2010-08-21
Götenerundan
Official final
Class results
Volvo Original C-förare
19 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff P/L
1 22 C Peter Elg Säffle MC Volvo 5:21,5 8:10,6
Peter Johansson Säffle MC 242 6:16,4 4:44,5 24:33,0
 
2 21 C David Pettersson Falköpings MK Volvo 5:26,4 8:27,6 27,6
Kalle Nattsson Falköpings MK 940 6:20,3 4:46,3 25:00,6 27,6
Entrant: Lejtorp Racing
 
3 30 C Robert Johansson Göteborgs MF Volvo 5:44,4 8:20,4 15,4
Johan Kempe Kullings MS 240 6:22,7 4:48,5 25:16,0 43,0
 
4 37 C Johan Lundqvist SMK Trollhättan Volvo 5:39,8 8:25,1 12,0
Mikael Kullberg SMK Trollhättan 244 6:39,2 4:43,9 25:28,0 55,0
Entrant: www.rallyimport.se
 
5 29 C Daniel Hellstadius Kullings MS Volvo 5:35,3 8:37,8 3,1
Jonas Bergsander Kullings MS 940 6:25,6 4:52,4 25:31,1 58,1
 
6 25 C Kjell Hansson Dals MK Volvo 5:40,6 8:43,0 19,9
Bo Pedersen Stenungsunds MS 242 6:32,8 4:54,6 25:51,0 1:18,0
 
7 24 C Johan Nyman SMK Trollhättan Volvo 5:36,3 8:40,3 0,3
Klas Ivarsson SMK Trollhättan 244 6:29,1 5:05,6 25:51,3 1:18,3
 
8 36 C Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo 5:39,2 8:39,2 11,0
Jens Thorsell Falköpings MK 242 6:44,0 4:59,9 26:02,3 1:29,3
Entrant: Lejtorp Racing
 
9 32 C Jocke Johansson Kullings MS Volvo 5:55,2 8:47,8 14,7
Magnus Johansson Götene MK 242 6:36,6 4:57,4 26:17,0 1:44,0
 
10 27 C Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo 5:58,8 8:46,6 3,6
Emma Berntsson Stenungsunds MS 244 6:34,8 5:00,4 26:20,6 1:47,6
 
11 35 C Nicklas Gillberg Kullings MS Volvo 5:53,1 9:01,8 14,1
Oskar Hedén Kullings MS 242 6:39,8 5:00,0 26:34,7 2:01,7
 
12 31 C Jonas Kolbert Vara MK Volvo 5:58,2 9:02,0 22,0
Erik Grek Vara MK 244 6:48,2 5:08,3 26:56,7 2:23,7
 
13 34 C Jimmy Karlsson Kullings MS Volvo 6:02,4 9:15,7 40,1
Mikael Karlsson Kullings MS 940 7:01,2 5:17,5 27:36,8 3:03,8
 
14 38 C Mats-Erik Andersson Kullings MS Volvo 5:57,4 9:17,2 1,2
Kai-Ove Andersson Kullings MS 242 7:05,3 5:18,1 27:38,0 3:05,0
 
15 39 C Per-Åke Jonsson MK Trophy Volvo 6:00,4 9:19,8 30 34,3
Tommie Stjern 242 6:59,8 5:22,3 28:12,3 3:39,3
 
16 203 C Robin Ågren Degerfors RC Volvo 8:38,8 9:33,9 2:47,3
Rolf Sörensen Degerfors RC 940 7:18,3 5:28,6 30:59,6 6:26,6
 
17 210 C Rolf Karlsson Arboga SMK Volvo 7:03,9 11:31,7 10 3:36,4
Lisbeth Johansson Arboga SMK 244 9:04,0 6:46,4 34:36,0 10:03,0
Entrant: Team Viby
 
18 23 C Andreas Björkman Degerfors RC Volvo 5:24,5 8:21,6 40 1:24,4
Robert Olsson Degerfors RC 944 6:14,8 15:19,5 36:00,4 11:27,4
 
28 C Jessica Hägg Stenungsunds MS Volvo 5:57,8 9:02,6
Rebecka Stenblom Götene MK 242 6:57,2 Retired
 
()= not reached end yet