Svenska English
SuperCupen 2017 Raceconsulting
2017-03-11 LBC-Ruschen Official final
Class results
Klass 3 Supercupen (Rwd) 36 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff P/L
1 106 A Emil Karlsson Hällefors MK Volvo 9:04,9 2:47,2 17:10,5
Jessica Larsson Rasbo MK 940 8:12,9 16:45,4 54:00,9
Entrant: Kjellbergs ab
 
2 109 A Tomas Pettersson Grangärde RRC Ford 9:06,1 2:47,3 17:08,6 0,1
Thomas Nilsson Luleå MS Escort Mk 2 8:10,5 16:48,5 54:01,0 0,1
Entrant: TRACTVE AB
 
3 301 FA Petter Solberg KNA Indre Östfold Ford 9:05,5 2:43,4 17:18,9 1,1
Oliver Solberg MK Ratten Escort 8:12,1 16:42,2 54:02,1 1,2
 
4 115 A Lasse Israelsson Vansbro MK Ford 9:07,8 2:46,3 17:25,4 22,5
Per Wiksten MK Ratten Escort Mk2 8:12,9 16:52,2 54:24,6 23,7
Entrant: TRACTIVE AB
 
5 112 A Christopher Zeijlon Skillingaryds MK Volvo 9:25,1 2:50,1 17:26,8 46,0
Christofer Svensson Skillingaryds MK 242 8:23,1 17:05,5 55:10,6 1:09,7
 
6 108 A Niklas Karlsson Vallentuna MK Volvo 9:23,4 2:51,5 17:33,8 7,8
Mikael Ståhl Haninge MK 940 8:20,8 17:08,9 55:18,4 1:17,5
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
7 119 A Mats Moberg Östergyllen RC Opel 9:19,2 2:50,2 17:38,6 22,9
Anders Olsson MK Ratten Ascona B 8:24,0 17:29,3 55:41,3 1:40,4
 
8 117 A Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Volvo 9:17,6 2:49,8 17:45,1 3,8
Carin Nilsson MK Team Treske 940 8:30,3 17:22,3 55:45,1 1:44,2
 
9 118 A Björn Beck Åmåls MK Ford 9:24,9 2:53,6 18:06,2 40,8
Kjell Persson Åmåls MK Escort Mk 2 8:26,9 17:34,3 56:25,9 2:25,0
 
10 110 A Eric Johansson SMK Nyköping Volvo 9:16,3 2:54,1 17:59,4 0,2
Nina Jonasson Wäxjö MS 940 8:37,0 17:39,3 56:26,1 2:25,2
 
11 122 B Fredrik Borg SMK Hälsinge Volvo 9:23,0 2:48,3 17:51,2
Mats Jönsson SMK Hälsinge 940 8:29,7 17:53,9 56:26,1 2:25,2
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
12 126 B Pelle Berg Munkfors MC BMW 9:30,8 2:51,2 18:08,7 32,5
Reine Nyberg Forshaga MC Compact 8:40,0 17:47,9 56:58,6 2:57,7
 
13 113 A Thomas Blåder Filipstads MC Volvo 9:24,8 2:51,4 17:58,7 3,1
Conny Johansson Munkfors MC 940 8:37,6 18:09,2 57:01,7 3:00,8
 
14 133 C Dan Henning Østheim NMK Hadeland Mazda 9:35,7 3:11,0 18:03,5 5,6
Kjetil Hidem NMK Hadeland RX-7 8:31,0 17:46,1 57:07,3 3:06,4
 
15 127 B Andreas Guillemot Eskilstuna MK BMW 9:38,2 2:56,4 18:15,4 35,4
Ditte Kammersgaard Vejen og Omegns Motorklub 325 8:46,4 18:06,3 57:42,7 3:41,8
 
16 107 A Lasse Ekström MK Ratten Volvo 9:32,5 4:20,8 17:52,8 3,7
Thomas Waldenström Fryksdalens MK 940 8:23,8 17:36,5 57:46,4 3:45,5
 
