Svenska English
Raceconsulting
2016-01-30 Härjedalsbrickan Official final
On SS 2
61 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 61 Martin Berglund SMK Gävle 4WD Mitsubishi 6:25,3
1   Joakim Gevert Fryksdalens MK   Mirage R5  
 
2 63 Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 6:26,0 0,7 0,7 0,7
2   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
3 64 Jocke Halvarsson Ljusdals MS 4WD Mitsubishi 6:45,1 19,8 19,8 19,1
3   Patrik Åkerman Ljusdals MS   Evo 7  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
4 62 Lennart Olsson SMK Sundsvall 4WD Mitsubishi 6:51,9 26,6 26,6 6,8
4   Tommy Proos Härjedalens AK   Lancer  
Entrant: Mobergs Glas
 
5 60 Mattias Hägg SMK Hälsinge A-förare 2WD Toyota 6:52,4 27,1 0,5
1   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Corolla 16v  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
6 47 Oskar Brorsson Jämtlands MK C-förare 2WD VW 6:57,5 32,2 5,1
1   Anton Brorsson Jämtlands MK   Golf  
 
7 54 Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 7:04,0 38,7 6,5
1   Mats Jönsson SMK Hälsinge   242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
8 53 Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2WD Saab 7:06,8 41,5 2,8 2,8
2   Christer Ericsson Härjedalens AK   9-3  
Entrant: Mobergs Glas
 
9 56 Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 7:10,4 45,1 18,0 3,6
2   Mattias Svedberg Bollnäs MK   Golf 16v  
 
10 27 Tony Jansson Almunge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 7:12,2 46,9 1,8
1   Sussi Andersson Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
11 57 Håkan Tagesson Nybro AC A-förare 2WD Volvo 7:12,8 47,5 20,4 0,6
3   Henrik Tagesson Nybro AC   242  
 
12 48 Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 7:14,5 49,2 10,5 1,7
3   Mikael Lindh SMK Hälsinge   Xsara Coupé  
 
13 50 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2WD Citroen 7:14,9 49,6 10,9 0,4
4   Björn Norman Grödinge MK   C2 R2  
 
14 33 Mikael Wisti Fagersta MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 7:16,2 50,9 1,3
1   Jan Skoglund MSK Hammaren   240  
 
15 26 Göran Westerman Rasbo MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Opel 7:23,7 58,4 11,5 7,5
2   Niklas Westerman Rasbo MK   Ascona  
 
16 59 Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2WD Honda 7:25,0 59,7 32,6 1,3
4   Sara Encrantz Skutskärs MS   Civic Type-R  
Entrant: Team RallyShop.se
 
17 43 Dan Hoff Jämtlands MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 7:25,2 59,9 0,2
1   Pontus Hoff Jämtlands MK   Golf II GTI  
 
18 44 Pär Pålsson Jämtlands MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 7:25,3 1:00,0 0,1 0,1
2   Kristina Blom Jämtlands MK   940  
 
19 49 Andreas Bolin Sandvikens MK B-förare 2WD VW 7:27,2 1:01,9 23,2 1,9
5   Malin Thydin Sandvikens MK   Golf 2 16v  
 
19 41 Jonas Wallin Krokoms MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 7:27,2 1:01,9
1   Fredrik Tinnsten Krokoms MK   Golf GTI  
 
21 201 Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2WD Opel 7:27,5 1:02,2 35,1 0,3
5   Torbjörn Olofsson Östergyllen RC   Ascona B  
 
22 24 Sören Olsson Films MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Toyota 7:28,4 1:03,1 16,2 0,9
3   Conny Lindvall Films MK   Celica  
 
23 29 Göran Waller Hedesunda MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 VW 7:30,5 1:05,2 14,3 2,1
2   Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark   Golf  
 
24 21 Christer Adolfsson Haninge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Opel 7:32,9 1:07,6 20,7 2,4
4   Håkan Holm Vallentuna MK   Ascona A  
Entrant: Hoffsten Motor AB
 
25 46 Peter Schylberg Härjedalens AK C-förare 2WD Opel 7:33,1 1:07,8 35,6 0,2
2   Håkan Eriksson Härjedalens AK   Ascona B  
 
26 45 Tim Joons Skutskärs MS AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 7:34,5 1:09,2 9,3 1,4
3   Anton Berlin Skutskärs MS   940  
 
27 22 Kenneth Kilheim Jämtlands MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Volvo 7:35,6 1:10,3 23,4 1,1
5   Robert Karlsson Jämtlands MK   142  
 
28 30 Magnus Lagerstam Kullings MS Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 7:38,6 1:13,3 22,4 3,0
3   Tim Lagerstam Kullings MS   242  
 
29 51 Tomas Lindeqvist Haninge MK B-förare 2WD Volvo 7:39,6 1:14,3 35,6 1,0
6   Staffan Adengård Skepptuna MK   940  
Entrant: Avjämningsteknik
 
30 20 Erik Uppsäll Sigtuna RC Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Saab 7:42,5 1:17,2 30,3 2,9
6   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
 
