Svenska English
Raceconsulting
2014-10-25 Kåtmyraslaget Official final
On SS 1
30 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Benny Persson Ljusdals MS 4 WD Mitsubishi 1:40,2
1   Edvin Persson Ljusdals MS   Evo  
 
2 28 Tomas Bergman SMK Hälsinge A-förare 2 WD VW 1:43,7 3,5 3,5
1   Fredrik Basth SMK Hälsinge   Golf  
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
3 202 Lars Svensson SMK Hälsinge AB-förare VOC / Grupp F RWD / N1 Volvo 1:44,4 4,2 0,7
1   Jenny Klarin Högström Ilsbo MK   940  
 
4 18 Jonas Edlund Ilsbo MK AB-förare VOC / Grupp F RWD / N1 Volvo 1:45,0 4,8 0,6 0,6
2   Sara Strömberg Ilsbo MK   940  
 
5 11 Erika Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 1:45,7 5,5 0,7
1   Annsofi Wikström Ljusdals MS   Astra  
 
5 24 Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2 WD Saab 1:45,7 5,5
1   Joel Melander Haninge MK   9-3  
Entrant:Mobergs Glas Sveg
 
7 204 Mattias Svedberg Bollnäs MK AB-förare Grupp E VW 1:46,2 6,0 0,5
1   Tage Walther SMK Hälsinge   Golf Mk2  
 
7 4 Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare VOC / Grupp F RWD / N1 Volvo 1:46,2 6,0
1   Jessica Westman Ljusdals MS   242  
 
9 25 Jocke Halvarsson Ljusdals MS B-förare 2 WD Ford 1:46,3 6,1 0,6 0,1
2   Annsofi Wikström Ljusdals MS   Fiesta  
 
10 30 Micke Gälliner Jämtlands MK 4 WD Audi 1:46,7 6,5 6,5 0,4
2   Stig Nesterud Stuguns MK   90 Quattro  
 
11 13 Magnus Lövgren Sandvikens MK AB-förare Grupp E Toyota 1:47,5 7,3 1,3 0,8
2   Christoffer Söderholm Ljusdals MS   Corolla  
 
12 23 Jari Liiten SMK Hälsinge B-förare 2 WD VW 1:48,0 7,8 2,3 0,5
3   Olof Vedin Ljusdals MS   Golf III  
 
12 12 Niklas Thyr SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 1:48,0 7,8 2,3
2   Tobias Palm SMK Hälsinge   Golf  
 
14 15 Henke Palm Ilsbo MK C-förare VOC / Grupp F RWD / N1 Volvo 1:48,6 8,4 2,4 0,6
2   Elin Nilsson Ljusdals MS   940  
 
15 2 Tommy Andersson SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 1:48,7 8,5 2,5 0,1
3   Sophie Stenberg Ljusdals MS   Golf  
 
16 10 Fredrik Basth SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 1:49,4 9,2 3,7 0,7
3   Josefine Rydfeldt Ljusdals MS   Golf II  
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
17 5 Emelie Mattsson Sandvikens MK Ungdomsrally VW 1:50,2 10,0 0,8
1   Håkan Mattsson Sandvikens MK   Golf 2  
 
18 1 Sven Erik Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 1:50,3 10,1 4,6 0,1
4   Erika Söderman Mora MK   Astra  
 
19 26 Tommy Sjödin SHRA Sundsvall A-förare 2 WD Volvo 1:51,0 10,8 7,3 0,7
2   Rolf Pakka SMK Sundsvall   142  
 
20 19 Mikael Persson SMK Sundsvall C-förare 2 WD Opel 1:51,2 11,0 0,2
1   Henrik Hedström SMK Sundsvall   Ascona B  
 
21 6 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C-förare Grupp E Saab 1:52,0 11,8 6,3 0,8
5   Henrik Hansen Ljusdals MS   99  
 
22 8 Oscar Nilsson Ilsbo MK C-förare Grupp E BMW 1:52,2 12,0 6,5 0,2
6   Tobias Nilsson SMK Hälsinge   318i  
 
23 3 Anders Roginder SMK Hälsinge C-förare VOC / Grupp F RWD / N1 Volvo 1:52,5 12,3 6,3 0,3
3   Lars Andersson SMK Hälsinge   244  
 
24 16 Lars Andersson SMK Hälsinge C-förare VOC / Grupp F RWD / N1 Volvo 1:52,7 12,5 6,5 0,2
4   Anders Roginder SMK Hälsinge   244  
 
25 203 Robert Bergvik Ljusdals MS C-förare Grupp E Opel 1:53,3 13,1 7,6 0,6
7   Sten Svensson Ljusdals MS   Kadett  
 
26 21 Andreas Bohlin Sandvikens MK B-förare 2 WD VW 1:53,5 13,3 7,8 0,2
4   Staffan Andersson Sandvikens MK   Golf Mk2  
 
27 9 Oskar Eriksson SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 1:54,7 14,5 9,0 1,2
8   Lars Selin SMK Hälsinge   Golf  
 
28 20 Per Fagerström SHRA Sundsvall C-förare 2 WD Volvo 1:56,1 15,9 4,9 1,4
2   Anders Nilsson SMK Hälsinge   142  
 
29 7 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 1:56,4 16,2 10,7 0,3
9   Bo Eriksson-Glad Sandvikens MK   Ascona B  
 
30 201 Bert Holm Idkerbergets MK C-förare Grupp E Opel 2:00,9 20,7 15,2 4,5
10   Daniel Holm Sunnansjö MK   Ascona B  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!