MK Volvo 10:28,3 20:29,2 10:23,6 52,7
Håkan Hult Björkviks MC 142 9:26,7 7:37,3 58:25,1 3:40,6
Entrant: PRO-Rallyteam
 
9 58 A Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Ford 10:09,0 20:20,5 10:25,7 5,0
Niklas Johansson Escort RS 2000 9:42,0 7:52,9 58:30,1 3:45,6
 
10 18 A Magnus Karlsson Östergyllen RC Ford 10:30,7 20:44,8 10:32,5 10,3
Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Cortina Lotus 9:18,0 7:34,4 58:40,4 3:55,9
 
11 54 A Anders Olsson Waxholms MK Volvo 10:26,4 20:46,9 10:29,7 19,6
Ulrik Wänersten Skepptuna MK 142 9:40,5 7:36,5 59:00,0 4:15,5
 
12 30 A Håkan Holm Vallentuna MK Volvo 10:32,4 20:39,5 10:38,7 33,9
Johan Ruden Vallentuna MK Amazon 9:51,3 7:52,0 59:33,9 4:49,4
 
13 50 A Sven Stors Mälaröarnas MK Opel 10:29,9 20:41,7 10:47,7 7,8
Glenn Stors Mälaröarnas MK Ascona A 9:45,2 7:57,2 59:41,7 4:57,2
Entrant: Storstockholms Bärningstjänst AB
 
14 24 B Per Göransson Almunge MK Ford 10:51,3 21:07,8 10:59,7 26,3
Conny Abrahmsson Falcon Sprint 9:32,0 7:37,2 1:00:08,0 5:23,5
 
15 29 A Karl-Bertil Ling Kolsva MS Opel 10:44,4 20:42,9 10:54,2 16,3
Gunilla Lindberg Kolsva MS Rekord Coupé 6:a 10:03,7 7:59,1 1:00:24,3 5:39,8
 
16 20 A Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Volvo 10:38,2 21:12,8 10:52,4 4,0
Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK Amazon 10:00,4 7:44,5 1:00:28,3 5:43,8
 
17 45 B Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Opel 10:47,9 21:07,9 10:50,3 1,6
Jan Larsson Björnjägarens RC Ascona A 9:54,5 7:49,3 1:00:29,9 5:45,4
 
18 27 A Thomas Theorin Andersorp RC Volvo 11:01,1 21:25,4 10:35,0 1,1
Bengt Svensson Anderstorp Amazon 9:48,9 7:40,6 1:00:31,0 5:46,5
 
19 26 A Kent Stigh Finspångs MS Volvo 10:52,1 21:15,6 11:00,8 17,2
Roger Karlsson Finspångs MS Amazon 9:56,6 7:43,1 1:00:48,2 6:03,7
Entrant: Lagagruppen AB
 
20 42 B Sven-Erik Karlsson Fägre MK Volvo 10:40,6 21:14,8 10:54,8 15,4
Fredrik Funk Skövde MK 142 10:14,6 7:58,8 1:01:03,6 6:19,1
 
21 48 C Matti Tarkki Kinds MK Volvo 10:49,7 21:30,0 11:04,0 54,5
Daniel Gadell Kinds MK 142 10:22,8 8:11,6 1:01:58,1 7:13,6
Entrant: Muovitech AB
 
22 9 A Håkan Lidebjer V Östergötlans MK Saab 11:04,3 21:33,3 11:12,9 1,4
Karl Frisk MSK Kvarnvingarna Sport 10:08,1 8:00,9 1:01:59,5 7:15,0
 
23 8 B Stefan Segerljung Vallentuna MK Saab 96 11:04,9 21:34,3 11:13,7 7,9
Thomas Rathsman Sport 10:15,8 7:58,7 1:02:07,4 7:22,9
 
24 23 A Rolf Norlin MSK Hammaren Volvo 11:30,4 22:08,6 11:15,5 1:13,4
Kai Rantanen Enköping MK Amazon 10:22,8 8:03,5 1:03:20,8 8:36,3
Entrant: basjkir hästar hammabygård
 
25 47 B Kjell Svensson Linköpings MS Saab 11:16,2 22:24,0 11:27,2 30,4
Göran Svensson SHRA Mantorp V4 10:29,1 8:14,7 1:03:51,2 9:06,7
Entrant: MANTORP PARK
 
26 106 A Jan-Erik Lundgren Kils MK Bil Volvo 11:37,2 23:06,5 11:42,0 7,3
Arne Johansson 142 9:04,4 8:28,4 1:03:58,5 9:14,0
 
27 6 A Magnus Wallén Vallentuna MK Saab 11:22,7 22:03,2 11:28,7 3,3
Mattias Nyström Skepptuna MK 96 Monte Carlo 850 10:49,7 8:17,5 1:04:01,8 9:17,3
 
28 22 A Bertil Molander Kullings MS Ford 11:22,2 23:06,1 12:05,7 36,0
Anders Dicander Alingsås MK Mustang 10:05,1 7:58,7 1:04:37,8 9:53,3
 
29 41 A Dan Andersson Eskilstuna MK Saab 10:14,4 21:53,6 15:21,0 14,2
Robert Andersson Eskilsuna MK V4 9:56,2 7:26,8 1:04:52,0 10:07,5
Entrant: T. Månssons Åkeri OTRP AB
 
30 7 A Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Saab 11:34,6 22:21,5 11:33,6 1,2
Peter Svensson Mälaröarnas MK Sport 10:43,5 8:40,0 1:04:53,2 10:08,7
Entrant: Team Ergo Nordic
 