31 31 Peter Lindblad Sigtuna RC Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Opel 7:46,8 1:21,5 30,6 4,3
4   Tomas Karlsson SMK Märsta   Ascona B  
 
32 25 Christoffer Storäng Rasbo MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 7:48,0 1:22,7 35,8 1,2
7   Pelle Christensen Rasbo MK   Escort  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
33 39 Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 7:56,4 1:31,1 29,2 8,4
2   Micke Andersson SMK Hälsinge   242  
 
34 16 Janne Blom Finspångs MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 7:57,2 1:31,9 0,8
1   Marit Kuhmunen Blom Offerdals MK   PV  
 
35 6 Leif B. Andersson Rallyklassikerna Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 7:58,3 1:33,0 1,1
1   Bengt Lank Fagersta MK   Cortina GT  
 
36 32 Niklas Nilsson Jämtlands MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 7:58,4 1:33,1 42,2 0,1
5   David Ahusiander Jämtlands MK   242  
 
37 5 Stefan Pettersson Rasbo MK Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 8:02,5 1:37,2 4,2 4,1
2   Sören Westerman Almunge MK   Cortina GT  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
38 42 Karl Swing Bollnäs MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 8:04,4 1:39,1 37,2 1,9
3   Ola Swing Bollnäs MK   242  
 
39 19 Sture Persson Jämtlands MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Saab 96 8:05,2 1:39,9 53,0 0,8
8   Jonas Hasselskog Jämtlands MK   V4  
 
40 10 Dennis Lindholm Värmdö BK Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 8:07,3 1:42,0 10,1 2,1
2   Mario Fincken Värmdö BK   Amazon 122S  
 
41 14 Sven Olof Jägerstedt SMK Södermanland Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 8:08,2 1:42,9 11,0 0,9
3   Stefan Ekberg SMK Södermanland   Amazon  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
42 66 Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 8:10,5 1:45,2 2,3
1   Sven-Olov Borg SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
43 15 Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 8:13,6 1:48,3 16,4 3,1
4   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
 
44 202 Robin Granfors Eskilstuna MK C-förare Grupp E VW 8:15,2 1:49,9 1,6
1   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Golf 3  
 
45 40 Roland Ohlson Föllinge MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 8:15,8 1:50,5 48,6 0,6
4   Pål Jonsson Föllinge MK   240  
 
46 3 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 8:17,2 1:51,9 18,9 1,4
3   Torbjörn Strömsnes Anderstorp RC   Lotus Cortina  
 
47 38 Karl Erik Jonasson Krokoms MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 8:19,5 1:54,2 52,3 2,3
5   Alf Jonsson Jämtlands MK   940  
 
48 37 Sven-Erik Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 8:24,1 1:58,8 8,9 4,6
2   Erika Söderman Mora MK   Ascona B  
 
49 13 Nils Bergquist Västerås MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 8:26,5 2:01,2 29,3 2,4
5   Ola Eklund   Amazon  
Entrant: Carfix Rallyteam
 
50 35 Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E Mazda 8:28,0 2:02,7 12,8 1,5
3   Ann Sofie Wikström Ljusdals MS   323  
Entrant: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad
 
51 12 Stig Blomqvist SMK Örebro Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 8:29,4 2:04,1 32,2 1,4
6   Robert Jacobsson Kolsva MS   Falcon  
 
52 55 Tommy Sjödin SHRA Sundsvall A-förare 2WD Volvo 8:32,5 2:07,2 1:40,1 3,1
6   Mikael Persson SMK Sundsvall   PV  
 
53 17 Per Fagerström SMK Hälsinge Rally Klassiker klass 7: 1966-71 Volvo 8:38,8 2:13,5 6,3
1   Tommy Andersson SMK Hälsinge   142 GT  
 
54 2 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Rally Klassiker klass 3: -1300cc 1962-65 BMC 8:57,4 2:32,1 18,6
1   Göran Haag Forshaga MC   Cooper S  
 
55 7 Bo Rönnbäck Östernärkes RMC Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 8:58,9 2:33,6 1:01,7 1,5
7   Gert Svensson   Falcon  
 
56 65 Catrin Synstad Haninge MK 4WD Mitsubishi 9:08,8 2:43,5 2:43,5 9,9
5   Tomas Jansson Haninge MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
57 1 Sten Säfström Sigtuna RC Rally Klassiker klass 3: -1300cc 1962-65 Saab 9:27,6 3:02,3 30,2 18,8
2   Jan Säfström Sigtuna RC   Monte Carlo 850  
 
58 36 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 10:22,6 3:57,3 2:07,4 55,0
4   Rolf Wallberg Skutskärs MS   Ascona B  
 
59 18 Rolf Karlsson SMK Arboga Rally Klassiker klass 7: 1966-71 Volvo 10:33,7 4:08,4 1:54,9 11,1
2   Ingvar Christianson Kolsva MS   142  
Entrant: PRO Rally Team
 
60 8 Alf Öberg Västerås MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 13:12,3 6:47,0 5:15,1 2:38,6
8   Göran Liljeros Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant: CAR FIX Rally Team
 
61 11 Per Göransson Almunge MK Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 16:49,8 10:24,5 8:52,6 3:37,5
9   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!