Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
On SS 9
78 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik hlin Vrmlands Kc Trimmat 4WD Ford 11:00,9
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
 
2 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 11:05,3 4,4 4,4 4,4
2   Sofie Lundmark Pite MS   Corolla WRC  
 
3 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 11:20,7 19,8 19,8 15,4
3   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
4 57 Mikael Lindqvist stgta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:22,2 21,3 1,5
1   Per Andersson Hssleholms MK   Evo X  
 
5 33 Jerker Axelsson SMK Trollhttan Trimmat 4WD Subaru 11:22,9 22,0 22,0 0,7
4   Mattias Andersson Sffle MC   Impreza  
 
6 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 11:27,1 26,2 26,2 4,2
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
7 61 Anders Jonasson Wxj MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:31,5 30,6 9,3 4,4
2   Jrgen Lindahl Wxj MS   Lancer Evo IX  
 
8 58 Niklas Hgg SMK Hlsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:32,1 31,2 9,9 0,6
3   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Hggs Bildemontering AB
 
9 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citron 11:33,2 32,3 1,1
1   Johan Lvgren Degerfors RC   DS3 R3t  
 
10 56 Joachim Carlstrm Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:34,5 33,6 12,3 1,3
4   Jrgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
10 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:34,5 33,6 12,3
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VRMD MOTORTEKNIK AB
 
12 40 Mats Adielsson Gteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 11:34,6 33,7 33,7 0,1
6   Peter Kurten lvbygdens MK   Evo VII  
 
13 75 Mikael Ericsson SMK Trollhttan Trimmat 2WD VW 11:37,2 36,3 4,0 2,6
2   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
14 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:38,2 37,3 16,0 1,0
6   John Stigh Vstra stergtlands MK   Lancer Evo IX  
 
15 74 Tobias Sderqvist AMF rsunda Trimmat 2WD Toyota 11:39,3 38,4 6,1 1,1
3   Joakim Sderqvist AMF rsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
16 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 11:40,5 39,6 7,3 1,2
4   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
17 64 Leif Peterson Gteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 11:41,1 40,2 7,9 0,6
5   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
18 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citron 11:42,5 41,6 9,3 1,4
6   Jim Hjerpe Sters MK   DS3 R3  
 
19 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 11:43,7 42,8 42,8 1,2
7   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Sprservice AB
 
20 80 Patrik Johansson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 11:44,8 43,9 11,6 1,1
7   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
 
21 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 11:46,2 45,3 1,4
1   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: hlins Auto Norden
 
22 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 11:46,8 45,9 13,6 0,6
8   Fredrik Livh Lax MK   Golf  
 
23 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 11:48,4 47,5 47,5 1,6
8   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
 
23 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:48,4 47,5 26,2
7   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
25 70 Mattias Adielsson Gteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 11:48,7 47,8 2,5 0,3
2   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
 
26 27 Pontus hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 11:51,2 50,3 2,5
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
 
27 32 Emil Karlsson Hllefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 11:52,1 51,2 0,9 0,9
2   Magnus Hermansson Hllefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
28 99 Kim Nilsson Skutskrs MS Trimmat 2WD VW 11:54,8 53,9 21,6 2,7
9   Lars-Olof Persson Jrbo MK   Golf III  
 
28 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 11:54,8 53,9 8,6
3   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
28 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 11:54,8 53,9 21,6
9   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
 
31 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 11:55,5 54,6 22,3 0,7
11   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
32 20 Patrik hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 11:56,4 55,5 5,2 0,9
3   Annette hman Almunge MK   Corsa A  
 
33 43 Steen Skodborg Borlnge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 11:57,4 56,5 56,5 1,0
9   Olle Bjrk Borlnge MK   Evo VII  
 
34 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 12:00,0 59,1 13,8 2,6
4   Jesper Elfver Vrmd MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
35 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 12:00,6 59,7 27,4 0,6
12   Joakim Sjberg Falkpings MK   940  
 
36 97 Daniel Ernstedt Nolltta MK Trimmat 2WD SEAT 12:00,9 1:00,0 27,7 0,3
13   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
 
37 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 12:04,9 1:04,0 31,7 4,0
14   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
38 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:06,3 1:05,4 15,1 1,4
4   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
39 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 12:07,3 1:06,4 34,1 1,0
15   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 
40 84 Ola Axelsson Vsters MS Trimmat 2WD Volvo 12:08,1 1:07,2 34,9 0,8
16   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
41 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 12:09,2 1:08,3 36,0 1,1
17   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tltproffsen i Eskilstuna
 
