2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
Class results
Volvo Original Elit B
19 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff P/L
1 31 B Anton Suontausta Kolsva MS Volvo 4:00,0 22:56,7
Andreas Peters Kolsva MS 940 20:10,3 11:46,8 58:53,8
 
2 22 B Peter Elg Säffle MC Volvo 4:06,4 22:40,5 15,9
Peter Johansson Säffle MC 940 20:21,9 12:00,9 59:09,7 15,9
 
3 210 B Peder Johansson MK Team Treske Volvo 4:02,0 22:53,3 17,9
Niklas Andersson MK Team Treske 240 20:33,0 11:59,3 59:27,6 33,8
 
4 34 B Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo 4:09,9 23:18,9 49,0
Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240 20:39,8 12:08,0 1:00:16,6 1:22,8
Entrant: Åhls bildelar AB
 
5 30 B Martin Eriksson Stuguns MK Volvo 4:26,6 23:04,0 2,7
Dennis Larsson Ragundadalens RC 940 20:50,6 11:58,1 1:00:19,3 1:25,5
 
6 25 B Göran Ahlström NMS Boden Volvo 4:09,1 24:12,6 40,7
Kurt Ahlmström NMS Boden 244 21:10,2 11:28,1 1:01:00,0 2:06,2
 
7 209 B Cato Rudberg KNA Kongsvinger Volvo 4:17,7 23:51,0 24,3
Kim Mastad KNA Aurskog Høland 940 20:56,6 12:19,0 1:01:24,3 2:30,5
 
8 36 B Daniel Andersson V:a Östergötlands MK Volvo 4:16,3 23:38,6 31,7
Ida Lidebjer Granberg V:a Östergötlands MK 240 21:20,1 12:41,0 1:01:56,0 3:02,2
 
9 35 B David Ekenmo Eksjö FRC Volvo 4:20,2 24:02,8 1:15,3
Magnus Lindqvist Eksjö FRC 940 21:49,3 12:59,0 1:03:11,3 4:17,5
 
10 32 B Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo 4:29,6 24:38,0 47,5
Erik Ekenberg Göteborgs MF 940 21:58,8 12:52,4 1:03:58,8 5:05,0
Entrant: ugil.se
 
11 23 B Emil Fransson Vännäs MK Volvo 4:09,2 22:52,3 52,8
Anton Bingebo Vännäs MK 940 23:13,5 14:36,6 1:04:51,6 5:57,8
 
12 21 B Oscar Johansson SMK Nyköping Volvo 7:54,7 24:23,9 1:10,5
Martin Andersson Götene MK 940 21:11,2 12:32,3 1:06:02,1 7:08,3
 
13 216 B Magnus Persson SMK Söderhamn Volvo 4:06,2 37:08,2 8:15,7
Anders Banger Ljusdals MS 940 20:55,6 12:07,8 1:14:17,8 15:24,0
 
14 27 B Philip Haag Kullings MS Volvo 5:52,3 1:09:17,2 3:20 37:42,3
Martin Kempe Kullings MS 940 21:08,9 12:21,7 1:52:00,1 53:06,3
 
24 B Roger Fransson Vännäs MK Volvo 4:09,0 23:02,4
Charlott Holmqvist Vännäs MK 940 Retired
 
33 B Anders Sjöbom Nordjämtens MK Volvo 4:13,4 24:17,9
Mats Jönsson SMK Hälsinge 940 Retired
 
29 B Andreas Björkman Degerfors RC Volvo 4:13,7
Robert Olsson Degerfors RC 940 Retired
 
28 B Simon Erlandsson Vännäs MK Volvo 4:55,4
Cristoffer Erlandsson Vännäs MK 244 Retired
 
26 B Ola Wingren SMK Hörby Volvo 8:37,2
Daniel Särbring SMK Hörby 740 Retired
 
()= not reached end yet