17 120 B Peder Johansson Kullings MS BMW 9:37,6 2:58,1 18:24,7 1,4
Kristian Florèn Kullings MS 325 8:58,0 17:49,4 57:47,8 3:46,9
Entrant: Johanssons Bilverkstad i Borås
 
18 132 C Nisse Johansson Laxå MK Volvo 9:58,2 3:01,4 18:32,6 30,6
Magnus Söderling Östernärkes RMC 940 8:31,0 18:15,2 58:18,4 4:17,5
Entrant: NILS JOHANSSON BIL AB
 
19 123 B Tobias Göransson Boxholms MK Volvo 10:13,9 3:00,9 18:21,0 13,2
Christian Holmudd MK Team Westom 940 9:00,5 17:55,3 58:31,6 4:30,7
 
20 124 B Mikael Tengelin Nora MK Volvo 9:58,4 3:02,2 18:31,7 20,0
Per-Erik Andersson Ludvika MS 242 9:05,9 18:13,4 58:51,6 4:50,7
 
21 128 C Patrik Albinsson Fredriksbergs MK BMW 10:02,9 3:02,7 18:37,8 0,4
Andreas Wilhelmsson Fredriksbergs MK E36 325 9:01,6 18:07,0 58:52,0 4:51,1
Entrant: Åhl's Bildelar AB
 
22 139 C Andreas Åsblom Järbo MK Volvo 9:50,5 3:04,8 18:50,6 21,2
Magnus Olsson Järbo MK 240 9:08,9 18:18,4 59:13,2 5:12,3
 
23 138 C Albin Ählman SMK Valdemarsvik Volvo 10:16,5 3:06,8 19:13,8 49,7
Niklas Jennersjö Oskarshamn RRC 240 9:06,1 18:19,7 1:00:02,9 6:02,0
 
24 130 C Hampus Jakobsson SMK Nyköping Volvo 10:53,9 3:06,2 18:43,4 23,0
Hasse Pettersson SMK Nyköping 240 9:21,8 18:20,6 1:00:25,9 6:25,0
 
25 136 C Jan Henriksson Finnskoga MK BMW 10:07,7 3:09,7 19:32,4 1:11,9
Robin Kollfelt MK Ratten 325 9:35,5 19:12,5 1:01:37,8 7:36,9
 
26 105 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna Volvo 9:13,9 2:52,0 29:39,1 5:19,5
Lina Jonasson Ydre MK 240 8:12,2 17:00,1 1:06:57,3 12:56,4
 
27 140 C Bengt Johansson Lima MS Ford 11:05,6 3:26,0 21:27,6 10 42,1
Mikael Johansson Lima MS Sierra 10:43,4 20:46,8 1:07:39,4 13:38,5
 
125 B Mathias Engh Grangärde RRC Toyota 9:41,5 2:52,6 18:02,3
Erik Karjula Ludvika MS Starlet 8:49,1 Brutit
 
131 C Christoffer Haglund SMK Nyköping Volvo 11:12,5 3:07,2 1:58:19,8
Peter Johansson SMK Nyköping 240 8:37,8 Brutit
Entrant: JP Racing
 
111 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda Volvo 9:05,8 2:47,0 17:24,1
Joakim Söderqvist AMF Årsunda 940 Brutit
Entrant: Tractive AB
 
116 A Mats Larsson Nora MK Volvo 9:35,4 2:56,0 18:56,0
Henrik Eriksson Laxå MK 940 Brutit
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
135 C Mathias Söder Haninge MK Opel 10:06,0 3:10,1 19:48,8
Max Nensén Gnesta MK Ascona B Brutit
 
134 C Emil Lennartsson MK Speed Volvo 9:36,8 2:54,8
Wille Lennartsson MK Speed 940 Brutit
 
104 A Oskar Sundell Sandvikens MK Volvo 9:01,4
Tommy Lindholm Munkfors MC 240 Brutit
 
129 C Peter Schylberg Härjedalens AK Opel 9:28,7
Håkan Eriksson Härjedalens AK Ascona B Brutit
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
121 B Jens Sjöström Malungs MK Volvo
Christian Ohlsson Kils MK Bil 940 Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!