42 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 12:10,7 1:09,8 24,5 1,5
5   Erik Lindqvist Mlararnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
 
43 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:11,5 1:10,6 20,3 0,8
5   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
 
44 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 12:12,2 1:11,3 39,0 0,7
18   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coup  
 
45 46 Bjrn Jacobson Vrmd MK Trimmat 4WD Subaru 12:12,4 1:11,5 1:11,5 0,2
10   Tomas Koepke Vrmd MK   Impreza STi  
 
46 85 Pr Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 12:12,6 1:11,7 39,4 0,2
19   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
 
47 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 12:15,6 1:14,7 29,4 3,0
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
 
48 90 Jonas Bjrnvad Mlararnas MK Trimmat 2WD VW 12:16,6 1:15,7 43,4 1,0
20   Ulf Bjrnvad Mlararnas MK   Golf  
 
49 21 Robin Adolfsson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:16,7 1:15,8 25,5 0,1
6   Nicklas Ottosson Wxj MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
50 17 Emrik Smedberg Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 12:17,2 1:16,3 0,5
1   Esmeralda Gyllenswrd Wxj MS   Civic Type-R  
 
51 82 Johan Green Hssleholms MK Trimmat 2WD VW 12:17,4 1:16,5 44,2 0,2
21   Stefan Ahl Wxj MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
51 24 Erik Telehagen Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 12:17,4 1:16,5 0,2
2   Nina Jonasson Wxj MS   Civic Type R  
 
53 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 12:19,1 1:18,2 1,9 1,7
3   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
 
54 108 Mrten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 12:26,6 1:25,7 40,4 7,5
7   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
55 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 12:27,4 1:26,5 36,2 0,8
7   Paulin Bergqvist SMK Hlsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
56 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:27,8 1:26,9 36,6 0,4
8   Valkyria Edlund Mlararnas MK   940  
Entrant: ABC STLLNINGSMONTAGE AB
 
57 109 Andrew Rnnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 12:36,7 1:35,8 50,5 8,9
8   Hkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
58 95 Kenth stlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 12:37,7 1:36,8 1:04,5 1,0
22   Hans del Hedesunda MK   940  
 
59 53 Magnus Johansson lvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 12:39,1 1:38,2 1:38,2 1,4
11   Roger Lindblad lvbygdens MK   Evo VII  
 
60 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 12:39,5 1:38,6 0,4
1   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
 
61 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 12:40,9 1:40,0 1,4 1,4
2   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplt AB
 
62 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:45,9 1:45,0 54,7 5,0
9   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
63 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 12:52,1 1:51,2 1:00,9 6,2
10   Jonas Sandberg Norrkping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
64 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 12:53,2 1:52,3 1:52,3 1,1
12   Morgan Vdel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
 
65 6 Sren Olsson Films MK Appendix K Toyota 12:56,9 1:56,0 17,4 3,7
3   Micke kerlf Films MK   Celica GT  
 
66 103 Martin Lindberg Skutskrs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 13:07,0 2:06,1 1:20,8 10,1
9   Dennis Holmgren Skutskrs MS   Fiesta ST  
 
67 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 13:13,2 2:12,3 1:27,0 6,2
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
 
68 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 13:24,8 2:23,9 2:23,9 11,6
13   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
69 7 Karl-Johan Lvgren Films MK Appendix K Opel 13:25,7 2:24,8 46,2 0,9
4   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
 
70 14 Jonna Eson Brdhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 13:41,4 2:40,5 1:50,2 15,7
11   Markku Kangas Sandviken MK   309  
 
71 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 13:53,5 2:52,6 12,1
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
 
72 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 13:56,5 2:55,6 1:39,3 3,0
4   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
73 110 Andreas Sigfridsson Wxj MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 14:05,0 3:04,1 2:18,8 8,5
11   Sandra Bergstrm Haninge MK   Twingo R2  
 
74 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 15:10,3 4:09,4 3:37,1 1:05,3
23   Henrik Appelskog stergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
 
75 1 Hans-ke Sderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 15:13,7 4:12,8 2:34,2 3,4
5   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
 
76 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 15:52,1 4:51,2 4:18,9 38,4
24   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
77 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 19:25,3 8:24,4 8:24,4 3:33,2
14   Gran Lnnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
78 92 Oskar Nilsson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 27:00,3 15:59,4 15:27,1 7:35,0
25   Bjrn Jonasson Wxj MS   940  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!