2010-09-25
Rejmes-Knixen
Official final
Class results
A-förare 2wd
22 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff P/L
1 15 A Jimmy Olsson Storfors MK Volvo 2:09,6 7:49,7 5:39,4
Conny Sundqvist Storfors MK 940 2:05,7 7:35,8 25:20,2
Entrant: Körkortskungen i Filipstad
 
2 17 A Jonas Johansson MK Ran Askersund Toyota 2:09,6 7:52,3 5:34,8 5,9
Emil Axelsson Ydre MK Corolla 2:08,4 7:41,0 25:26,1 5,9
 
3 19 A Tom Carlsson Laxå MK Volvo 2:16,6 7:39,8 5:37,9 6,4
Fredrik Livh Laxå MK 940 2:09,1 7:49,1 25:32,5 12,3
 
4 25 A Johan Karlsson Tjust MK Volvo 2:13,5 7:52,6 5:33,4 1,3
Maths Johnsson Ydre MK 940 2:09,1 7:45,2 25:33,8 13,6
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
5 206 A Calle Trainor Katrineholms MK Renault 2:09,4 8:03,3 5:37,9 13,9
Daniel Edorsson Katrineholms MK Clio Sport 2:09,0 7:48,1 25:47,7 27,5
Entrant: Calix AB
 
6 29 A Hans-Åke Jansson MK Rimo Volvo 2:08,6 7:56,8 5:38,9 0,1
Håkan Jansson MK Rimo 240 2:07,6 7:55,9 25:47,8 27,6
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner
 
7 18 A Daniel Hoffmann SMK Linde Opel 2:09,9 8:00,7 5:42,1 11,9
Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund Corsa 2:11,5 7:55,5 25:59,7 39,5
 
8 27 A Mattias Kylander Ludvika MS Volvo 2:12,3 7:58,2 5:43,8 0,1
Christoffer Bäck SMK Hedemora 940 2:12,1 7:53,4 25:59,8 39,6
 
9 16 A Kent Persson Säffle MC Toyota 2:12,4 8:01,0 5:46,6 2,1
Stefan Ahl Wäxjö MS Corolla 2:11,0 7:50,9 26:01,9 41,7
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
10 33 A Leif Persson Laxå MK Volvo 2:11,5 8:03,7 5:43,3 2,7
Fredrik Rudmalm Degerfors RC 940 2:10,9 7:55,2 26:04,6 44,4
Entrant: Leijtorp racing
 
11 20 A Tommy Sahlqvist Laxå MK Volvo 2:16,3 8:03,9 5:41,5 2,3
Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK 940 2:09,5 7:55,7 26:06,9 46,7
 
12 22 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik Volvo 2:11,6 8:11,2 5:42,8 9,0
Terje Plomèn SMK Valdemarsvik 240 2:09,7 8:00,6 26:15,9 55,7
 
13 21 A Simon Johansson Hagfors MK Volvo 2:12,6 8:07,3 5:46,4 2,6
Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940 2:10,7 8:01,5 26:18,5 58,3
 
14 23 A Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC Volvo 2:14,1 8:09,6 6:01,3 17,9
Thomas Dahn Vetlanda RRC 940 2:11,2 8:00,2 26:36,4 1:16,2
 
15 37 A Peder Eliasson Skene MS Opel 2:11,6 8:21,1 5:44,6 4,0
Daniel Molin Skene MS Ascona B 2:12,6 8:10,5 26:40,4 1:20,2
 
16 26 A Joakim Larsson Laxå MK Volvo 2:15,3 8:20,8 5:49,8 11,6
Anders Isaksson Laxå MK 240 2:10,1 8:16,0 26:52,0 1:31,8
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
17 35 A Björn Pauli SMK Motala Bil Volvo 2:16,4 8:17,5 5:55,3 2,1
Emil Hultin Östergyllen RC 240 2:16,5 8:08,4 26:54,1 1:33,9
 
18 24 A Björn Larsson Forshaga MC Volvo 2:14,2 8:16,8 6:00,5 0,4
Reine Nyberg Forshaga MC 242 2:12,2 8:10,8 26:54,5 1:34,3
Entrant: PROMT AB
 
19 31 A Mikael Gustavsson Degerfors RC Volvo 2:15,5 8:23,7 5:47,6 3,3
Stefan Gustavsson Degerfors RC 242 2:13,9 8:17,1 26:57,8 1:37,6
 
20 30 A Patrik Olsson Norrköpings MK Volvo 2:17,2 8:27,8 5:58,9 24,0
Jonas Sandberg Tjust MK 940 2:15,7 8:22,2 27:21,8 2:01,6
Entrant: Henning Jansson Emballage
 
21 32 A Björn Beck Åmåls MK Ford 2:15,9 8:27,3 6:06,9 5,7
Jan-Åke Heimer Åmåls MK Escort RS 2:16,3 8:21,1 27:27,5 2:07,3
 
34 A Jonas Sandgren Falköpings MK Opel 2:17,5 8:36,0
Urban Fröjd Falköpings MK Ascona B Retired
 
()= not reached end yet