Svenska English
Raceconsulting
2016-01-30 Härjedalsbrickan Official final
On SS 3
59 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 61 Martin Berglund SMK Gävle 4WD Mitsubishi 14:58,6
1   Joakim Gevert Fryksdalens MK   Mirage R5  
 
2 63 Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 15:27,9 29,3 29,3 29,3
2   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
3 47 Oskar Brorsson Jämtlands MK C-förare 2WD VW 15:57,5 58,9 29,6
1   Anton Brorsson Jämtlands MK   Golf  
 
4 64 Jocke Halvarsson Ljusdals MS 4WD Mitsubishi 15:59,5 1:00,9 1:00,9 2,0
3   Patrik Åkerman Ljusdals MS   Evo 7  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
5 60 Mattias Hägg SMK Hälsinge A-förare 2WD Toyota 16:06,0 1:07,4 6,5
1   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Corolla 16v  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
6 32 Niklas Nilsson Jämtlands MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 16:16,5 1:17,9 10,5
1   David Ahusiander Jämtlands MK   242  
 
7 62 Lennart Olsson SMK Sundsvall 4WD Mitsubishi 16:17,8 1:19,2 1:19,2 1,3
4   Tommy Proos Härjedalens AK   Lancer  
Entrant: Mobergs Glas
 
8 53 Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2WD Saab 16:21,6 1:23,0 3,8
1   Christer Ericsson Härjedalens AK   9-3  
Entrant: Mobergs Glas
 
9 54 Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 16:22,2 1:23,6 0,6 0,6
2   Mats Jönsson SMK Hälsinge   242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
10 57 Håkan Tagesson Nybro AC A-förare 2WD Volvo 16:29,2 1:30,6 23,2 7,0
2   Henrik Tagesson Nybro AC   242  
 
11 50 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2WD Citroen 16:36,5 1:37,9 14,9 7,3
3   Björn Norman Grödinge MK   C2 R2  
 
12 56 Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 16:58,9 2:00,3 52,9 22,4
3   Mattias Svedberg Bollnäs MK   Golf 16v  
 
13 33 Mikael Wisti Fagersta MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 17:02,1 2:03,5 45,6 3,2
2   Jan Skoglund MSK Hammaren   240  
 
14 59 Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2WD Honda 17:04,0 2:05,4 58,0 1,9
4   Sara Encrantz Skutskärs MS   Civic Type-R  
Entrant: Team RallyShop.se
 
15 27 Tony Jansson Almunge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 17:05,3 2:06,7 1,3
1   Sussi Andersson Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
16 43 Dan Hoff Jämtlands MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 17:13,7 2:15,1 8,4
1   Pontus Hoff Jämtlands MK   Golf II GTI  
 
17 41 Jonas Wallin Krokoms MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 17:21,1 2:22,5 7,4
1   Fredrik Tinnsten Krokoms MK   Golf GTI  
 
18 44 Pär Pålsson Jämtlands MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 17:21,4 2:22,8 7,7 0,3
2   Kristina Blom Jämtlands MK   940  
 
19 26 Göran Westerman Rasbo MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Opel 17:26,5 2:27,9 21,2 5,1
2   Niklas Westerman Rasbo MK   Ascona  
 
20 24 Sören Olsson Films MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Toyota 17:31,9 2:33,3 26,6 5,4
3   Conny Lindvall Films MK   Celica  
 
21 45 Tim Joons Skutskärs MS AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 17:39,8 2:41,2 26,1 7,9
3   Anton Berlin Skutskärs MS   940  
 
22 20 Erik Uppsäll Sigtuna RC Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Saab 17:41,5 2:42,9 36,2 1,7
4   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
 
23 29 Göran Waller Hedesunda MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 VW 17:44,0 2:45,4 1:27,5 2,5
3   Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark   Golf  
 
24 46 Peter Schylberg Härjedalens AK C-förare 2WD Opel 17:44,7 2:46,1 1:47,2 0,7
2   Håkan Eriksson Härjedalens AK   Ascona B  
 
25 22 Kenneth Kilheim Jämtlands MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Volvo 17:48,0 2:49,4 42,7 3,3
5   Robert Karlsson Jämtlands MK   142  
 
26 21 Christer Adolfsson Haninge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Opel 17:48,5 2:49,9 43,2 0,5
6   Håkan Holm Vallentuna MK   Ascona A  
Entrant: Hoffsten Motor AB
 
27 49 Andreas Bolin Sandvikens MK B-förare 2WD VW 17:51,6 2:53,0 1:30,0 3,1
4   Malin Thydin Sandvikens MK   Golf 2 16v  
 
28 51 Tomas Lindeqvist Haninge MK B-förare 2WD Volvo 17:54,5 2:55,9 1:32,9 2,9
5   Staffan Adengård Skepptuna MK   940  
Entrant: Avjämningsteknik
 
29 48 Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 17:59,5 3:00,9 1:37,9 5,0
6   Mikael Lindh SMK Hälsinge   Xsara Coupé  
 
