Svenska English
RM Raceconsulting
2010-01-23 Finnskogsvalsen Official final
Class results
Totallista 93 competitors
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff P/L
1 75 C Fredrik Åhlin Värmlands KC Subaru 9:04,7 17:42,4 8:55,2
Joakim Söderqvist AMF Årsunda Impreza N12 7:45,1 6:19,4 49:46,8
 
2 71 A Håkan Svensson Fägre MK Mitsubishi 8:58,4 18:08,5 8:56,1 39,3
Anders Sjöberg Ljungby MK Lancer Evo VI 7:58,2 6:24,9 50:26,1 39,3
 
3 73 B Erik Simonsson Lima MS Mitsubishi 9:04,9 17:51,0 9:23,4 40,1
Joel Eriksson Lima MS Lancer Evo VI 8:11,3 6:35,6 51:06,2 1:19,4
 
4 74 B Ulf Pettersson Katrineholms MK Subaru 9:18,6 18:13,7 9:11,2 9,4
Mattias Erixon Nässjö MK Impreza 8:03,7 6:28,4 51:15,6 1:28,8
 
5 89 B Stefan Olsson Lima MS VW 9:22,5 18:06,6 9:22,8 40,0
Johan Ericson Lima MS Golf 3 8:24,0 6:39,7 51:55,6 2:08,8
Entrant: Jan-Olas Bil, Biluthyrning i Lima
 
6 79 A Johan Holmberg Gotlands MF Toyota 9:16,5 18:19,3 9:26,1 0,2
Johan Johansson SMK Valdemarsvik Corolla 8:12,7 6:41,2 51:55,8 2:09,0
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
7 84 B Andreas Levin Lima MS Peugeot 9:24,2 18:13,5 9:27,5 21,9
Therese Levin Lima MS 205 GTI 8:24,7 6:47,8 52:17,7 2:30,9
 
8 80 A Jan Johansson Fryksdalens MK Volvo 10:16,8 18:45,5 9:25,4 1:21,3
Anna Nilsson Munkfors MC 940 Evo 8:15,2 6:56,1 53:39,0 3:52,2
 
9 101 A Sven Åman Mitsubishi 9:44,8 18:46,6 9:41,8 2,4
Ulf Storm Stenungsunds MS Lancer Evo VII 8:46,0 6:42,2 53:41,4 3:54,6
 
10 102 A Johan Carlsson Degerfors RC Toyota 9:48,7 18:41,9 9:44,6 19,8
Johan Lövgren Degerfors RC Corolla 8:47,9 6:58,1 54:01,2 4:14,4
 
11 61 A Tony Jansson Almunge MK Ford 9:38,0 19:09,8 9:53,9 43,3
Henric Boive Almunge MK Escort RS 2000 8:54,0 7:08,8 54:44,5 4:57,7
Entrant: A.R.C.Motorsport
 
12 62 A Erik Johansson Ludvika MS Audi 9:25,1 19:05,4 9:36,3 1:30 36,7
Bosse Tiger Ludvika MS Quattro 8:43,7 7:00,7 55:21,2 5:34,4
Entrant: ABS Motorsport AB
 
13 88 B Johan Jonsson Munkfors MC Volvo 9:49,1 19:24,3 9:55,5 0,3
Roger Johansson Munkfors MC 242 8:57,6 7:15,0 55:21,5 5:34,7
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
14 64 A Staffan Bergdahl Teknis MC Ford 9:55,4 19:07,2 10:06,0 7,5
Per Erik Svensson Teknis MC Escort RS 1800 9:10,6 7:09,8 55:29,0 5:42,2
 
15 91 C Marcus Kallin Säffle MC Volvo 10:07,8 19:23,2 10:05,3 34,1
Helena Bengtsson Säffle MC 940 9:07,3 7:19,5 56:03,1 6:16,3
 
16 59 A Mats Myrsell SMK Hedemora Porsche 9:58,4 19:36,1 10:11,4 15,8
Sven Arne Karlsson SMK Hedemora 911 RS 9:13,4 7:19,6 56:18,9 6:32,1
Entrant: ABS Motorsport
 
