2010-06-12
ESAB Rallyt
Official final
Class results
Volvo Original
37 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff P/L
1 81 B Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo 7:13,0 2:17,0 11:17,9
Lars Andersson Dals MK 940 4:45,9 6:29,9 32:03,7
 
2 80 B Robin Brandel Rasbo MK Volvo 7:16,0 2:17,2 11:13,0 0,1
Peder Johansson Team MK Treske 944 4:45,7 6:31,9 32:03,8 0,1
 
3 79 A Fredrik Egeland Katrineholms MK Volvo 7:20,0 2:17,0 11:29,2 26,1
Henrik Dahlgren Katrineholms MK 940 4:46,4 6:37,3 32:29,9 26,2
 
4 83 B Marcus Kallin Säffle MC Volvo 7:23,0 2:19,3 11:32,0 10,3
Helena Bengtsson Säffle MC 940 4:50,4 6:35,5 32:40,2 36,5
 
5 78 A Patrik Jonsson Nora MK Volvo 7:29,0 2:20,4 11:31,7 13,4
Lena Ekström Tungfelt MK Kopparberg 940 4:51,0 6:41,5 32:53,6 49,9
 
6 82 B Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo 7:26,0 2:21,1 11:36,6 9,6
Patrick Savinainen Degerfors RC 940 4:57,0 6:42,5 33:03,2 59,5
 
7 84 B Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo 7:33,0 2:22,2 11:38,1 5,0
Rikard Strindlund Eskilstuna MK 240 4:51,4 6:43,5 33:08,2 1:04,5
 
8 87 B Henrik Andersson Kullings MS Volvo 7:29,0 2:24,7 11:45,3 3,6
Peter Wester Kullings MS 940 4:52,1 6:40,7 33:11,8 1:08,1
 
9 103 C Jacob Jansson MK Kopparberg Volvo 7:34,0 2:26,6 11:39,7 2,2
Torbjörn Henrryson Teknis MC 940 4:55,2 6:38,5 33:14,0 1:10,3
Entrant: Lejtorp Racing
 
10 96 C Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo 7:37,0 2:25,1 11:33,5 2,8
Johan Elofsson Hallsbergs MK 244 4:59,4 6:41,8 33:16,8 1:13,1
 
11 86 B Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo 7:30,0 2:22,4 11:49,4 3,4
Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240 4:53,1 6:45,3 33:20,2 1:16,5
Entrant: Åhls bildelar AB
 
12 91 B Lars Markusson Kullings MS Volvo 7:37,0 2:23,1 11:45,2 5,6
Per Markusson Kullings MS 240 4:54,6 6:45,9 33:25,8 1:22,1
 
13 76 A Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo 7:36,0 2:21,3 11:54,2 2,9
Linda Karlsson SMK Karlskoga 940 4:55,0 6:42,2 33:28,7 1:25,0
 
14 97 C Oskar Lundmark Kullings MS Volvo 7:33,0 2:24,6 11:49,0 6,9
Johan Kämpe Kullings MS 242 4:54,3 6:54,7 33:35,6 1:31,9
Entrant: Braås Åkeri AB
 
15 93 C Micke Bonnen Larsson MK Ran Askersund Volvo 7:33,0 2:20,6 11:51,2 10 17,4
Peter Sedig MK Ran Askersund 240 5:15,2 6:43,0 33:53,0 1:49,3
 
16 104 C Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo 7:39,0 2:28,0 11:55,0 1,2
Peter Sundqvist 240 5:01,4 6:50,8 33:54,2 1:50,5
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM
 
17 102 C Emil Kåberg Laxå MK Volvo 7:46,0 2:27,7 11:54,6 2,7
Fredrik Persson Laxå MK 244 5:02,8 6:45,8 33:56,9 1:53,2
Entrant: Emil Kåberg
 
18 85 B Torbjörn Westerdahl Katrineholms MK Volvo 7:40,0 2:27,1 11:54,1 6,1
Magnus Johansson Katrineholm MK 244 5:04,9 6:56,9 34:03,0 1:59,3
 
