2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
Class results
Volvo Original Elit A
22 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff P/L
1 18 A Fredrik Menck SMK Motala Volvo 3:56,6 22:08,2
Kim Göransson SMK Motala 940 20:01,5 11:32,4 57:38,7
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
2 16 A Thomas Lahti NMS Boden Volvo 3:59,7 22:22,9 19,0
Tomas Wikström Kalix MK 940 19:49,6 11:45,5 57:57,7 19,0
 
3 17 A Lars Johansson NMS Boden Volvo 4:00,9 22:10,6 3,9
Mathias Smedberg NMS Boden 940 20:05,1 11:45,0 58:01,6 22,9
 
4 19 A Brage Lundmark Piteå MS Volvo 3:59,5 22:22,6 0,2
Niklas Johansson Ryds MK 940 19:56,1 11:43,6 58:01,8 23,1
Entrant: Norrbottens Bildemontering AB
 
5 15 A Arne Rådström MK Ratten Volvo 4:00,9 22:09,9 13,4
Thomas Nilsson NMS Boden 940 20:02,6 12:01,8 58:15,2 36,5
 
6 14 A Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo 3:59,8 22:54,5 45,0
Lars Andersson Dals MK 940 20:11,0 11:54,9 59:00,2 1:21,5
 
7 205 A Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo 4:01,1 22:39,0 0,5
Jürgen Sperl Skutskärs MS 940 20:14,4 12:06,2 59:00,7 1:22,0
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB
 
8 9 A Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo 4:03,1 22:57,4 20,7
Johan Gustavsson Katrineholms MK 940 20:23,4 11:57,5 59:21,4 1:42,7
Entrant: BDS Bil o Fritid AB
 
9 1 A Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo 4:08,0 22:54,0 11,9
Göran Widell SMK Vingåker 940 20:18,7 12:12,6 59:33,3 1:54,6
 
10 11 A Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo 4:12,2 23:17,0 1:03,7
Magnus Hermansson Hällefors MK 944 20:45,9 12:21,9 1:00:37,0 2:58,3
 
11 4 A Mattias Nordlund Svärdsjö MK Volvo 4:10,6 23:19,6 25,4
Göran Norberg SMK Dala Falun 740 21:13,9 12:18,3 1:01:02,4 3:23,7
 
12 7 A Jochen Walther Volvo 4:23,6 22:49,5 20 18,0
Bianca Lustig AC Bielefeld 940 21:18,6 12:28,7 1:01:20,4 3:41,7
 
13 3 A Carl-Borge Røsen KNA Solør Volvo 4:13,3 23:45,4 1,0
Anders Lindstad KNA Solør 940 20:57,2 12:25,5 1:01:21,4 3:42,7
 
14 13 A Björn Lindberg SMK Gävle Volvo 4:09,4 24:49,0 8,7
Mikael Pettersson SMK Gävle 940 20:22,7 12:09,0 1:01:30,1 3:51,4
 
15 5 A Frank Hoffmann SMK Linde Volvo 4:13,2 23:50,7 18,0
Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund 240 21:11,6 12:32,6 1:01:48,1 4:09,4
 
16 8 A Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo 4:17,7 23:53,6 3,1
Ulf Axelsson Lidköpings MSF 940 21:10,2 12:29,7 1:01:51,2 4:12,5
 
17 6 A Siegfried Mayr Fundrivers Volvo 4:22,2 25:10,2 2:55,2
Hubert Spindler 740 22:13,2 13:00,8 1:04:46,4 7:07,7
 
18 202 A Jan Kåre Wilsberg KNA Kongsvinger Volvo 3:54,6 21:54,8 4,8
Tina Jeanette Olsen KNA Kongsvinger 940 27:23,1 11:38,7 1:04:51,2 7:12,5
 
19 12 A Robin Brandel Rasbo MK Volvo 4:03,7 22:21,1 3:36,9
Roineandersson SMK Uppsala 944 30:03,9 11:59,4 1:08:28,1 10:49,4
 
20 A Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo 3:53,1 32:34,8
Magnus Lundgren Norrahammars MK 940 Retired
Entrant: Team Nya Åkeriet Örebro
 
2 A Patrik Lindberg Hedesunda MK Volvo 4:16,2
Tim Joons Skutskärs MS 940 Retired
 
10 A Håkan Süld Östhammars MK Volvo
Johnnie Fredriksson Östhammars MK 240 Retired
Entrant: Süld Motorsport
 
()= not reached end yet