17 57 A Christer Steen Svärdsjö MK Saab 10:02,7 19:57,1 10:05,1 14,1
Leif Fredriksson Björkviks MC 96 9:14,5 7:13,6 56:33,0 6:46,2
 
18 56 A Fredic Nordh Ydre MK Opel 10:16,0 20:00,2 10:17,2 54,7
Lars Petterson Ydre MK Ascona A 9:24,2 7:30,1 57:27,7 7:40,9
 
19 104 A Håkan Larsson Laxå MK Volvo 10:14,3 19:53,3 10:12,4 4,7
Håkan Lindh Laxå MK 242 9:24,2 7:48,2 57:32,4 7:45,6
 
20 51 A Björn Ask Taxinge MK Volvo 10:28,3 20:29,2 10:23,6 52,7
Håkan Hult Björkviks MC 142 9:26,7 7:37,3 58:25,1 8:38,3
Entrant: PRO-Rallyteam
 
21 58 A Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Ford 10:09,0 20:20,5 10:25,7 5,0
Niklas Johansson Escort RS 2000 9:42,0 7:52,9 58:30,1 8:43,3
 
22 18 A Magnus Karlsson Östergyllen RC Ford 10:30,7 20:44,8 10:32,5 10,3
Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Cortina Lotus 9:18,0 7:34,4 58:40,4 8:53,6
 
23 54 A Anders Olsson Waxholms MK Volvo 10:26,4 20:46,9 10:29,7 19,6
Ulrik Wänersten Skepptuna MK 142 9:40,5 7:36,5 59:00,0 9:13,2
 
24 30 A Håkan Holm Vallentuna MK Volvo 10:32,4 20:39,5 10:38,7 33,9
Johan Ruden Vallentuna MK Amazon 9:51,3 7:52,0 59:33,9 9:47,1
 
25 50 A Sven Stors Mälaröarnas MK Opel 10:29,9 20:41,7 10:47,7 7,8
Glenn Stors Mälaröarnas MK Ascona A 9:45,2 7:57,2 59:41,7 9:54,9
Entrant: Storstockholms Bärningstjänst AB
 
26 92 C Pontus Sevius Säffle MC Volvo 11:06,5 20:40,4 10:41,0 12,6
Sune Elofsson MK Team Westom 242 9:42,3 7:44,1 59:54,3 10:07,5
 
27 24 B Per Göransson Almunge MK Ford 10:51,3 21:07,8 10:59,7 13,7
Conny Abrahmsson Falcon Sprint 9:32,0 7:37,2 1:00:08,0 10:21,2
 
28 93 C Alexander Cruse Kils MK Bil Volvo 10:07,8 22:51,0 10:25,3 6,2
Pierre Karlsson Hamra Racing 940 9:27,1 7:23,0 1:00:14,2 10:27,4
 
29 29 A Karl-Bertil Ling Kolsva MS Opel 10:44,4 20:42,9 10:54,2 10,1
Gunilla Lindberg Kolsva MS Rekord Coupé 6:a 10:03,7 7:59,1 1:00:24,3 10:37,5
 
30 20 A Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Volvo 10:38,2 21:12,8 10:52,4 4,0
Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK Amazon 10:00,4 7:44,5 1:00:28,3 10:41,5
 
31 45 B Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Opel 10:47,9 21:07,9 10:50,3 1,6
Jan Larsson Björnjägarens RC Ascona A 9:54,5 7:49,3 1:00:29,9 10:43,1
 
32 27 A Thomas Theorin Andersorp RC Volvo 11:01,1 21:25,4 10:35,0 1,1
Bengt Svensson Anderstorp Amazon 9:48,9 7:40,6 1:00:31,0 10:44,2
 
33 26 A Kent Stigh Finspångs MS Volvo 10:52,1 21:15,6 11:00,8 17,2
Roger Karlsson Finspångs MS Amazon 9:56,6 7:43,1 1:00:48,2 11:01,4
Entrant: Lagagruppen AB
 