30 30 Magnus Lagerstam Kullings MS Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 18:09,2 3:10,6 1:52,7 9,7
4   Tim Lagerstam Kullings MS   242  
 
31 25 Christoffer Storäng Rasbo MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 18:24,7 3:26,1 1:19,4 15,5
7   Pelle Christensen Rasbo MK   Escort  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
32 39 Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 18:27,5 3:28,9 1:06,4 2,8
2   Micke Andersson SMK Hälsinge   242  
 
33 42 Karl Swing Bollnäs MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 18:34,9 3:36,3 1:13,8 7,4
3   Ola Swing Bollnäs MK   242  
 
34 38 Karl Erik Jonasson Krokoms MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 18:52,3 3:53,7 1:31,2 17,4
4   Alf Jonsson Jämtlands MK   940  
 
35 37 Sven-Erik Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 18:58,4 3:59,8 6,1
1   Erika Söderman Mora MK   Ascona B  
 
36 6 Leif B. Andersson Rallyklassikerna Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 19:07,5 4:08,9 9,1
1   Bengt Lank Fagersta MK   Cortina GT  
 
37 66 Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 19:10,6 4:12,0 3,1
1   Sven-Olov Borg SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
38 202 Robin Granfors Eskilstuna MK C-förare Grupp E VW 19:15,7 4:17,1 17,3 5,1
2   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Golf 3  
 
39 19 Sture Persson Jämtlands MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Saab 96 19:35,2 4:36,6 2:29,9 19,5
8   Jonas Hasselskog Jämtlands MK   V4  
 
40 40 Roland Ohlson Föllinge MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 19:38,3 4:39,7 2:17,2 3,1
5   Pål Jonsson Föllinge MK   240  
 
41 5 Stefan Pettersson Rasbo MK Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 19:46,5 4:47,9 39,0 8,2
2   Sören Westerman Almunge MK   Cortina GT  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
42 3 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 20:06,6 5:08,0 59,1 20,1
3   Torbjörn Strömsnes Anderstorp RC   Lotus Cortina  
 
43 16 Janne Blom Finspångs MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 20:16,5 5:17,9 9,9
1   Marit Kuhmunen Blom Offerdals MK   PV  
 
44 55 Tommy Sjödin SHRA Sundsvall A-förare 2WD Volvo 20:23,4 5:24,8 4:17,4 6,9
5   Mikael Persson SMK Sundsvall   PV  
 
45 35 Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E Mazda 20:24,8 5:26,2 1:26,4 1,4
3   Ann Sofie Wikström Ljusdals MS   323  
Entrant: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad
 
46 17 Per Fagerström SMK Hälsinge Rally Klassiker klass 7: 1966-71 Volvo 20:25,8 5:27,2 1,0
1   Tommy Andersson SMK Hälsinge   142 GT  
 
47 36 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 20:57,4 5:58,8 1:59,0 31,6
4   Rolf Wallberg Skutskärs MS   Ascona B  
 
48 15 Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 21:03,1 6:04,5 46,6 5,7
2   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
 
49 65 Catrin Synstad Haninge MK 4WD Mitsubishi 21:22,3 6:23,7 6:23,7 19,2
5   Tomas Jansson Haninge MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
50 2 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Rally Klassiker klass 3: -1300cc 1962-65 BMC 21:31,7 6:33,1 9,4
1   Göran Haag Forshaga MC   Cooper S  
 
51 10 Dennis Lindholm Värmdö BK Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 21:34,1 6:35,5 1:17,6 2,4
3   Mario Fincken Värmdö BK   Amazon 122S  
 
52 14 Sven Olof Jägerstedt SMK Södermanland Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 22:02,9 7:04,3 1:46,4 28,8
4   Stefan Ekberg SMK Södermanland   Amazon  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
53 31 Peter Lindblad Sigtuna RC Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Opel 22:18,5 7:19,9 6:02,0 15,6
5   Tomas Karlsson SMK Märsta   Ascona B  
 
54 13 Nils Bergquist Västerås MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 22:58,6 8:00,0 2:42,1 40,1
5   Ola Eklund   Amazon  
Entrant: Carfix Rallyteam
 
55 1 Sten Säfström Sigtuna RC Rally Klassiker klass 3: -1300cc 1962-65 Saab 23:08,2 8:09,6 1:36,5 9,6
2   Jan Säfström Sigtuna RC   Monte Carlo 850  
 
56 12 Stig Blomqvist SMK Örebro Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 23:24,5 8:25,9 3:08,0 16,3
6   Robert Jacobsson Kolsva MS   Falcon  
 
57 11 Per Göransson Almunge MK Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 24:04,5 9:05,9 3:48,0 40,0
7   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon  
 
58 18 Rolf Karlsson SMK Arboga Rally Klassiker klass 7: 1966-71 Volvo 25:27,3 10:28,7 5:01,5 1:22,8
2   Ingvar Christianson Kolsva MS   142  
Entrant: PRO Rally Team
 
59 201 Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2WD Opel 37:26,9 22:28,3 21:20,9 11:59,6
6   Torbjörn Olofsson Östergyllen RC   Ascona B  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!