19 90 B Jimmy Karlsson Storfors MK Volvo 7:49,0 2:27,3 12:12,1 19,8
Anita Fredriksson Laxå MK 240 4:57,8 6:56,6 34:22,8 2:19,1
 
20 109 C Peter Elg Säffle MC Volvo 7:50,0 2:29,2 12:09,7 6,5
Peter Johansson Säffle MC 242 5:04,7 6:55,7 34:29,3 2:25,6
 
21 77 A Jan Östlund Munkfors MC Volvo 7:52,0 2:26,3 12:10,4 0,9
Magnus Eriksson Fryksdalens MK 940 5:01,6 6:59,9 34:30,2 2:26,5
 
22 88 B Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo 7:55,0 2:26,9 12:19,1 13,0
Patrik Axelsson SMK Karlskoga 940 5:03,6 6:58,6 34:43,2 2:39,5
 
23 107 C Reino Orava Laxå MK Volvo 7:44,0 2:32,3 12:21,4 7,0
Jonatan Orava Laxå MK 940 5:14,9 6:57,6 34:50,2 2:46,5
 
24 89 B Jan Andréasson SMK Örebro Volvo 8:13,0 2:35,7 12:45,8 57,6
Christer Björnberg SMK Örebro 940 5:10,1 7:03,2 35:47,8 3:44,1
 
25 108 C Ronny Adolfsson Finspångs MS Volvo 8:15,0 2:38,6 12:33,5 2,3
Kalle Kronkvist Finspångs MS 240 5:13,4 7:09,6 35:50,1 3:46,4
 
26 101 C Nicklas Gillberg Kullings MS Volvo 8:19,0 2:38,8 12:44,4 22,8
Oskar Hedén Kullings MS 242 5:17,1 7:13,6 36:12,9 4:09,2
 
27 100 C Mats-Erik Andersson Kullings MS Volvo 8:23,0 2:41,1 12:56,6 47,1
Kai-Ove Andersson Kullings MS 242 5:26,8 7:32,5 37:00,0 4:56,3
 
28 106 C Fredrik Donn Norrköpings MK Volvo 8:18,0 2:42,3 13:06,6 7,1
Linda Maltanski Sandvikens MK 240 5:28,0 7:32,2 37:07,1 5:03,4
 
29 92 B Ulla Folkesson SMK Örebro Volvo 8:32,0 2:47,8 13:18,0 21,5
Roger Andersson SMK Kungsör 940 5:26,1 7:24,7 37:28,6 5:24,9
 
30 94 C Kristian Gustavsson MK Ran Askersund Volvo 8:01,0 2:31,1 12:00,1 58,1
Björn Gustavsson Hallsbergs MK 244 5:01,5 10:53,0 38:26,7 6:23,0
 
31 111 C Torsten Lundh Laxå MK Volvo 8:54,0 2:58,0 14:47,9 10 2:44,3
Väinö Mustonen Laxå MK 940 5:59,7 8:21,4 41:11,0 9:07,3
 
32 110 C Rolf Karlsson Arboga SMK Volvo 10:42,0 3:21,7 17:10,2 12:00 18:17,5
Lisa Johansson Arboga SMK 244 7:05,7 9:08,9 59:28,5 27:24,8
Entrant: Team Viby
 
98 C Magnus Eriksson Laxå MK Volvo 7:31,0 2:22,1 11:47,2
Morgan Eriksson Laxå MK 240 5:03,5 Retired
Entrant: Entreprenad maskinservice
 
105 C Jessica Hägg Stenungsunds MS Volvo 8:01,0 2:29,9 12:22,4
Marcus Björklund Stenungsunds MS 242 5:10,2 Retired
 
202 C Martin Adolfsson Säffle MC Volvo 7:20,0 2:19,8 11:35,2 1:00
Alfred Andersen Åmål MK 940 Retired
 
99 C Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo 7:56,0 2:30,6
Jens Thorsell Falköpings MK 242 Retired
 
95 C Andreas Björkman Degerfors RC Volvo
Robert Olsson Degerfors RC 944 Retired
 
()= not reached end yet