34 42 B Sven-Erik Karlsson Fägre MK Volvo 10:40,6 21:14,8 10:54,8 15,4
Fredrik Funk Skövde MK 142 10:14,6 7:58,8 1:01:03,6 11:16,8
 
35 48 C Matti Tarkki Kinds MK Volvo 10:49,7 21:30,0 11:04,0 54,5
Daniel Gadell Kinds MK 142 10:22,8 8:11,6 1:01:58,1 12:11,3
Entrant: Muovitech AB
 
36 9 A Håkan Lidebjer V Östergötlans MK Saab 11:04,3 21:33,3 11:12,9 1,4
Karl Frisk MSK Kvarnvingarna Sport 10:08,1 8:00,9 1:01:59,5 12:12,7
 
37 8 B Stefan Segerljung Vallentuna MK Saab 96 11:04,9 21:34,3 11:13,7 7,9
Thomas Rathsman Sport 10:15,8 7:58,7 1:02:07,4 12:20,6
 
38 23 A Rolf Norlin MSK Hammaren Volvo 11:30,4 22:08,6 11:15,5 1:13,4
Kai Rantanen Enköping MK Amazon 10:22,8 8:03,5 1:03:20,8 13:34,0
Entrant: basjkir hästar hammabygård
 
39 3 J Victor Karlsson Vimmerby MS Volvo 11:47,5 22:01,6 11:49,3 15,4
Thomas Gustavsson Emådalens MK 242 9:35,1 8:22,7 1:03:36,2 13:49,4
 
40 77 C Christian Isaksson MK Ratten Mitsubishi 18:15,8 19:35,4 10:04,8 0,9
Lasse Ekström Mkratten Evo 6 8:42,0 6:59,1 1:03:37,1 13:50,3
 
41 47 B Kjell Svensson Linköpings MS Saab 11:16,2 22:24,0 11:27,2 14,1
Göran Svensson SHRA Mantorp V4 10:29,1 8:14,7 1:03:51,2 14:04,4
Entrant: MANTORP PARK
 
42 106 A Jan-Erik Lundgren Kils MK Bil Volvo 11:37,2 23:06,5 11:42,0 7,3
Arne Johansson 142 9:04,4 8:28,4 1:03:58,5 14:11,7
 
43 6 A Magnus Wallén Vallentuna MK Saab 11:22,7 22:03,2 11:28,7 3,3
Mattias Nyström Skepptuna MK 96 Monte Carlo 850 10:49,7 8:17,5 1:04:01,8 14:15,0
 
44 5 J Mattias Engvall SMK Gävle VW 11:22,7 22:40,6 11:41,4 12,1
Mats Engvall Skutskärs MS Golf 1 10:21,7 8:07,5 1:04:13,9 14:27,1
 
45 22 A Bertil Molander Kullings MS Ford 11:22,2 23:06,1 12:05,7 23,9
Anders Dicander Alingsås MK Mustang 10:05,1 7:58,7 1:04:37,8 14:51,0
 
46 1 J Emil Överström Munkfors MC Saab 11:26,3 22:20,9 11:55,2 11,8
Per Överström Munkfors MC 9000 10:38,7 8:28,5 1:04:49,6 15:02,8
 
47 41 A Dan Andersson Eskilstuna MK Saab 10:14,4 21:53,6 15:21,0 2,4
Robert Andersson Eskilsuna MK V4 9:56,2 7:26,8 1:04:52,0 15:05,2
Entrant: T. Månssons Åkeri OTRP AB
 
48 7 A Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Saab 11:34,6 22:21,5 11:33,6 1,2
Peter Svensson Mälaröarnas MK Sport 10:43,5 8:40,0 1:04:53,2 15:06,4
Entrant: Team Ergo Nordic
 
49 21 B Conny Larsson Mälaröarnas MK Volvo 11:42,0 22:42,7 11:39,9 21,6
Dan Gustafsson PV 544 Sport 10:45,7 8:24,5 1:05:14,8 15:28,0
 
