2010-06-12
ESAB Rallyt
Official final
Class results
A-förare 2wd
25 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff P/L
1 36 A Jonas Johansson MK Ran Askersund Toyota 6:35,0 2:04,9 10:23,1
Martin Holmdahl MK Ran Askersund Corolla 4:24,9 5:59,6 29:27,5
 
2 32 A Johan Holmberg Gotlands MF Toyota 6:41,0 2:07,3 10:28,5 8,7
Toni Sundkvist SMK Motala Bil Corolla 4:22,4 5:57,0 29:36,2 8,7
Entrant: Nordh`s Lastmaskiner AB
 
3 45 A Johan Ydrefalk Laxå MK Volvo 6:49,0 2:10,5 10:43,9 32,2
Sandra Karlsson Laxå MK 940 4:25,6 5:59,4 30:08,4 40,9
 
4 34 A Kent Persson Säffle MC Toyota 6:41,0 2:07,8 10:42,7 4,1
Stefan Ahl Wäxjö MS Corolla 4:31,9 6:09,1 30:12,5 45,0
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
5 39 A Jan Johansson Fryksdalens MK Volvo 6:46,0 2:06,6 10:48,9 4,1
Anna Nilsson Munkfors MC 940 4:30,9 6:04,2 30:16,6 49,1
 
6 41 A Mikael Ericsson SMK Trollhättan VW 6:45,0 2:06,6 10:48,8 0,5
Conny Erixon Kullings MS Golf III 4:34,0 6:02,7 30:17,1 49,6
 
7 42 A Johan Carlsson Degerfors RC Toyota 6:47,0 2:08,9 10:45,9 0,5
Johan Lövgren Degerfors RC Corolla 4:31,2 6:04,6 30:17,6 50,1
 
8 47 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik Volvo 6:54,0 2:09,8 10:48,9 10,6
Mattias Sääw Fröjerums MK 240 4:29,6 6:05,9 30:28,2 1:00,7
 
9 50 A Thomas Blåder Filipstads MC Volvo 7:01,0 2:10,9 11:07,1 35,5
Tommy Magnusson Storfors MK 940 4:34,0 6:10,7 31:03,7 1:36,2
 
10 53 A Andreas Fransson Östergyllen RC Opel 7:08,0 2:10,3 11:08,8 9,2
Mattias Fransson Östergyllen RC Ascona B 2.4i 4:37,9 6:07,9 31:12,9 1:45,4
 
11 46 A Patrik Olsson Norrköpings MK Volvo 7:05,0 2:13,7 11:04,9 8,4
Jonas Sandberg Tjust MK 940 4:38,6 6:19,1 31:21,3 1:53,8
Entrant: Henning Jansson Emballage AB
 
12 38 A Tom Carlsson Laxå MK Volvo 6:56,0 2:08,4 10:45,0 1:00 3,2
Andreas Andersson MK Ran Askersund 940 4:31,9 6:03,2 31:24,5 1:57,0
 
13 56 A Joakim Larsson Laxå MK Volvo 7:05,0 2:13,2 11:10,6 8,6
Simeon Larsson Laxå MK 240 4:43,1 6:21,2 31:33,1 2:05,6
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
14 58 A Peder Eliasson Skene MS Opel 7:12,0 2:17,0 11:18,2 11,4
Stefan Johansson Ascona B 4:40,1 6:17,2 31:44,5 2:17,0
 
15 52 A Mikael Andersson Älmhults MK BMW 7:16,0 2:21,1 11:45,3 59,0
Emil Eklund Gestrike RT 325 4:49,2 6:31,9 32:43,5 3:16,0
 
16 57 A Janne Gustafson Teknis MC Volvo 7:55,0 2:28,7 12:14,2 1:46,7
Pia Klemming Teknis MC 940 5:00,6 6:51,7 34:30,2 5:02,7
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET
 
37 A Tommy Sahlqvist Laxå MK Volvo 6:52,0 2:11,6 10:48,7
Christoffer Johnsson Standar Laxå MK 940 Retired
 
55 A Johan Andersson Norrköpings MK Opel 7:15,0 2:17,6 11:40,5
Niklas Johansson Ryds MK Kadett GSI Retired
Entrant: CARLTECH.SE
 
49 A Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC Volvo 7:00,0 2:12,0 34:57,6
Jonas Holm Laxå MK 940 Retired
 
44 A Daniel Hoffmann SMK Linde Opel 6:47,0 2:09,0
Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund Corsa Retired
 
43 A Martin Norenby Dals MK Volvo 6:49,0 2:07,1
Joakim Johannesson Dals MK 944 GL Retired
 
35 A Stefan Wass Vara MK Opel 6:49,0 2:08,9
Tobias Tobiasson SMK Trollhättan Kadett GSI 16v Retired
 
48 A Johan Nilsson Vara MK Volvo 6:54,0 2:11,5
Matti Johansson Vara MK 940 Retired
 
54 A Simon Johansson Hagfors MK Volvo 7:07,0 2:13,2
Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940 Retired
 
51 A Mikael Gustavsson Degerfors RC Volvo 13:20,0
Stefan Gustavsson Degerfors RC 242 Retired
 
()= not reached end yet