31 21 B Conny Larsson Mälaröarnas MK Volvo 11:42,0 22:42,7 11:39,9 21,6
Dan Gustafsson PV 544 Sport 10:45,7 8:24,5 1:05:14,8 10:30,3
 
32 44 B Johan Engberg SMK Gävle Saab 11:42,9 23:06,5 12:00,0 31,8
Leif-Göran Engberg SMK Gävle 99 10:33,5 8:23,7 1:05:46,6 11:02,1
Entrant: Svenska SAAB Klubben
 
33 37 C Stig Carlsson Skepptuna MK Volvo 11:58,0 23:51,1 11:44,7 1:52,3
Björn Engblom Skepptuna 142 S 11:20,7 8:44,4 1:07:38,9 12:54,4
 
34 16 A Leif B Andersson Norbergs MC Ford 10:43,6 21:19,4 18:18,6 22,4
Rickard Forsell Norbergs MC Cortina 1498 GT 10:02,6 7:37,1 1:08:01,3 13:16,8
 
35 10 A Jonas Gustavsson SMK Gävle Saab 10:43,1 28:33,1 10:58,8 32,7
Lars Johansson SMK Gävle Sport 10:18,4 8:00,6 1:08:34,0 13:49,5
 
36 19 A Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Volvo 11:17,3 27:25,5 11:27,7 16,6
Carina Christensen SMK Trollhättan Amazon 10:35,4 8:04,7 1:08:50,6 14:06,1
 
37 35 A Håkan Gustavsson MK Speed Saab 12:14,0 27:11,7 11:40,6 1:07,8
Conny Hellström MK Speed V4 9:10,7 9:41,4 1:09:58,4 15:13,9
Entrant: TEAM Norrmans Schakt o Transport AB
 
38 12 C Tommy Leindahl SHRA Eskilstuna Ford 12:57,3 26:22,7 12:10,2 36,2
Anders Lönnberg Rallyklassikerna Cortina 11:00,1 8:04,3 1:10:34,6 15:50,1
 
28 A Olle Andersson Mälaröarnas MK Ford 10:46,9 21:24,5 10:59,2
Per Bergström Skepptuna MK Mustang 9:43,3 Retired
 
40 A Roland Karlsson BMK Uddevalla Saab 10:43,6 22:53,0 10:32,5
Rustan Hagstedt Kils MK Bil V4 96 9:51,9 Retired
 
25 A Nils Bergquist Västerås MS Volvo 10:59,3 21:00,9 10:50,4
Ola Eklund Amazon 122S 28:10,3 Retired
Entrant: Carfix Rallyteam
 
36 C Johan Arwidson Falköping MK Volvo 12:02,8 23:18,3 11:57,9
Andreas Arwidson Falköping MK 142 Retired
 
66 A P-O Davidsson Kinds MK Volvo 9:46,9 19:35,4
Christer Haglund Kinds MK 242 Retired
 
63 A Tomas Thorszelius Rasbo MK Opel 11:03,9 21:18,2
Åke Nilsson Rasbo MK Ascona B Retired
 
32 A Thomas Johansson Bengtsfors MC Volvo 10:18,7 1:03:54,2
Anders Johansson Bengtsfors MC Amazon Retired
 
31 A Anders Prick SMK Trollhättan Volvo Amazon 10:56,9 1:06:15,4
Stefan Larsson Kullings MK 122S Retired
 
65 A Mats Thorszelius Uppsala MK Opel 9:53,4
Peter Johansson Uppsala MK Ascona Retired
 
13 C Mikael Lööv Rasbo MK Ford 11:17,6
Staffan Danielsson Rasbo MK Anglia Retired
 
52 B Bo Axelsson Göteborgs MF Saab 11:18,3
Torbjörn Oläsligt Teknis MC 99 Retired
 
15 A Kenneth Waltersson Anderstorp RC Ford 11:32,7
Thomas Waltersson Anderstorp RC Lotus Cortina Retired
 
46 B Mats Karlsson MK Kopparberg Saab 11:41,0
Åke Kjellgren VÖMK V4 Retired
Entrant: TEAM KåCe bilservice
 
34 B Pelle Jonsson Ydre MK Opel 12:07,0
Mikael Jonsson Ydre MK Rally Kadett Retired
 
33 A Nisse Schön Tomelilla MK Mercedes Ben 13:19,6
Tommy Thysell Tomelilla MK 250 S Retired
Entrant: Team Cawalli Bilsport o MC
 
55 A Tom Axelsson Almunge MK Ford 13:19,6 3:00
Micke Dahl Teknis MC Escort BDG Retired
Entrant: ARC Motorsport AB
 
103 A Michael Klar Kinds MK Volvo 16:19,6
Lars Karlsson Kullings MS Amazon Retired
 
60 A Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Saab 17:27,6
Håkan Samuelsson 96 Retired
 
43 A Tomas Åkeson Teknis MC Ford 19:27,8
Hans Svedberg Karlskoga F Escort RS 2000 Retired
 
14 A Mats Lundgren Umeå AK Ford 27:33,7
Anton Mattsson Umea AK Cortina GT Retired
 
11 A Per-Arne Sjöstedt Haninge MK Saab
Robin Sjöstedt Haninge MK 96 Retired
 
39 B Thomas Aronsson Vallentuna MK Saab
Nils-Magnus Norin Vallentuna MK 96 Retired
 
53 A Mats Pettersson SMK Gävle Saab
Tommy Aneklev SMK Gävle 96 Retired
Entrant: Huzells i Karlstad AB
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!