50 44 B Johan Engberg SMK Gävle Saab 11:42,9 23:06,5 12:00,0 31,8
Leif-Göran Engberg SMK Gävle 99 10:33,5 8:23,7 1:05:46,6 15:59,8
Entrant: Svenska SAAB Klubben
 
51 37 C Stig Carlsson Skepptuna MK Volvo 11:58,0 23:51,1 11:44,7 1:52,3
Björn Engblom Skepptuna 142 S 11:20,7 8:44,4 1:07:38,9 17:52,1
 
52 96 C Johan Wedin Fryksdalens MK Volvo 12:10,6 23:18,2 12:04,0 1,2
Oscar Vöks MK Kopparberg 240 11:34,5 8:32,8 1:07:40,1 17:53,3
 
53 16 A Leif B Andersson Norbergs MC Ford 10:43,6 21:19,4 18:18,6 21,2
Rickard Forsell Norbergs MC Cortina 1498 GT 10:02,6 7:37,1 1:08:01,3 18:14,5
 
54 10 A Jonas Gustavsson SMK Gävle Saab 10:43,1 28:33,1 10:58,8 32,7
Lars Johansson SMK Gävle Sport 10:18,4 8:00,6 1:08:34,0 18:47,2
 
55 19 A Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Volvo 11:17,3 27:25,5 11:27,7 16,6
Carina Christensen SMK Trollhättan Amazon 10:35,4 8:04,7 1:08:50,6 19:03,8
 
56 35 A Håkan Gustavsson MK Speed Saab 12:14,0 27:11,7 11:40,6 1:07,8
Conny Hellström MK Speed V4 9:10,7 9:41,4 1:09:58,4 20:11,6
Entrant: TEAM Norrmans Schakt o Transport AB
 
57 12 C Tommy Leindahl SHRA Eskilstuna Ford 12:57,3 26:22,7 12:10,2 36,2
Anders Lönnberg Rallyklassikerna Cortina 11:00,1 8:04,3 1:10:34,6 20:47,8
 
58 2 J Robert Scholander SMK Eksjö VW 26:07,3 21:12,6 11:05,1 5:13,0
Magnus Lundin SMK Eksjö Polo 9:39,6 7:43,0 1:15:47,6 26:00,8
 
59 78 C Emelie Olsson Likenäs MK Audi 20:18,8 26:17,6 10:55,1 10,5
Viktoria Arnesson Likenäs MK Coupé Quattro 10:26,8 7:59,8 1:15:58,1 26:11,3
 
60 94 C Jonathan Walfridsson MK Ratten Volvo 11:31,6 20:27,0 31:26,8 4:39,3
Eveline Walfridsson MK Ratten 940 9:39,5 7:32,5 1:20:37,4 30:50,6
 
28 A Olle Andersson Mälaröarnas MK Ford 10:46,9 21:24,5 10:59,2
Per Bergström Skepptuna MK Mustang 9:43,3 Retired
 
40 A Roland Karlsson BMK Uddevalla Saab 10:43,6 22:53,0 10:32,5
Rustan Hagstedt Kils MK Bil V4 96 9:51,9 Retired
 
25 A Nils Bergquist Västerås MS Volvo 10:59,3 21:00,9 10:50,4
Ola Eklund Amazon 122S 28:10,3 Retired
Entrant: Carfix Rallyteam
 
81 A Mattias Jirvelius SMK Örebro Ford 9:44,3 19:07,7 9:37,9
Emma Schytt SMK Örebro Fiesta Retired
Entrant: Lejtorp Racing
 
