2017-05-13
Rally Biltema
Official final
Class results
A-förare 2 wd
34 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff P/L
1 48 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK VW 6:13,5 2:39,5 3:53,1
Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf 4:19,8 6:24,3 23:30,2
 
2 60 A Johan Carlsson Degerfors RC Citroën 6:21,8 2:40,4 3:53,7 9,5
Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T 4:18,8 6:25,0 23:39,7 9,5
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB
 
3 53 A Emil Karlsson Hällefors MK Volvo 6:25,1 2:37,6 3:52,4 2,6
Jessica Larsson Rasbo MK 940 4:20,7 6:26,5 23:42,3 12,1
Entrant: Kjellbergs AB
 
4 52 A Tomas Pettersson Grangärde RRC Ford 6:14,7 2:41,4 4:00,9 7,6
Leif Fredriksson Katrineholms MK Escort Mk 2 4:18,4 6:34,5 23:49,9 19,7
Entrant: Tractive AB
 
5 49 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna Volvo 6:23,8 2:40,7 3:54,3 1,8
Lina Jonasson Ydre MK 240 4:21,4 6:31,5 23:51,7 21,5
 
6 68 A Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Volvo 6:17,9 2:44,9 3:55,8 2,5
Carin Nilsson MK Team Treske 940 4:23,4 6:32,2 23:54,2 24,0
 
7 62 A Elias Lundberg SMK Sala Peugeot 6:29,4 2:43,3 3:54,8 0,1
Jim Hjerpe Säters MK 208 R2 4:22,0 6:24,8 23:54,3 24,1
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
8 65 A Thomas Lennstrand Kullings MS Volvo 6:22,6 2:43,6 3:53,8 4,1
Conny Erixon Kullings MS 940 4:20,3 6:38,1 23:58,4 28,2
Entrant: Tractive AB
 
9 57 A Andreas Persson MK Ratten Renault 6:22,4 2:46,3 3:55,4 1,8
Henric Persson MK Ratten Clio RS 4:23,0 6:33,1 24:00,2 30,0
Entrant: HELMIA MOTORSPORT
 
10 70 A Mikael Wiberg Storfors MK Volvo 6:32,0 2:40,1 3:52,9 1,5
Weine Larsson SMK Karlskoga 940 4:19,1 6:37,6 24:01,7 31,5
 
11 51 A Daniel Damberg SMK Motala Bil Volvo 6:19,3 2:44,2 3:57,1 2,9
Björn Söderberg SMK Motala Bil 940 4:24,3 6:39,7 24:04,6 34,4
 
12 67 A Johan Axelsson Nässjö MK Volvo 6:22,6 2:46,5 3:57,2 3,1
Patrik Knutsson Nässjö MK 940 4:27,0 6:34,4 24:07,7 37,5
Entrant: Team Skeppsbrons
 
13 61 A Johan Holmberg Gotlands MF Opel 6:31,7 2:48,1 4:00,7 9,7
Christoffer Bäck SMK Hedemora Astra KitCar 4:22,9 6:34,0 24:17,4 47,2
 
14 303 A Niclas Jägerhult Vallentuna MK Volvo 6:27,0 2:43,7 3:55,9 1,7
Kristoffer Dahlström Vallentuna MK 240 4:24,9 6:47,6 24:19,1 48,9
 
15 76 A Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga Volvo 6:32,9 2:46,2 4:01,8 13,3
Arne Johansson SMK Karlskoga 242 4:29,2 6:42,3 24:32,4 1:02,2
 
16 64 A Tobias Ytterbring Kolsva MS Ford 6:35,8 2:48,8 4:01,7 3,6
Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Escort Maxi Kit Car 4:30,3 6:39,4 24:36,0 1:05,8
 
17 50 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik Volvo 6:24,4 2:43,9 3:58,6 12,1
Terje Plomen SMK Valdemarsvik 240 4:24,3 7:16,9 24:48,1 1:17,9
 
18 77 A Jari Valtaala Alavuden UA Toyota 6:35,5 2:48,6 4:02,4
Pekka Penttilä Alavuden UA Altezza RS 200 4:34,2 6:47,4 24:48,1 1:17,9
 
19 54 A Thomas Blåder Filipstad MC Volvo 6:31,4 2:52,3 4:03,9 1,7
Tommy Magnusson Filipstad MC 940 4:34,1 6:48,1 24:49,8 1:19,6
 
20 72 A Lasse Israelsson Vansbro MK Ford 6:40,5 2:50,6 4:08,1 9,2
Per Wiksten MK Ratten Escort Mk 2 4:32,8 6:47,0 24:59,0 1:28,8
Entrant: Tractive AB
 
21 74 A Anton Bernats Hager Örsundsbro MK Renault 6:39,8 2:49,2 4:06,0 1,5
Fredrik Wesslén Örsundsbro MK Clio Sport 4:33,6 6:51,9 25:00,5 1:30,3
 
22 59 A Henrik Enner Likenäs MK VW 6:41,2 2:51,3 4:10,1 7,0
Per-Arne Jonsson MK Ratten Golf 4:33,5 6:51,4 25:07,5 1:37,3
 
23 63 A Mikael Jirvelius Fjugesta MS Ford 6:41,0 2:50,8 4:05,8 0,4
Anders Wallbom V:a Östergötlands MK Fiesta R2 4:34,0 6:56,3 25:07,9 1:37,7
 
24 302 A Göran Fredriksson MK Ratten Volvo 6:44,6 2:54,9 4:06,1 3,7
Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan 242 T 4:34,6 6:51,4 25:11,6 1:41,4
 
25 73 A Björn Beck Åmål MK Ford 6:43,4 2:52,2 4:06,3 11,6
Kjell Persson Åmåls MK Escort Mk 2 4:39,0 7:02,3 25:23,2 1:53,0
 
26 304 A Daniel Hellstadius Kullings MS Volvo 6:55,0 2:55,5 4:09,2 11,9
Peter Svensson Kullings MS 940 4:37,6 6:57,8 25:35,1 2:04,9
 
58 A Tobias Isaksson Laxå MK VW 6:33,6 2:45,5
Fredrik Rudmalm Laxå MK Golf 3 Retired
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
79 A Mikael Gustafsson Kils MK Bil Volvo 6:24,6
Krister Gull Kils MK Bil 940 Retired
 
55 A Mats Moberg Östergyllen RC Opel 6:36,4
Sivert Svensson Laxå MK Ascona B Retired
 
71 A Martin Norenby Dals MK Volvo 6:57,9
Erik Gustavsson SMK Linde 944 Retired
 
56 A Simon Johansson Munkfors MC Volvo 7:49,6
Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940 Retired
 
69 A Pontus Lönnström Nora MK Volvo
Tommy Lindholm Munkfors MC 242 Retired
 
75 A Tobias Pettersson Gränna MK Volvo
Åke Kjellgren Gränna MK 240 Retired
Entrant: Team KåCe Bilsersvice
 
80 A Peter Fredrikson Fryksdalens MK Volvo
Jonas Vedin Fryksdalens MK 142 Retired
 
()= not reached end yet