Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
On SS 8
86 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 3:06,0
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
 
2 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 3:06,9 0,9 0,9 0,9
2   Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC  
 
3 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 3:09,4 3,4 3,4 2,5
3   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
4 33 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 3:10,0 4,0 4,0 0,6
4   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
 
5 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 3:11,4 5,4 5,4 1,4
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
6 58 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:11,7 5,7 0,3
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
7 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:13,1 7,1 1,4 1,4
2   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
8 40 Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 3:13,7 7,7 7,7 0,6
6   Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII  
 
9 61 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:14,5 8,5 2,8 0,8
3   Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
10 56 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:15,5 9,5 3,8 1,0
4   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
11 43 Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 3:15,8 9,8 9,8 0,3
7   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
 
12 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 3:16,3 10,3 10,3 0,5
8   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
13 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 3:17,4 11,4 11,4 1,1
9   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
 
14 74 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 3:17,5 11,5 0,1
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
15 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 3:17,7 11,7 0,2 0,2
2   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
16 75 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 3:18,0 12,0 0,5 0,3
3   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
17 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:18,1 12,1 6,4 0,1
5   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
 
18 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 3:18,7 12,7 1,2 0,6
4   Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3  
 
19 42 Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 3:19,0 13,0 13,0 0,3
10   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
 
20 57 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:19,4 13,4 7,7 0,4
6   Per Andersson Hässleholms MK   Evo X  
 
21 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 3:20,1 14,1 2,6 0,7
5   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
22 64 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 3:20,3 14,3 2,8 0,2
6   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
23 20 Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 3:20,7 14,7 0,4
1   Annette Åhman Almunge MK   Corsa A  
 
24 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 3:20,8 14,8 3,3 0,1
7   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
 
25 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 3:20,9 14,9 3,4 0,1
8   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t  
 
26 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 3:21,3 15,3 9,6 0,4
7   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
27 80 Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 3:21,5 15,5 4,0 0,2
9   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
 
28 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 3:21,8 15,8 0,3
1   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
29 82 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 3:22,2 16,2 4,7 0,4
10   Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
30 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 3:22,3 16,3 4,8 0,1
11   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
31 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 3:22,5 16,5 16,5 0,2
11   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
 
31 70 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 3:22,5 16,5 0,7
2   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
 
33 46 Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 3:22,9 16,9 16,9 0,4
12   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi  
 
33 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 3:22,9 16,9 5,4
12   Mårten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
35 32 Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 3:23,0 17,0 2,3 0,1
2   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
36 27 Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 3:23,4 17,4 2,7 0,4
3   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
 
37 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 3:24,6 18,6 7,1 1,2
13   Björn Jacobsson Vimmerby MS   244  
 
38 97 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 3:24,7 18,7 7,2 0,1
14   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
 
39 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 3:24,9 18,9 7,4 0,2
15   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
40 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 3:25,0 19,0 3,2 0,1
3   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
41 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 3:25,1 19,1 7,6 0,1
16   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
 
42 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 3:25,2 19,2 3,4 0,1
4   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: Öhlins Auto Norden
 
43 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 3:25,4 19,4 4,7 0,2
4   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
 
44 99 Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 3:25,8 19,8 8,3 0,4
17   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
 
45 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 3:26,0 20,0 8,5 0,2
18   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
46 24 Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 3:26,2 20,2 0,2
1   Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R  
 
47 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 3:26,7 20,7 6,0 0,5
5   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
48 85 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 3:26,9 20,9 9,4 0,2
19   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
 
49 84 Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 3:27,0 21,0 9,5 0,1
20   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
49 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 3:27,0 21,0 5,2
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
 
51 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 3:27,5 21,5 10,0 0,5
21   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
52 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 3:27,9 21,9 10,4 0,4
22   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé  
 
53 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 3:28,0 22,0 10,5 0,1
23   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 
54 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 3:28,1 22,1 10,6 0,1
24   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
 
55 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 3:28,2 22,2 7,5 0,1
6   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
 
56 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 3:28,8 22,8 11,3 0,6
25   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
 
57 90 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 3:29,2 23,2 11,7 0,4
26   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
 
58 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 3:30,7 24,7 8,9 1,5
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
 
58 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 3:30,7 24,7 10,0
7   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
60 21 Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 3:31,2 25,2 10,5 0,5
8   Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
60 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 3:31,2 25,2 5,0
2   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
 
62 17 Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 3:33,1 27,1 6,9 1,9
3   Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R  
 
63 92 Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 3:34,4 28,4 16,9 1,3
27   Björn Jonasson Wäxjö MS   940  
 
63 109 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 3:34,4 28,4 12,6
7   Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
63 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 3:34,4 28,4
1   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
 
66 108 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 3:35,0 29,0 13,2 0,6
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
67 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 3:35,4 29,4 14,7 0,4
9   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
68 53 Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 3:35,7 29,7 29,7 0,3
13   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
 
69 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 3:35,8 29,8 9,6 0,1
4   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
70 103 Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 3:36,3 30,3 14,5 0,5
9   Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST  
 
71 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 3:38,0 32,0 3,6 1,7
2   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
72 95 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 3:38,5 32,5 21,0 0,5
28   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
73 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 3:40,4 34,4 34,4 1,9
14   Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
 
74 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 3:41,1 35,1 20,4 0,7
10   Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
75 6 Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 3:42,6 36,6 8,2 1,5
3   Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT  
 
76 5 Stig Blomqvist SMK Örebro Appendix K Ford 3:45,9 39,9 11,5 3,3
4   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
 
77 7 Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 3:46,0 40,0 11,6 0,1
5   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
 
78 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 3:46,2 40,2 40,2 0,2
15   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
79 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 3:46,6 40,6 24,8 0,4
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
 
80 105 Kenneth Elfver Värmdö MK Trimmat 2WD Opel 3:49,1 43,1 31,6 2,5
29   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
 
81 4 Tom Silen Örsundsbro MK Appendix K Opel 3:51,1 45,1 16,7 2,0
6   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
 
82 110 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 3:52,8 46,8 31,0 1,7
11   Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2  
 
83 14 Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 3:54,1 48,1 33,4 1,3
11   Markku Kangas Sandviken MK   309  
 
84 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 3:56,8 50,8 2,7
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
 
85 1 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 4:27,4 1:21,4 53,0 30,6
7   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
 
86 22 Daniel Brorson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 4:35,8 1:29,8 1:15,1 8,4
12   Timmy Berntsson Wäxjö MS   940  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!