36 C Johan Arwidson Falköping MK Volvo 12:02,8 23:18,3 11:57,9
Andreas Arwidson Falköping MK 142 Retired
 
83 A Erik Lindroth Mora MK Opel 9:11,4 17:44,4
Henrik Hamberg Mora MK Corsa Retired
 
66 A P-O Davidsson Kinds MK Volvo 9:46,9 19:35,4
Christer Haglund Kinds MK 242 Retired
 
63 A Tomas Thorszelius Rasbo MK Opel 11:03,9 21:18,2
Åke Nilsson Rasbo MK Ascona B Retired
 
4 J Jacob Jansson MK Kopparberg Volvo 10:40,3 32:32,2
Roland Andersson MK Kopparberg 940 Retired
Entrant: Lejtorp Racing
 
32 A Thomas Johansson Bengtsfors MC Volvo 10:18,7 1:03:54,2
Anders Johansson Bengtsfors MC Amazon Retired
 
31 A Anders Prick SMK Trollhättan Volvo Amazon 10:56,9 1:06:15,4
Stefan Larsson Kullings MK 122S Retired
 
72 A Joachim Borg SMK Linde Ford
Christian Lindberg Horndals MK Escort 7:00,7 Retired
 
70 A Peter Dahlgren Huddinge MK Ford 9:01,1
Jesper Elfver Värmdö MK Escort Cosworth Retired
Entrant: SKAB
 
90 B Johan Kindahl Ydre MK Saab 9:43,5
Elin Frode Ydre MK 900 T16 Retired
 
65 A Mats Thorszelius Uppsala MK Opel 9:53,4
Peter Johansson Uppsala MK Ascona Retired
 
95 C Pekka Lundefaret NMK Follo Citroën 10:25,6
Hege Veronica Haldammen NMK Hønefoss Xsara Retired
 
13 C Mikael Lööv Rasbo MK Ford 11:17,6
Staffan Danielsson Rasbo MK Anglia Retired
 
52 B Bo Axelsson Göteborgs MF Saab 11:18,3
Torbjörn Oläsligt Teknis MC 99 Retired
 
15 A Kenneth Waltersson Anderstorp RC Ford 11:32,7
Thomas Waltersson Anderstorp RC Lotus Cortina Retired
 
46 B Mats Karlsson MK Kopparberg Saab 11:41,0
Åke Kjellgren VÖMK V4 Retired
Entrant: TEAM KåCe bilservice
 
34 B Pelle Jonsson Ydre MK Opel 12:07,0
Mikael Jonsson Ydre MK Rally Kadett Retired
 
33 A Nisse Schön Tomelilla MK Mercedes Ben 13:19,6
Tommy Thysell Tomelilla MK 250 S Retired
Entrant: Team Cawalli Bilsport o MC
 
55 A Tom Axelsson Almunge MK Ford 13:19,6 3:00
Micke Dahl Teknis MC Escort BDG Retired
Entrant: ARC Motorsport AB
 
103 A Michael Klar Kinds MK Volvo 16:19,6
Lars Karlsson Kullings MS Amazon Retired
 
60 A Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Saab 17:27,6
Håkan Samuelsson 96 Retired
 
43 A Tomas Åkeson Teknis MC Ford 19:27,8
Hans Svedberg Karlskoga F Escort RS 2000 Retired
 
14 A Mats Lundgren Umeå AK Ford 27:33,7
Anton Mattsson Umea AK Cortina GT Retired
 
86 B Daniel 'Mulle' Ernstedt Nollåtta MK SEAT 28:53,2
Ola Persson Rasbo MK Ibiza Retired
 
11 A Per-Arne Sjöstedt Haninge MK Saab
Robin Sjöstedt Haninge MK 96 Retired
 
39 B Thomas Aronsson Vallentuna MK Saab
Nils-Magnus Norin Vallentuna MK 96 Retired
 
53 A Mats Pettersson SMK Gävle Saab
Tommy Aneklev SMK Gävle 96 Retired
Entrant: Huzells i Karlstad AB
 
69 A Stig-Olov Walfridson MK Ratten Mitsubishi
Lars Bäckman MK Ratten Lancer Evo VI Retired
Entrant: Helmia Motorsport
 
87 B Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Ford
Krister Gull Kils MK Bil Fiesta ST Retired
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!